(E LE3DSCI1 COURANT. 1871 DINGSDAG 14 NOVEMBER. nstif afge »8, van i\°. '269. f)P Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel )aars f 3.—franco p.p. ƒ3.60; He mtt het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar veer 2.50 'ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. t Advartentiëii voor DuitsclilandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubeckFrankfort a. hl., Berlijn, UipzigBresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne, ;ei 1 >01. lCt pW Bij deze Courant wordt verzonden N". 32 blad 48) der Handelingen m den Gemeenteraad. BINNENLANDSCIIE BKMGTEN. \V. Op- ;ehouden LEIDEN, 13 November. Wegens eene ligte ongesteldheid van den hoogleeraar m'. C. lomer, is de inaugurele oratie, die Vrijdag 17 November zon orden, voorloopig uitgesteld. De heeren Kiiijtf en Kaplijn hebben, met hel oog op het besluit der ov, staten van Utrecht, om op hunne aanvrage om subsidie voor den horweg Leiden— Utrecht niet le besluiten, voordal het waarborgkapitaal ti zijn gestort, le kennen geaeven, dat zij met liet storten van het waar- es-kapitaal juist moeten wachten, totdat zij zeker zijn van de onderstcu- {gg van provinciën en gemeentebesturen. - De minister van binnenlandschc zaken heeft den 28'lt0 Oct. jl. het vol' did schryvcn gerigl aan de vereeniging van en voor Ned. industriëlen: »0p het adres der vereeniging van en voor Ncderlandsche industriëelen «waren inbrengende legen de oprigiing en exploitatie van gas- of andere brieken door gemeenten, en vragende Dat raadsbesluiten, daartoe strekkende, krachtens art. 153 der gemeente- et vernietigd, ol art. 141 of 142 verduidelijkt worden in dier voege, ai de particuliere nijverheid steeds in de eerste plaats worde opgeroepen; Geeft namens den koning aan de adressanten te kennen; naar juiste economische begrippen, oprigiing en exploitatie van fa- ieken geene taak is van gemeentebesturen, en dat ook de gemeentewet et bedoeld nijverheid van besturen de plaats van die der particulieren te doen inemen Dal evenwel, waar gemeentebesturen in anderen geest bandelen, geene logere niagt vernietigen kan, omdat de wet geen voorschrift bevat, waar- sclia Ktde dergelijke handeling van den raad in strijd ware; de bescherming, onder den naam van verduidelijking, door de adres- laoten aan den wetgever voor fabrieken gevraagd, door hem op gelijken lot al wat men zich als mogelijke onderneming van particulieren eersteltzou moeten uitgebreid worden; Dat zoodanige bepaling bet trekken eener vaste grens onderstelt tnsschen dienstenwelke bet gemeentebestuur aan de gezamenlijke ingezetenen be- tijzen mag, en die, welke bet aan de particuliere nijverheid moet overlaten; Dat die grens, in den tegenwoordigen toestand, niet algemeen door den etgever te trekken is, zonder telkens op de vraag te sluiten of, welke ok de plaatselijke gesteldheid en behoefle zijparticuliere nijverheid kunne torzien of ingewacht worden." Men schrijft uit Florence aan de N. R. C.\ H. M. de koningin der tderlanden is Maandag avond uit Rome alhier aangekomen. Ofschoon onder naam van gravin van Duren reizende, werd H. M. met hooge onder- beiding ontvangen. Den volgenden dag bragl 'L. M. de koning van Italië aar een bezoek in het hólel de la Paix, waar II. M. haren intrek had ge- mieu. Des avonds ontving H. 51. den heer Roest van Limburg, gewezen iaisler van binnenlandschc zaken, met mevrouw Roest van Limburg, als- ede mevrouw van Panhuys. H. M. heeft met de grootste belangstelling de bemaamste merkwaardigheden van Florence bezigtigd en zal vermoedelijk B dezer de stad verlaten, - De Arnh. C. deelt het volgende nittrcksel mede uit een brief, van de *pCt(Bst van Guinea ontvangen: "De locstand blijft hier onbestemd, de helft n het personeel is dood of met verlof. In den Haag schijnt men zich er ever te bekommeren, dat de omvangrijke werkzaamheden door het erblijvende gedeelle moeten worden verrigt. De heer de Jonge zegt: »de «st is vermorst," en bij beeft gelijk: de heer Rochiissen is de eenige mi- ster die iels voor deze gewesten heeft gedaan, Na diens aftreding is er ifs niet meer aan gedacht, en geen zijner opvolgers heeft van de nuttige wen- en gebruik gemaakt, die de heer Gramberg, inderdaad, heeft gegeven. De igers hebben ook geen sympathie voor het Hollandsch bestuur, en kan het adersIn stede van liet onderwijs uit te breiden, dat uit de opbrengst regteu bad kunnen worden gevondenwat zij gaarne zouden hebben «zien, zijn die gelden tot andere doeleinden besteed. Het is maar wen selijk, dat er aan den tegenwoordigen toestand spoedig een einde kome, want er zullen weldra geen ambtenaren meer zjjn lol hel verrigten der werkzaamheden. De gouverneur ad interim H. verliet wegens ziekte Eimina en droeg het bestuur op aan een luitenant ter zee. Is dit nu op last der regering geschied? Zeer waarschijnlijk, want anders bestond er geen enkele reden den secretaris voorbij te gaan." Volgens het Fad. zou de heer Sayens, een bekwaam chemicus, admi nistrateur van een landgoed nabij Samarang, een nieuwe wijze van berei ding van de indigo hebben ontdekt, die eene zeer verhoogde waarde aan die grondstof kan geven. Den uitvinder zou voor zijn geheim reeds/"60000 zijn geboden. 51en meldt uit Utrecht: Door den lagen waterstand is bet scheeps- vervoer voor een groot deel op de rivieren gestremdhet vervoer van koop mansgoederen langs den slaalsspoorweg is hierdoor zoo aanzienlijkdat er ter naauwernood gelegenheid lot berging voor die goederen is, terwijl aan houdend extra goederentreinen loopen moeten in de rigljng van Boxtel: de directie heeft zich bjj ijsgang ook bet regl voorbehouden om goederen bestemd voor Rotterdam en Amsterdam, in plaats van over den Moerdijk, over Utrecht te dirigeren, hetgeen niet weinig lot buitengewone drukLe aan het station alhier aanleiding zal geven. De N. Midd. C. meldt dat Dingsdag 11. op de Sliddelburgsche boot, komende van Rotterdam, een voorval plaats had, dat gelukkig goed afliep, maar tot noodlottige gevolgen aanleiding had kunnen geven. Door het lage water raakte de boot op de Vondelingen aan den grondop hetzelfde oogen- blik raakte de petroleum in de bol van de lamp in de rookkamer der ach- tcrkajult in vlam. Ten gevolge der pogingen, aangewend om die vlam te blusschen, brak de bol en stortte de brandende petroleum op den vloer. Reeds begon zij zich te verspreiden, toen een der aanwezenden op liet ge lukkig denkbeeld kwam, het zeildoek,waarmede de goederen gedekt waren, op de vlam te werpenwaardoor deze gebluscbt werd. Onder de gemeente Oud-Vossemeer is Zaturdag morgen vroeg een meestoof in brand geraakt. De groote voorraad meekrap en eene nabijgelegen arbei derswoning zijn een prooi der vlammen geworden. 's GRAVENHAGE, 13 November. Door Z. M. is de hcerj mr. C. Fock, oud-minister van binnenl. zaken, benoemd tot commissaris des konings in de provincie Zuidholland. Tot burgemeester der gemeente Wocnsel is benoemd de lieer F. C. Schutjes, en lol burgemeester der gemeente Bunnik c. a. jhr. nir. F. H. de Pesters, in de plaats van den heer C. H. Ruygrok, op zijn verzoek als zoo danig eervol ontslagen. Aan den heer J. C. baron Gevers, gewezen gezant van Z. M. bij het hof van firitannië, is een pensioen verleend van ƒ4000 'sjaars. De luit. ter zee 2' kl. R. Bakker, uit O. I. teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. Door den minister van koloniën is de commissie, belast niet het in hef jaar I87i in Nederland afnemen van het examen, bedoeld bij art. 4 van het kon. besluit van 10 Sept. 1804. houdende vaststelling der verordening op het benoemen van ambtenaren bij de burgerljjke dienst in Ned.-lndie. ontbon den onder dankbetuiging voor de wijze waarop zij zich van hare taak heeft gekweten. II. M. de koningin wordt Donderdag van hare buitenlandsche reis in de residentie terugverwacht. Wegens de beraadslagingen over de slaatsbegrooting bij de tweede ka mer, zullen de ministers van koloniën, van financiën en van oorlog aan staanden Woensdag en Donderdag geen gehoor verleenen. De minister van buitenl. zaken, baron Gericke van Herwjjnengeeft morgen een diplomatiek diner. In de zitting van de tweede kamer van lieden zijn de algemcene beraadslagingen aangevangen over de slaatsbegrooting, voor 1872. De heer Wintgens heeft in het breede de aandacht gevestigd op den algemeenen toestand des lands. Zijns inziens waren bier te lande de groote wenschen niet verhoord, de nationale belangen niet behartigd. Nederland had geve geteerd-, het had geleefd van den ecnen dag op den anderen. Het hooger onderwijs was nog ongeregeld; het belastingstelsel in vollen omvang niet herzien, op koloniaal gebied maatregelen genomen van twijfelachtig allooi, en wat hel defensiewezen betreft, niets gedaan. In de vorige parlementaire

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1