LEIDSCME COURANT. 1871. iV. 266. Ivï^ VRIJDAG 10 NOVEMBER. ST A DS-BER1GTEN. BINNEXEVM)SC'!iE BEKÏGTEN. I 4?*^gitiPb0me9W* J)p Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is- per vierendeel jaars 3. franco p.p. f 3.51/ met het Verslag der 11 andelingen van den Gemeenteraad f 3.35. franco p. p. 3.85. Dek verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 't jaars, buiten de expeditieknsten. Afzonderlijke no miners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. G Cents. De prijs der Adverlentiën is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. Advevtentiën voor tlmtschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubeclcFrankfurt a. hl., Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genève en Uusanne. Bij deze Courant wordt verzonden /V". 31 (blad 45) der Handelingen can den Gemeenteraad. BURGEMEESTER es WETHOUDERS vas LEIDEN, Gezien de adressen van: a. Jacobus Pfeiffer, manufactunrverwer, waarbij hij vergunning verzoekt tol het plaatsen van twee faurnuizen met ketels in zijn huis aan de Haarlemmerstraat n°. 183; en b. Gorseels Vink, veehou der, daarbij verzoekende om. ter bereiding van veevoeder, een fournuis te mogen doen plaatsen achter zijn perceel aan de IJzerengracht n°. 14; Gelet op het Koninklijk besluit van 31 January 1824 (Staatsblad n°. 19); Doen te weteu, dat tol hel hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelceene en belendende pandenten opzigle der informatiëii de commotio et incunmododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 13d'° November aanstaande, 'svoonnitldags te elf urenzullende de belanghebbenden verpligt zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengenterwijlbij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 9 November 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 9 November. De lieer A. van Uriel., voormalig directeur van het Werkhuis alhier, aan wien eenigen tijd geleden als zoodanig, op zijn verzoek, eervol ontslag werd verleend, mogt dezer dagen van bh. bestuurders van die inrigting een toot hem zeer vereerend schrijven ontvangen, waarbij zij hem hunnen dank betuigen voor de wijze waarop hij, van de oprigling af, gedurende een tijdsverloop van 18 jaren de belangen dier inrigting heeft behartigd, en voor de zorgen door hem aan het welzijn der schamele klasse, die in het Werkhuis een toevlugtsoord vindt, hesleed, tevens met uitdrukking van limine beste wenschen voor liet welslagen der industriële ondernemingen, waaraan hij zich thans heeft gewijd. Dit schrijven ging vergezeld van de aanbieding van een stoffelijk blijk van erkentelijkheid wegens 's mans ver diensten, t. w. van ccne zeer fraaije pendule. Ten poslkantore alhier is wederom voor de winterdienst 1871—72 verkrijgbaar gesteld de staat, houdende aanwijzing van den tijd voor de laatste ligting der brieven naar de verschillende plaatsen van bestemming, zoowel voor de binnenJandsehe briefwisseling en de rondom deze stad lig gende dorpen, als voor de bmleulandsche correspondentie. Die staat bevat voorts verschillende inlichtingen en de dienstregeling op het kantoor. Op het gemak, dat deze opgave in vele omstandigheden den belanghebbende kan verschaffen, hebben wij reeds vroeger meer dan eens gewezen; zoodat wij eene eenvoudige aankondiging thans voldoende achten. De minister van financiën heeft de aandacht van belanghebbenden ge vestigd op de gelegenheid lot verzending van brieven, gedrukte stukken en monsters van koopwaren naar Ned. Indië, door middel van het stoomschip Prins Hendrik van de maatschappij "Nederland", waarvan liet vertrek uit het Nieuwe Diep is bepaald op den 18!c" November aanst. De brieven en verdere stukkenwelke men met deze gelegenheid wenschl te verzenden moeten voorzien zijn van eene bepaalde aanwijzing op liet adres, waaruit van dat verlangen blijkt, liet port der brieven van 15 grammen en daar beneden is 20 cents, met toepassing op de zwaardere brieven van de schaal van opklimming, die voor de hinneiilandsclie briefwisseling is vastgesteld. Voor gedrukte stukken en monsters van koopwaren is een port verschuldigd van 5 cents voor elke 40 grammen of gedeelten van 40 grammen. Boven dien bestaat er gelegenheid tot aanteekening van brieven en verdere voor werpen voor Ncd. Indië, welke op den voren bedoeld en voet met de sloom- booten der voornoemde maatschappij worden verzonden, en wel tegen betaling van het vorengemelde port, benevens van een vast aanteekengeld ten bedrage van 50 cent®; een en ander bij vooruitbetaling te voldoen. Te Amsterdam werd gisteren morgen in hel Amslcl-liötel de vergade ring gehouden van slemgeregligdc aandeelhouders in de Nederlandsclie han delmaatschappijter beslissing van de vraag: of men al ol niet deze instel ling zou voortzetten voor den lijd van 25 jaren. Onder leiding van den president der maatschappij, den lieer E. P. de Monchy, werd in de talrijk bezochte vergadering over die gewigtige vraag beraadslaagd. Daarbij bleek het dat er geen tegenstand bestond tegen de door het bestuur voorgestelde verlenging. Slechts enkele aandeelhouders klaagden over het gebrek aan genoegzame voorbereiding en zouden gaarne ziendat de zaak commissoriaal kon worden gemaakt, alvorens tot de defmieve beslissing over te gaan. De commissaris mr. J. D. W. Papeuit 's Gravenhage, had individueel bezwaar tegen de gelduitzetlingen op Java en in Japan, onder welke eene geldlee- ning van 1,200,000, alsook een lialf millioen, geleend aan den Engelsch- man Glover, waarvoor de maatschappij nu concurrent crediteur is in het faillissement. Zulke speculatiën moesten door de statuten worden buiten gesloten. De president noemde de voorstelling van den heer Pape overdre ven; in Japan was slechts een millioen dollars uitgezet, hetgeen niette veel was op een kapitaal van 42 millioen. Het verlies in de zaak Glover was niet zoo groot. De uilslag der beraadslagingen was dat bij hoofdelijke stemming met 357 legen 7 stemmen tot de voorgestelde verlenging werd besloten. Onder de tegenstanders was de gemagtigde van II. K. II. prinses Marianne der Nederlanden. Naar men uit Rome meldt is aan H. M. de koningin der Nederlanden, bij een bezoek van de mozaïk-fabriek in liet Vatikaan, uit naam van den Paus, eene tafel ten geschenke aangeboden, die door den uitstekenden kun stenaar in dat vakprof. Campanilibeschilderd is. Naar men verneemt zal er weldra aan de heeren Holtzman c. s. con cessie worden verleend voor den aanleg van een spoorweg van Zutphen over Winterswijk enz. naar de Pruissisclie grenzen. Gisteren morgen ten half negen ure zijn op den Holl. spoorweg twee wagens, die steenkolen van de loodsen aan de üelfsliavensche Schie naar Rotterdam overbragten, uit liet spoor geraakt, waardoor de weg was ver sperd en de trein van Rotterdam niet kon vertrekken. Te 's Hage werd onmiddellijk een trein zamengestelddie de passagiers, welke anders met den van Rotterdam komenden trein moesten vertrekken., bijna op het ge wone tijdstip naar LeidenHaarlem en Amsterdam met de tusschengelegen stations vervoerde. Alleen de reizigers, die van of naar Rotterdam gingen, moesten zich eenig oponthoud getroosten. Spoedig waren echter de belet selen uit den weg geruimd en ging de dienst weder geregeld voort. De N. R. C. meldt dat het aan de ijverige nasporiugen der policie is mogen gelukken, den moordenaar te arresteeren van de vrouw, die eergisteren avond op den Noorder-Singel te Rotterdam met afgesneden hals gevonden is. De dader is de man der verslagene, zekere Hendrik Johannes Snoey oud 27 jaren, sjonwer van beroep, die, ten vorigen jare met de verslagene gehuwd, echter kort daarna om zijn liederlijk gedrag door haar verlaten was. Ilij gaf zich veel over aan dronkenschap, pleegde gedurig mishande lingen op de verslagene, zoodat hij reeds hij herhaling hij de policie in be waring was gesteld geweest, en leefde thans reeds geruimen tyd van haar gescheiden. Op den avond van de misdaad heeft hij haar aan haar werk huis afgehaald, eene wandeling voorgesteld, voorgevende haar te willen spreken, en is met haar gegaan langs de Rotte tot aan den Noorder-Singel, alwaar hij den gruwel beging, en daarna de vlagt nam. De verslagene was 23 jaren oud, en liatl geene kinderen. De dader was reeds vroeger, tijdens hij als soldaat hij het corps mariniers diende, ter zake van diefstal gestraft met eene gevangenisstraf en vervallenverklaring van den militairen stand. Hij is, na zijne misdaad beleden Ie hebben, overgebragt naar liet huis van arrest. Aan den Helder is Maandag avond een sluiswachterskncclit aan liet Zand, tijdens hij het schulgeld zou ontvangen, in het water gevallen en verdronken. Ilij laat eene weduwe en 7 kinderen na. Hel U.D. meldt dal i:i overleg met den muntmeester, den lieer H. A. van den Wall Bake, tol wien de werklieden van de munt zich om verhoo ging van loon vervoegd hadden, door de muntgezellen aan het werkvolk is medegedeeld, dat liet werkloon voortaan met 2 cents per uur zal verhoogd worden. Den 17ltn dezer zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk naar liet Nieuwe Diep vertrekken een detachement suppletie-troepen, sterk 125 man (waaronder 6 onderofficieren), om dien dag aldaar te worden inge-

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1