leirsche courant. 1871. IN0. 265. DONDERDAG 9 NOVEMBER. 'Cleti e Btl SCHA! 'OOI am iktei in™ US Dj; ivé li atie, S. tot IOJI ideit mil en Si De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 1 3.5!) tnet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 ijaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiên is van 14 regels ƒ1.-, iedere regel meer 25 cents. Advertentiên voor nuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiên te Domburg, Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Basel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne, RINNKNEANDSCIIE BKRIGTEN. :t. :t. lerid LEIDEN, 8 November. Ie^ Sedert de invoering der winterdienst op de stations der Hollandsche eren spoorwegmaatschappij en voor den duur dier dienst, zijn de daarbij r'j;nlrcstigde telegraafkantoren open als volgt: Alkmaar, Amsterdam, Delft, "s-üffiravenhageHaarlem, de Helder, Leiden, Rotterdam en Schiedam, van ure voor- tot 10% ure namiddags; de overige kantoren van 8 ure voor- it 1 ure namiddags, en van 3 lot 10 ure namiddags. Aan het dep. van marine te 's Hage zal op 22 November aanst.ten I'M 1MTe van pet corps mariniers, o. a. aanbesteed worden de levering van d'e: (I meter blaauw onderofficiers laken; 2000 meter blaauw gewoon laken; •te' 0 meter rood laken; 600 meter blaauw karsaai; 400 meter blaauw baai; eenmans wollen dekens, pp de hoogte van het Wassenaarsclie Slag is gisteren eenc zoo aan- 'tlki nlijke hoeveelheid schelpen aangespoelddat er gebrek aan karren was is te laden. In plaats van de schelpen, gelijk in den regel plaatsheeft, it een net op te visschcnkon men die nu opscheppen. Te Rotterdamaan den Noordsingelis gisteren avond eene onbekende r hge vrouw, met afgesneden hals, op den weg liggende gevonden- Een ge- 'feYttwRge, spoedig ter plaatse aanwezig, verklaarde dat zij had opgehou- ui te leven. De policie doet ijverig onderzoek. Men deelt ons nader mede, zegt de U.C., dat het request om verhoogd -kloon, aan den muntmeester ingediend, strekte om te verzoeken, dat werkloon, door de muntsgezellen aan hunrte arbeiders uitbetaald, verhoogd worden. Het is slechts door een werkman geteekend, die zegt het mens allen te doen. De organisatie aan de munt is zoodanig, dat aan muntsgezellen een bepaalde bclooning wordt uitbetaald per pond gemunt metaal. De muntsgezellen betalen daarvan het werkloon aan de onder werkzame arbeiders. Reglsreeks kan de muntmeester dus tot verwe- ilijking van den wenseh der arbeiders weinig doenmaar men mag zich i den anderen kant wel overtuigd houden, dat hij gaarne zijn invloed willen aanwenden tot het doen toegeven aan billijke verzoeken, die jjjt bescheidenheid worden voorgedragen. Van de artillerie, te Arnhem in bezetting, zijn weder drie paarden, in eene weide onder Driel liepen, wegens kwaden droes afgemaakt, verondersteltdat de paarden de ziekte reeds onder de leden hebben zij in de weide gedaan worden, want het is opmerkelijk, dat er nu vijftien regimentspaarden te Driel dit lot ondergingen, terwijl zich bij enkel ander paard deze ziekte voordeed. Te lledel had Woensdag 11. het volgende plaats: Zekere Jacobus Colijn, linist, geboortig van Amstelveen, doch wonende te Utrecht, die werk- geweest was te Empel, zou met drie andere makkers uit Utrecht zijn 5 leid gevenmen bragt den avond in opgeruimde stemming door lot dat 1 ia het verlaten van de herberg eenc onbeduidende woordenwisseling Si then Colijn en zekeren Ravens ontstond; daarmede bemoeide zich een mensch H. Mulder genaamd en deze bragt onverhoeds aan Colijn een i met een knipmes in den onderbuik toe. Hij nam terstond de vlugt ji i Empeldoch werd eenige uren later door een rijksveldwachter in arrest 7 men. Ofschoon hij reeds alle schuld ontkende, kwam hij evenwel 4idig op het zien van het lijden van J. Colijn, die hem de hand gereikt jjj ergiffenis had geschonkentot bekentenis. Wat Mulder tot die wreede P heeft bewogenis nog niet opgehelderd. Jacobus Colijn is des Vrijdags lieden. Hij stond bekend als een zeer geschikt en hulpvaardig werkman. Te Wanneperveen heeft eergisteren nacht een hevige brand gewoed, boerderij van een landbouwer en veehouder, met inboedel, boerengereed- ppen, hooi- enz. en elf koeijen, is een prooi der vlammen geworden. 2^. neen paard werd gered. De bewoners, die in diepen slaap lagen, lieb- t i'g naauwelijks hun leven kunnen redden. len 1 Men meldt uit Leeuwarden: Dat tot dusver het grootste gedeelte van s. /- beste vee, de beste boter enz. enz. naar het buitenland wordt geëxpe- eliehiij van aigcmeene bekendheid, doch minder bekend was het zeker bij :t. i ;l ten - dat ook de visch, niet alleen de zoetwater-visch, maar vooral de zee- tegen hooge prijzen naar elders wordt afgezet. De verzending van i alhier, zooals die in het laatst der vorige week plaats vond, be hoort althans tot de nieuwigheden. Den geringen stand in het bijzonder, die voorheen zich aan dit artikel nog eens te goed kon doen, is ook in dit geval dus weder de pas afgesneden. Gelukkig echter voor hem, dat de prijs van den snoek en den baars thans ietwat dalende is en dat men, voor betrekkelijk weinig geld, nog wat wit-visch (voren en blei) kan verkrijgen. Door de beambten bij de stads-bank van leening, den waagmeester, de doodgravers bij de algemeene begraafplaats, de keurmeesters van vleesch en visch enz. en de policie-bedien den der 3e klasse, door al deze personalitei ten zijn verzoekschriften ingediend om verhooging hunner jaarwedden. In de aanstaande Donderdag te honden vergadering zal de raad dezer ge meente in dezen beslissingen hebben te nemen, zoomede ten aanzien van een voorstel van burgemeester en wethouders tot het aangaan eener geld- leening van 46000. Onder de plaatsen in de provincie Frieslandwaar dit jaar de pokziekte heeft gebeerscht, telt Oldeboorn ongetwijfeld in de eerste plaats mede. Vol gens de gedane wekelijksche opgaaf in sommige dagbladen toch zijn daar tot dusver een 40-tal gevallen voorgekomenwaarvannaar men verneemt, een 12-tal met doodelijken afloop. In de vorige weck werd eene dienstmaagduit 's Bosch naar huis gaande, tusschcn Vught en St. Michiels-Gestel door een manspersoon aange rand. Nadat hij haar om een snuifje en geld gevraagd had, trachtte zjj hem te ontloopendoch spoedig haalde hij haar in en onder het uitroepen "non heb ik je", en onder de vrceselijkste bedreigingen, met een groot mes in de handvan haar te zullen vermoordenindien zij haar geld niet gaf, bragt hij in haar rok eene dwarssnede en ontnam haar al wat zij in de porte- monnaie had, ruim drie gulden. De bouw van den spoorweg van Boxtel naar Wezel is in vollen gang Aan den onderbouw der brug over de Maas bij Gennep wordt met alle kracht gewerkt. Voor den bovenbouw is met de firma John Cockerill, te Seraing, een contract gesloten. De bouw der kleine kunstwerken gaat gere geld voort. Een groot deel der onteigeningen is tot heden op minnelijke wijze geschied. Wat het Duitsche gedeelte van de lijn betreft, het onlangs gesloten tract aat tusschen de Ncderlandsche en Pruissische regeringen be treffende de aansluitingen aan de Pruissische grenzen bevordert zeer het in gereedheid brengen der plannenten einde dadr de werkzaamheden té doen j aanvangen. De opening van den weg van Boxtel naar Goch. in het volgend jaar, en de geheele voltooijing tot Wezel, eenigzins later, laten zich dusj gereedelijk voorzien. Het getal hectaren woeste gronden in Nederland werd bij het begin dezes jaars geschat op 668,500, waarvan in Groningen 33000, Friesland 34000, Drenthe 100,000, Overijssel 101,500, Gelderland 129,000. Utrecht 15000, Noordholland 32400, Zuidholland 13000, Zeeland 12400, Noordbra bant 144,000 en in Limburg 54200 hectaren. Hieruit blijkt genoegzaam, dat er in ons land nog gronden genoeg ter ontginning aanwezig zjjnzoodat men niet direct aan Californie behoeft te denken. 's GRAVENHAGE, 8 November. Door Z. M. is geagreëerd de opklimming van Otto baron van Dedem, oudsten ridder-expectant der Dmlsche orde, balye van Utrecht, tot tweeden kapittel-ridder der orde. Tot plaatsvervangend kantonregter te Waalwijk is benoemd de heer J. van Dijk, burgemeester der gemeente Sprang en Vrijhoeve-Capelle. Aan den heer J. A. Hinsbeek C. Azn. is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van directeur van het postkantoor te Meppel. Tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster enz. te Gorinchcm is benoemd de heer J. van Sonsbeek, thans ontvanger voor de geregteljjke en administratieve aclcn en der domeinen te Groningen. De afdeelingen van de tweede kamer hebben zich heden bezig gehou den met het onderzoek van de wets-ontwerpen: 1°. houdende eene alge meene belasting op de inkomsten, ter vervanging van het regt van patent en van den accijns op het geslagt en 2°. houdende nadere bepalingen omtrent de heffing van het vuur-, ton- en bakengeld. In de gisteren geopende najaars-vergadering der provinciale stalen is een voorstel ingekomen van gedep. staten, om van wege de provincie be schikbaar te stellen 10 gouden en 20 zilveren medailles voor de in 1872

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1