Li omstandigheden niet raadzaam voorgekomen was tot intrekking over te 1 gaan der missie te Rome. Sedert zijn met de meeste zorg en oplettendheid die omstandigheden gadegeslagenvoor zoo ver zij eenigen invloed op de beslissingen der Ned. regering konden uitoefenen. Bij de beoordeeling daar van moest steeds en in de eerste plaats het oog gevestigd blijven op de po litieke gedragslijn, in de verwikkelingen van lateral tijd steeds, als de voor Nederland meest wensclielijkedoor de regering erkend en gevolgd en ook door de staten-generaal goedgekeurd en aanbevolen. Dubbel scheen die ge dragslijn aangewezen daar waar het een der gewigtigste vraagpunten geldt van den tegenwoordigen tijdhetwelk schiet' in alle landen in meerdere of mindere male zijn invloed doel gevoelen. Het nemen van een initiatief in dezen zoude met ons belang als kleine mogendheid en met onze in deEuro- pesche conflicten steeds aangenomen houding moeijelijk zijn overeen te bren gen. Nu zoude echter door ophefllng op dit oogenblik van de missie te Rome zoodanig initiatief werkelijk genomen worden, al ware het dan ook slechts door de uitlegging, welke daaraan onvermijdelijk zoude gegeven wor den. Wij zouden ons daardoor afzonderen van alle andere mogendheden, wier gezanten bij den Paus geaccrediteerd waren en die tot op dit oogenblik hel aanblijven dier gezanten nog noodig of wenschelijk geoordeeld hebben. De minister-resident bij het hof in Italië bevindt zich op hel oogenblik nog te Florence. Bijna alle vreemde gezanten zijn tot nog toe aldaar gevestigd geblevendoch de meesten maken zich lot bet vertrek naar Rome gereed. Dit wordt ook door Zr. Ms. minister-resident gedaan. De toekomst zal moeten leeren of dezellde diplomaat te eeniger tijd bij koning Victor Emma nuel en bij den Paus zal kunnen geaccrediteerd zijn. Voor het tegenwoor dige moet zoodanige combinatie als onuitvoerbaar beschouwd worden en schijnt het ook, zoowel feitelijk als met het doel om voor alsnog geene wijziging te brengen in den bestaauden toestand beter de omschrijving van den post te Rome te laten gelijk zij is. sliilAVENHAGE. 4 November, Aan den lieer J. C. Benleyn is vergund zijne notariële standplaats over te brengen van Oud-Vossemeer naar Tholen. De tweede kamer der si alen-generaal is bijeengeroepen tegen Dingsdag deal dezer, des namiddags ten 3 ure, -rr' Voor het prov, geeegtshof in Ziiifiliojland is heden het appel behandeld in de bekende zaak van het in het weekblad a'c Toekomst geplaatsle stuk, getiteld: "Een Seheveningsclie Maasvisscijer gedecoreerd, enz.'' Bij vonnis der arrond.-regtbank was de bek]. Meys veroordeeld lot eene geldboete van ƒ100, en vergoeding aan de civiele partij van ƒ100; terwijl de drukker en uitgever van genoemd blad Speyer Klerk was vrijgesproken van het stellen in cene noot van zeven woorden, waarvan de 1« bekl. de verantwoordelijk heid niet op zich nam. De advocaat-generaal van het hof retireerde lot vernietiging van het vonnis, waarbij de le bekl. is schuldig verklaard aan hoon en de 2* bekl, is vrijgesproken en dat bet hof beiden zal schuldig ver klaren aan laster in een gedrukt en verspreid geschrift enz. en hen zal ver- oordeelen ieder tot eene cellulaire gevangenisstraf van 15 dagen en eene geldboete van 25. M». A. de Pinto trad ook nu weder voor de civile partij op. Mr. van Raalte voor den 1" bekl. en inr. van Emuen voor den 2' bekl. De uitspraak zal over fi dagen plaats hebben. Eergisteren middag is van Scheveningen ter haringvisscherij afgevaren een pink van den reeder W. Groen, waarvan volgens telegrafisch berigt uit Rrielle, waar de schuit is binnengeloopeneen der matrozen, J. Ginder genaamd, over boord geslagen en verdronken zou zijn. De zoo noodlottig omgekomen visschcr was een braaf, oppassend huisvader, die eene vrouw met 4 kinderen achterlaat. bij de verkiezingen stemmen voor aanhangers van zijn minister;, (Cl eene weifelende houdin" in deze zaak zal aannemen om er winnen, eene weifelende houding in deze zaak zal aannemen. Per telegraaf is het berigt ontvangen, dat de equipage van dt[< Pauls rots verongelukte Megaera den 28,,t" Sept. in Hobson'sbaai is gekomen. De ijzergieterijen en werktuigfabrieken bier te lande zijn thans den overvloed van bestellingen en door de goede prijzen barer in staal eenige verhooging van liet arbeidsloon aan hare werkta bewilligen. Met de katoen-weverijen is liet niet zoo gunstig gesteld lastigden van 34 firma's, te zapten 19000 weefgetouwen voor liet vet digen van katoenen goederen bezittende, zijn te Blackburn bijeengek om den toestand en de vooruitzigten van dat bedrijf in overweging men. Er werd door de vertegenwoordigers van 3! firma's en van weefgelouwcn besloten de fabrieken minder langen tijd dan thans, lijk 40 uren elke week in plaats van 57te doen werkendit bei voor eene maand tijds genomen met bet voornemen om het des neoj verlengen. Door een groot aantal dames is onlangs aan het bestuur van de burgsche lioogescliool liet verzoek gerigt, om vrouwelijke studenten medische lessen toe te laten. Aanvankelijk wilde hel genoemde V hiervan niels hooren, maar liet is thans van zijn besluit leruggeD zoodat de dames-studenten voortaan niet van de colleges der professor! die hoogescbool zullen zijn uitgesloten. Berigten uit de Yereenigde Staten melden dat er ook te Philii in stadskas eene som van 400.000 dollars ontbreekt. Eene firma vu keiaars was in de gelegenheid gesteld met de gelden der stad te leren; zij was ongelukkig in hare speculation, en maakte een schil bankroet; hierbij leed ook de kas der stad verliezen; dat is de hoofd# van het ontdekte tekort Te Chicago worden handel en bedrijf weder algemeen hervat;<t "f m" BU1TENLANDSCHE BEIG T E N ENGELAND. LONDEN3 November, De zaak van het, onderwijs, in het bijzonder die van het hooger on derwijs, zal in de volgende zitting van het parlement aan de orde moeten komen; de heer Gladstone heeft dit onlangs te kennen gegeven. De katho lieke bisschoppen van Ierland maken nu reeds bekend wat er ter voldoening hunner wenschen aangaande het onderwijs door de regering en het parle ment zou moeten worden bewilligd. In eene onlangs uitgevaardige ver klaring zeggen die prelaten: Wij begeeren katholieke opvoeding op al de trappen van het onderwijs; het hoogere, het lagere en het middelbare on derwijs moeten zoo ingerigt zijn dat zij voor de katholieken eene katholieke opvoeding in den vollen omvang uitmaken. Onderscheidene dagbladen ko men legen deze verklaring op. De Times zegt dat het daaruit blijkt dat het de vraag niet is, of Ierland godsdienstige of godsdienstlooze scholen zal hebben, of het in zake van onderwijs eenig kerkgenootschap zal zien voortrekken of achterstellen, maar dat de eigenlijke vraag is, of liet open bare onderwijs in Ierland onder de magt en leiding van den staat of wel onder de magt en de leiding van de geestelijkheid zal staan. Het erkende doel der iiltramontaansche partij in Ierland is, zegt dit blad, onvoorwaar delijk en onbeperkt meester van het opkomende geslacht te zijn. Het is zedelijke en geestelijke dwingelandij, die onder het voorwendsel van gods dienstvrijheid en van godsdienstige gelijkheid gevraagd wordt. Dat zal de protestantsche bevolking onzes lands nooit bewilligen; geen Britsch minister zal ooit zulke eischen in 's rijks parlement durven ondersteunen. Ver is het van ons, de deur voor cene onpartijdige herziening van het in Ierland bestaande stelsel van onderwijs te willen sluiten. Maar wij achten ons ver- pligt dadelijk aan de lersche prelaten en aan hunne volgelingen te verklaren dat Engeland in geen geval het lersche onderwijs, dat groote en dure belang van het zuster-eilandeene zaak uitsluitend van de priesters zal laten worden. Het Daily News is beducht dat de heer Gladstone, uit vrees voor den invloed der katholieke hiërarchie in Ierland en uit zucht den brand verwoeste omtrek wemelt van metselaren, die bezig zijn4 damenten voor de weder op te trekken gebouwen te leggen, en hoeveelheden goederen, bij tonnen wigts, komen aan voor de koopW hunne magazijnen heropend hebben. FII AN KR K. 9 l,i*.ui/1 vapii'a/icïa iit/il. li-nn,/kif m/iti/il',/li// ku.iir -ziin J fllStCT het t| in iedei aan ie maxir - De Eenige leden van den departementalen raad der Seine hebben i tr wet den prefect Le'on Say gewend met verzoek bij den lieer Thiers li I beiden te willlen komen, opdat liet doodvonnis aan Rossel niet volt »r een worde. De adressanten geven te kennen dat Rossel kennelijk tot dei °®c' delingen was overgegaan met de illusie, om zijn vaderland op den die het bezet hield, le wreken. Hit dien hoofde houden de adressant 11 overtuigd, dal er alleszins reden beslaat genade te bewijzen aan dl ofler van edelaardige bedoelingen. De lieer Léon Say heeft zijne li 8 komst toegezegd. - Naar men zegt zal eerstdaags door den lieer Jules Favre eeng worden uitgegeven ter regtvaardiging zijner politieke handelingen bel sluiten van den vrede. Le /'ays meldt dat prins Napoleon, door liet aankoopen van eigendom in Corsica, aldaar de vereischten voor verkregenen dat hij verkiezing van een lid heeft gemaakt door zijn »r gen het js-how uldam s Bosc zoenen Mei de verkiesbaarhti wa zich er nu op nieuw candidaat zal stellen en 1,11 van den departementsraad, welke hij noodt r'l'evi ontslag te nemen. p it in In eer dat weg 5» l:ITS C BI li A Ni Hoseman te Tiinierbaiiseii ig niet II. Zoowel de pastoor Hoseman. te Tuiiterhaiiseiials de pastoor Bi te Kiefersfeldenover wien door den aartsbisschop van Muiichen dew W1 de ex-communicatie werd uitgesproken, komen daartegen in verzetJ°ei% geren hunne standplaatsen le verlatende eerstgenoemde beweert aartsbisschop geen magt meer in de kerk kan uitoefenen, aangtÉ door de aanneming der concilie-besluiten van de ware katholieke11 afgevallen. 'P'10''11 Het Jezuïteii-gymiiasinm te Metz is heropend. Deze inrigtiii! thans een nog grooter aantal leerlingen dan vroeger, daar het i 400 bedraagt. 80STEK IS IJl SA. iet dei ijkt, v archa Ikheid ogen Door Dr. itieger, liet hoofd der Czechisehe partij, is, toen hij, ia mislukte onderhandelingen 'c Weeiien te Praag terugkeerde, aan Inzeil tionalwaar hij door zijne vrienden werd opgewachto. a. het vi ar il gezegd: Hel groote werk, hetwelk aan Europa tot heil gestrekt» en, o ben, is onvoltooid gebleven; op het laatste oogenblik traden vrecmdei lilderij Ier. in den weg; maar de ministers hebben bun woord niet gebrokt) namidi zijn slechts teruggedrongen, niet overwonnen. Wij zullen op niem «o aa waarts gaai); .doch wij willen één ding niet uit het oog verlieze» - He verbittering niét tegen den keizer ie lteeren. De keizer meende, dal P'. z constitutioneel monarch ook tegenover de andere volkerendie ons» drekk willen, zijn woord toestand. Door den moest houden slecht geraden en geraakte alzoo in een moei monarch thans afgewezen, zuilDe gif bij den door betere raadslieden omgeven monarch eenmaal ons doel be De met h 'ijaai Adverte Ba Ui Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. ÜRABBE, - Te indeld jeiista Mieit lillenc n ami - Mi ingel Ams kr ge: die koi

Leydse Courant | 1871 | | pagina 6