K, "dejt «1 Itli, r, |[jVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 6 JSovcmber diflóH°. 26%. %rs toonen vooruitgang aan; hel totaal-cijfer wijst zelfs op cene verdub- lin; van liet getal der ingeschrevenen in de laatste 5 jarenterwijl ook vergelijking met het vorige jaar, toen er slechts 30 studerenden waren Inschrevenaanmerkelijke vooruitgang wordt waargenomen. Van de 37 PU geschrevenen waren 12 meesters, 3 candidaten en 1 student in de regtcn, "cantlidarit in de philosophic en I candidaat in de letteren, en hadden er liet eindexamen der hoogere burgerschool, examen A, of examen A voor Prai jdiieurs afgelegd. Twee der ingeschrevenen. ont./; iIJZÏl "li I 'II »ir :t.i - :u - 15 d. - -t. - I - V aai Twee der ingeschrevenen, reeds vroeger in Oost-Indi- (ie dienst werkzaam en nu met verlof hier te lande, bereidden zich Lens voor examen A voor, en hadden de voldoening in Julij jl. zoowel «r dat examen als voor examen B te slagen. In het geheel werd er aan itseenoemd examen door 22 kweekelingen der instelling en 2 oud-kwee- )in»en deel genomen. Van de eersten slaagden er 17ook de beide tgemelden moglen naar wensch voldoen. Men schrijft ons uit Bodegraven: Waren Bodegravens ingezetenen droe- r te moede, toen zij hel lijk van hunnen geliefden burgemeester, den heer van Dam Jz., naar de laatste rustplaats begeleidden. Vrijdag 3 November ven zij door feestviering bij gelegenheid der installatie van den Ed. Aehtb. er jlr. F. van Citters. benoemd burgemeester aldaar, bewijs dat zij met konings keuze waren ingenomen. Het was een feest, dat, bij de uitkomst, alle opzigten ieders verwachting verre heelt overtroffen. In feestclijkcn optogt begaf men zich des morgens ten 9 ure van het dorp iar den Goudschen weg, tot aan de eerste brug, om den nieuwen burge- !estei' aldaar af tc wachten. De stoet was volgenderwijze zamengesteld: 8 ruiters, 2". het muziekcorps van het 4C reg. infanterie uit Leiden, een banierdrager, 4". de leden der commissie, 5". tweede banierdrager, een rijtuig met 4 paarden bespannen, ten gebrnike van den burgemees- 7». eene cerewacht te paard, bestaande uit 98 personen, in eenvoudige, j aar uiterst nette kleeding. Nadat de ontvangst had plaats gehad werd de J irgemeesler in optogt naar hel raadhuis geleidalwaar hij door den raad erd ontvangen en de pleglige installatie plaats had. Na den afloop dier ègtisheid werd de burgemeester door den bovenomschreven stoet van het adhuis afgehaald, en begaf men zich langs de zuidzijde naar Nieuwcrbrug, nar men een half uur vertoefde en vanwaar men vervolgens langs de lordzijde naar het dorp terugkeerde. Men begeleidde toen den burgemees- tot bij den heer G. van Ilaaflen, alwaar hem door den gemeenteraad diner werd aangeboden. Des avonds ten 7 ure werd hem aldaar eene renade met fakkellicht gebragt. Met eene illuminatie en keurig vuur- erk, door muziek opgeluisterd, werd het feest waardiglijk gesloten. Groot was het contrast. Bodesrraven in Junij 1870, en thans. Prachtig en rijn de meeste gebouwen uit hunne asch herrezen, waarop dan ook bij rschiilende toespraken van ingezetenen tot den burgemeester bij gelegen- lid dezer feestviering werd gewezen. De Ed. Achtb. heer jhr. van Citters intwoordde iedere tot hem gerigte rede zeer welsprekend en minzaam en billijken den trots van ZEd Achtb., van door Z. M. den koning tot ifd van eene zoo schoone plaats te zijn benoemd. De vrees van sommi- ïi, dal bij deze gelegenheid de orde zou gestoord worden, heeft zich in ■enen deele verwezenlijkt. De feestvreugde werd door niets verstoord en les liep in de beste orde af, terwijl de ingezetenen tot laat in den nacht de been bleven en ten slotte vrolijk huiswaarts keerden. - Bij de Ned. herv. gemeente te Velp is tot predikant beroepen d». Kruyf, ed. te Hylaard; bij die te lverkwerve d'. Lazonder, pred. ie Acquoy; bij te Aalst d'. Langenberg, pred. te Wezep; bij die te Oudewater d'. 1'. jmijn, pred. te Hengelo; bij die te Polsbroek d\ Moorrees, pred. te Maas- id; bij die te Meeuwen d\ du Cloux. pred. te Spijk: bij die te Bolde Offerhaus, pred te Westerbroek; bij die te Oude en Nieuwe Wetering cand. J. Knottenbelt; bij die te Baarland en bij die te Kockcngen de t. 22$md. C. Verhagen. Door het prov. kerkbestuur .au Gelderland is aan ds. J. W Bouwmeester, [d. te Winterswijk, op zijn verzoek, eervol emeritaat verleend. - Aan de diaconie der herv. gemeente te Oudewater zijn door wijlen den :er II. Montijn, te 's llage overleden, gelegateerd 2 certificaten 2y2 pCt. W. S.ieder groot ƒ1000. Bij de diaconie der herv. gemeente te Hazers- kide is ingekomen een bankbillet, groot ƒ300. haar toegezonden door de Strekkingen van wijlen den heer P. W. Bronkhuyze. De tc Botterdam bestaande Vereeniging tot bevordering der zendings feit eergisteren aldaar hare I9,lc jaarlijksche vergadering gehouden. Gil ft verslag bleek dat de toestand der vereeniging allleszins bevredigend was. p den laatslen der vorige maand telde zij 914 leden. De rekening sloot iet een batig saldo van ruim ƒ640. welk bedrag in de kas van het Neder- ndsch Zendelinggenootschap is gestort. Ook werd medegedeeld, dat ter <jï jiordering der zaak de besturen der verecnigingen te AmsterdamAmstel- len, Delft, Dordrecht, Gouda, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis in den op van den zomer door het bestuur waren uitgenoodigd tot eene bijeen- imst, ten einde in overleg te treden omtrent het sluiten van een bond. r werd over de zaak van gedachten gewisseld, met het gevolg dat er later in bond tot stand is gekomen en een hoofdbestuur is gekozen. Als sprekers aden op de hoogleeraar J. J. Prins en dr. D. Chantepie de la Saussaye d Donderdag avond reed de vrouw van den landman Visser, te Zuid- 1182 eijerlanddie te Oud-Beijerland ter markt was geweest, van daarnaar n J J ie Col ais. Zonder dat zij het had opgemerkt, had men een vreemd paard voor aren wagen gespannen. Een eind op weg zijnde, viel de wagen van den bij dit ongeval heeft eene bejaarde vrouw, die met de boerin mee- -fed, een been gebroken. Het paard keerde hollende naar Oud-Beijerland waar het gegrepen werdhet was op verscheiden plaatsen gewond. Te Amsterdam is eergisteren morgen op het Damrak, bij de Koren beurs, eene behoeftige vrouw, aan een boom zittende, bevallen van een welgeschapen zoon; na door een deskundige te zijn geholpen, is zij naar het gasthuis vervoerd. In den nacht van Donderdag op Vrijdag ontstond brand in den hout zaagmolen »de Liefde" aan het Kwakerspad, te Amsterdam. Ten gevolge der langdurige droogte woekerde het vuur met verbazende snelheid voort, zoodat de geheele molen binnen weinig tijds in vlam stond en na een uur in elkander stortte. Met behulp van eenige spuiten, werd men den brand in zooverre meester, dat hij zich niet aan de aangrenzende houten wonin gen mededeelde. De gemeenteraad van Kampen heeft beslotenna afloop der concessie van den tegenwoordigen concessionaris der gasfabriek (Februarij 1874), eene nieuwe fabriek voor rekening der gemeente op te rigten. Te Zwolle is door de policie bij verschillende ingezetenen in beslag genomen een groot aantal stalen beitels, hamers, moeren, schroeven en andere voorwerpenwelke ontvreemd zouden zijn uit de werkplaatsen van het staatsspoor aldaar. Men moet de daders op het spoor zijn. Men meldt uil Leeuwarden: In de week van 26 Oct. tot 2 Nov. is in deze provincie slechts een geval voorgekomen van natuurlijke kinderpokken en wel te Oldeboorn. Het totaal dezer ziektegevallen in dit gewest is nu, sedert Januari) jl., tot 207 geslegen. Van Deventer is alhier gearriveerd een detachement huzaren, onder kom- mando van den Ist"1 luit. Yssel de Schepper. De alhier garnizoen houdende offi ciereu dfir infanterie zijn daardoor weder in de gelegenheid gesteld zich, ge durende de wintermaanden, in de rijkunst te oefenen. Donderdag avond omstreeks 7 uur vertoonde zich aan den helderen hemel eene prachtige breede boog van schitterend witte kleur, die zich ongeveer van het noordoosten naar het zuidwesten uitstrekte. Deze fraaije luchtver- heveling, die mede zeer helder was, zoodat men de sterren er door heen koude zien, verdween even boven den horizon na ongeveer e'e'n uur zigt- baar te zijn geweest. De aanvoer van vee op de Vrijdag alhier gehouden weekmarkt was buiten gewoon groot te noemen; naar men zegt, zijn er zelfs meer dan 4.000 stuks, waarvan de grootste helft runderen, te koop aangeboden. ^Deze groote aanvoer is aan twee oorzaken toe te schrijven; eerstens aan de vele vraag voor het buitenland en ten tweede aan de omstandigheid, dat vele veehouders zich vóór den winter van het overtollige vee ontdoen. Voor de goede soorten werden weder hooge prijzen bedongen. De prijs der boter aan de waag alhier was: le soort ƒ60.50, 2e soort 55. De hulponderwijzers der gemeente het Bildt, in Friesland, hadden zich dezer dagen gewend lot den raad met verzoek om verhooging van tracte- ment. Hun adres was in handen gesteld van de plaatselijke schoolcommissie, om daarover advies uit tc brengen. Hoewel de commissie nu van oordcel was, dat eene belooning van ƒ300 weinig voldoende was tot bestrijding der uitgaven van hulponderwijzers, zoo beschouwde zij hunne betrekking meer als een voorbereidende, zoodat de jaarwedde als een tegemoetkoming kon aangemerkt worden die aangevuld zal moeten worden door het geven van privaatlessen of op andere wijze. Haar advies was voor de adressanten on gunstig, en dienovereenkomstig werd door den raad besloten. In het antwoord op het sectie-verslag der tweede kamer omtrent hoofdst, III, buitenl. zaken, zegt de minister dal er vooruitzigl beslaat dal de onder handelingen over de Luxemburgsche schuld eerstdaags weder kunnen op geval worden. De vooruitzigten omtrent de eindelijke verwezenlijking der aansluiting van den Noorder-staatsspoorweg aan het Duitsche spoorwegnet, zijn in den laatsten lijd gunstiger geworden. De regering houdt onafgebro ken hare aandacht gevestigd op de rigting der Fransche handelspolitiek sinds het eindigen van den oorlog; zij heeft van het Fransche gouvernement de meest geruststellende verzekeringen verkregen dat, door de daar te lande genomen of beraamde financiële maatregelen, geenerlei inbreuk zal gemaakt worden op de bestaande traelaatsbepalingem Omtrent nieuwe onderhande lingen met G roo t-Brit tan n ië over het tractaat betreffende Sumatra, zullen spoedig mededeelingen aan de kamer worden gedaan. Voor de betaling der nog verschuldigde helft der schadeloosstelling van Simonosaki is door de daarbij betrokken Nederlandsche, Engelsche, Fransche en Amerikaansche regeringen aan Japan uitstel verleend lot 15- Mei 1872. De verantwoording van den consul le Portsmouth, door de Staatscourant openbaar gemaakt heeft een overzigt geleverd van hetgeen aldaar gebeurd is en van de geheel bijzondere omstandigheden die den consul in de allereerste oogenblikkcn belet hebben aan het verlangen onzer ongelukkige landgenooteii zoo volledig te voldoen als zij en de consul zelf hel zouden gewenscht hebben. Het komt der regering voor, dat de consul zijn gedrag voldoende geregtvaardigd heeft, terwijl dan ook, voor zoo ver bekend is, geen der belanghebbenden de juistheid der door hem opgegeven feilen heeft ontkend. Met leedwezen heeft de minister vernomen dat bij het onderzoek in de sectiën de meerder heid zich niet voor het behoud der missie te Rome verklaard heeft. Hij meent echter te mogen vertrouwen dat deze uitspraak slechts aan eene wei- ligt minder juiste opvatting van den werkelijken toestand toe te schrijven is. In zoover dan ook zoude er mede voor hem eenige grond bestaan het genlis aan toelichting van den post tc betreuren, ware het niet dat, blijkens het voorloopig verslag, de redenen, die hem tot onthouding van toelichting genoopt hebben, in meer dan eene afdeeling aangewezen werden. Geheel in overeenstemming hiermede was hel den ondergeteekende voorgekomen dat, waar hij slechts zoude hebben kunnen te kennen geven dat de om standigheden nog geene wijziging van den bestaanden toestand gedoogden, ook het stilzwijgen als eene genoegzaam duidelijke aanwijzing dier meening mogt aangemerkt worden. Gaarne evenwel wil hij zijne zienswijze dien- i aangaande nader toelichten. Bij de beantwoording van het voorloopig ver slag op de vorige begrooting, werd verklaard dat het in de nog bestaande

Leydse Courant | 1871 | | pagina 5