PER TELEGRAAF. Burgerlijke j&taub. AD VERTEN TI EK. inj )ok het 'be- irie ge- liet en lief- icie tick ij# in- r in ïge- iVat die >tep jjn, hen ijkt Juk leut lijk- kig den een den i te ter- ïge- ider po- t in ïeil- eid nde van dig- ikte Igen ïzet hel uer- .OM der telle uit- vor- op een mis- :gei ldig evel der. olge g* i dt i hj olei heb- wji r en dei gen, veer dei uien ju kluis een prooi der vlammen; maar liet meerendeel hunner ont- ecliter naar het strand. Het weinige dat zij bezaten, moesten zij -laten. Maar voor dat de ochtend op Maandag den 9len aanbrak, had- vlammen hen aldaar achterhaald. Zij vloden letterlijk in het water. ,j waren zoo gelukkig een boot meester te worden om een wijkplaats (1 jleer te vinden, waar zij opgenomen werden door stoombootendie te redden uit Detroit waren afgezonden. Ontelbare menschen ston- losscheu de alles vernielende vlammen en de golven, aan de grootste nop ten prooi, wachtende totdat redding zou dagen. Een groot aan nam door het vuur of water 0111, sommigen schallen het cijfer dier likkigen op driehonderd. Eu wie niet omkwam werd zwaar gewond, ien dorpen werden geheel of gedeeltelijk een prooi der vlammen. Ver- Ikkelijker nog was het lol der houthakkers in Wisconsin. De vlammen fiien hen van het westen en het zuiden. Ook zij konden slechts naar waterkant een goed heenkomen zoeken. Zij snelden naar de Baai en rivieren. Een groot aantal verdronk; anderen verslikten door rook en pen. Alles aan beide zijden van het meer werd letterlijk verwoest, den westelijken kant bevond zich de voorname stad Pesthego, een ende plaats met ongeveer 2000 inwoners. Zij werd zoo geheel ver- j dat men letterlijk niets meer kon onderscheiden. Vier honderd lijken reeds gevonden, en men onderstelt dat het aantal slagtoffere nog veel Ier is. Zoo snel was de stad vernield, dat.twintig minuten nadat hel alarm was gemaakt elk huis der stad in vlam stond. Aan den tegen gestelden kant der Baai is een lang en smal schiereiland, beplant met eomen, te midden waarvan zich een aantal houthakkershutten bevin- Weldra had dit geboomte vuur gevat en alles lag binnen een oogen- in de asch. De bewoners werden in hunne stulpen verbrand, of von- vlugtende den dood in de golven. F K A Si H. 11 IJ) K. Siècle zou gaarne zien dat de bank den handel te gemoet kwam hel gebrek aan klein zilvergeld, door de uitgifte van billelten tol een bedrag. Ofschoon daartegen veel is aan te voeren, dringt de nood er en moet men over de bezwaren heenstappen. De kooplieden zullen liever n willen doen met behulp van papierengeldook als er een 'overvloed is, dan in de noodzakelijkheid willen komen om, wegens gebrek aan allen handel te staken. E11 deze overweging moet den doorslag tn in de quaestie. Rossel heeft, op de dringende beden zijner moeder en zuster, een ver- tschrift om gratie geteekend. De correspondent van de Daily News te Parijs meldt dat de volgende inderheid is ontdekt bij de verkooping van de keizerlijke eigendommen de Tuileriën. Bij den verkoop der livrei-jassen is het namelijk geble- 1, dal in geen der jassen of broeken een zak was. Deze voorzorgsmaat- was genomen met het oog op eenc eigenaardigheid van vele bedienden, ,e soms eenige schade berokkent aan hunne meesters. Een kleedermaker aangesteld tot inspecteur der zakken van de livrei-jassen en broeken hoflakeijen. Eens in de week moest hij die onderzoekenen de man, een jaszak had, werd onmiddellijk weggejaagd, als zijnde van twijfel- itige eerlijkheid. Waar de hoflakeijen hunne zakdoeken horgen is lot 1111 een ondoorgrondhaar raadsel; waarschijnlijk, zegt de correspondent, zal te geheimzinnige zaak eerst opgehelderd worden, wanneer fiouher zijne imoires uitgeeft. ITALIË. Het gemeentebestuur van Rome heeft op hel gedenkteeken te Mentana [érigt ter herinnering der nederlaag op 3 Nov. 1867 door de Romeinsche Fransche troepen aan de vrijscharen van Garibaldi toegebragt, het vol- ide opschrift doen plaatsen: «Dit gedenkteeken werd door de priester- lering opgerigt om het aandenken aan de buitenlandsche huurlingendie als krijgsvolk bezigde tot het verdrukken harer onderdanen, te bewaren. I vrijgemaakte Borne laat voor de nakomelingschap dat dnurzamc getui ge- nis van doorgestane rampen en van eenen jammervollen tijd bestaan." DUITSCHLAA». De heer Rouher is weinig gesticht door de openbaarmaking van eenige ukken, bij het bezeilen van Ccrcay in handen der Duitschers gevallen, ju orgaan, I' Avenir liberal, bevatte dientengevolge dezer dagen onder liet schrift «Staatspapieren en pendules" een artikel, waarin op de hevigste ijze tegen de Duitschers werd uitgevaren. Men wijst nu hier op het feit Rouher, van 1848 tot 1851 een roode socialist was en onmiddellijk na t proclamatie van het keizerrijk zich daarbij aansloot en toen doodarm »as. Bij heeft toen 18 jaar lang een jaargeld van 100,000 fr. gehad en laarvan in het geheel25 millioen gespaard. Men meent dat hij dus «el van «pendules", die gestolen zouden zijnzwijgen mogt. De Essen-Zcit. meldt, dat des ochtends van 26 dezer een vreeselijk «geluk heeft plaats gehad in een naburige steenkolenmijn, de Erin genaamd, ks ochtends te 8 uren werden de mijnwerkers plotseling verschrikt door (en geduchte uitbarsting, ontstaan ten gevolge van het ontvlammen van irandbare lucht. Al de arbeiders, in de mijn werkzaam, zalen bijeen, om ontbijt te nuttigen, toen de ontploffing plaats had. - Welke noodlottige lilwerkselen daardoor waren te weeg gebragt, dit bleek spoedig daarna, *ant 18 malen daalde de bak in de mijnschacht en telkens bragt men een ioode of zwaar gekwetste te voorschijn, liet getal dooden is 5, terwijl 'an de gekwetsten verscheidene derwijze zijn overdekt met brandwonden, tó aan hun herstel wordt gewanhoopt. Door de katholieke geestelijkheid is bij liet gemeentebestuur te Elbing «ui protest ingezonden tegen den ciscli dat de sollicitanten naar de betrek van eersten leeraar bij de St. Nieolaï-school moesten verklaren of zij mor of tegen de onfeilbaarheidsleer waren. Het gemeentebestuur heeft Nerop geantwoord, dat het vast besloten heeft, nooit aan een voorstander van de nieuwe leer ecne betrekking als leeraar te geven en dat hel daartoe niet slechts alle regl heeft, maar ook daarotntrent geen verantwoording schul» dig is. BRUSSEL, 31 October. In eene vergadering van houders van Spaansclie obligation is eenparig besloten een comité te benoemen, dat gemagtigd zal zijn gestrenge maatregelen te nemen om de naleving van plegtige verbind- tenissen ?te verzekeren. FLORENCE, 31 October. De Perseveranza deelt eene correspondentie mede tusschen koning Victor Emmanuel en keizer Napoleon over den oorlog van 1866 en de gebeurtenissen te Rome van 1867. MADRID, 31 October. Volgens de Argus is te Barcelona eene internatio nale zamenzwcring ontdekt en zijn aldaar handgranaten in beslag ge nomen. PARIJS, 31 October. In den departementsraad van Corsika hadden gis teren de prefect Dauzon en de heer Conti eene scherpe woordenwisseling over de verkiezing van laatstgenoemden; de geldigheid dezer verkiezing wordt betwist. De heer Charles Ferry is op het punt van Corsika te ver laten; zijne zending aldaar is volbragt. De Daily Telegraph was goed ingelicht, toen hij gisteren meldde dat Thiers volhardt bij zijn verlqngen om wijzigingen te brengen in het Fransch- Engelsche handelstractaatdoch ten onregte is door genoemd blad berigt dat hij een ultimatum aan het departement van koophandel gezonden heeft. Alles doet gelooven dat het tractaat niet opgezegd zal worden. PARIJS, 1 November. Naar men verneemt zal het Comptoir d'escomple coupures van vijf francs uitgeven, en zou de regering haar gemagtigd heb ben tot deze uitgifte ten bedrage van tien millioen francs. BRUSSEL, 1 November. De Monileur Beige bevat een kon. besluit, waar bij bepaald is, dat de formaliteit van de reispassen, den 5 Mei jl. weder ingevoerd voor de Franschenzoowel als voor de over de Fransche grens in België komende reizigers van andere natiën, weder wordt afgeschaft, te beginnen met 4 November. WBENEN, 1 November. De Neue Freie Presse meldt, dat aan baron Kellerberg de zamenstelling van een nieuw kabinet is opgedragenen de terugkeer tot de grondwet hieraan ten grondslag moet liggen. Van 26 October tot en niet 1 November I8JI. BEVALLEN; J. U. Kortmann, geb. Speet, Z. I. J. van Ewijk, geb. van der Zee, D. P. A. van Zjjp, geb. Pont, D. C. Wolters, geb. van Leeuwen, Z. 11. M. S. van Iloogeveen, geb. Duyser, Z. E. Huter, geb. de Bidder, Z. C. van Wouw, geb. de Groot, D. S. J. Sjardin, geb. la Lau. Z. C. Karstens, geb. Wijnkool, tweel. D. en Z. E. Mol, geb. Kasteelen, D. C. Warmond, geb. Pont, Z. M. Vcrhaaff, geb. Lensink, D. J. C. Ucker,geb. Steyger, D. E.Smits, geb. Kramp, D. M. C. Houweling, geb. Chandron, Z. J. M. Kallenberg, geb. de Beer, D. J. Eikerbont, geb. Hakkenberg, Z. C. van der Meer, geb. Le- raaitre. I). - C. M. Witkerlin, geb. van Langeveld, Z. II. J. Rietmeijer, geb. Si- monis, Z. K. M. Kosters, geb. van der Walle, D. GEHUWD: P. Schild, jm. en M. Bonte, jd. J. van der Zeeuw, jm. en P. van ^Dam.jd, - II. van don Wijngaard, jm. en C. Bronsgeest, jd. Y. Nagtegaal. jm. 'en J. van Weerlee.jd. A. P. Otgaar, jm. en W. ChaHdron.jd. H. Schoonder- gang, jm. en A. C. E. van Leeuwen, jd. - U. Poplie, jm. en J. M. van den Berg, jd. A. van der Laaken, wed', en E. W. Rober, wettig gesch. - II. Router, jm. en E. van Dijk. jd. F. H. Smit, wedr. en J. F. van der Drift, jd. B. T. van dei- Koelen, jm. en M. Bursch, jd. J. J. Werner, jm. en J C. Drechslcr, jd. - N. E. Verlinl, jm. en M. C. Guinand, jd. J. L. Inckel, jm. en E. F. M. van Leeuwen, jd. OVERLEDEN: A. C. J. Groen, 36 j. H. J. Heykoop. geb. Lagelie, 46 j. D. Burggraaf, 53 j. - J. W C. Sloos, D., 10 m. M. de Vrind, geb. van Rijzen, Z. levcnl. G. üaalhuyzen,83 j. H. van der Kley, 53 j. H. M. Roman, 44 j. C. A. van Loef, D., 19 m. E. Charité, geb. Harteveld, 64 j. - J. deBeunje, 49 j. J. C. Mieog, D., 1 m. J. II. Wijnbeek, D„ 17 j. C. J. Versteegen. IJ.. 1 m. G. A. M. van der Ven, D.,5j. J. van den Berg, 70 j. L. Springer, 82 j. K Hendriks, 56 j. Getrouwd: JOHANNES LEONARDUS INCKEL en ELISABETH FRANCINA MARIA VAN LEEUWEN. Leides, 1 November 1871. Getrouwd: Leides, 1 November 1871. B. T. VAN DER KOELEN en M. BURSCH. Heden overleed, na eene kortstondige ongesteldheid, onze geliefde Vader en Behuwd-vader, LEENDERT SPRINGER, in den ouderdom van 82 jaren. L. SPRINGER Jr. P. E. SPRINGER. Leides, 29 October 1871. A. J. WETRENS. Mr. J. E. BANCK. Heden overleed ons jongste Dochtertje CATHAR1NA CORNELIA, in den aanvalligen leeftijd van twee en een half jaar. C. HAALEBOS. 1 November 1871. M. J. HAALEBOS, Spaandebmas. Geheel eenige en algemeene kennisgeving. De Heer en Mevrouw INCKEL VAN LEEUWEN betuigen, ook namens wederzijdsche betrekkingen, hun dank voor de talrijke blijken van belang stelling, hij gelegenheid van hun huwelijk ondervonden. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van Mevrouw de Wed. NIEUWVEEN, betuigt de Ondergelcekende zijn oprech ten dank. Leides, 2 November 1871. C. G. NIEUWVEEN.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3