C N°. 259. DONDERDAG 2 NOVEMBER, STABS-BERIGTEN. GRONDBELASTING. ie. i| Hst iil del rice ciiie! Jfi De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50_ 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents, De prijs der Advertentiên is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiên voor DnitsohlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van AdvertentlSn te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, IVeenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausatme, etes, po» ondt alsl i de »/l lel» 'd it den Irnn eesli s. 1.54 n\ i/l s .1 cliri ia- De BURGEMEESTER Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, herinnert de belanghebbenden, die de toepassing verlangen van eene der bepalingen, vermeld in de artt. 28—31 der Wet van den 2ö'len Mei 1870 Staatsblad n". 82) betrekkelijk de grondbelasting, dat zij, verpiigt zijn van alle stichtingen, herbou wingen bij- of opbouwingenof gedeeltelijke vernieuwingenin de termen der wet vallende, binnen drie maanden, na de geheele of gedeeltelijke ingebruikstelling der gebouwen, aangifte te doen bij het bestuur der gemeentewaar de eigendommen gelegen zijn, terwijl die aangifte, regtstreeks, zonder lusschenkomst van derden dagelijks van tien tot drie uur, met uitzondering van Zon-en feest dagen, ter Secretarie dezer gemeente kan geschieden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leidbw, 1 November 1871. v. d. BRANDELER. BI NNEN LA ADSCUli BER1GTEN. LEIDEN, 1 November. Gisteren avond ten 11 lire werd een begin van brand ontdekt in eene bovenwoning aan het Noordeinde. Men is er in geslaagd dien spoedig te sluitenzoodat de dienst van de onmiddellijk aangerukte spuit uit den Doe len, die bediend wordtjdoor de manschappen der alhier in bezettting liggende huzaren, niet noodig was. Gelijk men weet, houden zich de uitgevers Gebr. Kraay, te Amster dam, onder meer bezig met liet bezorgen van eenen nieuwen, en wel geil- lustreerden, druk van de Gedichten van den Schoolmeester. Hebben wij In der tijd, bij het verschijnen van de eerste aflevering, deze onderneming aangekondigd en gemeend daarbij een woord van lof te moeien voegen, het is ons aangenaam te ontwaren, dat de uitgave van het werk geregeld en op hoogst verdienstelijke wijze wordt voortgezet, zoodat wij niet kunnen nalaten, nu de 4e en 5' aflevering het licht zien, daarop bij vernieuwing de aandacht te vestigen van bet publiekin zoo verre het daarmede nog geen kennis mogt gemaakt hebben. Na de inzage der nu verschenen afleve ringen aarzelen wij nog minder dan vroeger de kennismaking met het werk, voor zooveel het nog noodig is. ten zeerste aan le bevelen. -- Ingevolge magligiug des konings zullen met de maand Mei aanst. de volgende gapnizoens-veranderingen plaats hebben: le bat. le comp. le reg. inf. van Leeuwarden naar Ilarlingen; 4C bat. 3E comp. idem van ilarlingen naar Leeuwarden: lc bat. lc en 2' comp. 3e reg. inf. van Vlissingen naar Neuzen; 4' bat. 3'' en 4e comp. idem van Neuzen naar Vlissingen; le bat. 2' comp. 5E reg. inf. van Willemstad naar 'sDoscli; 2e bat. lc comp. idem van 'sBosch naar Willemstad; le bat. 4e en 5e comp. idem van flensden naar 'sBosch; 2e bat. 2e en 3e comp. idem van 's Bosch naar lleusden; le escadron 2C reg. huzaren van Boermond naar Breda; een escadron 4e reg. huzaren van Deventer naar Roermond; eene batterij reg. veld-arlillerie, door den regiments-chef aan te wijzen, naar Breda. De minister van binneni. zaken heeft den 20steD October jl. liet vol- nd schrijven gerigt aan den heer J. P. Bredius te Dordrecht//Overeen komstig uw verzoek van 16 October jl. kan de concessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Dordrecht naar Nijmegen en Arn hem. op de voorwaarden gesteld bij missive van mijn ambtsvoorganger van 12 Mei 1870, door u worden aanvaard vóór 1 Mei 1872. Met de aanvaar ding zal het in art. 57 der voorwaarden bedongen waarborg-kapitaal, ter somma van 400.000, moeten gestort worden." Naar aanleiding daarvan heeft de lieer Bredius aan gedep. staten der provincie Zuidholland verzocht aan heeren prov. staten in hunne aanstaande vergadering niedcdeeling van bovengemeld ministerieel schrijven le willen doen en hen daarbij te willen tiitnoodigen omtrent de aangehouden aanvraag om subsidie voor bovcngcmel- den spoorweg te besluiten. De bisschop van Haarlem heeft, bij de parochie van den II. Joseph, te 'sHage opgerigt, de hh. B. van Buuren tot pastoor, en J. F. G. Baede, te Zaandamtot kapellaan benoemd. De hh. P. M. .1. Lurasco en W. Brouwer zijn tot professoren benoemd aan het seminarie Hageveld. Tot kapellaan in de parochie van O. L. V. Hemelvaart te Leiden is benoemd de heer A. H. W. lvaag; tot kapellaan in de St. Laurentius-paroehie te Rotterdam, de heer A. C. II. W. Koster; tot kapellaan in de parochie van S. S. Petrus en Pau- lus te Amsterdam, de heer J J. Mes; tot kapellaan te Berkenrode, de heer H. M. Sirijdhout; tot kapellaan te Zaandam, de heer A. Ni J. Peters; tot assistent te Oudorp, de heer C. Stolk. Te Schiedam had gisteren een treurig ongeluk plaats. Tegelijk met het rijden van een volgelaijeii molenwagen ging een persoon over de brug aan de Gerrit-Verboomstraat. Door de smalheid dier brug, bleef's mans jas aan het een of ander deel van den wagen haken, waardoor hij strui kelde en zijn hoofd onder een der wielen van den wagen vermorseld werd. Door het kiescollegie der Ned. herv. gemeente te Dordrecht is uit het vroeger vermelde zestal predikanten het volgende drietal geformeerde Non hebei, te Middelburg; Mossel, te Reukum, en dt. van Ronkel, te Zutphen. Uit een aannemerskeet aan den Hoek van Holland werd Zaturdag 11. een kistje met ƒ1400 aan geldswaarde gestolen, terwyl de bewaker zich slechts even verwijderd had, om eene boot in het kanaal, die los was ge raakt vast te leggen. Te Utrecht zijn Zondag en Maandag de vergaderingen gehouden van het Algemeen Nederl. VVerklieden-Verbond. 21 reeds bestaande werklieden- vereenigingen werden door 31 afgevaardigden vertegenwoordigd. De concept- statuien, door Rotterdam voorgesteldwerden met eenige kleine wijzigingen als statuten voor het Algemeen Nederl. Werklieden-Verbond aangenomen waarin het doel aldus wordt omschreven: Art. 1. Erkenning der behoeften van den werkman te bewerken en de middelen tot zijn herstel op te sporenopdat hij zoowel zedelyk als stoffelijk zijne wettige plaats herneme. Art. 2. Eenheid te stichten tusschen alle werkliedenopdat er bij het aanwenden der middelen tot verbetering hunner toestandenniet- meer ge vonden worde verbrokkeling van krachtenmaar eenparig Handelen, a: Eëne algeheele overeenstemming tusschen alle arHeiders-vereenigingen daar te stellen, b. Het oprigten van bovengenoemde vereenigingen te bevorderen, c. Het uitgeven van een eigen orgaan, d'. Het vormen van een centraalkas. e. Medewerken tot uitbreiding en bevordering van het onderwijs, f. Eén werktijd van hoogstens tien uren daags in te voeren, opdat dfe werkman gelegenheid hebbe zijne kennis en wetenschappelijke ontwikkeling te ver meerderen. Het Zöndagswerken wordt zooveel mogelijk afgeschaft. Art; 3. Het algemeen Nederl. Werklieden-Verbond zal zijn uitsluitend een Nederlandsch element dat zich door eigen bestuur en inrigting onderscheidt en als zoodanig ten alle tijde zich moet openbaren. Te Groningen werd dezer dagen eene 26-jarige dame des morgens verbrand op haar bed gevonden. Het nachtlicht moet dè gordijnen van Het ledekant enz; in brand gestoken te hebben, en zoo aanleiding hebben gegeven ook tot den dood der ongelukkige dame, die zich alleen op dé kamer bevond en blijkbaar niet in staat is geweest gerucht te maken. Toen de moeder der ongelukkige een onaangename lucht bespeurde en onder zoek deedvond z(j hare dochter reeds dood. In de memorie van beantwoording van het sectie-verslag der tweede ka mer over de slaatsbegrooting zegt de regering, betreffende de financiële beschouwingen, dat het eene algemeene bedenking was dat de begrooting sluit met een tekort van ƒ1,233,809.29, hetgeen men strijdig achtte met de bepaling van art. 119 der grondwet. De regering is zoozeer overtuigd dat zoowel de letter als de geest van art. 119 der grondwet gebiedend vordert, dat toereikende middelen worden aangewezen, om de uitgaven des rijks te dekken, dat zij zich daarom gehaast heeft nagenoeg gelijktijdig met de staatsbegrooting een voorstel van wet aan te bieden, waardoor dit doel kan bereikt worden. De opbrengst der voorgedragen belasting reeds nu in dè wet op de middelen op te nemen, kan niet geschieden zonder vooruit te loopen op het oordeel der kamer, tri de wet op de middèlen zijh geene andere opbrengsten opgenomen, dan die steunen op eene wet. Voor gewone uitgaven de toevlugt te nemen tot credietmiddellen is geen regelmatig be-

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1