laatste, maar zag van het eerste vele moeijelijkheden te gemoet; vele reser voirs zouden daardoor in het geheel niét of niet genoegzaam van water kunnen voorzien worden. De heer Hubrecht stelde in het licht dat aan de ingezetenen door den legenwoordigen aanvoer van het water eene groote dienst werd bewezen. Zijns inziens kwam 7/8 van het water ten goede van den minderen stand en wat betreft de aanmerkingen van de commissie over de plaatsing der reservoirs, moest men in het oog houden of de gele genheid bestond de reservoirs gemakkelijk te vullen. Door eene opgave van de plaatsing der reservoirs meende hij het bewijs te kunnen leveren dat het water overal onder het bereik van den minderen stand was. De heer Buys deed uitkomen dat het doel der commissie van financiën was, niet om zich tegen eene uitgave van 10000 in 1872 voor het duinwater te verzetten, maar ooi eene nadere beslissing in de zaak uit te lokkenmen moest too- nen dat men de zaak ernstig wilde opvatten en voorkomen dat men eenig- zins als eene besliste regeling aannam wat nog eene onbesliste qnaestie was. De heer Veefkind verklaarde zich mede voor het tweede punt van het voor stel, maar tegen liet eerste, en de heer Lezwijn nam deze gelegenheid waar om te wijzen op hel slechie loezigl dat over het algemeen door de daartoe aangestelde personen op de reservoirs werd gehouden. De lieer Buys ver klaarde, namens de commissie van financiën, dat deze er genoegen medg nam wanneer slechts 2250, in plaats van 5000, naar de onvoorziene uit gaven werd overgebragthaar doel werd op die wijze bereikt en dit kon bij de uitvoering geenc moeijclijkheid opleveren, vooral daar er misschien wel mogelijkheid was om eene tweede waterschuit te huren, in plaats van die aan te koopen. In dien zin werd dan ook besloten en ook liet tweede punt van bet voorstel, het benoemen cener commissie, aangenomen. Bij hoofdst. 111, n". 81. onderhoud van huizen enz., verccnigden zich burg. en welh. met het voorstel van de commissie van financiën om te doen verval len i 1200. uitgetrokken voor vergrooling van liet telegraafkantoor en ƒ1200 uitgetrokken voor een muziektent. Wat betreft het eerste merkte de lieer du Rieu op dat er plannen bestonden tol vergrooting van het post kantoor, en dal men pogingen zou kunnen aanwenden om het telegraaf kantoor daaraan toegevoegd te krijgen. De heer Veel kind had, uit het oogpunt der volksvermaken, ter mogelijke vervanging der kermis, bezwaar legen bet wegvallen van liet tweede. Met 23 stemmen tegen 1 werd het vervallen der uilgetrokken som voor eene muziektent goedgekeurd Tot hoofdstuk V' genaderd zijnde, werd besloten de werkzaamheden in eene avondzilling voort te zetten. Na de behandeling van hoofdst. I werd gedurende eenigen tijd de zitting met gesloten deuren voortgezet. In de av'ondzitling werd bij hoofdst. V. n". 89 het voorstel van den bur gemeester, tot verhooging van de jaarw edde van den commissaris van policie Cramer, met 18 tegen 3 stemmen aan-cnomen. Bij n°. 91, kleeding en wapening der policiedienaars, werd uitvoerig besproken de wensch van de commissie van financiën lol aanbesteding van die kleeding. De voorzitter verdedigde de tegenwoordige wijze van aanschaffen, t. w. inschrijving na gedane oproeping in de courant, en bewees door~eenige opgaven dat de kos ten dier kleeding hier over bet algemeen gelijk stonden met, soms minder waren dan in andere plaatsen. De heer Hartevelt verdedigde de openbare aanbe steding op den voel zooals dat niet andere zaken plaats had, zoowel wat betreft liet laken als de confectie. Zooals het nu ging waren er toch nog altijd belangstellenden die aan begunstiging geloofden* Re heer van lleu- kelom hield slaande dat de gemeente er meer door gediend zou zijn door slechts met een persoon voor de geheele levering te handelen. Mel 11 legen 10 stemmen werd het voorstel van den heer Hartevelt lot aanbesteding aan genomen. Bij n°. 96, kosten der schutterij, gaven de aanmerkingen en voorstellen van de commissie van financiën op de begrooting der dienstd. schutterij aanleiding lot uitvoerige discussie. Gelezen werd eene missive van den majoor-kommandant der schutterij waarin de beschouwingen der commissie in bet brcede werden wederlegd of toegelicht. De slotsom der discussiën omtrent dit punt was als volgt: 1°. met 12 tegen 9 stemmen werd verworpen het voorstel der commissie om de bij art. 6 der begroo ting voor de schutterij voorgestelde som van 300 ten behoeve van den officier van wapenen niet toe te staan; 2°. met 11 tegen 10 stemmen werd aangenomen het voorstel om de bij art. 9 voorgestelde verhooging van trac- tement van den adjudant-onderofficier met 1 GO niet toe te staan; 3°. met 11 tegen 10 stemmen werd mede aangenomen het voorstel om de bij art. 12 uitgetrokken toelage voor den korporaal-tamboer niet te verleenen; 4". met 12 tegen 9 stemmen werd aangenomende som van 150bij art. 25 voor het onderhoud van trommen uitgetrokken, met ƒ110 te verminderen; 5met 12 legen 9 stemmc-n werd aangenomen het voorstel om de bij art. 26 voor het onderhoud van wapenen enz. voorgestelde som van 500 met 100 te verminderen; 6°. met i2 legen 9 stemmen werd besloten den schuttersraad uil te iioodigcn het vervaardigen der kleedingslukken mede publiek aan te besteden. Ten slotte werd de geheele post der begrooling voor de schutterij, verminderd met ƒ312, goedgekeurd met 16 legen 5 stemmen. Bij hoofdst. VI, kosten der gezondlieids-policie. werd, ingevolge het in de sectiën door vele leden te kennen gegeven verlangen, waarmede burg. en welh. zich hadden vcrecnigd, een post gevoegd, ten bedrage van ƒ1000. ten einde bij bet hecrschen van epidetniën daarvan tot desinfectie of andere maatregelen gebruik te maken. Bij hoofdst. VIIkosten van het onderwijs, gaf de heer Verster te kennen, dat hij zich in hoofdzaak vereenigde met hetgeen de lieer Cock bij de algemeene beraadslagingen omtrent het onderwijs had in het midden gebragt. Hij was geen tegenstander van onder wijs, maar toch niet de meening toegedaan dat het niet genoeg kon kosten. Ook in deze zaak moest met omzigligheid te werk gegaan worden. Dit hoofdstuk zou hem tegen de geheele begrooting doen stemmen. Bij n". 103, kosten van liet gymnasium, kwam in behandeling het verzoek van curato ren tot verhooging der jaarwedde van den claviger met ƒ100. Na eenige discussie werd ook nu weder, met 14 tegen 7 stemmen, afwijzend op dat adres beschikt. Bij art. 108, onderhoud der scholen enz., werd de aange vraagde verhooging van den post voor glazen afscheidingen in verschillende scholen niet 18 legen 3 stemmen goedgekeurd. Bij n".. 110, vuur en licht in de scholen, drong de heer Hartevelt nader aan op behoorlijk toezigt, vooral op de maat van hetgeen geleverd moest worden; hij wist dat daarbij misbruiken hadden plaats gehad. Bij hoofdst. VIIIn°, 129, schadeloosstel ling aan armbesturen enz.voor het verlies dat zij lijden door de opheffing der armbakkerij, werd de daarvoor uitgetrokken som van 2235.24, op voorstel der tommissie van financiën, gebragt op ƒ2000. De heer Buys merkte hierbij aan dat de vergadering vroeger had besloten de schadeloos stelling te verleenen tot het maximum van ƒ2235.24, maar daar in het vorig jaar daarvoor slechts ƒ2000 noodig waren geweest, bekoelde het maximum weder niet op de begrooting te worden uitgetrokken. Bij hoofdst. IX werd n". 133. aflossing van schuld, op voorstel der commissie van finan ciën, met 10000 verhoogd. Hoofdst. X, n°. 146, aankoop van inschrijvin gen op het grootboek werd daarentegen verminderd tot op 9634. Bij de vaststelling der onvoorziene uitgaven, geraamd op ƒ6700, (waarbij in den loop der beraadslagingen nog gevoegd waren de sommen van 2500 en ƒ200) ontstond discussie over de vraag of daarop ook moest den 1200. die de mogelijke benoeming van een leeraar in de staats» schappen aan de hoogere burgerschool op eene jaarwedde van ƒ1600 is die jaarwedde 40o) zou vorderen. Sommigen meenden dat men i anticiperen op liet te nemen besluit. De heer Buys was van gevoelej de zaak kon blijven zooals zij was; bij evenluële aanneming van hei, stel omtrent den te benoemen leeraar kon het door af- en oversclirjjsj, de onvoorziene uitgaven gevonden worden. Ofschoon de leden van heti lijkseh bestuur hiertegen zwarigheden inbragten, als zijnde de post Jm te laag geraamd, gaven zij in deze toe en werd met 20 stemmen te besloten de som van ƒ1200 niet op de onvoorziene uitgaven te brengt. Bij de behandeling der inkomsten besprak de heer Buys hel deukt jaar op Aj huisst hij te Ver in ee: persoc winkt nadeel toegee trokki MS. Terpsl der za Octobe te vra gaarne grond is, ine tan bi om de in gemeentekas soms ongebruikt liggende gelden in prolongak .omsta te geven. Een kon. besluit had allen twijfel omtrent de bevoegdheid Mrdet opgeheven. De heer de Fremery was van meening dat, voor cent comptabiliteit, dan op de begrooting eene somb. v. 50000in oi en uitgaaf zou dienen gebragt te worden. De heer Buys zeide dat mei reeds de zaak in principe zou beslissen, hetgeen zijne bedoeling niet De heer Verster deelde mede dat bij hel bestuur van Rijnland deze a werking is en dat op de begrooling slechts voorkomt een post rent; prolongatie, hetgeen lot geene moeijclijkheid aanleiding gaf. Bij hoo[( werd de vaststelling der plaatselijke directe belasting aangehouden tot, de opbrengst der schoolgelden verhoogd overeenkomstig het tegenwi» aantal der leerlingen en de opbrengst der belasting op de honden i KHer gebragt op 2>'00. Bij hoofdst. 111, n". 24, gaf de voorzitter te kennti hij zich vereenigde met het denkbeeld om een onderzoek in te stellen de werking van de bank van leening. Daar blijkens het antwooii burg. en welh. op het sectie-verslag, deze van meening waren datl indiening van een wels-ontwerp tot regeling van dit onderwerp, dat tegemoet zag, alsdan het juiste tijdstip tot dit onderzoek zou gekomeo (ezegd merkte de heer Buys aan dat de indiening van dat ontwerp twijfdi ie mi was; sedert 1853 was deze zaak reeds hangende, men kon er dus moq TOnde op wachten. De voorzitter zeide de zaak niet te willen uitstellen; ii volgende vergadering kon eene commissie benoemd worden. Bij n". 27, vangst van (ie gasfabriek, j 55000, werd eene uitvoerige discussie uit«1 door een voorstel van den heer üereksen. Na uiteenzetting van de sten door de gasfabriek behaald, die volgens hem op 75000 te sck erkee waren, de volle kosten der straatverlichting in rekening brengende, joedvi loofde hij dal men veilig kon overgaan lot het verminderen van van het gas: ofschoon hij gaarxe had gezien dat daartoe het initiatie! burg. en weth. ware uitgegaan, meende hij daartoe te moeten overgaa voor te stellen den post niet ƒ15000 te verminderen. De voorzitter hierop aan dat dan noodwendig die 15000 zouden moeten gebragt op den hoofdelijken omslag. Dit was voor den heer Derckseu geen ment, want daarin deelden, zeide hij. alle belastingschuldigen, terwijl den hoogen gasprijs slechls een deel bijdroeg. De heer Hubrecht verkil dat deze zaak thans moeijelijk in overweging kon worden genomen, was beter hiervan een afzonderlijk voorstel te maken. Tegen die verii^ be van den gasprijs verklaarde zich de heer Cockdie meende datnu eenmaal eigenares eener gasfabriek was, zij in die zaak mogt hai even als alie industriëlen. Als Leiden den gasprijs stelde gelijk mot dit. andere particuliere ondernemingen, dan mogt men niet zeggen dat er 'b de kerwinst werd genomen. De heer Goudsmit meende dat het thans iiin gde I gelijk was over de zaak een oordeel te vellen. Het zou thans een et ha zijn in de financiën, niet vrij van roekeloosheid, lljj zou gaarne iulie K(,ti, hebben, welke de gevolgen waren geweest van eene vroegere prijsvcri ring, of daarvan vermeerdering van debiet ook het natuurlijk gevolj ?00 geweest. De heer Buys sprak in gelijken geest. De weg dien mem T'n(' inslaan om tot vermindering van den prijs van het gas te geraken weer zijns inziens, niet de beste. Ondersteuning vond echter het voorstel u mg v zijde der heeren Veefkind, Krantz, Dnessen en van Heukelom. De li L,^ meende dat wanneer men niet fiks hel mes er in zette, er nooit ietsn zaak komen zou. Het voorstel werd niet in stemming gebragt, daar d( Ps Dercksen tot de meening kwam het op dit oogenblik te moeten inlrel - 1 Bij hoofdstuk IV werd gevoegd een nieuw nommer 39 n. Opbrengst kere fecale stoffen ƒ2000. Bij hoofdst. V, n». 41, verkoop van inschrijving! mi; het grootboek ƒ17000, bragt de heer Buys het denkbeeld der comi^ V( van financiën ter sprake, om te beginnen met 1873 jaarlijks 1000o; begrooting te brengen, ten einde dit kapitaal te herstellen, Delia Fremery was daartegenhij meende dat men door het opriglen van gebouw een kapitaal verkreeg in de plaats van het kapitaal, dat gelde maakte. De heer Buys zeide dat hij geen bestrijding had veruit bi van den wethouder van financiën, die steeds getoond had te ijvereni hel niet-Iosmaken van kapitalen voor buitengewone werken. De h«i Fremery verklaarde dat hij alleen zich verzet had tegen het gebruiken Be hans tskmi iten rsooi l itfcra 1 I ClllCI J Til IMllUI IIV T.IUI II1J 'Wil I VI Z.II. IIUU IV^lll llll ^lUI UIITlll kapitaal voor hel maken van bruggen enz., hetgeen naar zijne meen® 11)0 de gewone middelen moest gevonden worden. 1 be lie behandeling der onderdeelen van de begrooling afgeloopen zijnde,! i de de plaatselijke directe belasting bepaald op ƒ72800 en ƒ2000 bij supplf kohier. h Vervolgens werd de geheele begrooting, de ontvangsten ad 426,595,9) de uitgaven ad ƒ426,405.39, gevende een batig slot van ƒ110.51 aai nomen met 18 legen 3 stemmen. Tegen slemden de bh. Verstcr, Ei;(| en Cock. De wijziging door de commissie van financiën voorgesteld in art. 51 hel raadsbesluit in zake de plaatselijke directe belasting zal in eene vol?» tal vergadering behandeld worden. 's GRAVENHAGE, 27 October. Door Z. M. is vergunning verleend aan jh'. R. A. It'j Dd rziti t at is vergunning verleend aan jlir. tl. A. A. E. von P« raad bij het gezantschap te Londen, tol hel dragen der versierselen ridder 3e kl. der orde van den Rooden Adelaar, hem door den Duilstl keizer, koning van Pruissen, geschonken. Tol burgemeester der gemeente Putte is benoemd de heer L, Verbnecken. Door Z. M. is jh'. mr. O. W. J. Berg van Middelburghthans mW resident te Konslantinopelbenoemd tot HD. buitengewoon gezant en volmagligd minister bij het hof van Rusland. Aan den lieer dr. 11. Menso is, op zijn verzoek, eervol ontslag verte als plaatsvervangend kantonregter te Rhenen. Men verneemt, dat de heer in'. II. A. Rigail Certon, substituut-gril bij hel pi'ov. geregtshof in Zuidholland, zijn eervol ontslag uit die beU4. king vereischl heeft. Het prov. geregtshof in Zuidholland heeft bij arrest van heden iscl Zecuwsclun landbouw ersknecht Iwan Dorst schuldig verklaard aan ffiwfr mts tsn kke D tac: it in

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2