'4LKIISCBF, COURANT. 1871. VRIJDAG 6 OCTOBER. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. Boekkü 5 Crettt Fresl et Aij an I'eao K 230. J)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 sat het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentien voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door jlAASENSTEIN VOGLER, Expedïtie-Kaiitoör vati Advertentiën té Hamburg, Lubeck, Frankfort a. MBerlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Gimbve en Lausanne LEIDEN, 5 October. uitslag van liet onlangs hier gehouden natuurkundig staatsexamen geweest als volgt. Aan het eerste gedeelte van het examen hebben 26 indidaten deelgenomen; hiervan zijn er 9 geslaagd, zijnde de hh.A. A. rondhout, F. W. Grootendorst. J. A. Wassink, W. A. van der Star, J. A. iodewijks, 51. K. Enthoven, P. Adriani, G. Flohil en J. Sprayt; de overigen |n voor e'én of meer vakken afgewezen. Van de 10 candidaten, die het leele examen hebben afgelegdzijn er 4 geslaagd namelijk de hh.W. H. ra der Veen, R. A. J. Snethlage, H. van Dam en F. J. Michelsen; aan de 'roem |Teri2en kon wegens onvoldoende kennis in één of meer vakken het diploma niet worden uitgereikt. Omtrent eenen heden door onder-officieren der dienstd. schutterij alhier gehouden schietwedstrijd deelt men ons het volgende mede Een gedeelte van de onderofficieren der dd. schutterij, alhier, oordeelde te regt dat de weinige schietoefeningen, die door de schutterij jaarlijks irden gehouden, in de meeste gevallen niet voldoende zijn om goede schutters te vormen, en dat een juist gerigt schot in tijd van nood gunsti ger werkt dan een goed uitgevoerde handgreep. Die overtuiging had ten rlge dat men, op verzoek, in de gelegenheid gesteld werd zich éénmaal ;per week op de bij deze stad gelegen schietbaan te oefenen, van welke =4ffijwillige oefeningen door veten een ijverig gebruik gemaakt is. Het spreekt van zelf dat. alvorens door het gure jaargetijde genoodzaakt te worden de oefeningen te staken, men zich met elkander door middel ran kruid en lood wenschte te meten en ten einde die strijdin plaats ran gevaarlijkvriendschappelijk en genoegelijk te doen zijnzorgde men underling dat er aan prijzen geen gebrék was, zoodat die wedstrijd uitsluitend aan de deelnemers zijn ontstaan te danken zou hebben. lieden morgen ten 7 ure, zijnde het gewone uur der oefeningen, werd deze geïmproviseerde wedstrjjd gehouden, waarvan de uitslag was als volgt: 200 pas; lc prijs; een kristallen sigarenbeker en aschbak met zilver and gemonteerd, uitgeloofd door de gezamenlijke deelnemers, behaald door den rest adjudant-onderofficier lluër. met 45 punten: 2e prijs, een inktkoker met pCt zilveren pen- en potloodhouder, uitgeloofd door de heeren van Dorp, Bliite, Lokman en Paddenburg, behaald door den sergeant Kreps, met 43 punten; 3' prijs, een kristallen asehbakje met zilver gemonteerd, uitgeloofd door de heeren lloogendijkBinnendijk. Mac-Lean en de Booy, behaald door den sergeant Blote met 39'punten; 4' prijs, een zilveren lucifersdoosje, nitge- loofd door den heer Kreps, behaald door den sergeant van der Klugt, met [36 punten; 5' prijs, 3 platen, uitgeloofd door den heer van der Schouw, behaald door den sergeant lloogendijk. met 36 punten; 6C prijs, een meer schuimen sigarenpijp in etui, uitgeloofd door dc hccrcn Hakkaart en Kos ters, behaald door den sergeant Bos, met 35 punten; 7" prijs, een porse leinen kop en schotel, uitgeloofd door den heer Baërbehaald door den sergeant Mootenmet 34 punten: Wegens het vergevorderde uur werd er besloten om op 300 pas, in plaats tan 5, ieder slechts 3 schoten te doem Op dien afstand was de uitslag als volgt l' prijs, een berlijnsch-zilveren asehbakje, uitgeloofd door den lieer Hos, behaald door den sergeant .Mootenmet 25 punten; 2C prijs, een messen- mand uitgeloofd door den heer van der Klugtbehaald door den sei'gearit Kreps, met 24 punten; 3" prijs, een plaat, uitgeloofd door den heer .Mooten, behaald dobr den sergeant Hakkaart, met 21 punten. De commissie uit het provinciaal geregtshof in Zuidbolland, tot het afnemen van het examen voor bet notarisambt gevorderd, beeft kennis ge- beven dat zij' tot dat einde vergaderen zal in het gebouw bij het hof in gebruik op Donderdag 16 November aanst., en zoo noodig volgende dagen. Voor het middelbaar onderwijs zijn geëxamineerd: Nederlandseh 1 ad- spir.afgewezen; Fransch 1 adspir.algewezen; Hoogduitsch 1 adspir.af gewezen; boekhouden 1 adspir., toegelaten; geschiedenis 1 adspir afgewe- Jcn; handelswetenschappen 1 adspir., afgewezen; natuurlijke historie 2 ad- 1 toegelaten. Gisteren is te 's llage het najaarsexamen voor het lager onderwijs aan- pCt pCt gevangen. Het zal ongeveer eene maand duren. Van de 16 voor de Fran- sche taal geëxamineerden werden 4 toegelaten. Door het prov. kerkbestuur van Overijssel zijn dc hh. P. D. Chantepie de la Saussaye en F. J. van den Hamtheol. doctorentot de evangeliebe diening in de hervormde kerk toegelaten. Volgens het Vir. D. zijn op de prijsvraag: "Kan Nederland met hoop op goeden uitslag, zelfs tegenover een overmagtigen vijand, verdedigd worden, en welke zijn de middelen daartoe noodig?" 15 antwoorden ingekomen, die reeds door het comité, dat de prijsvraag uitschreef, zijn opgezonden aan de commissie van beoordeeling. De Nederl. verecniging tot afschaffing van sterken drank hield op 3 en 4 October hare jaarvergadering te Utrecht. Diugsdag avond had in de zaal naast den schouwburg, naar gewoonte, cenc openbare bijeenkomst plaats. De voorzitter, jhr. mr. J. L. de Jonge, opende die bijeenkomst door aan de bijeengekemenen uit alle oorden des vaderlands en aan hel belangstellende publiek het welkom toe te roepen, met den wensch, dat de besprekingen van dien avond en de werkzaamheden van den volgenden dagonder Gods zegen, er toe moglen medewerken om den bloei der verecniging te bevorde ren en ook daardoor liet welzijn van hel vaderland, door den zegen dien zulks voor kerk en maatschappij zou afwerpen, mogt verhoogd wor den. Daarna traden als sprekers op: de heer J. Dol, van Andijk, J. F; Jansen, van Harlingcn, 11. J. van Lummel, van Utrecht, en C. baron van Lijnden, van Utrecht. De eerste sprak over de meest doelmatige middelen om de welvaart van den werkman te bevorderen; de tweede betoogde de waarheid van liet gezegde «arbeid adelt"de derde besprak de beteekenh van het spreekwoord: "Een schip op strand een baken op zee"; de vierde gaf verslag van hetgeen hij op zijne verschillende reizen iu Belgie, Frank rijk, Spanje, Zwitserland, Duitschland, Denemarken, Noorwegen en Zweden omtrent het drankgebruik gezien had. Deze ervaringen vielen niet in het voordeel van Nederland uit. De president sloot vervolgens met eeue krach tige toespraak de vergadering. De Utrechtsche bidder J. Graus, die eenige jaren geleden zijn echtgc: noote vermoordde, om de levensverzckerings-gelden meester te woéden, U in het luchthuis te Leeuwarden overleden. Te 's Ilertogeilbofch was dezer dagen een vléesch houwer bezig den rund te splitsen, en werd daarbij bijgestaan door zijn neef. een jongmensch van 20 jaren. Zijn mes stuit op een been en schiet tiiet zulk een vaaét uit tegen den slaap van het hoofd van den1 jongman, dat dezen een slagadcT dooreneden wordt, hetwelk eene vreeselïjke bloedstorting ten gevolge had. Zoo spoedig doenlijk werd de wond met hechtpleister gedekt. Volgens Vér- klaring van den geneeskundige, die den gewonde verpleegt, is er nog hoop op behoud. Door een handelshuis te Soerabaya is aan zijnen agent te Enschedé het volgende medegedeeld: Er zijn voor' voor een huis alhier madapöllaths aangekomen. Uit de kisten waren stukken weggenomen en daarvoor heide-* bezems in de plaats gelegd. Aan boord dér schepen zijn geen heidebezems, hier in Indië wast geen heide; alzoo moet de eene of andereachterhoeksché schelm, bij het transport in Holland, dfeii diefstal gepleegd hebben. Maak uwe vrienden daarop opmerkzaam. 's GRAVENHAGE5 October. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer P. P. 51. Alberdingk Thym, te Leuven, tot het dragen van de ridderorde van den II. Gregorius, en aan den heer mr. B. O. T. H. Westenberg, minister resident te Washing ton, tot het dragen der versierselen van officier der orde van het Legioen van Eer. Door Z. 51. is op zijn verzoek eervol onlslag verleend aan den heer mr. H. J. Smit, als bnrgemeesler der gemeente Zaandam; voorts is aan den heer mr. J. A. Vorstman, benoemd tol notaris te Rotterdam, eervol ont slag verleend als burgemeester der gemeente Boskoop. Tot directeur van het postkantoor te Purmerend is benoemd de heer II. W. Ileyman, thans in die betrekking te Vianenen lot directeur van liet postkantoor te Vianen dc heer W. C. Wijnmalen, thans te Purmerend. De heer J. A. Geukema Bakker, thans ontvanger der directe belastin gen te Uitgeest, is als zoodanig benoemd lc Oude Pekel-A. Aan den heer dr. W. Bisschop is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als Ieeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1