2'1' luitenants bij ieder der balaillons grenadiers en jagers, zoomede dal der van de overige regimenten van bet De behoefte eener uitbreiding van beeft zich dringend doen jagers volgens de bestaande organisatie is 2de luitenants van elk der veld-bataillons wapen der infanterie, met een vermeerd. het depot van het rcg. grenadiers en gevoelen. Cavalerie. Het effectief aan paarden gebleken te gering te zijn om de veld- en ook de reserve-escadrons steeds op de vastgestelde sterkte te houden. Op I Julij van het voorgaande jagtr bedroeg het getal ontbrekende dienstdoende, dat is afgerigte, paarden bij de vier regimenten huzaren niet minder dan 593; op 1 Augustus nog 403. Hadden dus op 1 Augustus de vcld-escadrons werkdadig moeten optreden, dan zou dit, wat hunne getalsterkte betrelt, onder zeer ongunstige omstan digheden hebben plaats gehad. Het hoofdgebrek van de organisatie der cavalerie is eelegen in het belangrijk incompleet van afgerigte paarden dat onafgebroken sedert jaren bij het wapen heeft bestaan. Alleen door I el voltallig maken der cavalerie op de organieke sterkte aan afgerigte paarden en het alzoo niet medcrekenen in die sterkte! van onafgerigte paar den, en door hel jaarlijks verstrekken van remonten tol het volle bedrag der approximative behoefte voor het volgend jaar, kan in de bovenbedoelde leemte worden voorzien. Dit is dan ook voor het vervolg bepaald noodig. liet gebruik der cavalerie, wat men ook zeggen moge, is in de jongste oorlogen verre van verminderd. Zoo men er al naar mag streven bij dit wapen te bezuinigen, daar waar het mogelijk is, het zou onverantwoorde lijk zijn het tegenwoordig getal paarden te verminderen. Dat cijfer moet als minimum beschouwd worden. Met minder cavalerie zou eene behoorlijke verdediging des lands niet kunnen plaats hebben. Artillerie. Dij de veld- en rijdende artillerie kondendoor gebrek aan paarden, bij den opmarsch van het veldleger slechts enkele batterijen met hunne 6 stukken uitrukken, en dan nog ten koste harer slagvaardigheid, aangezien de vuurmonden dier batterijen, in stede van met zes, slechts met vier paarden bespannen waren. In plaats van 108 vuurmonden, zoo als de formatie aangeeftbevonden zich dan ook slechts 8G stukken bij dat leger. Eerst op den l0,i,n Augustus konden de veldbatterijen van 8 cm., en op den 22"1"" dier maand ook de veld- en rijdende batterijen van 12 cm. met 6 stukken uitrukken, terwijl toen met de aanvulling van reserve-voer tuigen werd voortgegaan. Alle batterijen rijdende artillerie en sommige batterijen veldartillerie hadden nog gladde vuurmonden. Bestond er vóór den Fransch-Duitschen oorlog bij enkelen twijfel of het niet wenschelijk ware eenige batterijen glad geschut te behouden, thans wordt die meening algemeen als een dwaalbegrip erkend en is het vervangen der gladde veld kanonnen door getrokken geschut eene noodzakelijkheid, welke geen uitstel kan lijden. Het aantal vuurmonden, door ons te velde te brengen, moet vermeerderd worden. Blijkens de indeeling van het leger van den Noord- üuitschen Bond, heeft men bij dat leger meer dan 3% vuu'rmond op de 1000 man. Wanneer men die verhouding der artillerie ten opzigte van de overige wapens noodig acht bij een leger dat uit soldaten bestaat, die voor het meerendeel ruim drie jaren gediend hebbendan behoeft het geen verder betoog dat bij een jeurgdig leger als het onze, voor een groot ge deelte bestaande uit milliciens. die slechts een korten oefeningstijd hebben gehadminstens 4 stukken geschut per duizend soldaten als eene noodzake lijke verhouding moet worden aangemerkt. Tot het wapenen en volledig uitrusten der batterijen in de vele vestingen, forten en versterkte punten in ons land, is onze vesting-artillerie, gelet op de mogelijkheid van een beperkten voorbereidingstijd, gebleken veel te zwak te zijn. Bovendien is het cijfer der geoefende kanonniers te gering om het groot aantal vuur monden, door ons in batterij te brengen, te bedienen Aangezien de vesting-artillerie lot het verriglen der omvangrijke werkzaamheden, welke haar in oorlogstijd wachten, in vele detachementen moet worden op gelost en op alle punten een behoorlijk toezigt dringend noodig is, zoo is een talrijd en goed geoefend kader hij die wapensoort een hoofdvereisehte. Dat dit bij onze vesting-artillerie niet het geval is en derhalve hare kaders uitbreiding behoevenheeft de jongste mobilisatie proefondervindelijk doen zien. Genie. Daar voor het in staat van verdediging brengen der Nieuwe Hol- landsché linie een tweetal compagniën mineurs en sapcurs gevorderd wordt en er ook eene in de stelling van Amsterdam werkzaam moest worden ge steld bleven er voor hel mobile leger slechts twee compagniën beschikbaar. Bij eene sterkte van drie divisiën en drie afzonderlijke brigades, moet dat getal als te gering worden geacht. Men kan dus veilig aannemen dat eene uitbreiding dier troepen volstrekt noodzakelijk is. Transporttrein. Aan voertuigen voor het leger Ie velde is geen gebrek geweest. Nogtans is er te veel tijd vereischt om het mobile leger zelfs maar van een gedeelte der benoodigde voertuigen te voorzien. Grootendeels is dit te wijten aan gebrek aan paarden en tuigen; maar toch is ook de zamenstelling van den trein ongenoegzaam gebleken om in de behoeften bij eene mobilisatie Ie voorzien, liet komt dus als eene bepaalde behoefte voor, maatregelen te nemen om bij onverwachte mobilisatie steeds over een vol doend aantal behoorlijk afgerigte treinsoldaten te kunnen beschikken. 's GBA VEN11AGE3 October. Aan den heer mr. G. II. graaf van Bylandt is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adjunct-commies hij het departement van financiën. Tot procureur bij de arrond.-regtbank te Tiel is benoemd de heer mr. W. A. van Lid!h de Jende, advocaat aldaar. Tot notaris te Botterdam is benoemd de heer W. F. Kaiser, cand.- nolaris aldaar, in de plaats van den heer E. W. van Laars, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen. Aan den door Z. M. uit de militaire dienst ontslagen kapitein P. A. Janssen, van het le reg. inf., is tot levensonderhoud een voortdurende onderstand toegekend ten bedrage van ƒ274 'sjaars. Sedert 14 jaren herinnert men zich niet dat er zooveel regen gevallen is als in den afgeloopen nacht tusschen 4 en 5 ure. Geheel Schcveningen stond als het ware onder water en in hel grootste gedeelte der kelders de woningen stroomde liet water van de straat, waardoor nog al is veroorzaakt. De Koninginnebrug over het Kanaal werd mede beschadig Op den duur wordt te Scheveningen veel haring aangebragt. SCls HUITENLANOSCIIE lillillGTEN rit een t rotsbb de rij' niet BELGIE. Te Hal. geboorteplaats van Servais, is een standbeeld onthuld; dien beroemden violoncellist. Uit het buitenland waren velen gekomen die plegligheid bij te wonen. Ook de voorzitter van Felix Merilis tej sterdam was daarbij tegenwoordig. Het standbeeld is vervaardigd door; beeldhouwer Godebski. schoonzoon van Servais. De ontploffing in de steenkolenmijn bij Hornu heeft aan bijna 40t werkers het leven gekost. Het ongeluk is veroorzaakt doordien t mijnwerkers, hoewel men hen nog waarschuwde, eene kruidlading ten hebben aangestoken. De arbeider, die hen gewaarschuwd had, kon nog uit de voeten maken. ENGELAND. LONDEN, 2 October. Een onderzoekingesteld naar de oorzakendie geleid hebben vreesselijke ontploffing in de fabriek van schietkatoen te Slowmarket.ii aan het licht gebragt, dat door een of meer personen, die voor het i blik nog onbekend zijn, zwavelzuur bij het schietkatoen is gevoegd,i het al de door het gouvernement voorgeschreven proeven had ondergaas Bjnp heeft dus eene bijvoeging plaats gehadom welke reden van wraak ol dan ook, en het schietkatoen is niet uit zich zelf ontploft. Op de aan« ging van den schuldige is eene premie van ICO gesteld. Betreflende het onlangs door de heeren Low en Thomas gevorL^,,, plan van eene spoorwegverbinding tusschen Engeland en Britsch Indii, pert de Duitsche geoloog Kiepert verschillende bedenkingenhij gelooft dergelijke onderneming op schier onoverkomelijke mocijelijkhedcn en! E^,S| derpalen, zooals bergketens en kloven, zal stuiten en de voltooijing i geval veel meer lijd zal kosten dan door de ontwerpers wordt geraaml FRAN KR IJ K. verb gehad side d Volg de k rege dezen oliek' rloc r D( den onf en uil en d De willekeurige bevorderingen, bij het leger onder het bewind nationale verdediging geschied, zijn aan hel onderzoek eener staatscomi onderworpen. Deze heeft hare beslissingen omtrent een aantal van dit vorderingen aan den minister van oorlog doen kennen en hem daarbij volgenden wenk gegeven. De voorschriften omtrent de benoeming «F* vordering van officieren, bij de ministeriële circulaire van 18 Sept.I gègevenzijn een van de jammerlijke blijken der begripsverwarring jj verbijstering, op dat rampzalige tijdstip in de gemoederen heerschendet mj„ hebben de vaste hoop, ja, wij houden voor zeker, dat ons leger ondtuwf(I bestuur zijne oude regelen van kieschheid en eergevoel weder zal zifcn zwang komen. Gij zult het behoeden onzer grenslinie niet toevertii,, aan degenen, die het slagveld van Sedan hebben verlaten zonder bevel |j|ej toe te hebben ontvangen. Gij zult de handhaving der wetten niet t« trouwen aan degenen, die, zoo als te Toulouse en in andere steden, oproer niet onder de oogen durfden zien, maar zich zwak toonden en tót vleijers der laagste klasse van volksmenners verlaagden. De heer Thiers toont thans veel belangstelling in hel leger; hij bezïalh dezer dagen al de kazernen en de kampen in den omtrek van Parijs, hij den toestand nagaat en zelfs tot in de kleinste bijzonderheden o4e zoekt. Men schrijft hem het voornemen toe eene aanzienlijke verhofpar van de soldij voor te stellen. L, Op voorstel van den minister van onderwijs moet op alle Iycef!gevei collegies onderwijs in de Hoogduitsche taal gegeven worden. ;e Volgens den National heeft de prefect van policie te Parijs alle t jek missarisscn bij zich ontboden, en hun de instructie gegeven, om voort m( behoedzamer te zijn bij het arresteren van personenaangezien de per kei der arrestatiën, ter zake van den opstand, als gesloten moet wordei schouwd. Enkel diegenen mogen thans in verzekerde bewaring worde!|en nomen, op wie met grond de verdenking rust, dat zij zich aan z? jere vergrijpen hebben «chuldig gemaakt. De heer Victor Hugo heeft zich hij den heer Thiers vervoegd, om r. mindering van straf voor Bochefort te vragen. Hij kreeg ten anhn vei dat zulks van het oordeel van de commissie der nationale vergad# #n| afhing. De officiële lijst omtrent het aantal personen van vreemde national die wegens deelneming aan den Parijschen opstand gevangen zijn genoi is thans openbaar gemaakt, liet contingent, dat verscheidene lande» deze categorie van lieden geleverd hebben, is: Italië 131, Zwitserland A" Kusland 73, Duitscliland 42, Polen 229, Groot-Brittanniè 7, Spanje 11,1 z'j tugal 3Zweden Ian: De heer Michel Chevalier betoogt in het Jonrn. des Déb. dat Ffi F rijk, wanneer het al de leeningen, die voor het voeren van den jong! Ac' oorlog en voor het betalen der vijl milliards aan Duitscliland vereirp worden, zal gesloten hebben, jaarlijks voor de dienst der nationale sd ée'n milliard fr. zal hein eventerwijl vóór 1830 de staats-uitgaven in'eilt( geheel nog geen milliard Ir. beliepen. De slechtste dienst, welke men den lande zou kunnen bewijzen, zegt de heer Chevalier, zou zijn denfc s'and te vermommen. Het beste middel voor Frankrijk om de moeijd p heden te boven te komen, welke het benaauwen, is, die moeijelijkhfBrf goed te kennen en zich geene illnsiën te vormen. Volgens een orgaan der Bonapartisten is te Parijs het plan gevoi aldaar eene club van keizerlijk-gezinden op le rigtenen zouden reeds personen zich aangemeld hebben om daarvan lid te worden. tere t;| [01 >lt<

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2