li;ii»s( hi: c o! iia.m. 'n twee ncrs, 1871. N\ 253. WOEXSDAG 4 OCTOBER. nader Iverle Waar i 'I, om} raat 5 zo« lek ide Notiii it f-\- I)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50f met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitsehlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Bresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, ZurichSt. Gallen, Geneve en Lausanne. 4»^ otaris /348, rden BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEIDEN, 3 October. Leidens ontzet in 1574 werd heden weder in verschillende bedehuizen ir gewoonte herdacht. Allerwcge wapperde de nationale vlag en op den liddag liet het klokkenspel zich hoorenterwijl de muziek der dienstd. ilratterij eene uitvoering gaf in eene geïmproviseerde kiosk op het water ii den Nieuwen Rijn en Botermarkt. In weerwil van het ongunstige we der werd deze muziekuitvoering door eene zeer groote menigte bijgewoond. ec'"' )ok nu lokte de tentoonstelling van merkwaardigheden betreffende het beleg bei n het ontzet der stad, op het raadhuis, een druk bezoek uit. Tniii Het ook in onze stad zoo met lof bekende Saksische garde-muziek- ncr, corpsonder directie van den talentvollen kapelmeester Fried. Wagner, zal plagt »p Dingsdag 10 October a. s.in de concertzaal van Zomerzorg, zijne krach- V ifige en welluidende toonen doen hooren. De schitterende uilslag, dien dit .fanfarecorpsoveral waar het zich in het voorjaar deed hoorenverwierf en H'b de lof, die allerwege aan deze kapel werd toegezwaaid, waren eene wel verdiende hulde. De smaakvolle en harmonieuse composiliën van Wagner, n lilde moeijelijkste en zwaarste passages worden met de grootste gemakkelijk- da„s heid en zekerheid overwonnen. De volle toonen der trompet zijn rond cn iniver, zoo zelfs dat men soms mecnen zou de toonen van strijkinstrumen ten te vernemenen dan weder zóó krachtig dat men naauwelijks begrijpt, die 25 mannen zulk een ontzaggelijk geluid voortbrengen cn tot een onieqs geheel weten te doen zamensmellen. Overbodig is het bijna ■over nog verder uit te weiden. Binnen Leiden beslaat er nog te veel oei voor het waarachtig schoone, dan dat wij onze stadgenooten zou- behoeven op te wekken dit heerlijk kunstgenot te gaan smaken. Betreffende het ongeluk, dat Zaturdag avond ten huize van den heer Cornelissen plaats greep en waarvan wij melding maakten, vernemen wij er dat deze persoon ten gevolge eener beroerte is ter neergestort en leden. Men verzekert, zegt het IV. v. h. Rcgtdat het wets-ontwerp over de besmettelijke ziekten bij het onderzoek in de afdeelingen van de tweede j," kamer der staten-generaal geen gunstig onthaal heeft gevonden. Wel werd het denkbeeld vrij algemeen toegejuicht; maar de toepassing, die het onl- werp er aan geeft, vond weinig bijval. Aan het doofstommen-instituut te Groningen is door eene dame uit recht eene gift van ƒ1000 toegezonden. Gt. turnt - Dordr, d. li Gisteren heeft de heer dr. Thomas Placebenoemd tot hoogleeraar in t. -de physiologie aan het alhenaenm ïllustre te Amsterdam, die betrekking aan- t. 2Éaard, met het houden eener redevoering over "de leer van de descendentie der organische wezens." li Naar men uit llellevoelsluis meldt is vermoedelijk een Engelsche brik -dt James, met steenkolen van Ncw-Castle komende, nabij Goedereede met man en muis vergaan. Van den Helder meldt men aan het IJbl.Naar wij vernemen heeft nab Texel een treurig ongeval plaats gehad. Een der bewoners van dat -eiland, die ecnigen tijd in deze gemeente bad gewoond en zich nu weder I lij naar dal eiland begaf, bad zich Vrijdag morgen met zijn huisraad voor den Tvertogt ingescheept op een visschcrsschuit. Daar er bij de aankomst al daar, uithoofde van het stormachtige weder, geen gelegenheid meer was om aan den wal te gaan, bleef men aan bet Oosterend voor den wal en. Nadat de schipper en zijn passagier naar kooi waren gegaanschijnt laatste zich weer naar het dek te hebben begeven en door deze of [ene treurige omstandigheid overboord geslagen en verdronken te zijnzijn "|k werd Zaturdag morgen door wiervisschers opgehaald. Men schijnt op 'exel aanleiding te hebben gevonden de justitie van dit voorval kennis geven; althans zijn, naar wij vernemen, de officier van justitie te Alkmaar zijn griffier gisteren reeds op Texel geweestom de zaak in loco te iderzoeken. De verongelukte was ongehuwd en, naar men verzekert, zeer iddeld. Men meldt uit Leeuwarden van 1 October: Gisteren ten 3 ure kwam alhier aan de minister van justitie niet den hoofd-inspecteur der gevange lissen. Onmiddellijk begaf de minister zich naar het tuchthuis, en verbleef daar tot laat in den avond met de commissie van toezigt. Ook de commis saris des konings woonde onafgebroken de vergadering bij. Den volgenden morgen zeer vroegtijdig werd ook hel huis van arrest (de kanselarij) be- zocht. Wij vernemen verder, dat de minister later te Groningen en giste ren te Assen vertoefde, en ook aldaar de reglsgebouwen cn de gevange- lissen, onder leiding van den lieer Gregory, 's konings commissaris in Drenthe, en van de leden der commissie van administratie, in bijzonderhe- [Aen in oogenscliouw nam. Deze bezoeken moeien in verband staan met belangrijke veranderingen, welke onderscheidene dier gebouwen vereischen. Voor de vacaturen van 25 agenten van policie te Groningendie met i.t 1 Januari) e. k. in dienst zullen tredenhebben zich ruim 400 personen aangegeven. Bij de tweede kamer is, gelijk reeds werd gemeld, ingekomen het wets ontwerp houdende eene algemeene belasting op de inkomstenter vervan ging van bet regt van patent en van den accijns op het gesiagl. Dat wets ontwerp bevat o.a. de volgende bepalingen: Art. 1. Er wordt eene directe belasting geheven van het jaarlijksch zui ver inkomen van elk ingezeten des rijks, die daarvan naar art. 9 niet is vrijgesteld. Art. 2. Door inkomen wordt verstaan al hetgeen in geld, in vruchten of door eigen gebruik genoten wordt: uit onroerende goederen; uit roerende goederen; uit arbeid, beroepen, bedrijven, handel, nijverheid en andere ondernemingenuit ambten, bedieningen, betrekkingen, wachtgelden en pensioenenen verder alles wat uil anderen hoofde duurzaam of tijdelijk wordt genoten. Door zuiver inkomen wordt verstaan al betgeen. op de voor schreven wijze is genotenna aftrek van de kosten cn lasten aan dat genot verbonden van alle verschuldigde renten en van alle verpligie uilkeeringen. Tol bepaling van bet een en ander gelden de regels, gesteld iu de ailt. 3 -7 dezer wet. Art. 3. Van gronden, gebouwen, land-, vee- en bouwhoeven, die verpacht of verhuurd zijn, vordt de pacht- of huursom als inkomen aangemerkt, verhoogd niet de waarde van hetgeen in natura of aan andere baten wordt genoten. Van woonhuizen geheel of ten deele in gebruik krachtens regt van bezit, eenig ander zakelijk regt of vruchtgenot, wordt liet inkomen bepaald naar de huurwaarde voor 's rijks personele belastingof zoo. l« dezer zake geheel of ten deele vrijstelling wordt genoten, naar de plaatse lijke huurprijzen. Van gronden, land-, vee- en bouwhoeven, die niet ver pacht of verhuurd zijn, wordt als inkomen beschouwd liet gemiddelde van hetgeen die eigendommen in de drie laatste jaren voorafgaande, aan het jaar waarin het dienstjaar aanvangt hebben afgeworpen. Het inkomen, in de drie voorafgaande zinsneden bedoeld, en genoten krachtens regt van bezit, eenig ander zakelijk regt of vruchtgenot, wordt ook verminderd met de noodzakelijke kosten van onderhoud der eigendom men en met de daarop drukkende lasten, die volgens rijks-, provinciale of gemeente-wetgeving of volgens plaatselijk gebruik voor rekening komen van dengeen die dat regt uitoefent of dat vruchtgenot heeft: een en ander voor zoo verre de betaling daarvan werkelijk door lictn geschiedt. Het inkomen van onroerende eigendommen, tot een der in art. 5 vermelde einden gebe zigd en niet verhuurd, wordt niet afzonderlijk berekend, maar begrepen onder het inkomenbij dat artikel bedoeld. De in die eigendommen tot woning bestemde deelen zijn van dezen regel uitgezonderd. Art. 4. Inkomsten uit roerende goederen, in geld of in natura genoten; jaarlijksche renten van schuldvorderingen, van publieke of bijzondere lec- ningen, zoowel binnen- als buitenlandsche; van alle andere geldbelegging, alsmede grondrenten, lijfrenten, tontines, tijdelijke of periodieke uitkeerin- gen, tienden of andere geldswaardige voordeelen uit overeenkomsten of ver zekering, worden onder het inkomen opgenomen tot bun bedrag waarop zij zijn genoten in het jaar, voorafgaande aan dat waarin het dienstjaar aanvangt. Kapitaalsaflossing wordt niet onder inkomen begrepen. Bestaan uitkeeringen of inkomsten gedeeltelijk in kapitaalsaflossing, dan blijft dat gedeelte voor het berekenen van liet inkomen buiten aanmerking. Eigen gebruik van inboedel wordt niet als inkomen aangemerkt. Art, 5. liet inkomen uit de uitoefening van ecnigen tak van landbouw, fabrieks-, ambaclits- of handelsnijverheidvan kunst of wetenschap, van eenig ander beroep of bedrijf, zoomede uit ambten, bedieningen of betrek kingen, die in liet volgend artikel uitgezonderd, wordt berekend: voor zoo verre de uitoefening drie of meer jaren heeft plaats gehad, naar het gemid delde over de drie laatste jaren, voorafgaande aan dal waarin het dienst jaar aanvangt; voor zoo verre de uitoefening plaats bad langer dan ééir, doch minder dan drie jaren, voorafgaande aan het jaar waarin het dienst jaar aanvangt, naar het gemiddelde over dat tijdvak, en bij korteren duur naar de vermoedelijke winstgevendheid. Tot hel berekenen van dat inko men worden de noodzakelijke kosten van onderhoud voor gebouwen, werk tuigen en paarden en die, tot voortzetting der zaak in baren bestaanden omvang gedaanafgetrokken van de behaalde winsten. Geen aftrek ge schiedt voor uitgaven tot vorming var. een reservefonds, tot uitbreiding of tot verbetering der zaak. Art. 6. Vaste jaar-, maand- en weekgelden of tractementenaan de waarneming van ambten, 'bedieningen of betrekkingen verbonden, wacht gelden, pensioenen en in liet algemeen alle doorloopende vaste inkomsten, andere dan die, in de artt. 3 en 4 genoemd, worden genomen naar den toestand op den l51™ Mei des dicnsljaars. Art. 7. Tol berekening van het inkomen worden kosten van woning cn buishouding van den belastingpliglige en die tol onderhoud der leden van zijn gezin, evenmin afgetrokken als persoonlijke belastingen, door het rijk, de provincie of gemeente gelieven. Vrijwillige uitkeeringen aan bloed- of aanverwanten worden niet van bet inkomen afgetrokken, maar konic-n bfl de berekening van het inkomen van deze niet in aanmerking. De huur-

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1