(5IJVOEGSEL, behoorencte tot de Leidsche Courant van 3Jaandag 2 October oH7é3°. 232. LEIDEN, 30 September. 0p je landbouwtentoonstelling, die van wege de Holl. maatschappij van indbouw thans te Hoorn wordt gehouden, is aan den heer D. A. Sala lier de tweede prijs toegekend voor eene verzameling thermometers, en den heer Speet, bloemist buiten de Iloogewoerdspoort, een prijs van iï hoofdbestuur voor eene prachtige verzameling Dahlia's en twee bloem- jkerS' Aan onzen voormaligen stadgenoot den heer A. H. Valk Jz. (firma >A§( iH en Comp.) zijn niet minder dan zes medailles toegekend. De eerste, de p teede en derde prijs, uitgeloofd voor werktuigen door inzenders vervaar- ld in Nederland voor akker-, hooi- en tuinbouw, zuivelbereiding en stal- itdering zijn alle door genoemde firma behaald, alsmede de eerste prijs ior eene verzameling tuinsieraden, bloemtobben enz., en de tweede prijs i oor eene verzameling handgereedschappen voor den ooft- en tuinbouw, oor bet hoofdbestuur werd hier nog bijgevoegd een prijs voor eene verza- [eliP? werktuigen en gereedschappen, alle in meerdere ol mindere mate trekking hebbende op land- en tuinbouw en verder aanbevelenswaardig or huishoudelijk gebruik. De heer E. Snellen, predikant te Driel, heeft zich bekend gemaakt als Irijver der verhandeling «over de blijvende waarde van den Christelijken 1=5 jjdienst", waaraan door het Haagsche genootschap eene zilveren medaille toegewezen. _Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende K week dagelijks van 106 tot 120 volwassen personen en 35 lot 45 kinderen. -Men meldt ons uit Katwijk aan Zee van den 29s,en: Sedert den 2Islei1 her zijn alhier weder 11 schuiten van de haringvisscherij aangekomen, te men met 598,000 stuks steur- en 330 ton pekelharing. Voor de steur- iring werd besteed 7 a ƒ17.30 per 1000. Gisteren namiddag, omstreeks 5 ure, heeft alhier een zwaar onweder ge- oed, waarbij de bliksem is geslagen in het huis van de wed. A. van der '■den COIU, jat. Een schoorsteen en dakpannen zijn weggerukt, op den zolder werd ,n spiegel en in de twee woonkamers glasruitenschilderijen en een lamp- allon verbrijzeld, het behangsel afgescheurd, van een kabinet een deur en jhterschot afgerukt, en van liet huis de muur gespleten enz. De bewoners ie zich destijds in de keuken bevonden zijn gelukkig ongedeerd gebleven. - Voor het middelbaar onderwijs zijn geëxamineerd: handteekenen 6 ad- Bir., 4 toegelaten; boelseeren 1 adspir.afgewezen; Nederlandsch 1 adspir., toegelaten; Hoogduilsch 2 adspir., 1 toegelaten; handelswetenschappen 1 ad- I®,, afgewezen; boekhouden 1 adspir., afgewezen. De minister van oorlog heeft aan de tweede kamer, ter voldoening het door deze uitgedrukt verlangen, doen toekomen een verslag nopens mobilisatie van een gedeelte van het legér in 1870 en de verdere, in and daarmede, genomen maatregelen. Het eerste gedeelte bevat eene voerige opgave omtrent onze strijdkrachten bij het uitbreken van den Fransch-Duilsehen eorlog, de mobilisatie van het leger en de wapening der finiér. en vestigen; het tweede gedeelte bevat eenige beschouwingen over ide legerorganisatie, waarin de gebreken en leemten worden aangenomen, hij 4e mobilisatie des legers zijn ontdekt en waarin behoort te worden rzien. In weerwil van die gebreken en leemten is het des ministers irtuiging dat, hadden wij handelend moeten optreden, de meest ernstige waren niet zouden zijn voortgevloeid uit de gebreken der militaire orga- itie, maar uit die van onze wetgeving met betrekking tot het tijdperk voorbereiding, dat den oorlog onmiddellijk vooraf gaat. De minister van financiën heelt den 20sten Sept. jl. eene resolutie uit- aardigd betreffende de toepassing der wet hij gedeeltelijke vernieuwing hij gedeeltelijke en geheele afbraak van gebouwen. - De permanente commissie tol de algemecne zaken van het Ned. Israël, kgenootschap heeft zich dezer dagen bij adres gewend tot de tweede imerom eene verduidelijking te verkrijgen van art. II van hel ontwerp wet op de besmettelijke ziekten, hij welk artikel verboden schijnt het oer van lijken buiten de burgerlijke gemeente, ingeval van heersehende lemiën. De commissie wijst er op dat vele Israël, gemeenten hare begraaf- itsen hebben in andere burgerlijke gemeenten en dat alzoo dergelijk ver- groote ongelegenheid zou te weeg brengen, zoowel voor de kerkelijke voor de burgerlijke gemeenten. Ook de hoofdcommissie voor de zaken het Port. Israël, kerkgenootschap in Nederland heeft aan de tweede ler een adres te dier zake ingezonden. - Te Utrecht zal op 31 October aanst. de algemeene vergadering worden jjjlhouden van den Nederl. protestantenbond. - In de algemeene vergadering der Ilollandsche maatschappij van Land- luw, te Hoorn gehouden, deelde de voorzitter mede dat de heer jhr. mr. R. Gevers Ileynootdie van de oprigting der maatschappij af steeds de moeijelijke betrekking van secretaris der maatschappij had vervuld tegens voortdurende ongesteldheid had verzocht, voor die betrekking niet :er in aanmerking te komen. Veel, zeide de voorzitter, is de lloll. maat- "fbappij van Landbouw aan hem verpligt, en liet is daarom dat het hoofd huur een voorstel doet, dat, zoo het vertrouwt, door al de afdeelingen worden toegejuicht. Om eenigzins hulde te brengen aan hem. die zoo voor de maatschappij veil had, stelt het hoofdbestuur nl. voor: jhr. D. R. Gevers Deynoot. bij besluit der algemeene vergadering, te benoe- len tot eerelid van het hoofdbestuur der maatschappij. Bij acclamatie werd ir de vergadering dienovereenkomstig besloten. Tot eerelid der maat- _"(chappij werd benoemd Z. K. 11. prins Alexander der Nederlanden. Aan een twoord op de prijsvraag omtrent bewerking en bereiding van vlas werd gouden medaille toegekend. Bij de opening van het bij het antwoord tvoegde naambriefje, bleek de schrijver te zijn de lieer Keurenaar te Delft, iot voorzitter werd gekozen in plaats van den heer Messchert van Vollen den, die op 31 Dec. 1871 moet aftreden, prof. A. H. van der Boon Mesch, Leiden. Tot leden: a. voor Zuidholland, de heer J. P. Bredius, van rdrecht; 6. voor Noordholland, de heer H. A. Crommelin, te Haarlem; in plaats van den heer Gevers Deynoot. de heer L. van Es Jz.te Mclis- ®t. Voorts werd benoemd tot secretaris-penningmeester, welke beide ktrekkingen overeenkomstig een vooraf door de vergadering genomen besluit Vtaan zijn vereenigd, de heer P. F. L. Waldeck, teJLoosduinen, die reeds tiental jaren onder de leiding van den heer Gevers Deynoot werkzaam ^geweest. t- Bij de Ned. herv. gemeente te Noordwjjk-Binnen is tot predikant be- P«n ds. Kanpred. te Heerjansdambij die te Middelburg ds. van Hoog halen, pred. te Veessen; bij die te Balenburg ds. Coencn, pred. te Leer- 7» )9Hs '0 2 9 1 sum: bij die te Hattem ds. van Lindonk, pred. te Nieuw-Loosdrecht; bij die te Oud-Beijerland ds. van Tooren, pred. te Hellevoetsluis; bij die te Oosterend op Texel d». Kapteynpred. te Donkerbroekbij die te Kolderveen d«. Tho- den van Velzen, pred. te Ilpendam (aangenomen); bij die te Poortvliet ds. Noomen, pred. te Bruinisse; bij die te Ommen ds. Bosker. pred. te Aal- sutn; bij die te Waspik ds. van der Werft, pred. teElspect bij die's Grevel- dttin Kapelle d'. Ris Lambers, pred. te Ileeg; bij die te Bakkeveen de cand. A. de Joode. Door d». Hoffmann, pred. van Velzen en aldaar overleden, is aan de diaconie der herv. gemeente aldaar 3000 en aan de kerk mede ƒ3000 gelegateerd. Te Schiedam is gisteren morgen eene branderij in de St. Annazusler- straat geheel afgebrand. De belendende percelenmede branderijenhebben geen schade geleden. Als eene niet onaardige bijzonderheid meldt men uit Hellevoetsluis aan ije Held. C. dal aan boord van het wachtschip aldaar zich dezer dagen een persoon aanmeldde met grijzen hoed op, spanbroek en blaauwen jas aan, regenjas over den arm, in één woord, keurig net gekleed, die zich presen teerde als koopvaardij-kapilein en den kommandant verlangde te spreken. Toen aan zijn verzoek was gevolg gegeven, gaf hij den kommandant te kennen, dat hij, voor 13 jaren als matroos 3,lc kl. bij de Nederl. marine dienende, gedeserteerd en naar Amerika gevlugt was, aldaar het had ge- bragt tot gezagvoerder en na veel wedervaren weêr in zijn vaderland zijnde, verzocht beleefdelijk kwijtschelding van de straf, welke op desertie is gesteld. Men kan zich voorstellen de verbazing van den kommandant, die echter in de treurige noodzakelijkheid was om den deserteur, die zooveel jaren reeds zijne vrijheid had genoten en daarvan zoo uitstekend gebruik had gemaakt, als gevangen man te moeten beschouwen en hem volgens de wet te moeten straften. Die straf was echter gemakkelijk te ondergaan en geschiedde meer pro forma. Door het prov. geregtshof in Friesland is, ter vervulling der betrek king van raadsheer in dat hof, de volgende aanbevelingslijst opgemaakt: mr. M. van Helorna, president van de arrond.-regtbank te Sneek; jhr. mr. F. J. J. van Eysinga, regter in de arrond.-regtbank te Leeuwarden en lid van de eerste kamer; mr. W. B. S. Boeles, raadsheer in het prov. geregts hof van Drenthe; jhr. mr. C. J. Speelman, griffier bij de arrond.-regtbank te Leeuwarden; mr. Ph. van Blom, regter in de arrond.-regtbank te Heeren veen; mr. 1). J. Mom Visch, regter in de arrond.-regtbank te Arnhem. Door de gemeenteraad van Middelburg is vastgesteld een staat van uit te voeren buitengewone gemeentewerkendie gezamenlijk zijn begroot op een som van ƒ199.913. Ter bestrijding dier uilgaven zal een leening wor den aangegaan tot een bedrag van ƒ200.000, verdeeld in aandeelen van ƒ1000, tegen eene jaarlijksche rente van 5 pCt. aflosbaar in 49 jaren. 's GRAVENHAGE30 September. Tot telegraphist 3e kl. zijn benoemd: de leerlingcn-telegraphist D. R. van Urk en G. W. Bretz, de rijkstelegraaphklerk R. J. A. Rust, de leerling- leletraphist A. F. van Lottom, de rijkstelegraaphklerk W.-Smits en de leer- liugen-telegraphist R. van der Meulen, L. J. Santman, R. van der Vecht, S. J. Courlander, F. J. Schotel, J. C. Wannee, W. C. G. A. Giesing, R. van Noorl, G. de Kroes, J. W. van Eek en J. P. Nollen. De kapitein-instructeur van het reg. veld-artillerie J. Carp, in garni zoen te Utrecht, is op zijn verzoek, zonder bezwaar der schatkist, voor één jaar op non-activiteit gesteld. De storm, die heden alhier woedt, heeft hier en daar schade aangerigt zoowel aan sommige woningenals vooral ook in het Voorhout en in het Bosch. De lent van den heer F. aldaar is door een zwaren omgestorlen boom tot hel midden doorgeslagen. B UT E NL AN DSC HE B E RG T N BELGIS. Het regeringsblad meldt: De heer van Lansberge, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Z. M. den koning der Nederlanden, is den 27sten* ,]ezer fi00r f|en Koning ten gehoore toegelaten. Z. Exc. had de eer aan Z M. eenen brief te overhandigen, dien zijn souverein aan den ko ning rigt bij gelegenheid der overbrenging van het stoffelijk overschot der Nederlandsche officieren, welke op de citadel van Antwerpen ter aarde be steld waren. ENGELAND. LONDEN29 September. De bank heeft thans het disconlo op 4 pCt. gesteld. De bank lieefti nog het groote bedrag van ruim 20 millioen aan goud in kas; doch de onderscheiden operaliën in den laatsten tijd bij haar bewerkstelligd heb ben eene vermindering van dien voorraad specie met 2,180,000 als uit komst opgeleverd. De dagbladen deelen onder meer andere gruweldaden, die dezer dagen plaats hadden, mede dat een arbeider te Bolton, een zekere Bradley, zijne vrouw in een vertrek opgesloten, en baar half heeft doen verscheuren door een greoten bulhond, dien hij op haar af lustte, waarbij hij met vuist en hiel het zijne bijbragt om baar te wonden. Het verhaal van de worsteling der vrouw met de beide monsters doet de haren te berge rijzen. De regt- bank heeft den woesteling tol zes maanden dwangarbeid veroordeeld, eene straf die men al te ligt acht. F KAÏN KR ÏÏ.S M. Naar men verneemt hebben vele aanzienlijke mannen van de Bona- partisten-partij zich dezer dagen bij den heer Thiers te Versailles vervoegd, en hem de verzekering gegeven dat zij geheel vreemd waren aan de zamen- zwcringen, welke door liet gerucht, te regt of ten onregte, aan die partij werden toegeschreven, en dat zij geen voornemen hadden storing in de beslaande orde van zaken te berokkenen; als bewijs voor de waarheid dier verzekering werd daarbij gevoegd dat de aanzienlijke mannen van het keizerrijk meestal de candidatuur voor het lidmaatschap der departements raden afwezenof die aannamen onder de verklaring dal zij de wederoprig- ting der keizerlijke dynastie voor eene onmogelijkheid hielden. De permanente commissie van 25 leden der nationale vergadering heeft in hare eerste bijeenkomst besloteneiken Donderdag zamen te komen maar vermits de staalkundige toestand de aanwezigheid van al de 25 leden niet dringend noodig maakte, is men overeengekomen, dat na elke zamen- komst 15 hunner Versailles zullen mogen verlaten, met dien verstande ech ter. dat. indien hunne tegenwoordigheid vereischt werd, een telegram allen tijdig zal kunnen bereiken. - De minister Lambrecht beeft, naar men verzekerd, in de bijeenkomst van de permanente commissie der nationale vergadering medegedeeld, dat het den heer Thiers niet mogelijk was tegenwoordig te zijn, maar dat de

Leydse Courant | 1871 | | pagina 5