COURANT. YRIJDAG 29 SEPTEMBER. STADS-BER1GTEN. BINNEN LAN DSCHE BERIGTEN. m handn 1871. iV. 250. fle Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p.p. 13.50; wfj hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenticn is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLEU, Expeditie-Kantoor van Advertenticn te Hamburg, Lubeck, Frankfurt a. M., Berlijn, 1,ei prigBresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, H'eenen, Praag, BazelZiirich, St. Gallen, Genbve en Lausanne. al BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat [Gemeenteraad, ingevolge art. 265 der wet van 29 Junij 1851 Staatsblad i. 85) in zijne Vergadering van heden het le suppletoir kohier van de en dj utselijke directe belasting voor het jaar 1871 heeft vastgesteld en dat eenei oliier alsnog ter Secretarie dezer gemeente, gedurende acht dagen voor erwii i ieder ter lezing is nedergeiegd; terwijl binnen dien tijd elke op dat ko- tebriiftier aangeslagenekrachtens de 5e zinsnede van bovengenoemd wets-artikel ay'ijjne en bezwaren legen den aanslag, bij verzoekschrift op ongezegcld papier, Gedeputeerde Stalen dezer provincie kan inbrengen. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester, voe Leiden, 28 September 1871. v. PUTTEAMMER, Secretaris. en it plaat) aldi e non! ud i 1 LEIDEN, 28 September. In de zitting van den gemeenteraad van heden legde de heer mr. S. Le op nieuw als lid van den raad gekozen, de bij de wet gevorderde af. De voorzitter wenschte ook hem geluk met zijne herbenoeming. Ingekomen was een adres van den heer, P. 11. Hoos, waarbij deze te ken- m geeft dat hij meent regt le hebben op het puindat op gemeentegrond ordt nedergeiegd, alsmede een adres van den heer dr. II. Boursse Wils, aarbij deze vergunning vraagt tot het plaatsen van een water-reservoir mor zijn huis op het Rapenburg en het leggen van pijpen van dat reservoir laar bedoeld huis. Aan de orde was het eerste suppletoir kohier der plaatselijke directe be sting over 1871. Dit werd goedgekeurd. Daarna werden benoemd: tot trste hulponderwijzeres 2e kl. aan de openbare school voor meer uitgebreid iger onderwijs 2e kl. voor meisjes. C. M. II. J. Gersen, te Briclle; tot mlponderwijzeres 3' kl. aan dezelfde school J. P. Drinhuyzen, alhier; tot ilponderwijzer 4C kl. aan gelijke school voor jongens D. C. Oudshoorn: tot idsistent-torenwaehter II. Selier. Voorts werd. ingevolge haar verzoek, eer- t. 3 vol ontslag verleend aan D. G. Slokhuyzcnals 1' hulpondcrwijzeres 4C kl. 2en aan M. C. Snellen, als hulponderwijzeres 1' kl.beide aan de school j;voor meer uitgebreid lager onderwijs le kl. voor meisjes. Aan den heer I,P. L. Tichler werd, mede op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als regent liet II. G. ol arme wees- en kinderhuis, onder dankbetuiging voor de doorhem in die betrekking, gedurende een aantal jaren, belangeloos bewe- zeue diensten. Vervolgens was aan de orde liet verzoek van den raad der gemeente Alkemadeom ontheffing van de verpligling lol het leggen van eenc brug over de Ringvaart van den Haarlemmcrmeerpolder bij de Nieuwe Wetering. Burgemeester en wethouders stelden voor dit verzoek van de hand le wijzen en aan die afwijzende beschikking tevens de clausule te hechten mogt bedoelde brug voor 1 Junij 1872 niet zijn gelegd en in behoor lijken staat opgeleverdde gehecie overeenkomst is vervallen. De heer Dercksen vroeg, wat met het laten vervallen van de overeenkomst werd bedoeld, of daar ook onder begrepen was het terugvorderen van de reeds, tea gevolge der overeenkomst, gedane uitgaven. De voorzitter gaf le kennen dal dit de bedoeling niet was; men wilde slechts alle verdere bijdragen, die de overeenkomst vorderde, doen ophouden, maar hetgeen geschied was, zou niet in aanmerking komen. De heer Krantz vroeg, wie, bij het vervallen der overeenkomst, zou heiast blijven mcl het onderhoud van den weg, De voorzitter was van meening dat zonder twijfel Alkeuiadc daar- ;_Jmede belast bleef; den lieer Krantz kwam dit voor aanleiding te zullen Beven tot moeijelijkheden. De beer Goudsmit was van meening dat de ge dane vragen duidelijk aantoondendat liet slot van het rapport van burge rmeester en wethouders, houdende bedreiging niet vervallen-verklaringaan leiding kon geven lot moeijelijkhedenhij had daartegen ook een juridisch bezwaar, namelijk of het wel ging die overeenkomst zoo maar voor ver vallen te verklaren. Zoo als de clausule nu werd voorgesteld, achtte hij die bedenkelijk. Hij stelde daarom voor le lezen: «mogt bedoelde brug voor 1 Junij 1872 niet zijn gelegd en in behoorlijken staat opgeleverddan zal de gemeente Leiden handelen zooals zij in haar belang geraden zal achten." De heer de Frcmery, hoewel van meening dat de eerslvoorgeslelde clausule met volle regt kon gesteld worden, kon zich echter met het voorstel van den heer Goudsmit wel vercenigen. Ook de voorzitter was het met dien spreker eens en nam het voorstel over. Met algemeene stemmen werd het rapport, in dien zin gewijzigdaangenomen. De voordragt tot wijziging der voorwaarden hij raadsbeslnit van 8 April gesteld, hij den afstand van gemeentegrond aan het rijk, ten behoeve van het Nosocomium Academieum, lokte mede bedenkingen uit, wat betreft de verpligling daarbij aan het rijk opgelegd, dat hel, wanneer liet Licrnur- stelsel in de buurt van het Nosocomium wordt ingevoerdde noodige inrig- tingen daartoe voor zijne rekening moet doen maken. Dc lieer van Heuke- lom vroeg, wat dan liet geval zou zijn bijaldien liet Liernur-slelsel niet vol deed en men tot een ander stelsel overging. De voorzitter zcide dat men op die wijze gesproken bad in het gegronde vooruitzigt dal liet Liernur-slelsel zou voldoen. De heer Buys zag in die voorwaarde eene dubbelzinnigheid, die men kon wegnemenwant wat zou het zijn als het rijk zich grondde op zijn regt van eigenaar en het toepassen van het stelsel ven Liernur of van een ander stelsel op zijnen grond niet wilde toestaan? Hij zag liever bepaald dat liet rijk de toepassing van het Licrnur-stelscl zou moeten gedoogen en er de kosten van op zich nemen. De voorzilUer ver- eenigde zich met dit denkbeeld en na eenige gedachtenwisseling werd de bedoelde voorwaarde volgenderwijze geformuleerddatindien de ge meente te eeniger tijd goedvond ói het stelsel van Liernur óf cenig ander rioolstelsel toe te passen, het rijk die toepassing op het terrein van het ziekenhuis zal gedoogen en de kosten voor zijne rekening zal nemen. Alzoo gewijzigd werd de voordragt met algemeene stemmen aangenomen. De verzoeken van C. Spaandcrdam en van N. K. Swemer, tot het leggen van sloepen, en dat van J. van Maastricht, tot het in gebruik bekomen van gemeentegrond, werden toegestaan en de rekeningen van de plaatselijke schoolcommissie en van het Israëlitisch armbestuur goedgekeurd. lieden morgen omstreeks 8 ure is levenloos op zijn kamer gevonden de persoon van J. W. V., oud 38 jaar, die sedert eenigen tijd gescheiden van zijne vrouw leeide en een zeer losbandig leven leidde. Het lijk is onder geleide van dc policie naar het Caecilia-gasthuis overgebragt. Voor het middelbaar onderwijs zijn geëxamineerd: Ncdcrlandsch 2 adspir., toegelaten 1Fransch 2 adspir.toegelaten 1Hoogduitsch 3 adspir.afge wezen; geschiedenis 1 adspir., toegelaten; boekhouden 2 adspir., toegela ten 1; slaalsinrigting van Nederland 1 adspir., afgewezen; wiskunde 3 ad spir. afgewezen. Voor het Fransch is acte verleend aan M. G. L. van Loghcm, van Leiden. Omtrent den stand van veld- en andere gewassen schrijft men ons het volgende In het Westlaiul is na cene overvloedige teelt van aardappelen gebleken dat de verzendingen niet meer die uitgebreidheid mogten erlangen als eer tijds het geval was. Met Engeland kon geen geschikten koopook wegens verschil in de prijzen, gemaakt worden, zoodat dit rijk zich elders van aardappelen voorzag. Bovendien begint Engeland zich meer op de teelt van dat product toe te leggen. Ten gevolge daarvan werden de meeste aard appelen op de byincnlandsche markten aangevoerd, waardoor, gerekend hetgeen van dat product van zoo verschillende zijden kwam aizetlen, bijna eene overvoerde markt ontstond. Het kon niet anders of de prijzen moesten daardoor laag worden; zij werden dan ook zelfs zoo laag ais lau de vroege aardappelen bijna nooit was gehoord, hetgeen wel den werkenden stand zeer te stade kwam, doch, in aanmerking genomen de hooge huurprijzen, die voor de bouwlanden worden bedongen, den tuinders' teleurstelling en eene nadeclige rekening berokkende. Men is daarmede tot dc ervaring ge komen dat de teelt van sommige gewassen, gelijk vroeger, niet meer uit sluitend aan Holland toebehoort. Heeft Engeland behoefte aan aardappelen, het voorziet zich daarvan reeds vroegtijdig hij den Franschen nabuur of uit lager aan Frankrijk grenzende rijken. Frankrijk daarentegen zendt in het priile voorjaar bloemkool, ais er hier of elders aan dat gewas niet kan gedacht worden. En slaagt de druiventeelt hier of elders niet naar wensch, dan is het Frankrijk geworden, dat met schoone, rijpe druiven in de vraag kan voorzien. Gelijk door de alles overheersckende inagt van den stoom de

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1