de eerste slap is geweest op den weg lot verbelering van hel onderwijs in de strafgevangenissenzal voor het tuchthuis tol voorbeeld worden geno men en worden gevolgdbehoudens hetgeen daarin op grond van ervaring zal dienen gewijzigd te worden. De somwelke voor het onderhoud der gevangenissen en het uitvoeren van werken aan die gestichten is geraamd, overtreft het daarvoor ten laste van het loopende jaar toegestane. De reden hiervan ligt in de bestemming van een gedeelte van liet gevangenisgebouw te 's flerlogcnbosch tot gevan genis voor veroordeelde vrouwenin het maken van nachtelijke afzondering in de strafgevangenissen te Hoorn en te Leeuwarden, cn in het verbeteren van den toestand der gevangenissen te Haarlem en Middelburg. In het arti kel voor den aanbouw van gevangenissen komt voor, behalve het vereischt bedrag tot voliooijing van de cellulaire gevangenis te Rotterdam, eene som van ƒ25000 voor het koopen van een terrein tot het bouwen van eene cel lulaire gevangenis te Zwolle. De stichting van eene cellulaire gevangenis aldaar is wenschelijk, wegens de behoefte aan cellen in de oostelijke pro vinciën des rijks en met het oog op de uitbreiding van den duur der een zame opsluiting. Die gevangenis zal 220 cellen bevatten en op een gunstig gelegen punt in de onmiddellijke nabijheid der stad gebouwd worden. Hoofdstuk V (binnenl. Zaken) 20,030,533.05. Bij de wet van 19 Junij 1871 werd voor dat jaar, zonder de spoorweg-uilgaven, definitief toegestaan ƒ11,428.536.23; voor 1872 wordt, builen de spoorwegen, voorgedragen ƒ12,030,533.65, alzoo een hooger eindcijfer van 007,997.42. Die verhoo ging is bijna uitsluitend het gevolg van meer behoefte van den waterstaat en de publieke werken. De kosten dezer afdeeling zijn, bij vergelijking met 1871719,245.07 hooger geraamd. Verbetering van de Merwede, van de waterwegen van Zwolle en van Rotterdam naar zee en van de haven van Harlingen dragen daartoe voornamelijk bij. De afdeeling onderwijs wordt ƒ79,933.50 lager geraamd, een gevolg van de voltooijiug van het nieuwe ziekenhuis bij de hoogescbool Ie Leiden. Ook de kosten van het bestuur der provinciën wijzen, bij vergelijking met het loopende jaar, een lager cijfer aan van ƒ29,193.75; een verschil hoofdzakelijk veroorzaakt doordien voor aankoop van een huis ten behoeve der provinciale griffie van Overijssel en voor nieuwe localen in Groningen thans geene gelden behoeven te wor den gebragt. De minister vindt zich verpligt en in slaat de kosten van het personeel van zijn deparicment met ƒ5000 Ie verminderen. Hij stelt deze verminde ring tegenover de aanvragen, ook nu weder van provinciale besturen ont vangen om verhooging der toegestane sommen voor personeel; aanvragen, waaraan hij thans nog te minder meent te mogen voldoen, daar die bestu ren op weg zijn verhooging van bezoldiging door vermindering van personeel te bereiken, liet totaal der begrooling voor waterstraat en publieke wer ken bedraagt, na aftrek der uitgaven voor spoorwegen8,025,504. Als eerste slap tot verbetering van hel lot der opziglers van -den waterstaatis voor hun bezoldiging een hooger cijfer uitgetrokkenwaardoor die der 3e en 4C kl. een verhooging met ƒ200 en die der 2e kl. met ƒ100 kunnen ge nieten. Het nieuw akademisch gasthuis te Leiden zal, naar men vertrouwt, 1 met Sept. 1872 in gebruik kunnen komen. Volgens eene voorloopige raming, door curatoren in overleg met de medische faculteit ontworpen, zouden de jaarwedden en belooningen van bel personeel ruim ƒ9000 'sjaars beloopen; De minister hoopt op de begrooling voor 1872, wanneer die nader bij hem terugkomt, een som te brengen tot voorbereiding der oprigting van een rjjks-landbouwschool, waarvan de plannen in overweging zijn. 's GRA VEN11AGE27 September. Z. M. heeft vergunning verleend aan de hh. J. W. Schubart, practise- rend geneesheer te Utrecht, J. W. Hofman, practisercnd geneesheer le Gro ningen, en dr. T Lycklama a Nyeholtpraeliserend geneesheer le Rotterdam, tot het dragen der versierselen van ridder lc kl. der orde van den Zühringer Leeuw, hun door den groothertog van Baden geschonken. De officier van administratie 3e kl. J. M. A. van Roggen is op zijn verzoek eervol uit de zeedienst ontslagen. De klerk bij den rijkstelegraaf J. Hekkema is benoemd tot rijkslclc- graaf-kantonrhouder te Warifum. De afdeelingen van de tweede kamer hebben heden het onderzoek over de wets-onlwerpenuitmakende de staatsbegrooting voor den jare 1872, voortgezet. Tot rapporteurs over die ontwerpen zijn door de afdeelingen benoemd de heeren Gevers ücyiiool, Heemskerk Azn.'s Jacob, Sandberg en Blom. Aan de tweede kamer werd dezer dagen kennis gegeven dat Z. M. de koning het door de beide kamers aangenomen wels-onlwerp Saniarang-Vor- stenlanden niet beeft bekrachtigd. Naar men zegt zou de reden daarvan gelegen zijn in hel door den lieer Fransen van de Putte voorgestelde amen dement. dat door de tweede kamer werd aangenomen, waarbij aan de In dische spoorwegmaatschappij, in plaats van ontheffing van de verpligling om een zijtak naar de Solo-rivier te leggen, slechts een uitstel van 10 jaren werd verleend. In de raadsvergadering van gisteren was, gelijk reeds gemeld is, aan de orde hel praeadvies omtrent de aanvraag van den heer Watson te Am sterdam. om concessie voor eene duinwaterleiding. De meerderheid der leden gaf in beginsel hare adliaesie aan eene aan le leggen waterleiding en acliite het water van de Norlhonpompenwelke pompen door den heer Mock zeer werden aanbevolen, minder goed voor de gezondheid als liet duinwater. Men beriep zich op Amsterdam, waar de waterleiding werkelijk van nut is en zeer gewaardeerd wordt. In beginsel werd dan ook de aan leg van eene duinwaterleiding met 20 tegen 2 stemmen (de heeren Mock en Meijer) aangenomen. De vraag was thans, of de zaak van gemeentewege zou worden geëxploiteerd, waartoe het voorstel door de hh. de l'into c. s. was gedaan, of dat de gemeente daartoe concessie zou verkenen, liet voor stel de Pinio werd door den burgemeester bestreden, voornamelijk uil het oogpunt van de meerdere kosten, welke de totstandbrenging door de ge meente zoude eischen. Ilij waarschuwde tegen de voortzetting van a, rd meente-exploitalie; met het oog op de ondervinding daaromtrent ten opiij tning van den schouwburg cn op de moeijelijkheden aan deze nieuwe exploit# o1?68 verbonden, daar waar bet badhuis reeds in eigen beheer der gemeente id en misschien later de gasfabriek zal moeten komen. De heer de Pinto t. ia" dedigdc zijn voorsteldat z. i. meer waarborgen oplevert dan concessie^ >Dr' veelal niet goed worden uitgevoerd cn waarbij te veel aan het welgesa];» M van den concessionaris wordt overgelaten, terwijl eene concessie bovengd Sf niet in het financiëel voordeel van de stad zou zijn. Ten slotte werdt"" voorstel van den heer de Pinto met 18 tegen 11 stemmen aangenom^'S'11 waarvan het gevolg is, dat de waterleiding door de gemeente zal wortlern8 tot stand gebragt en in eigen beheer genomen. C De maatschappij tot bevordering der toonkunst alhier heeft het vu liren nemen tegen bet einde dezes jaars eene groote uitvoering te geven, «u llioe voor «Hillers Zerstöring Jerusalems" zal worden ingestudeerd. Aan J, n: uitvoering zullen ongewone zorgen worden besteed, ten einde die een des or r1 lijk kunstgenot oplevere. Aanstaanden Vrijdag, 29 dezer, des avonds ten half 9 ure, zal erin» 1 gemeentewege een groot vuurwerk op het terras van het gemeente-baft oker te Scheveningen worden afgestoken. (flj ==5 its» t vu ==«l tl IIJiTEALAM)SCIIE BELIGTEN 8 tgc «ELGIE. De Septemberfeesten hebben weder een zeer aanzienlijk getal vreenjn 0 lingen naar Brussel gelokt. De weersgesteldheid doel menig deel der fees F' mislukken. De tentoonstelling door bet genootschap Linnaeus gegev»» 1 0 weder goed geslaagd. Onder de bekroonden is eene staatsdame van keiu Charlotte, die eene zeer volledige flora van de omstreken van Tervum waar de ongelukkige vorstin verblijf houdt, heeft ingezonden. De van het genootschap hebben zich aan een gastmaal vereenigd, dat aan onderscheidene jury's werd aangeboden en o. a. door den minister van! nenlandsche zaken, de burgemeesters van Gent en van Ucclc, en denk gemeester van Maastricht is bijgewoond. De laatstgenoemde en de fe de Fré hebben doen uitkomen, di or welke broederlijke gevoelens Belgen Hollanders thans bezield zijn. Na den afloop van den maaltijd heeft n den koning der Nederlanden in een telegram kennis gegeven van den Z. M. uitgebragten toast en van de toejuichingen, waarmede die feestdi ontvangen is. ENGEL AIV D. LONDEN26 September. De Times bevat thans eene opgave van eenen bekendeu lanbouwk dige, den lieer Rains Jacksonvolgens welke de tarwe-oogst in Engel»- dit jaar gemiddeld 27 schepels per acre bedraagt, en dus veel beter islw gevallen dan andere deskundigen meenen. en Het Kaapsche Volksblad bevat liet volgende: Het nieuws uit de e s mantvelden blijft voortdurend hoogst aanmoedigend. De vondsten m telkens in aantal en belangrijkheid toe. Dikwijls zijn de wekelijksche gaven te groot om ze geheel gespecificeerd mede te deelen, en vergen men zich met alleen de diamanten van en boven de 10 karaten te vei den. De grootste, waarvan in de afgeloopen vier weken berigt is onli gen, is een steen van 124 karaten, gevonden op de plaats Dutoilspan twee boeren uit het district Richmond, die met hun schal op het dorp dien naam zijn aangekomen. Deze diamant wordt gehouden voor een It ment van een steen, die nog ongeveer 100 karaten zwaarder moet gesJ zijn. Het beweerde fragment is echter in vele opziglen defect en desks f digen meenen dat het in vieren zal moeten gekloofd worden. Het anhn diamanten van buitengewone grootte, die telkens op Dutoilspan en deïinf liggende plaatsen gevonden wordengaat alles te boven wat in de gesefai denis der diamant-mijnontginning bekend is. De vrees, reeds nu en geopenbaard, dat dc groote diamanten eindelijk veel van hunne betrel lijke waarde in den handel moeten verliezen, schijnt dus alles behalve gegrond. De grootste aantrekkelijkheid der kostbaarheden beslaat nati lijk in hare zeldzaamheiddie dc nabobs der aarde jegens elkander in strijdperk drijft, om er hunne schatten aan te besteden. Maar als de hrengst van den Vrijstaatschen bodem eenigzins in dezelfde verhouding toenemen of voor een eenigzins langdurig tijdvak stationnair blijft, dan die eigenschap der zeldzaamheid spoedig hebben uitgediend. FRANEK !J K. Dc regering heeft al de aanzoeken om vergunning tot het houder' openbare vergaderingen ter bespreking der te doene keuzen voor de dqf tcmentsraden afgewezen, doch laat de particuliere zamenkomsten lef zake toe. zonder scherp te onderzoeken of zij aan dc strikte opvalling Het benaming beantwoorden. - Een aantal aanzienlijke dames uit Metz heeft tot den heer Thiers adres gerigt. met de bede den kapitein Itossel gratie te verleenen. dit verzoek tot den president der republiek èn als moeders, die begrijf kunnenwat het voor de moeder van Rossel zou zijn haar eenig kind verliezen, én als gewezen ziekenverpleegsters, die in de hospitalen hel der gewonde en kranke soldaten zooveel mogelijk verzacht hebbenen! wier naam zij thans om lijfsbehoud voor den ongelukkige, vroeger ceni per en trouw soldaat, smeeken. Naar men verneemt zullen al de geweren, welke ten gevolge derw wapening van de nationale garde beschikbaar komen, naar het cenr tuighuis te Bourges worden overgebragt. In de Siècle leest men bet volgende: «In een brief uit Torquay* de Tibet té worden cenige belangwekkende bijzonderheden medegedeeld»! trent de intrigues, welke de Bonapartïsten op louw zetten. De ex-kei! neemt hypotheek op zijne eigendommen en leent aanzienlijke sommen. !f

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2