LE1D8CHE COURANT. l'ta tNG 1871. iN°. 229. DONDERDAG 28 SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. oriisai 0 0. 0. 0. 9. 9. all* •ekkic: c. rossifan Eoehi «aid, is ,!Tfe"'"r": tis In De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voer /2.50 's jaars, buiten de cxpeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DmtschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLËU, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. 31., Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Ziirich, St. (lallen, Geneve en Lausanne, 181 jgiiai EK LEIDEN, 27 September. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de algemeene vergadering het genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix, die morgen, Donderdag Icn 28slen dezer, te 8 uren in het gebouw van het Nut gehouden zal wor- vordt |en. Vroeger werd de vergadering te 6 uren geopend en was men van hunt fcening, dal de minder-talrijke opkomst der leden aan dit weinig geschikte ar moest worden toegeschreven, liet zal nu moeten blijken of de veran- ering van den lijd ecne verbetering der opkomst zal te weeg brengen. Het jjs waarlijk wel te hopen. Immers het is voor hendie zich veel moeite en lorg in het belang der ambachtsschool getroostenniet aanmoedigendwan- jeer van de circa 200 leden nog geen tiendedeel tegenwoordig is! üe minister van financiën heeft het dienstig geacht, voornamelijk met iet oog op de praclijken, die er blijkens de ervaring plaats vinden ten janzien van bet gebruik maken van postzegels, welke reeds eenmaal ge- licnd hebben, te herinneren aan de strafbepalingen van art. 9 der wet van 12 \pril 1850 en 5 Julij 1855, gesteld op hel namaken of vervalschen van die postzegels of op het gebruik maken van zoodanige postzegels, wetende dat die nagemaakt of vervalscht zijn. Pc omlerzeesche telegraafgeleiding. uitgaande van Singapore en in ver- inding met Hongkong en Shangaï in China, is thans tot Nagasaki in Japan lengd. Hel tarief voor berigten van 20 woorden naar laatstgenoemde temming bedraagt langs den goedkoopst en weg, dien over Turkije, 112,75. Voor Shangaï en Nagasaki worden ook telegrammen van 10 woorden aangenomen, respectivelijk tegen den prijs van ƒ94 en f 101.50. Be arrond.-regthank te Rotterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van dr. G. II. L. V. aldaar. De regtbank heeft den beklaagde schuldig: verklaard aan de hem ten laste gelegde feiten, en heslistdal art. 319 van het wetboek van strafregt van loepassiug is op de bewezen feiten door bekl. ten deze als verloskundige in de uitoefening van zijn beroep be dreven, en hij alzoo daarvoor slrafreglelijk aansprakelijk en veranlwoor- j delijk is. De beklaagde is mitsdien veroordeeld tot eene gevangenisstraf van w maanden in eenzame opsluiting te ondergaaneene geldboete van 25 en in de kosten, des noods bij lijfsdwang op hem te verhalen: met bepa- iing. dat de boete bij wanbetaling zal worden vervangen door eene subsi diaire gevangenisstraf van twee dagenmede in eenzame opsluiting te ondergaan. Naar men verneemt, is de veroordeelde van dit vonnis in hoo- ger beroep gekomen. -Boor het prov. geregtshof in Noordholland is J. J. de WH devan Beverwijk, schuldig verklaard aan de hem te laste gelegde moedwillige ver wonding van M. de Groot, waardoor dezen een ziekte en beletsel om te werken van meer dan 20 dagen is veroorzaakt, en hem te dier zake ver oordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van een jaar. Hel hof heeft o. a. overwogen, dat de omtrent den persoon, die het schot loste, pertinent ten nadeele van de Wilde afgelegde verklaringen vail M. de Groot en li. Tegel niet worden ontzenuwd door de verklaringen van eenige andere getuigen, die daarmede zanien kunnen gaan, terwijl evenmin is gebleken dat voor noemde getuigen op 29 Mei 11. door het uitzigt belettend groen in de onmo gelijkheid zijn geweest den persoon te ziendie het schot loste. De leden van het hof hebben zich vóór het nemen dier beslissing persoonlijk naar Beverwijk begeven, ten einde zich omtrent den localen toestand te ver gewissen. - Onder Nieuwerkerk aan den IJssel' vond men Zaturdagmorgen in zijn woning, vermoedelijk op eene gruwelijke wijze op zijn bed vermoord, een 76-jarigen grijsaard. Nadat dien eigen dag liet gcregt van Rotterdam reeds «en onderzoek had ingesteld, heeft er een gereglelijke lijkschouwing plaats gehad. Hieruit is gebleken dat hij op een gewelddadige wijs is omgebragt. Tot heden is de dader nog onbekend. De justitie gaat met het onderzoek ijverig voort. Dit Mcppel schrijft men van den 25,tf"Het beurtschip, dat Zaturdag morgen van bier met eene rijke lading boter en andere vrachtgoederen naar Amsterdam is vertrokken, heeft, door het slooten op een of ander voorwerp inde Zvvolsche kribben, zoodanig lek bekomen, dat het door twee andere vaartuigen met moeite naar Genemuiden is teruggebragi. li .211 U if 8i III De najaarsmarkt te Rolde, nabij Assen, de vorige week gehouden, werd, evenals altijd, druk bezocht; 1794 verschillende rijtuigen, behalve de staatsspoor, voerden de bezoekers van heinde en ver aan, zelfs Duitsche, Fransche en Belgische kooplieden. Aan de lijn waren: 1089 paarden en 578 veulens: de eersten van ƒ37 tot ƒ340, de laatstcn vap ƒ40 tot /ISO. Verder waren aangevoerd: 1357 koeijen en ossen, waarvan de prijzen van ƒ53 tot ƒ240 beliepen; terwjjl voor J32 kalveren, van ƒ33 tot ƒ59 bedon gen werd. Voorts 70 Friesche schapen van ƒ7.50 tot ƒ12, 2737 Drentsche schapen van ƒ4 25 tot ƒ3.50, 1040 varkens van ƒ5.25 tol ƒ43.50 en 30 geiten van G tot ƒ11.50. Deze cijfers duiden genoegzaam aan, Melke drukte zulk een omvangrijke handel op een anders zoo stil Drentsch dorp teweeg brengt. De markt werd overigens geiilustreerd door een 90-tal kramen. Dat de verbouw van aardappelen in Friesland zeer aanzienlijk is, kan het volgende bewijzen. Gemiddeld in de laatste 10 jaren toch werden niet minder dan 9,200 heklaren (bunders) met dit gewas beteejd; de opbrengst daarvan was in het geheel p. in. 1,248,070 hektoliters (mud), zijnde gemid deld 135 hek tol. per hektare. In 1870 strekte deze verbouw zich uit over niet minder dan 10,740 heklaren en was toen de opbrengst in het geheel 1,416,970 hektoliters, zijnde per hektare 131. Het te Delfzijl gestationeerde oorlogsvaartuig heelt tot taak aldaar te waken voor de goede uitvoering der verordende quarantaine-maatregelen. Sommigen toch zijn er steeds op bedacht de voorschriften te ontduiken hetgeen te gevaarlijker is, omdat de cholera te Hamburg en te Allona lieerscht. Te Vlissingen zijn Zondag 11. door een Belgischen Ioodskotter aange- bragl de schipbreukelingen van een Engeischen schoener. Bij hoofdstuk III (buitenl. zaken) der staatsbegrooting wordt 21000 uitgetrokken voor eene missie in China. In plaats van een diplomatiek vertegenwoordiger in Peking gevestigd, wordt thans voorgesteld een consul- generaal, tevens diplomatiek agent, die zijn verblijf zal houden in een der belangrijkste havenplaatsen. Als pnnt van vestiging verdient, naar het schijnt, iu de eerste plaats in aanmerking te komen Sliangai, de voor naamste haven van in- en uitvoerhandel in het algemeen en mede de be langrijkste stapelplaats van invoer-artikelen van Nederlandschen oorsprong of voor Nederlandsche rekening uitgezonden. Wordt echter Sliangai aan gewezen, dan zal welligt een verhooging, hoewel in eik geval niet aan zienlijk, van den post het gevolg moeien zijn. Er zijn verder kosten uit getrokken voor een consulaat te Djeddah, hoofdzakelijk met liet oog op de belangen der Nederl. indische bedevaartgangers. Tot dus. er werden die belangen Behartigd door een der weinige te Djeddah gevestigde Europeanen, wien men gemeend had slechts een officieus karakter te moeten geven. Sedert deze onbezoldigde agent echter andere functiën waarneemt, waar door hij in een ondergeschikte verhouding jegens vreemde vertegenwoordi gers gekomen is, werd,'het noodzakelijk naar een ander persoon uitte zien, die vertrouwd was met Indische toestanden en tevens, zoo mogelijk, als consul missus, de hoedanigheid van Nederlander bezitten zou. Van de uitge trokken bezoldiging ad 5000, neemt het dep. van koloniën ƒ3000 te zijnen-laste, wijl de instelling van dezen bezoldigden post in de eerste plaats met een speciaal koloniaal belang in het naauwste verhand staat. Hoofdstuk IV (justitie) is geraamd op ƒ3,3335,710. De kosten van het departement zijn met 3500 verminderd, wegens het vervallen van de be- irekking van hoofd-inspecteur der gevangenissen, bij ecne voorgenomene reorganisatie dier atdeeling. Verhooging wordt o. a. aangevraagd voor de bewaarders in onderscheiden huizen van arrest, 'uit aanmerking, dat het tractement van 300 's jaars, hetwelk thans door de 38 bewaarders wordt genoten, voor hun levensonderhoud ontoereikende is en aan de keuze van geschikte personen in den weg staat. Het is de bedoeling aan deze beamb ten ƒ100 meer en alzoo een tractement van ƒ400 's jaars te verleenen waardoor zij met de bewaarders der 2C ld. in de strafgevangenissen en hui zen van verzekering in bezoldiging zullen Worden gelijkgesteld. De andere vermeerderingen van personeel zullenwat betreft het huis van opsluiting en tuichliging te Leeuwarden, strekken om aan liet onderwijs uitbreiding te geven en het toezigt over de gevangenen te versterken. De nieuwe rege ling van liet onderwijs in het huis van militaire detentie te Leiden, welke

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1