ontvangen de commissie van de tweede kamer der staten-generaaibelast met de aanbieding aan Z. M. van het adres dier kamer in antwoord op de troonrede. Heden hebben de aldeelingen van de tweede kamer der staten-generaai reeds een aanvang gemaakt met het onderzoek van de wets-ontwerpenuil- makende de begrooting voor NederL Indië voor 1872. Aan de kamer is aangeboden een wets-ontwerp tot onteigening ten be hoeve van een spoorweg van Boxtel langs Gennep naar de Pruissische gren zen in de rigtingen naar Kleef en Wezel. Over het eenig artikel wordt gezegd dat de minister van oorlog, wiens gevoelen aangaande de ontworpen lijn, in verband met de belangen der defensiemen wenschte te vernemenden spoorweg voor de belangen der verdediging nadeelig acht, vermits hij eene nieuwe en kortere verbinding dan de bestaande zal leggen tusscben de Duilsehe spoorwegen en de van Boxtel uitgaande lijnen naar 's Herlogenbosch en Breda. Doch bij de bereids verleende concessie, in verband met het standpunt w aarop deze zaak reeds gebragt is, bestaan voor den minister geen voldoende redenen om zich tegen den verderen aanleg Ie verzetten. 11e gemeenteraad heeft in hare zitting van heden met 18 tegen 11 stemmen aangenomen een voorstel van het lid de Pinlo, om eene duinwater leiding in eigen beheer aan te leggen. Dientengevolge is de aanvrage om concessie van den heer Watson buiten aanmerking gebleven. Onzen geachten stadgenoot, den kunstschilder S. L. Verveer, is de onderscheiding te beurt gevallen, dat zijne schilderij, getiteld: «namiddag te Seheveningen", die op de thans gehouden tentoonstelling van schilderijen enz. te Amsterdam wordt aangetroffen, voor het museum van Teylers ge nootschap te Haarlemis aangekocht. BüiTËNLAXnsClIË BEIUGTEN. EltGËLAlVD. LONDEN25 September. De Liberale Associatie te Birmingham heeft een schrijven aan al de liberale vereenigingen van het koningrijk gerigt, waarin o. a. het volgende voorkomt: De bill tol invoering der geheime slemuitbrenging, eene voor de onafhankelijkheid der kiezers onmisbare hervorming, welke enkel hel huis der gemeenten en zijne lastgevers aangaat, is door het huis der lords met blijken van minachting verworpen; dit is een nieuw bewijs van de noodzakelijkheid om de iurigting van het hoogerhuis aan eene herzie ning te onderwerpen en zijne magt nader te omschrijven. Er zijn tus- schen de twee huizen geschilpunten opgerezen, waarbij de voorregten en belangen van eene volksklasse tegenover 's volks politieke ontwikkeling en tegenover den vooruitgang en bloei onzer natie staan". Er'dient terstond te worden uitgemaakt, waar in geval van zoodanige gescUllen de magt tol beslissing zal zijn en hoe die magt zal worden uitgeoefend. Dat beslis sende gezag kan enkel aan de meerderheid des volks toebehoorenen het moet door hare vertegenwoordigers worden uitgeoefend. Het is iets on dragelijks dat de aan geene verantwoordelijkheid onderworpen leden eencr erfelijke kamer aan de vervulling van de taak des wetgevers in den weg slaan, en het genot van politieke regten aan de burgers onthouden. Wij zijn alzoo van meening dat de tijd is gekomen om het beginsel van erfe lijkheid in zijne toepassing op de wetgevende magt af te schaffen, om de eerste kamer onzer wetgevende magt in overeenstemming met de neigingen van den volksgeest te brengenen out klem en kracht bij te zetten aan het onbetwiste regt van het huis der gemeenten tot het verwezenlijken van 's volks wil trots alle tegenkanting van belang- of gezag hebbende personen. Die taak behoort eerst na rijp beraad en na hcl maken van volledige aan stalten aangevangen te worden. De Liberale Associatie van Birmingham heeft besloten tot het beleggen eener conferentie van vertegenwoordigers der groole steden des koningrijks, in die conferentie zou een bepaald plan van constitutionele hervorming tot rijpheid gebragt, en regelmatige zamen- werking ter ondersteuning daarvan beraamd kunnen worden. Indien gij zulk eene handelwijze met ons raadzaam acht, zouden wij u gaarne moeite zien doen om van de bevolking uwer woonplaats eene openlijke uiting van denkbeelden te verkrijgen, aLniede de benoeming van verte genwoordigers ter bijwoning der op 28 November aanstaande te houden conferentie. De groole militaire manoeuvres te Aldersl ot zijn besloten met eene algemcene inspectie door den opperbevelhebber van het leger, den hertog van Cambridge. Duizenden toeschouwers woonden dit schouwspel bij. Over liet geheel zijn de deskundigen vrij wel over het beleid en den afloop der evolutiën tevreden, hoewel er vele misslagen begaan zijn. zoowel door be velende als door ondergeschikte officieren. De prins van Wales heeft eene ernstige berisping moeten hooren, omdat hij, krijgsgevangen gemaakt zijnde, hals over kop ontsnapte, hetgeen in strijd was met alle regels van het spiegelgevecht. Engelands veestapel lijdt aan eene besmettelijke kwaal, die wel niet doodelijk voor het vee is maar toch de vruchten der veeteelt veel doet afne men, namelijk het mond- en klaatiwzeer of Aplha Zij hcerscht juist in die landstrekenwelke het beste terrein voor het grazen van vee opleveren en het meeste werk van de zuivelbereiding maken. Volgens officiële opgaven bestaat die zieUïe thans in 50 graafschappen van Engeland en in 23 graaf schappen van Schotland, welke te zamen nagenoeg 5000 besmette plaatsen bevatten. Het aantal beesten, die zijn aangegeven als door de kwaal aange tast, is niet minder dan 20000; doch het aantal werkelijk aan mond- en klaauwzeer lijdende voorwerpen wordt geacht veel grooter te zijn. Het ge volg is dal de veefokkers en landlieden ongezind zijn thans inlandsch vee aan te koopenen dat alzoo de prijs van het vee daalt; doch als eind- gevolg wordt er belangrijke rijzing van den prijs van het slagtvleesch ver wacht. Fttlft MR IJ li. Naar men uit Versailles meldt, neemt de regering maatregelen, om het vierde halve milliard oorlogsvergoeding vóór den lijd aan Pruissen te beta len. De regering zal zich die som verschaffen door middel van schatkist- bons, welke door eerste bankiershuizen in Europa geëndosseerd zullen wor den en betaalbaar zullen zijn te Londen in de maanden April en Mei van het volgende jaar. -- Gelijk men weet heeft de nationale vergadering eene commissie nit haar midden benoemd om haar bij de regering te vertegenwoordigen en, zoo noodig, haar vóór het bepaalde tijdstip van de hervatting der zittingen weder zamen te roepen. De republikeinsche linkerzijde heeft nu, blijkens eene mededeeling van den Siècle, onder den naam van «comité van waak zaamheid" eenige van zijne leden aan de blijvende commissie der vergade ring ter zijde gesteld. Dat comité moet te Versailles op bepaalde tijdstippen zitting houden. De gouverneur-generaal van Algerië. de vice-admiraal de Gueydon, be vindt zich thans te Versailles. Men heeft van zijne terugroeping gesproken, maar daarvoor bestaat geen grond. De hertog van Aumale heeft zich in het kanton Clermont, dep, der Oise, candidaat voor den departementsraad gesteld. Men verwacht dat de andere prinsen van Orleans zulks insgelijks zullen doen. Rochefort heeft, in weerwil van den aandrang van zijnen verdediger, den lieer Joly, geweigerd in hooger beroep van zijn vonnis te komen. De Constitution berigt, dat vele afgevaardigden der linkerzijde zich bij den heer Thiers zullen vervoegen, om ten gunste van Rochefort tusschen beiden te komen. Bedoelde afgevaardigden zullen zich met dat doel insgelijks wen den tol de commissie der kamer, welke de heer Thiers bij het verleeneu van gratie moet raadplegen. Zalurdag 11. stonden 16 knapen, 11 a 16 jaren oud, teregt voor den vierden krijgsraad Ie Versailles, als hebbende in de laatste dagen van den Parijschen opstandals leden van het gewapende corps der zoogenaamde pupillen of kinderen der Commune, de wapenen gevoerd om barricaden tegen de troepen der regering te helpen verdedigen. De meeste van die knapen konden lezen noch schrijvenen hadden hunne eerste communie nog niet gedaan; doch de openbare aanklager zeide dat zij behoorden tot de knapen die door het slraatslenteren cn hcl leven op markten en pleinen eene zekere male van kennis cn doorzigt, het gewone peil van hunnen ouderdom te boven gaande, opdoen; hij braaf, ook bij, dal de Parijsche gamin in alle de omwentelingen eene rol had vervuld. De raad heeft geoordeeld dat de beschuldigden zonder oordeel des onderscheids hadden gehandeld en heeft hen alzoo vrijgesproken, doch 10 van hen naar een verbeterhuis verwezen om er lot hun twintigste jaar te blijven. Als een bewijs, dat de Parijsche zeden in de laatste jaren niet vooruit zijn gegaan, wordt door la Liberie gewezen op het feil, dat, terwijl in 1865 onder de 100 huwelijken, die in, de hoofdstad gesloten werden, slechts 15 zoogenaamde «régularisations de position" zonder cn 25 met kinderen i behoorden en de 60 overige gewone huwelijken waren, in het laalstverloo- pen jaar de «regulurisalien" zonder kinderen tot 24 en die met kinderen tot. 35 geklommen waren; zoodat het aantal gewone huwelijken niet meer dan 40 per 100 bedragen had. De maatschappij van het crédit mobiiier heeft eene algemecne verga dering gehouden. De heer llaussmann, de nieuw benoemde directeur, omltr wiens voorzitterschap die vergadering plaats had heeft cene uitvoerige rede gehouden, waarin hij de aandeelhouders beloofde, dat bij aan de maatschappij haren vorigen bloei zou teruggeven. D U IT C II L, A X De Kreuzzeit deelt mede dat graaf von Arnim zich genoodzaakt heeft gezien bij de Fransclie regering ernstig te protesteren tegen de mishandeling zijner landslieden, die in Frankrijk thans aan de orde is en stelselmatig door in het bijzonder daartoe opgerigte vereenigingen en couranten wordt aangewakkerd; naar aanleiding van grove buitensporigheden tegen personen en eigendommen, die in den laatsten tijd te Lyon plaats gevonden hebben. Stelselmatig w ordt de bevolking legen de Duitschers opgehitst door een open lijk in het licht gegeven dagblad, getiteld: la Ligue anti-Prussienne. Hoe ver de leer der partij gaat. kan blijken nit de woorden: Het is de pligt van eiken Franschman de Duitschers. waar hij slechts kan, te beleedi- gen en te mishandelen. Daarenboven wordt die toestand nog ondragelijker gemaakt door de houding der regterlijke magt, welke niets doet om liet kwaad te beteugelen of de bedrijvers daarvan te straffen. Uit Frankfort wordt gemeld, dat de conferentiën der Duitsche en Fransche gevolmagtigden, welke in Jnlij zijn gestaakt, binnen zeer korten tijd weder opgevat zullen worden; de leden der conferentie zijn allen aldaar aangekomenmet uitzondering van den heer von Arnim Boitzenburg. Men verwacht, dat dc zwarigheden, welke de sluiting van hel traciaal betreffende de Elzas-Lolharingsche quaestje van in- en uitgaande regten tot heden in den weg stonden, nu spoedig zullen worden opgeheven. PEHTELEGRAAK. BERLIJN, 25 September. De feestelijke inlogt van de Hessische trcepHt had heden te Kassei plaats. De 2 26,e divisie defileerde voor den kroonprins en de kroonprinses. BERLIJN, 25 September. De Mat. Zeil. meldt, dal de heer de Re'musat de nota van graaf von Arnim heeft beantwoord niet de verklaring: dat aai de Duitschers tegen dergelijke ongeregeldhedenals te Lyon hebben plaats gehad, de noodige bescherming zal worden verleend. NEVV-CASTLE, 25 September. De komst van 60 Deensche en Belgische werklieden alhier heeft aanleiding gegeven tot misnoegen ouder de Engelscht werklieden. Twee dezer laatsten zijn ieder tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld, ter zake van het toebrengen van slagen aan twee van die vree» delingen. LONDEN, 26 September. De Times zegt in zijne financiële beschouw»

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2