LI£!i)8€IIi COURANT. 1871. IS222. WOENSDAG 20 SEPTEMBER. nïNNÜNEANRSCI RERIGTGN. Up. Courant verschijnt dadelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel /aars ƒ3.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. Het vers/ag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 laars, buiten de erpeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. fccrtentiën voor DnltschiandOo tcnrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door 1IAASENSTEIST VOGLER, Expeditie-KMitoor van Advertentiën te HamburgLnbech, Frankfort a.1/., Berlijn, Leip-igDresden, Bres/au, Keulen, Stuttgart11 eenenPraagBazel, ZurichSt. GallenGenèvê en Lausanne. IE 1.El DEM, 19 September. (foor het gisteren en heden gehouden examen om tot de akademisclie :n te worden toegelaten hebben zich 43 adspiranlen aangemeld, waar- er 29 zijn toegelaten. Bij de hit. Is. An. Nijhoff en Zoon le Arnhem ziet het licht een werkje Riolen, verzameling, afvoer en gebruik der faecaliën. Eene hand ig voor allen, die ze willen zamenstelleu of bcoordeelen. Hunne ge- denis, constructie en hygiënische eischen uitsluitend beschouwd in ver- id tot den Nederlandschen bodem, beschreven en met figuren toegelicht wijlen J. A. C. Eschauzier, bouwkundig ingenieur. [Toen de schrijver in het begin dezes jaars viel als slagtoffer van de heer- ide epidemie, had hij juist de laatste hand gelegd aan het werk, waarin jde vruchten zijner grondige studie van dit vraagstuk, van welker oplos» ik mede hij teregt liet maatschappelijk welzijn afhankelijk stelde, in den van een kort maar veel omvattend overzigtaan zijne ambtgenootcn allen die hierin belang stellenten beste gaf. Een dergelijk werk be er in onze taal niet en zoo volledig a's liet zijne in liet buitenland imin. Ingenieurs, bouwkundigen, gemeenteraadsleden, kortom allen, geacht kunnen worden te eeniger tijd «en voorgesteld systeem te moe- beoordeelenzullen hierin een uitstekende leiddraad vinden. Vrij van pavlijdige beschouwingen, wordt hier op duidelijke en beknopte wijze waarde van ieder stelsel besproken en in liet licht gesteld. Onnoodig is daarom, in een tijd zooals deze, waarin van alle zijden op de oplossing dit vraagstuk de aandacht is gevestigd of de zaak in uitvoering wordt iragtverder de aandacht er op te vestigen, oi er de blijvende waarde aan te toonen. Aan het slot van zijne beschrijving van het Licrnursleisel zegt de schrij- liel volgende omtrent de waarde van dit stelsel (een oordeel dat out zeker de aandacht zal trekken, daar in onze gemeente voor een Celte dit stelsel wordt toegepast bij wijze van proefneming, en hel fdzakelijk van den uitslag hiervan zal afhangen of dit door de geheele centc zal worden ingevoerd) pïij voor ons gelooven, dat iiet stelsel van Licrnur het vraagstuk van afvoer van faecaliën hel best en eenvoudigst oplostimmers verwijdert die, alvorens zij in ontbinding overgaan, en dus voordat zij schadelijke en in den dampkring kunnen verspreiden, terwijl de volle waarde cr als meststof behouden blijft, en liet te vervoeren volumen zoo klein elijk is; jets dat als een zeer belangrijk voordeel aangemerkt moet den, onntai men daardoor lastige en koslbare transporten vermijdt, adieu bemerken ile inwoners zelven niets van den afvoer dezer zoo ngename stoffen." schrijver heeft evenwel twee bedenkingen tegen hel stelselen wel in eersle plaats tegen liet materieel, dat uit ijzer is zaamgestelil. Hij vreest dit zal worden aangetast door de zuren, die zich uit de faecalia cn uit de dampkringslucht ontwikkelen. Hij is overtuigd dat ijzer geen hikt materieel is, tenzij men hel inwendig mei een glazuur kunne be ken. dat niet door zuren kan worden aangetast, en niet van zeil los- Zijn tweede bedenking betreft de hoofdbuis. Wanneer zich in deze lek mogt bevinden, zal dit niet alleen moeijelijk op te sporen zijn, zal men bovendien dc boven haar gelegen straat moeten opbreken, at er geen voorzorgen genoeg zullen kunnen genomen worden om de Iheid daarvan te bevorderen. Ten bewijze hoe gaandeweg meer en meer prijs-gcsteld wordt op de endheid met onze instellingen en inrigtingen, kan dienen, dat in de week dr. Wayne uit New-York zich hier te lande bevond, die zich taak gesteld heeft ons gevangeniswezen na te gaan en onderscheidene aiigenïssen heeft bezocht. Ter voorziening in de vacature van leeraar in de wis-, natuur- en ktuigkmide cn technologie aan de hoog ere burgerschool te Sncek, is hurg. en weth. het volgende tweetal op de lijst van aanbeveling ge- als': dr. A. Nijland te Utrecht en dr. F. van Wageningen te Leiden. Te Heerjansdam vond men dezer dagen in cenc zoogenaamde drooghut lijk van een persoondie den vorigen dag in zeer beschonken toestand «'aarts was gekeerd. Door het prov. geregtshof in Gelderland is dezer dagen behandeld de zaak van E. Regeling, beschuldigd Van mocdwilligen doodslag. Gelijk men weet had de beschuldigde op den weg van Ellekom naar Dieren eene vrouw, die aldaar met haar driejarig kind dwaalde en hem en zijnen mak ker aansprak om te weten of zij te Dieren nachtverblijf zou kunnen vinden, een slag op liet hoofd gegeven met den scherpen kant eencr spade, aan de gevolgen waarvan zij spoedig is overleden. Uit de lijkschouwing is gebleken dat de slag doodelijk was, daar huilen die verwonding niels abnormaals aan het lijk is waargenomen. De hoofdschedel was schrikkelijk om te zien. Door den lievigen slag, met de scherpe zijde van de schop toegebragt, had hij eene opening van eenigc duimen en was hij aan alle zijden gespleten. De beschuldigde, eerst 17 jaren oud, krachtig ontwikkeld, ergerde iedereen door zijne onverschilligheid en gevoelloosheid. Als reden van de daad gaf hij op dat hij bevreesd was dat de vrouw hem en zijnen makker wilde aan randen. liet openbaar ministerie heeft in deze zaak het maximum der straf, 20 jaren tuchthuisstraf, geeischt. De beschuldigde is verdedigd door den heer m'. J. Evers. Het hof zal Donderdag aanst. uitspraak doen. Te Harlingen heeft bij liet laatste onweder de bliksem zich geweldig ontlast op den helm eener locomotief, pas met den trein aangekomen. Of schoon de passagiers zeer erg verschrikt de vlugt namen in de wachtkamers, liep alles zonder ongelukken af, eii de clectriciteit heeft misschien langs de rails de aarde gezocht. Over het ziektegeval le Zwolle, dal als cholera-asiatica werd opgege ven, doch volgens liet geneeskundig slaatstoezigt dat karakter niet had, bevat de Zwolsche Cour. een uitvoerig stuk van dr. P. C. Lindeboom te Zwolle, den geneesheer, die den patiënt behandeld had. Dr. L. beschrijft daarin de verschijnselen die hij waargenomen heeft cn die hem de overtui ging gaven, dat de dood veroorzaakt is door echte Aziatische cholera. Ilij deelt mede, dat nadat de zieke op 8 Sept. 's namiddags tegen 5 uur overle den was, de inspecteur, wien bij reeds dien dag van liet geval kennis had gegeven, den volgenden dag te !2 uren uit Kampen is aangekomen, doch den overledene, die reeds gekist was, niet gezien heeft. De inspecteur uitte twijfel of hel geval wel Aziatische cholera was, daar hij meende, dat: />die ziekte maar niet zoo in eens te Zwolle kon invallen, daar cr nergens in ons land nog van gehoord werd." Dr. L. echter is overtuigd, dat cholera, ook zonder contact of besmetting, uit verzuimde diarrlice kan ontslaan, en haait daarvoor nog het gevoelen van <ir. Arntzenius aandie een werk ge schreven heeft over een der vroegere epidemiën. Uit 's Hcriogenboscli meldt men dat Z. M. de koning Zaturdag II. aldaar met buitengewone geestdrift is ontvangen. Door den burgemeester werd Z. M. eene ccrcwacht le paard ten geleide aangeboden, welk eerbewijs met welgevallen werd aangenomen. Begeleid door die eercwacht en eenige auto riteiten, reed Z. M. door dc met de nationale en oranje-kleuren als gedra peerde straten, onder het gejubel der menigte, naar het seliietterrein te Hintham, waar liet concours der weerbaarheids-schutters moest plaats heb ben. Na aldaar van liet aangeboden collation te licbhen gebruik gemaakt, woonde de koning het concours en de uitreiking der behaalde prijzen ten einde toe bijherhaaldelijk zijne tevredenheid te kennen gevende over de geoefendheid der schutters. Z. M. keerde tegen G ure in de stad terug om gebruik te maken van het diner, hem door het stedelijk bestuur aangebo den in de groole troonzaal van hel stadhuis. Inwendig was dit statig ge- houw prachtig gedrapeerd en gedecoreerd, en aan zijn voorgevel smaakvol geïllumineerd. Gedurende liet diner voerden de muziekcorpsen der schut terij, van hel reg. huzaren en der infanterie bij afwisseling vóór het stad huis eenige muziekstukken uit, terwijl in liet gebouw de liedertafel "Oefening en Uitspanning" eenige zangstukken ten gehoore bragt. Ten 10 ure. toen Z. M. zich gereed maakte tol vertrek, vertoonde hij zich op het balkon van het stadhuis aan de jubelende menigte en reed vervolgens, begeleid door de eerewachtstapvoets naar liet station, alwaar hij van allen een har telijk afscheid nam. 's GRA VENHAGE19 September. De heer II. J. Rakke, te Leeuwarden, thans plaatsvervangend districts- veearts, is tijdelijk aangesteld tot buitengewoon dislricts-veearts. Z. K. II. prins Hendrik is uil de residentie naar Soestdijk teruggekeerd. Graaf Benedetti is van hier vertrokken. In de zitting van de eerste kamer van heden heeft de voorzitter, de

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1