hnyzen. serg. gren.; 7* prijs, Tjepkema, serg. 8' reg. inf., ged. bij de schietschool; 8C prijs. v. d. Werff. serg. jagers. 3<)0 passen: 1® prijs, HaiJert. serg. gren.; 2' prijs, Plnckel, serg. gren 3C prijs. Wijss, serg. gren.; 4® prijs. Ploeg. serg. jagers; 5e prijs, Beyer, serg. gren.; 0° prijs, Keeren, serg. jagers; 7e prijsKoenszserg. jagers; 8C prijs. Wolzak, serg. gren. 200 passen: lc prijs, Jansen, serg.-majoor gren.; 2P prijs. v. Groolhuy- zcn, serg. f,c reg. inf., ged. bij de schietschool; 3e prijs, Seheek, serg. gren.; 4® prijs, Cberiex, serg. gren.; 5® prijs, van Riet, serg. van de inf., ged. bij de schietschool6® prijs, Bacrends, serg. 8® reg. inf., ged. hij de schiet school; 7® prijs. Beukelman, serg. 4® reg. inf., ged. bij de schietschool; 8® prijs, Stal, adjud.-onderoff.ged. bij de schietschool. üe metste schoten in de schijf op 500 passen voor den later door den koning uitgeloofden prijs, bestaande in een zilveren couvert (mes. lepel en kurkentrekker, gevat in ivoren hecht) werden gelost door den sergeant der jagers v. d. Winkel. Oe prijzen werden den overwinnaars, uit naam van Z. 51., uitgereikt door den kolonel Le Mailre Ilel prov. geregtshof in Zuidholland, lieden uitspraak doende in de zaak van de weduwe de Bruyn uit Dirksland, die. beschuldigd van kinder moord. gisteren te regt stond, heeft aangenomen dat hare sehuldpligtigheid door wettige bewijsmiddelen overtuigend is gestaafd. Het hof heeft haar mitsdien aan bovengemelde misdaad schuldig verklaard en veroordeeld tot zeven jaren tuchthuisstraf. Door de policie werd gisteren aangehouden een persoon, naar hel scheen van goede afkomst., die er zijn praktijk van maakte aan de huizen der aanzienlijken, hier zoowel als elders, rond' te gaan en een lijst ter lec- kening aan te bieden. De gelden die hij daarop verkreeg moesten namelijk strekken om hem eene som van BOO le verzekeren, die hij noodig had om een handel le beginnen, liet vreemde van de zaak was echter dat dit be drag nooit scheen te kunnen worden bereikt; althans de man bleef steeds rondloopen, totdat de inspecteur van policie llardenberg hem aanhield, wan neer hel bleek dal hij eenvoudig, zoodra hel bedrag bijna volteekend was. ecnige bladen van de lijst afscheurde, zoodat er weder ruimte en gelegen heid kwam voor hen, die de opligler had uitgekozen. MïlTKNLANDSClIK BKWGTEN. ËlVCiELAiV!). LONDEN15 September. Te Newcastle hebben de overheden dagelijks een aantal aanklagten wegens het aanranden van buitculaudsche werklieden te beoordeelenzij leggen vrij strenge straffen op in die gevallen, waarin de waarheid der aan- klaïtc genoegzaam geslaafd wordt. De aanrandingen komen van de arbei dende volksklasse in het algemeen, inzonderheid zijn het vrouwen die ver bittering tegen de builenlaiidschc werklieden aan den dag leggen. Gelukkig bepalen de aanrandingen zich tot vuistslagensteenworpen en dergelijke eigenaardigheden der vechtpartijen op de straten; een vooruitgang in ver gelijking met vroegere tijden, toen schier gecne werkstaking zonder bloed- gieling en moord, en zonder lusschenkomsl van troepen afliep. De heer Armstrong verdedigt in een brief a;tn' de 'Times de houding der fabrikanten in de zaak der werkstaking. Ilij zegtIndien onze werklie den verhooging van het werkloon in plaats van verkorting van den werk tijd gevraagd hadden, dan zou het geschil gemakkelijk te vereffenen geweest zijn. liet werkloon is iets dat dobbert; het rijst en daalt met de vraag naar arbeidende handen; doch is de werktijd eenmaal verkort, dan komt daarin geene verandering; de werktijd blijft dezelfde, is eene niet zoo zeer aan wisseling onderhevige zaak. Dus bestaat er niet zoo veel bedenking tegen verhooging van het werkloonals tegen verkorting van den werktijd. Buitendien brengt verkorting van den werktijd ook verlies van interest op het kapitaal des labrikants mede; immers zoo lang de werklieden rusten, slaan de machines stil en is de gansche fabriekinrigling improductief, tot nadeel voor de werkgevers en zonder bate voor de werklieden. De ge- ëischlc verkorting van den werktijd tot negen uren daags of 54 uren in de week weigeren wijomdat deze onze landstreek daardoor aan groote moeijelijkheden in de mededinging met andere oorden van ons land of, indien de werkdag van negen uren l ier te lande algemeen wierdin de mededinging met de buitenlandsche machine-fabrieken zou onderworpen worden. FEAN HRIJ ït. Door den minister van oorlog is, naar aanleiding eener interpellatie, aan de nationale vergadering medegedeeld dat 52 officieren belast zijn met het instrueren der zaak van de Parijsche opstandelingen. Het aantal ge vangenen is 30000; 3500 hunner zijn reeds op vrije voeten gesteld. De minister acht, dat van de 30000 omstreeks 12500 in vrijheid zullen ge steld worden, zonder dat zij voor den krijgsraad te regt staan. Onder de gevangenen had men 750 gewezen galeiboeven herkend. Met de ontwapening der nationale garde is reeds in onderscheiden departementen een begin gemaakt. Tot nog toe is de rust daarbij niet gestoord. Het Joum. officiel deelt een brief mede. die door een Fransch comité te Odessa aan den heer Thiers is geschreven, ten geleide van eene ïifl van 15500 fr.het resultaat van eene contributie, welke <'e daar ter stede ge vestigde Franschen zich van de maand Februarij afhebben opgelegd, ten einde eene bijdrage te kunnen leveren tot kwijting van den oorloglast, welks afdoening Frankrijk de verlossing der vreemde bezetting moet aanbrengen. -- De Constitute'onnel wil weten dat de onderhandelingen tusschen de keizers van Üuitschland en van Oostenrijk le Gasteiu en te Salzburg ten doel hadden het vormen van een bondgenootschap, dat de strekking had beide souvereinen tot scheidsregters in de Europesche aangelegenheden te maken, maar dat men halverwege is blijven staan, uit vrees voor een daardoor uit te lokken verbond van Frankrijk en Rusland. Voorts vermaant dat blad de uitgeweken Polen naar hun land terug te koeren, en het Fransche bewind zich voortaan niet meer met de Poolsche uitgewekenen in le laten dan door de billijkheid en menschlievend- hcid volstrekt wordt gevorderd. Immers, zegt dat blad, de vrijgevige denkwijze en verheven geest van keizer Alexander stellen thans voor de uitgeweken Polen de deur van hun land wijd open; en Frankrijk heeft zich reeds veel te lang bij andere mogendheden verdacht gemaakt door te beulen met nationaliteiten, die zich, met meer of met minder regt. onder drukte natiën noemden. Nabij Neuilly sur 5Iarne is een aanval gedaan op een Duitsch soldaat. De Duitsche autoriteiten hebben daarop den niaire dier plaals als gijzelaar medegevoerd. De heer E. Berlin, directeur-gérant van het Joum. des Déb.. is na eene langdurige ziekte overleden. ÜUITSCHLAND. Door den chef der genie is nu ten aanzien van Metz een aangenomen. Tijdens den oorlog heeft men zich kunnen overtuigen! het ontworpen defensicslelscl van 5Ietz, zooals dat op het papier is ge®^en 1 door de Fransche genie, in verre na niet voldoende is om Metz te»ejieMe krachligen aanval op voldoende wijze te dekken. Nu bestaat het plajtiDES daarin te voorzien op zoodanige wijze, dat inderdaad en met hei regt zal kunnen w orden beweerddat de vesting door de wapenen onl baar is te heeten. Tusschen St. Eloy en Plappeville en in de nabijheid! Montigny zal een fort worden gebouwd, zoodat binnen korten lijd d(| ting niet door 5, maar door 7 hoofdforten zal worden beschermd. In zijnijfdt g( woordigen toestand kan hel zelfs aan een zeer talrijk leger het hoofdbiïinott zooals in den jongsten oorlog is gebleken; wat er noodig zal zijnJ. vesting te doen vallen, indien zij op de beraamde wijze zal zijn aangif laat zich zeer gemakkelijk bevroeden. De quaestie der woningen begint te Berlijn veel ongerustheid ||L oorzaken. In het vorige jaar waren er reeds 350 gezinnenuitmakt 1604 personen, die geen woning konden krijgen, en men vreest dij getal bij de verhuizing op 1 Oct. nog grooter zal zijn. Er wordeif groote huizen, maar geene arbeiderswoningen gebouwd en de bcvif neemt steeds toe. De huren zijn dientengevolge zoodanig gsslegen dal voor 40 a 50 th. in een kelder mag wonen. Men ziet tegen 1 Oct. onaangenaamheden te gemoet. Hier en daar vindt men 's morgens! billetten aangeplakt, waarin de geringe klasse wordt aangespoord,! October geen huur meer te betalen en tevens in opgewonden bewooril wordt gedreigd"dat het er dien dag op zal losgaan." Inmiddels kL - men maatregelen om elke oproerige beweging dadelijk krachldadijIJ te gaan. Dr. Wollmann, leeraar in de godsdienst bij het gymnasium te! berg, bezocht dezer dagen weder de parochiekerk aldaar. Naatrai had hij zijne plaats bereikt, of de koster kwam bent «namens deni heer" verzoeken de kerk le verlaten. Nadat Wollmann dit had gewei: L begon pastoor Dittrich met de mis, doch staakte op een gegeven oogeiS de dienst, liet de lichten uildooven en verliet het altaar, terwijl aan e I personen, die hunne communie kwamen doen, werd te kennen gq I dat zij moesten wachten tot Wollmann hel gebouw zou hebben veri Om de kerkgangers niet verder aan zulk eene stoornis in de godsdi oefening bloot le stellen, heeft Wollmann besloten niet meer daar Ier 11 le komen. PEK TELEGÏUAK. 's GRAVENHAGE, 16 September. Blijkens een bij het departememf koloniën ontvangen telegram, heeft de gouverneur-generaal den 15J«(j ingewijd de sectie Kleineboom Koningsplein van den spoorweg Balait Buitenzorg. Tol procureur-generaal op Curasao is benoemd de heer mr. RaJ kanlonregter te Appmgedam. BERN, 15 September. Nederland wenscht, ten opzigte van de overige algemeene nelten verbonden telegraaflijnen in zijne Oost-InjJ koloniëntot het internationale telegraafverdrag toe te treden. LONDEN, 16 September. Volgens de Times is de graanoogst zool doende, dat 13,000,000 quarters in Engeland moeten ingevoerd wordenj! Te Sheffield, Leeds en in Zuid-Yorkshire duren de werkstakingen vj Het Russische eskader, op weg naar New-York, wordt heden te PljJ verwacht. PARIJS, 15 September. In de commissie door de nationale vergaf! belast met het onderzoek van het nieuwe tractaat betreffende Elzas en haringen, hebben tot dusverre zes leden zich voor en de overigen zicht I deze overeenkomst verklaard. De permanente commissie van 25 leden gedurende de vacantie der kamer deze bij de regering zal vertegenwoorfi is zamengesteld overeenkomstig de lijst door de dagbladen openbaar genu De heer Oscar Lafayette, behoorende tot de repnblikeinsche linkerzijde,! de meeste stemmen op zich vereenigd, en zal dus voorzitter der t missie zijn. PARIJS, 16 September. Naar men verzekert hebben vier bureaus verklaard vóór de aanneming van het tractaat betrefTende den Elzas-Li ringen, zeven bureaux zijn er tegen en de vier overigen verlangen» ging. Het Joum. des Déb. doet opmerken dat aan Frankrijk de waarbo voor de trouwe uilvoering van het tractaat ontbreken, en vreest nijverheid van Duitschland en Zwitserland voordcel zullen trekken va openstelling van den Elzas. Zal het tractaat aannemelijk zijn. dan beta volgens genoemd blad. de volkomenc ontruiming van het Fransche gn gebied bepaald le worden. De heer Bullet, tegen het tractaat gezind tot voorzitter der commissie gekozen. INK KZONDEN. Niet minder dan Jonathan peinsde bij zijne huisklok over het: unnti hora mortis, ben ik aan mijne huisklok zeer gehecht. Ik heb daar reden voor. Zij toch is wel eene ouderwetsche huisklok met schommelt scheepjes en duikende najaden, waarvoor ik ze ten minste maar altijd aangezien, de zich in haar halfrond bewegende op- en ondergaande® kijkt wel een beetje scheel, haar speelwerk is wel een aaneenschake van schel klinkende, snel elkander opvolgende toonen. doch overigen haar gang zoo prompt als die der stadhuisklok. Ik zou daarmede wel half dozijn «Bavelaartjes" durven verwedden. Bij de wekelijksche opwini toch behoeft er nooit iels van "gelijkzetten" in te komen, en dat is.du mij, al eene groote deugd. Ik wou dat mijn jongendoch ik afdwalen. Eene biltere teleurstelling dan wachtte mij heden morgen, loen huishoudster mij al vroeg kwam wekken met de tijding dat de klok minuten ach'er liep en wel gerekend naar de stadhuisklok. 6 ure, 7 9, 10 urealtijd maar 10 min. achter. Doch ziet. daar kondigi akademie-klok en andere klokken, van uurwerk voorziene gebouwen, teil het uur aan 10 min. nadat de stadhuisklok bad geslagen; spoorlreii kwamen aan en vertrokken precies op het door de administratie aaitje zen uur, d. w. z. 10 min. verschillende met onze stadhuisklok. En gaven nog andere omstandigheden genoeg om spoorbijster te worden het duidelijkst bewijs dat hel met onze stadhuisklok niet rigtig was. verschil bedroeg (want ten 101/2 u. kon men weer op «fe stadhuisl bouwen) nog al veel, dacht mij, en wel de moeite waard, als stedelijk lang eens onder de aandacht te brengen. De inwoners toch rekenen op regelen hunne uurwerken naar die klok als toongeefster. Ik ben intusschen maar verheugd dal mijne ouderwetsche huisklok als getrouw vriend, niet is gaan begeven. Houdt die klok in eere, met Jonathanja ik zou bijna even gevoelig kunnen worden over mi huisklok als hij het was over de zijne Leiden, 16 September 1871.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2