LElDSCfflE COURANT. 3, ZATURDAG 2 SEPTEMBER. STA DS-BERIGTEN. BLNNENLANDSCIIE BERIGTEN. Mei: sjesji •>ii (lel 187». N 207. l)e Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 y meI het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'ijaars, buiten de expcditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertent iën is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitsclilandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van AdvertentiEn te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, YVeenen, Praag, Bazel, ZurichSt. Gallen, Geneve en Lausanne. lre Bij deze Courant wordt verzonden N". 22 [blad 31 en 32) der Handelingen de m den Gemeenteraad. met f" verli f BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2e alin.der Verordening van 30 Junij 1866, op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden (Gemeenteblad n°. 19) Doen te welen, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare Ïjcholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 4,|tn tot en met den September e. k., in de schoollocalen in de Rijnstraat, in de Brandewijustecg, op de Binnenvestgracht aan het plantsoen, en op de Oude liet j| at ei on®: olistni eelt oord Vest, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve des Zaturdags namiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STOFFELS, Weth'. 1. R. Leiden, 1 September 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 1 September. Door het kiescollegie der Ned. herv. gemeente alhier is heden uit het vroeger vermelde drietaltot predikant bij die gemeente beroepen dr. P. S. van Ronkel, pred. te Ztitphen. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt, dat in de eerste helft der maand October aanst.in het locaal van het dep. van financiën te 's Gravenhage, ten overstaan van de daartoe be noemde commissie, een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van adspi- ranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen waartoe minstens twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De adspiraiiten moeten zich vóór 16 Sept. aanslaande, bij een eigenhandig op zegel geschreven request, tot den minister wenden. Na dien tijd inkomende verzoeken worden builen aanmerking gelaten. De adspiranten moeten ge boren zijn tusschen 1 Julij 1850 en 1 Julij 1853. Verdere bijzonderheden worden door de Staa'scourant medegedeeld. Rij kon. besluit van 4 Junij jl. is onder de daarbij gemaakte bepalin gen aan de collegiën van zetters in de provincie Zuidholland, daar waal meer dan 25 artikelen op de primitive kohieren voorkomen, toegekend eene som van 8500, als belooning voor de hun opgedragen werkzaamheden betredende het patentregt over de eerste 8 maanden van bet dienstjaar 1870-71. Ten gevolge daarvan is door den minister van financiën bij reso lutie van 9 Augustus goedgekeurd en vastgesteld de door den commissaris des konings in deze provincie voorgedragen verdeeling dier som. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee van 31 Aug.Den 28sltn en 29<tc° dezer zijn alhier de eerste twee schuilen van de haringvisscherij aangeko men, te zamen met 92000 stuks steur- en 49 ton pekelharing. De sleur- haring werd verkocht 16.25 a 8 per 1000. Met de versch- of kustvisscherij is besomd, van 1 Jan. tot uit. Augustus, door 45 schuiten, ƒ104.147, de hoogste schuit besomde ƒ3000, de laagste ƒ1450. Eene schuit blijft de kustvisscherij uitoefenen en kan alzoo de binnenmarkt van verschen visch voorzien. De nationale schietwedstrijd te Rotterdam is gisteren weder in de beste orde voortgezet. Z. M. de koning en de prinsen waren wederom te genwoordig en loonden de grootste belangstelling in de zaak. Z. M. heeft weder vijf scholen op de schijf gelost. Den vorigen dag bad Z. M. dit ge daan op 3JO passenthans was dit op 200 passen met een Remmingtonge- weer van de' schietbaan, waarmede Z. M. in die vijf scholen 41 punten behaalde. Tc Rotterdam heeft sedert ccuigen lijd geregeld de doorvoer plaats van geschut van zwaar kaliber. Daarop is dezer dagen de kroon opgezet door een aangevoerd monsterkanon, waaromtrent het volgende, wordt medegedeeld: de lengte er van is 5.30 meter, de omtrek 4.75 meter, doorsnede 1.51 meter, de ziel 0.50 meter, de lading kruid benoodigd voor den kogel van 1000 pond is p. m. 140 pond; de zwaarte bedraagt 25 last (p. m. 50000 kilo). Deze stukken worden uit Duitscfiland van de beroemde fabriek van Krttpp uit Essen aangevoerd voor Russische rekening en zijnnaar men zegt, bestemd voor Kroonsladt. Met een reusaehtigen zoogenaamden bok wordt de overlading van deze stukken aan den Ned. rijnspoorweg in de daarvoor bestemde schepen bewerkstelligd. Te Alblasscrdam werd dezer dagen de schooljeugd, ten bedrage van 280 kinderen, door een der ingezetenen, die zijne 25-jarige echtvereeniging had mogen vieren, in staat gesteld, ecnen uitspanningsdag te genieten. Met eene afgehuurde stoomboot begaven zij zich naar Rotterdam, om aldaar de diergaarde en verdere merkwaardigheden te bezigligcn. Tc Amsterdam in het Parklocaal werd eergisteren de zesde algemcene vergadering gehouden der Vereeniging van leeraren aan inrigtingen voor middelbaar onderwijs, onder voorzitting van den heer J. I'. A. Francois, van Rotterdam. Na de benoeming van drie nietnve bestuursleden, werd als plaats voor de bijeenkomst in het volgende jaar Utrecht gekozen. Aan de orde was de vraag: In hoever is bij de beperking van het aan tal leden der commissiën voor de provinciale eindexamens der hoogcre bur gerscholen, zooals deze heeft plaats gehad, eene behoorlijke uitvoering van het algemeen reglement (kon. besluit van 10 Maart 1869) nog mogelijk? Bij stemming keurde de groote meerderheid die beperking at. Vervolgens was aan de orde de vraagWat er te zeggen is voor en tegen de vereeni ging van jongens en meisjes als leerlingen op eene zelfde hoogere burger school? De heer dr. J. Zaaijer, van Leeuwarden, lichtte de vraag toe. De noodzakelijkheid van het middelbaar onderwijs voor meisjes zo«, meende hijwel niet in twijfel worden getrokken. Dit aannemende, vroeg hij of het mogelijk en wenschelijk was dat aan het meisje onderwijs in dezelfde vakken zou worden gegeven als aan den jongen. Hij toonde aan, dat de aanleg van jongens en meisjes lot het verkrijgen van kennis dezelfde was: Indien nu middelbaar onderwijs noodzakelijk was tot algemeene ontwikke ling, dan zag hij niet in waarom aan het meisje een geringer deel in die algemeene ontwikkeling moest worden gegeven dan aan den jongen. Uit een paedagogisch oogpunt achtte hij de vereeniging daarom gewenseht, omdat er dan een veel grootere emulatie was en ce» sterker prikkel tot. werken voor den jongen, uit vrees dat anders bet meisje hem zou overtref fen.- Ook uil een moreel oogpunt zag spreker in de vereeniging niets dan goeds. Hij meende dat juist de scheiding van jongens en meisjes in den schoolleeftijd, met de daarop later noodzakelijk volgende vereeniging in een zelfde maatschappij, de immoraliteit eer bevorderde dan het tegendeel. Hij achtle dat tegen de vereeniging geen ernstig bezwaar kon bestaan, mits cr behoorlijk toezigt werd gehouden. Hij hield het er voor, dat liet peil der moraliteit bij de jongens door den temperenden en veredelenden omgang met de meisjes zou rijzen. Deze beschouwingen werden wederlegd door den heer A. van Olterloo, van Amsterdam. Ofschoon hij toegaf dat de meisjes hetzelfde konden leeren als de jongens, achtte hij dit met het oog op de latere bestemming der vrouw niet wenschelijk. Voor hel meisje was, zijns inziens, bij een goed meer uitgebreid lager onderwijs, een voldoende ont wikkeling te verkrijgen. Enkele uitzonderingen bewezen niets voor de noodzakelijkheid van een algemeenen regel ten deze. Spreker zag in de vereeniging van jongens en meisjes op de hoogere burgerschool, juist hij meerdere uiterlijke beschaving, groote nadeclcn. De hh. van Lier, van Am sterdam, burger, van Leeuwarden, en Burgcrsdijk, van Deventer, voegden zich aan de zijde van den lieer Zaaijer, terwijl het gevoelen van den heer Olterloo werd gedeeld door de hh. van Lankeren Matlhes en Knappert, van Amsterdam. De heer Renssenvan Sappemeer, was voor het nemen eener proef. De heer de Loos, van Leiden, was wel gestemd voor het gevoelen van dr. Zaaijer, maar wees toch op de bestaande mocijeljjkhcid om, terwijl men jongens en meisjes dikwijls op 7-jarigen leeftijd op de lagere school van elkander scheidde, ze op 12 a 14-jarigen leeftijd op de hoogere burger school weder bij elkander te brengen. Na het sluiten der discussie, waaruit bleek dat voor het uitspreken eener beslissende ineeuing de partijen nagenoeg tegen elkander opwogenwerd n\el 25 legen 21 stemmen verworpen de volgende motie van den heer Wa goner: de vergadering verklaart als hare meening, dat er geen ernstige be zwaren bestaan tegen eene vereeniging van jongens en meisjes als leerlingen op eene zelfde hoogere burgerschool of andere inrigting van onderwijs. Eene motie van den heer Renssen: er is niets tegen liet nemen van een proef

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1