iihsdii; COUBANT. b"»|871. A". 206. VRIJDAG 1 SEPTEMBER. Meisjsl pe Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel ja ars ƒ3.franco p.p. f 3.50; mei het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. G Cents. De prijs der Advertentie» is van 11 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor OuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLEUExpeditie-Kantoor van Advcrtenticn te Hamburg, LubeckFrankfurt a, M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Hazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. LEIDEN. 31 Augustus, die de lessen aan de rijksinstelling voor onderwijs in Indische land- en volkenkunde alhier wenschen bij te wonen, zijn door den itaris van den raad van bestuur uitgenoodigdzich daartoe aan te mel- aan liet gebouw dier instelling, in de Kloksteeg, op Dingsdag den 12d,n itember, 's morgens van 9—12 of 's namiddags van 2- 4 ure. Gelijk men weet is de Holl. maatschappij van landbouw voornemens ir vijfentwintig-jarig bestaan in 1872 te vieren door het houden eener ternationale tentoonstelling te 's Gravcnhage. Daartoe werd besloten in de ;emeene vergadering in 1869 te Purmerende gehouden en het programma r die tentoonstelling heeft dan ook onlangs het licht gezien. Een lederlander" komt in eene brochure, getiteld: "Een feest op het Frede- ksplein te Amsterdam", uitgegeven te Amsterdam bjj Gebr. van Es, legen plan op, in zooverre hel betreft de plaats voor het houden der ten- Donstelling aangewezen. De schrijver meent dat Amsterdam daartoe in de irstc plaats in aanmerking moet komen, uithoofde het door zijn Paleis oor Volksvlijt zoo uitmuntend daartoe geschikt is; de minderheid dier al- emeene vergadering had dan ook Amsterdam op den voorgrond gesteld, laar met 139 tegen 86 stemmen werd 'sGravenhage gekozen. Ilij hoopt in de eerstvolgende algemeene vergadering te Hoorn op dat besluit ~~moge teruggekomen worden en verlangt dal van het bestuur daartoe het (niliatief uitga. Hij betoogt dat het belang der tentoonstelling, liet belang ier maatschappij voor landbouw en de eer van Nederland zulks vorderen. Waar toch, vraagt liij, zal de aanvoer van planten, werktuigen en dieren pClhet talrijkst zijn, zoo uit den vreemde als uit geheel Holland? en: Waar zal de tentoonstelling beter voldoenin en om de Ilaagschc tceken-aka- j/Iemie, of in en om het Amsterdamsehe Volkspaleis? Wie Holland, wie de maatschappij van landbouw, wie de eer van Nederland liefheeft, bc- antwoorde beide vragenzegt hijzonder andere overwegingen te laten i gelden. - Dezer dagen werd in de algemeene vergadering der Twcntsclie Vereeni- 'tf ging tot bevordering van nijverheid en handel door den heer II. J. Ekker voordragt gehouden over eene reis, door hem als lid der firma C. T. en in haar belang, naar Bombay, Calcutta, Singapore, Ran- i goon. enz.alsook naar Java ondernomen. Na eene beschrijving van de reis zelve, kwam spreker tot liet eigenlijk doel dezer mededecling, name- lijk: de Twenlsche fabrikanten aan te sporen, om hunne relation in gc- noemde en andere overzeesche gewesten meer en beter te vestigen, door geschikte jongelieden daarheen te zeilden. Hij wees er op, hoe de indus- ind. Iricel er uit eigen oogen moet lecren zien; zelf moet hij zich op de hoogte iniptellen van de behoeften daar ginds; zelf moet hij daar vertegenwoordigd pCtl pCLpe Stork C". pezen door menschen, die eerst hier te lande in het vak, in fabriek of 11 kantoor, daartoe zijn opgeleid. Dat doet Zwitserland, dat doet Engeland, gl' en zij trekken er de vruchten van. De tijden zijn voorbijdat orders maan- tien lang konden wachten. De telegraaf seint de order o\cr; de stoomboot CL laadt de goederen in cn brengt die langs den koristen weg ter plaatse van bestemming. Maar daarvoor moeten hijdie aan gene zijde des oceaans de borders afseinlen hij die ze hier ontvangt, elkander als het ware met een enkel woord begrijpen; beiden moeten geheel op de hoogte wezen. Te Bodegraven heeft het schorsen der kermis mede aanleiding gegeven 'tot ongeregeldheden. Ook daar hadden zamenscliolingen plaats voor de wo- tangen der raadsleden cn werden glasruiten ingeworpen. Na aankomst van 1 'ten detachement infanterie uit Woerden is de orde hersteld. - De eerste dag van den nalioualen schietwedstrijd te Rotterdam is in UMe beste orde afgeloopen. Het terrein werd door duizenden belangstellenden ''Bezocht. Z. M. do- koning en de prinsen hebben gedurende gcruimen tijd Vel1 Mi herhaling den wedstrijd bijgewoond, en Z. M. heeft op een der Clitic™ vijf schoten gedaan. u Omtrent het verblijf van Z. M op de schietbaan deelt de iV. C. o. a. jjiet volgende mede: Bij den ingang werden Z. M. en de prinsen onder de ponen van het Wilhelmus door het Rotlcrdamsche corps met de gebruike lijke militaire honneurs ontvangenen door den burgemeester van Delfsha- i'Vcn gecomplimenteerdwaarna hun door kapitein Verkouteren pracht-excm- plaren van hel programma enz. werden aangeboden. Nadat Z. M zich aldaar met ecnige officieren had onderhouden, begaf HD. zich, onder geleide der genoemde heeren, naar de open ruimte voor het vereenigings-lokaal, alwaar Z. M. en de prinsen de uitgeloofde prijzen in oogenschonw namen en onderscheidene officieren aan Z. M. werden voorgesteld. Bij die gelegen heid viel aan den heer van Haersolle, kommandant van het scherpschutters- corps Prins van Oranje, te Hoorn, eene aangename surprise ten deel, daar Z. M hem een prachtig voorwerp aanbood, om te dienen als prijs voor het eerstvolgend aldaar te houden concours. Na verder aldaar eenigen tijd te hebben vertoefd, begaf Z. M. zich met de prinsen, adjudanten en den ge- heelen stoet van autoriteiten naar de schietbaan en bleef er den wedstrijd een paar uren bijwonen. Z. M. en IIH. KK. HH. vertoefden aldaar blijkbaar met genoegennamen met belangstelling kennis van den loop van het con cours en onderhielden zich geruimen tijd met verschillende personen Onder de omstanders was ook een 80-jarig en zoo het scheen behoeftig grijsaard, genaamd Cornells Nootman, wonende in den Nieuwen Vogelzang alhier. Zoodra de koning dien man met zijne verschillende ecrcleekens op de borst opmerkte, ging Z. M. naar hem toe, en vroeg hem naar zijn militaire dienst, waarop de grijsaard verhaalde in welke militaireafdeelingen hij den veldslag van Waterloo had bijgewoond, ook te Quatre-Bras was geweest, aan den tiendaagsehen veldlogt had deelgenomen en vervolgens op de citadel was gekomen en deelde omtrent dat alles eenige bijzonderheden mede, waar naar Z. M. met aandacht luisterde. Z. M. vroeg hem uitvoerig naar zijne tegenwoordige omstandigheden, zijn gezin, enz., en verklaarde het te be treuren, dat zulk een man op zijn hooge jaren niet een ecnigzins ruimer bestaan had. «Zulk een oude dag voor een oud soldaat," zeide Z. M. o. a., "dat is erg!" Een poos later riep Z. M. hem nogmaals terug én nam no titie van zijn naam en woonplaats. Eene poos later bezocht Z. M. met de prinsen hel kampalwaar 11D. door de inmiddels van alle kanten rondom het terrein toegestroomde menigte herhaaldelijk met luid gejuich werden begroet. Uit Amsterdam meldt men dat de briefwisselingen cn besprekingen namens die gemeente met den staat gevoerdomtrent de belangrijke bezwa ren aan de demping van een gedeelte van het Westerdok in verband met de spoorwegwerken aldaarverbondenaanvankelijk tot gunstige resultaten hebben geleid. Naar men verneemt zal door wederzijds te benoemen amb tenaren nog een onderzoek in loco worden gedaan, waarna men Zich vleit tot oplossing dezer quaeslic te zullen komen. Te Ouddorp gingen Maandag avond twee knapenvan ongeveer 12 cn 14 jaren oud, zich in het Brouwershavensche Zeegat bij de haven dier ge meente baden. Waarschijnlijk waagden zij zich te ver in zee. want plot seling verdwenen zij in de diepte en. daar beiden niet konden zwemmen, was het niettegenstaande spoedig loegebragte hulp niet mogelijk hen te redden. Uit Zwolle deelt men aan de N. li. C. het volgende tafereel uit een huwelijksleven mede: Een alhier in een der achterbuurten wonende echt paar, door het noodlot bijeengebragt, deed elkander dagelijks de zwaarte van de huwclijksketcn gevoelen. Met schooijen en bedelen aan den kost moetende komen, was de man voor eenige dagen 'smorgens gaan venten met lucifers, blaauwsteen en schoensmeer cn betrad 'savonds weder de schamele woning. Maar wie schelst zijne verbazing, toen hij de ecnige kamer verlaten en in een staat van de grootste wanorde vond? Slechts ecnige minuten behoefden er te vcrloopen, om hem geheel op de hoogte der zaak te brengen, want eenige gedienstige buren kwamen hem al spoedig vertellen, dat zijne gade met een polderwerker was doorgegaan, men Wist niet welke windstreek uit, maar dit nog wel, dat zij eerst hun eeltig kindje aan een doortrekkend kermisgast voor ecnige guldens verkocht had 1 Gisteren heeft het eerste noordelijk evangelisch zendingsfeest in het Asser bosch, overeenkomstig het programma, plaatsgehad. Men begroot het aantal der feestvierenden op ongeveer 9000 personen. De toespraken werden afgewisseld door gemeenschappelijk gezang, begeleid door de mu ziekcorpsen der schutterijen van Assen en van Groningen. Te Lanakcn, nabij Maastricht, is Dingsdag een hevige brand uitgebar sten in de brouwerij en distilleerderij de schuren en stallen van den heer Duchateau. Niettegenstaande uit Maastricht de brandweer toesnelde en zelf een particulier, de lieer Regout, met zijne hltischniiddelen alle krachten ia

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1