LËlONCfflË COURANT. w ie WOENSDAG 30 AUGUSTUS. BINNENLANDSCHE BEKIGTEN. fijzen 1 v»ti ileunH 1871. N*. 204. n„ i.Ofld (MM) ,0(M) .000 .00» .00(1 .aOD ,0(MI Re Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.5" met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.5Ö 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiên is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiên voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASKNSTEIN VOGLEU, Expeditie-Kantoor van Advertentiên te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. 31., Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. LEIDEN, 29 Augustus. Sedert de vorige opgave zijn gcene personen door pokken aangetast, als bersleld opgegeven 1overleden geenezoodat nu in behandeling zijn 8. - Het hoofdbestuur der Nederl. maatschappij ter bevordering van nijver heid heeft, overeenkomstig het besluit der jongste algemeene vergadering, lich bij adres tot den minister van financiën gewend ten einde de afschaf- I fiog te verkrijgen van den accijns op de zeep, of zoo dit niet mogelijk is, j .herziening der wet op dat punt, #1 Aan de Arnh. C. meldt men: De minister van financiën heeft bij den raad van state aanhangig gemaakt een wets-ontwerp, tot invoering van eene inkomsten-belasting en tot afschaffing van de wet op de patenten en den accijns op het geslagt. Het voornemen schijnt te bestaan, om 2 pCt. van ieders inkomsten te heffenwanneer dal inkomen grooter is dan een zeker nMi .maximum. Men meldt uit Charlois: Onder de vele nuttige werktuigen welke in :e streken bij veehouders en landbouwers dagelijks meer in werking komen ■hoort ook de zelfwerkende koemelkerwelke wegens zijne eenvoudige con- <ctie, als hoofdzakelijk zamengesteld uit zilver en gutta perclia, door ereen tot melken gebruikt kan worden, en door spoedige en geheel on- ihadehjke werking bijzonder voldoet. - Bij vonnis van den kantonregler te Alphen is de heer L. schuldig ver- lard aan het als onderwijzer toelaten op zijne school te Aarlanderveen van een kind, hetwelk niet had overgelegd het vereischte getuigschrift, ten blijke dat het de natuurlijke kinderziekte doorgestaan of de koepokinenting ondergaan had, en zulks, nadat hem door burg. en wetli. der gemeente Aarlanderveen was medegedeeld, dal er pokken in de gemeente ontstaan waren, en is hij verooordeeld tot het minimum der straf. Naar men verneemt is de lieer L. tegen deze uitspraak in hooger beroep gekomen. - Op de spoorweglijn 's Gravenhage—Gouda zijn eergisteren avond twee koejjeu van den landman Uitenbogerdte Blciswijk, onder den trein ge raakt en gedood. Er heeft gelukkig geen verder ongeluk plaats gehad. -Bit Delft meldt men: Niettegenstaande het raadsbesluit van de vorige llweek, om tot de orde van den dag over te gaan op de requesten om de li kermis gewijzigdevenals te Rotterdamte laten doorgaanzijn toch de kermisvermakelijkheden op nog uitgebreider schaal aangevangen dan men 'J gevraagd had, en wel in een weiland, gelegen aan den Zuidsingel tegen- over de rijksconstructiemagazijnen, toebehoorende aan den daarbij wonenden landbouwer A. Noordam, die dat land voor dit doeleinde verhuurd heeft. De gebeele kermispret is daar vertegenwoordigd, en Zondag kon ieder ge inige zijn, dat daarvan door het üelftsche publiek en veel vreemdelingen ruimschoots gebruik gemaakt is onder de benaming van Noordamsche ker- li;mis. In het Café chantant van P. S. Hoppe, van Amsterdam, dat ook op «Mat terrein staat en gisteren avond stampvol was, werd de bouwman Noor- dam met zijne vrouw, toen zij daar binnenkwamen, op de uitbundigste "wijze door het aanwezige publiek toegejuicht. Er ontbreekt slechts gaslicht 'en policie, die, naar men verneemt, door let bestuur geweigerd is; in het jeerste voorzien gedeeltelijk de petroleum en de maan, en de lieer Hoppe is j door de kramers gekozen om op het terrein de orde te handhaven. Overi- ligens spelen de geheele week in de stads-schouwburg de kon. tooneelislen onder directie van den heer Valois, en bij de wed. van Osselen de acrobaten "onder directie van den heer Calp, enz.; verder is ook bij anderen gelegen heid gegeven om deze week, evenals of er kermis was, door te brengen. tV.R.C De gemeenteraad van Rotterdam heeft aan burg. en weth. een crediet -vanƒ2000 verleend, tot voortzetting der maatregelen om de cholera zooveel - mogelijk te voorkomen. 1 - De beurtschipper van Amsterdam op Hoorn voer Vrijdagavond in den I5 «waren storm het IJ in en moest tusschen eenige schepen doorzeilen. Hij I.JiNas alleen aan boord met zijn zoon; door het slaan van liet roer had hij -- liet ongeluk over boord te vallen zonder dat zijn zoon het bemerkte. Ilij .rwerd wel van eenige der andere schepen gezien, maar daar was men buiten eJ staat om iets tot redding te doen. De schipper, een goed zwemmer, en ïijn bewustzijn behouden hebbendezwom intusschen naar hel nieuwe werk «aar hij spoedig opgemerkt werd door een der booten die daar heen en X - weder varen en die hem ook ter hulp sneldenmaar nog vóór de boot bjj hem was, had hij reeds hel geluk de steenen glooijing te bereiken en zich zelf te redden. De boot bragt hem, tot vreugd van zijn zoon, die hem eindelijk mistebehouden op zijn schip terug. Eergisteren middag kwam aan het station van den Rijnspoorweg te Utrecht een transport militairen uit Oost-Indie aan, sterk 45 man. Een aandoenlijk tooneelmeldt het V. D.had daarbij plaats. De sergeant-majoor Rozegarde werd welkom geheeten door zijne 76jarige moeder, eene weduwe uit Houten; zij hadden elkander in geen 24 jaar gezien, en aangezien zjj door den dood haars mans zonder steun was, was de brave zoon overge komen, om voor zijne oude moeder te zorgen. De Landb. C. meldt dal de heer R. Peters, te Pannerdendezer dagen een stierkalf, van zuiver volbloed Engelscli ras, heeft verkoclil voor de som van 400. Het kalf was ruim een jaar oud. Voor de arrond.-regtbank te Winschoten slond in de vorige week te regt een twaalfjarig meisje uit Bellingwolde, vroeger dienstmeisje bij de wed. Renken te Vriescheloo, beschuldigd van den brand te hebben gesticht, die in den avond van den ll'le" Julij in de behuizing van hare meesteres is ontstaan, en waardoor dal perceel met den inboedel een prooi der vlammen is geworden. Het openbaar ministerie achtte het ten laste gelegde feit be wezen en requireerde, met het oog op den jeugdigen leeftijd van de be klaagde veroordeeling deswege tot opsluiting in een verbeterhuis gedurende den tijd van tien jaren. Dat requisitoir werd door den verdediger van de beschuldigde, mr. A. II. Koning, krachtig bestreden. Als zijnde liet feit niet bewezen concludeerde hij tot vrijspraak. De uitspraak zal overmorgen plaats hebben. Als een staaltje van strikte eerlijkheid wordt liet volgende medegedeeld: Een der lieeren deelnemers aan de reünie van het Metalen Kruis had zijn portefeuille, waarin eenige bankbilletten waren, verloren, maar was niet weinig in zijn schik toen hem bij zijn vertrek aan het station door een kassiersknecht de portefeuille in de beste orde weder ter baud werd gesteld. De aanbrenger ontving eene belooning en antwoordde op de vraag, wie de eer lijke vinder was, dat iemand, die onbekend weiischle te blijven, de porte feuille enz. bezorgd had ten kantore van den lieer L., kassier Ie Breda, met verzoek een en ander aan den daarop regihebbende te doen terug- bekomen. Zatürdag 11. heeft de opening plaats gehad van de spoorweglijn Mechc- len—Neuzen. Te Maastricht had Zondag namiddag len half zes ure, in tegenwoor digheid van eenen groeten toevloed van mcnschen, de opstijging plaats valt. de ballon Jules Favre. De vulling van deze ballon, 35 meters hoog, bij een diameter van 15 meiers, was ten 12 ure begonnen. Behalve de kapi tein Bunelle en zijn helper maakten twee liefhebbers den togt mede. De ballon dreef zuidwaarts af, en was tegen 6 we reeds uit liet gezigt. Vol gens later ingekomen berigt is de ballon na eene voorspoedige reis des avonds nedergedaald te Malmédy, niet verre van Spa. De Maas- en Roerb. meldtMaandag avond nam men te Roermond aan den kant der Roer, doch vooral in de Brugstraat, iets zonderlings waar. Er vertoonde zich namelijk, bij het schijnsel der gaslantaarn, een ware wolk van kleine witte nachtvlinders of lichtmotten, die als digte sneeuw vlokken eenigen lijd door de lucht zweefden en daarna bij millioenen op den grond vielenzoodat weldra een dikke laag van die gevleugelde insec ten het plaveisel der straat bedekte en men jongens zag, die er, even als in den winter met de sneeuw geschiedt, ballen van maakten om elkander te gooijen. De bewoners der Brugstraat zagen zich dan ook later genood zaakt deze ontzaggelijke hoeveelheden kwalijk riekende insecten, die mede de open voorhuizen overrompeld hadden en de straat niet alleen glibberig, maar schier onbegaanbaar maakten, tot groote hoopen bijeen te vegen, in welken toestand men die 's anderdaags nog hier en daar kon zien liggen. 's GRAVENHAGE. 29 Augustus. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer VV. vom Ralli. te Am sterdam, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van den Zührin- ger Leeuw van Baden. Door Z. M. zijn benoemd: tot burgemeester der gemeente Oss de heer R. F. M. A de Roy; tot kantonregler !e Hindeloopen de heer ,mp. A, van

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1