PER TELEGRAAF. eers wal aan licm slaat zal doen om de openbare orde, dat is de veiligheid het uitgezette kapitaal, te verzekeren; bet is te verwachten dat ieder 'e bezeten die zich heeft gehaast met zijne inschrijving naar een of ander itooi' van de administratie der financiën te gaan, zich aanstaanden Zon- pj evenzeer beijveren zal om naar de stembus te gaan. Iniiisschen is hel 0) thans nog niet gelukt voor de verkiezing van 2 Julij 21 candidalen te 3<i,den van zulken aard dat zij stellig vooruitzigt op de stemmen van al de jelievende en behoudsgezinde kiezers zouden hebben; terwijl het kapitaal ii oh in overvloed aanbiedt, laten de mcnschen, de geschikte personen, nog ooft zich wachten. ft (r- De heer Emile Ollivier heeft het geruchtdat hij naar Frankrijk zou om er cene brochure tot regtvaardiging zijner staatkunde open- üibar te maken, in de France gelogenstraft. Ik zal, zegt hij, de onregt- mrttige impopulariteit, welke mij treft, dragen en, zoolang als men zal sedvindende eenige zondebok blijven van de ongelukken, die ik zooveel Uvomijn vermogen lag heb pogen te voorkomen. ïget— De heer Gambella is den 25slen dezer in Bordeaux gekomen en heeft iea in eene talrijke vergadering van republikeinsche burgers het woord ge- zerd. Ilij betoogde dat Frankrijk in het zedelijke en in het materiele op ligt reorganisatie behoefde; hij sprak ook over de politieke denkwijze van ui (n boerenstand in Frankrijk, en klaagde dat die stand achterlijk in door- }t en politieke ontwikkeling was en zich ligt door verkeerde voorslellin- rlagm op dwaalwegen liet brengen. Voorts verklaarde hij, dat het thans de 'aul-eping van het radicale gedeelte der linkerzijde tn de nationale vergadering as, Frankrijk van het inslaan van dwaalwegen terug te houden, en dat an zoo de getalsterkte van dat deel der nationale volksvertegenwoordiging sloiians vermeerderd diende te worden. en De bekende pater llyacinlhe heeft in een brief aan het -Journ. des Dèb. jarene uitvoerig gemotiveerde afkeuring uitgesproken over de pogingen, die d lajf.gcwend worden om Frankrijks tusschenkomst uit te lokkeu tot herstel au de wereldlijke magt van den Paus. n (f - Dezer dagen werd gevangen genomen de ex-directeur der gevangenis tli RoquelteFranqois genaamd, de laatste gevangenbewaarder van den aarts bisschop Darboy. Francois werd dadelijk in verhoor genomen en ontkende zitiïjn identiteit; toen men hem naar Ia Roqnetle bragt, waar hjj door al zijn wroegere ondergeschikten werd herkend, kon hij dat stelsel niet langer vol houden, maar greep een ander hulpmiddel aan: hij gaf voor geheel :rianschuldig te zijn geweest aan alle gepleegde gruweldaden. Hij zal ook lasJie houding moeten verlaten om een derden weg in te slaan, dien van hel looloen van ontdekkingen. Hij weet veel; want in la Roquette werd het iiiBtoofdkwartier der Commune gehouden. Toen men hem aanhield had hij, vijfvenals anderen, een belangrijke geldsom bij zich, waarvan hij noch de uierkomst, noch de bestemming kon opgeven. vt Aan de Zwitsersche grenzen is, in vrouwengewaad, zekere Denet aan- zijehouden, die bij de plundering van een der voorname magazijnen in de lij&ue du Bac eene waarde van 350,000 fr. aan zijne patroons ontvreemd heeft. Ren heeft die som nog bijna geheel bij hem in beslag genomen. F R III S R E N. =4 BERLIJN, 20 Junij. De Nonld. Jllg. Zeil. zegt dat de vraag of Frankrijk al ol niet in staat kan geacht worden de vastgestelde oorlogsschatting te betalen, vroe- ger ter sprake gebragt, thans volkomen in bevestigenden zin kan beanl- woord worden, met het oog vooral op de leening die thans heelt plaats iehad. Frankrijk zal echter zijne huishouding zuiver moeten inrigten en de 'opbrengsten zijner hulpbronnen vermeerderen. De heer Thiers denkt, inge zijn programma, volstrekt niet aan vermindering der Iegermagt en der vloot, waarop toch liet meest te bezuinigen zou wezen. Integendeel, hij wil zoowel de eene als de andere weder op den vorigen voet gebragt |a(en daarop gehouden zien, ja, hij wil het leger nog met eene reserve van 900,000 man versterken. Wij zien daarin het duidelijke bewijs dat men in a de kringen der regering van Versailles het denkbeeld, dat Frankrijk tot hel j("!behcerschen van Europa geroepen is, nog geenszins heeft opgegeven. Bijal- j dien nu de Fransehe regering hare begrooting van oorlog lot hetzelfde cijfer als vóór den oorlog denkt op te voerenindien de Franschennaar liet schijnt, zonder te bezwijken, onder ongunstiger omstandigheden dan vroe ger, de oude militaire lasten meencn te kunnen dragen, dan moet de van I hen verlangde schalling eer te laag dan te hoog gesteld zijn geweest. Daar- enboven, Frankrijk wordt van geene zijde bedreigd of belaagd, en dus ver- raadt liet voornemen van zulke ontzettende toerustingen blijkbaar vijandige plannen, en moet het voordragen daarvan met eene bedreiging der naburen gelijk gesteld worden. 5 Het leger heelt gedurende den veldlogt 101 artsen verloren, die over leden of door ernstige wonden gedurende geruimen tijd buiten dienst gesteld zijn. Gedurende den strijd zeiven zijn er 6 gesneuveld; 3 overleden spoedig or. aan de bekomen wonden. Aan ziekte overleden 25 geneesheeren en 2 kwa- r(. men door eenig ongeval om het leven. ei Charles Muller, de man die een bom in liet kantoor van Rothschild heeft en geworpen, berokkent den regter van instructie veel moeite. Eerst heeft de men hem van den hongerdood weten te redden, dien hij vast besloten :|j. scheen te willen sterven, en nu slaat de overheid voor een nieuw incident, ie- Het onderzoek naar de identiteit van Muller zou, naar men verneemt, tot n. resultaat geleid hebben dat Charles Muller eigenlijk niet Charles Muller uit Duitsch-Lotharingen is. Wie hij is weet men niet ook betreiïende zijne er herkomst ontbreekt elke aanwijzing. Zelfs het goed gesorteerde boosdoe- nersalbum van den regter van instructie kan in die zaak geen licht geven, ■li De hoogleeraar in de geschiedenis te Bonn, dr. Kampfschulte, werd dezer dagen, ten gevolge eener bloedspuwing, ernstig ziek, tijdens hij zich op eene buitenplaats nabij de stad bevond. Zijne betrekkingen verzochten ■li den pastoor van het dorp, waaronder de buitenplaats behoorde, hem de 1 t. j sacramenten der stervenden te komen toedienen. Re pastoor durfde echter aan het verzoek geen gevolg geven, omdat ue professor behoorde tol dc onderteekenaars van het protest uit Bonn tegen de onfeilbaarlieidsleer. He geestelijke zond daarom eerst berigt aan het aartsbisschoppelijk ordinariaat te Keulen en kreeg vandaar in last den patient de sacramenten en voor het geval van overlijden ook de kerkelijke begrafenis te weigeren. Dc professor is thans weder aan de beterhandmaar zoodanig verzwakt dat hij zijne werkzaamheden wel niet zal kunnen hervatten. LONDEN, 29 Junij. De heer Enfield zeide in het lagerhuis, dat men noodzakelijk moet wachten op den uilslag van de werkzaamheden der ge mengde commissie, voordat men schadevergoeding eischt voor de \crwoeste eigendommen aan Engelscheu toebehoorendewelke niet zijn opgegeven aan de commissie, belast met het sluiten van het traclaat van AVashington. De heer Gladstone voegde er bij, dat hij weldra zou zeggen of hij een dag kon bepalen voor de behandeling van dit traclaat. BRUSSEL29 Junij. In den senaat heeft de minister van buitenl. zaken verklaard, dat hij aanst. Maandag zal mededeelen, welke instructiën aan den Belgischen gezant te Florence gegeven zijn, betreffende de verplaatsing van den zetel van hel Italiaansch bestuur naar Rome. BERLIJN, 29 Junij. Het officiële blad maakt eene amnestie des keizers bekend ten behoeve van de Elzassers en Lotharingers, die wegens staalkun dige handelingen of vergrijpen tegen de krijgswetten veroordeeld zijn. PARIJS, 29 Junij. Longchamps3 ure nam. Maarschalk Mac-Mahon, aan het hoofd van zijnen stal en vergezeld van een schitterenden stoet, is tegen 2 ure bij den Mout-Valérien aangekomenen de batterijen van het manoeu- vreveld kondigden precies ten 2 ure de komst van de leden der regering en van de leden der nationale vergadering aan. Het de'filé nam onmiddellijk een aanvang. De regimenten trokken voorbij de tribunes en herhaaldelijk werd door vreugdekreten de voldoening aan den dag gelegd. De Patrie zegt dat de geruchten betreffende eene toenadering tusschen Pruissen, Oostenrijk en Rusland onjuist zijn. Zij meent te welen dat de gezanten van Oostenrijk de stelligste verzekering hebben gegeven dal deze mogendheid goede betrekkingen met Berlijn en Petersburg wil onderbondenmaar geenszins een drievoudig verbond verlangt, dat voor hare belangen nood lottig en levens zijdelings eene vijandige handeling tegen Frankrijk zou zijn. Het blad voegt er bij dat de geruchten verspreid waren door de bla den die onder den invloed van von Bismarck staan. De dagbladen van Bordeaux bevatten eene toespraak van Gambetta aan de algevaardigden der republikeinsche comité's. Gambetta neemt genoegen met de bestaande regering en zegt: "Eene regering, in wier naam men wetten maakt, den vrede sluit, milliarden heft, regt doet wedervaren, opstanden dempt en die voldoende is om monarchièn weg te nemen, is de gevestigde en wettige regering, die door hare handelingen blijken heeft gegeven van k|acbt en geloond heeft het regt aan hare zijde te hebben. Deze regering boezemt eerbied in aan allenieder die haar bedreigt is een oproerling." PARIJS, 30 Junij. Bij .de wapenschouwing heden, over 117,000 man, was dc houding der troepen voortreffelijk. Uit de gelederen werden geene kreten vernomen, doch het volk riep: »leve Frankrijk!" FLORENCE, 29 Junij. Victor Emmanuel heelt, toen hij naar Rome vertrok, zijn voornemen te kennen gegeven den Paus te bezoekenofschoon hij geenszins verwachtte door hem ontvangen te worden. INGEZONOEIV, Den Z. Gel. lleer Dr. C. C. J. Teerlink. Z. Gel. Heer! Uwe bescherming der vennootschap Leidsche broodfabriek tegenover een gerucht, dat volgens uw beweren sedert eenigen lijd loopt, is ongevraagd, onnoodig en even zoo ongepast als het gedrag zou wezen van iemand die zonder aanleiding verklaarde dat gij u nooit bemoeit met zaken waartoe gij niet geroepen zijt. Een paar jaren geleden zijn over de broodfabriek dingen verteld die te dvvaas waren om lasterlijk te zijn. Bedoelt u misschien die verhalen kent u dc bron waaruit ze gevloeid zijn? Het bestuur der broodfabriek heeft destijds getracht de verspreiders dier dwaasheden te ontdekken, natuurlijk te vergeefs. In de algemeene vergadering van 17 Maart I8G9 zijn die zaken aan dc vennooten meegedeeld en sedert zijn mij geen geruchten van de soort als door u verkondigdter oore gekomen. Het bestuur der broodfabriek past goed op, dat verzeker ik u; laster zal daarop zijne tanden stomp bijten. AVanneer u weèr eens lust krijgt om iels goeds voor de vennootschap in quaestie te doen, dan geef ik u in overweging, daaromtrent te voren baai- bestuur te raadplegen. A'oor deze regelen ben ik slechts persoonlijk aansprakelijk en heb de eer te zijn U E. Z. Gel. Dvv. Dienaar, Leiden 30 Juni 1871. D. IIARTEVELT. A H A EO MI1K-X 8 KI" W 14. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE HOOGESCHOOL. Den 3G-tcn Junij de heer G. Aldus, geboren Ie Nijmegen, in de reglen, met stellingen. Denzelfdcn dag de heer J. Schouten, geboren Ie Dordrecht, in de reglen na verdediging van zijn akadeniisch proefschrift: een paar regslr ragen L>. hef fende hel aecoord.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3