li U r F E N L A .N D S C11 Iv I Uk I IG T ib N plaats hebben. Burgemeester en wethouders hebben op dit verzoek een gunstig praeadvies uilgebragt, zich voorbehoudende om, mogt de ziekte op nieuw toenemendaarop terug te komen. Van een terugkomen op hel be sluit tot liet niet houden der kermis kon geen sprake zijn, want het be zwaar voortspruitende uit den toevloed van vreemdelingen, waardoor de ziekte weder uitbreiding kon bekomenbleef beslaan. De raad zal later hieromtrent eene beslissing nemen. Te Moercapelle woedt de pokziekte vrij hevig. Op eene bevolking van COÜ zielen zijn reeds 106 personen aangetast, waarvan 32 overleden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft, bij de behandeling eencr reor ganisatie van de brandweer aldaar, besloten tot het aanstellen van een vast personeel voor het brandwezenzoo als zulks buiten 's lands bestaat onder den naam van //pompiers." Bij den raad is ingekomen een onlwerp- reglemenl voor de hoogere burgerschool voor meisjes met driejarigen cursus. Het sahoolgeld is voorgesteld op ƒ60; de kosten zijn geraamd op ƒ60000. De directrice zal een tractemcnt hebben van ƒ3000 met vrije woning. De arrond.-reglbank te Amsterdam heeft de Oost-Indische maatschappij van administratie en lijfrente aldaar in staat van laillissemenl verklaard, met benoeming van de hh. mr. A. Philips, mr. J. A. Molster, mr. A. S. van Nierop, jhr. P. A. van Berensteyn en kolonel J. Seelig als curators. Te Utrecht is Dingsdag 11. de jaarlijksche vergadering gehouden van het prov. Ulrechlsch genootschap voor kunsten en wetenschappen. De voor zitter hield daarbij eene rede over //het Egyptische plan van Leibnitz Tot leden des genoolschaps werden benoemd de hh. dr. 11. Wefers Bettink dr. J. K. R. Pennink. jhr. A. L. E. Ram, W. van de Sande Bakhuyzen C. M. de Jong van Rodenburg, J. II. Maroniet- en dr. L. J. Morcll, allen te Utrecht, Th. H. A. J. Abeleven, te Nijmegen; dr. L. L. Aronslein, te Breda; dr. F. J. P. van Calker, te Tilburg; J. F. W. Conrad, te Middelburg; J. G. W. Fijnje, te 'sGravenhage; P. J. Maier, te Batavia; N. T. Michaëlis, te Rotterdam; L. J. Stieltjes, te 'sGravenhage; dr. A. \V. Bronsveld, te Haar lem; J. Dottwes, te Leens; mr. 11. E. Moltzer, te Groningen: W. Pleyte, te Leiden; jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, te 's Gravenhage; mr. J. ,1. van Dooruinck, te Zwolle; mr. II. P. van Karncbeek, te 's Gravenhage; mr. W. J. Karsten, te Brielle; mr. P. van der Lith, te Leiden; mr. O. W. Star Numan, te 's Gravenhage; mr. G. van Oosterwijk, te Arnhem; mr. O. Q. van Swinderen, te Arnhem; mr. J. P. R. Tak, te 'sGravenhage: jh'. G. F. van Tets, te Haarlem. Aan den heer P. J. II. Baudet. leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht, werd de gouden medaille uitgereikt als schrijver eener te vori- gen jare bekroonde verhandeling over //het leven en de werken van Willem Jansz. Blacu", aan mr. 11. J. Koenen werd de zilveren medaille uitgereikt voor het opgeven der vraagop welke voormeld antwoord is ingekomen en bekroond geworden. Bij het genootschap was ingekomen eene verhandeling van dr. J. T. Bergman, te Leiden, getiteld: MemoriaValckenariidiL geschrift zal eerlang onder de werken des genoolschaps wohden uitgegeven. Als nieuwe prijsvraag is uitgeschreven: //liet klooster te Windeshcim bij Zwolle en zijne bewoners, met aanwijzing van den invloed, welken dit geslicht op de algemeene inzonderheid op de zedelijke beschaving heeft uitgeoefend." Te Utrecht is het bouwen van 14 woonhuizen aan het stationsplein aldaar aangenomen door den heer J. Verkoren, te Leiden, voor 70433. Nabij Utrecht werden dezer dagen de kersen uit een boomgaard voor ƒ10 verkocht. In het vorige jaar had die verkooping 450 opgebragt. Door den minister van oorlog zijn aan de tweede kamer nadere inlich tingen gegeven op vijf adressen van kamers van koophandel, houdende ver zoek, dat bij de levering ten behoeve van hel rijk alle bevoorregling worde geweerd. De minister zegt dat het niet in zijne bedoeling ligt de leveringen uitsluitend aan gevestigde fabrikanten op te dragen. Een ieder die zich in staat gevoelt en bij magie is, om de bij het leger benoodigde voorwerpen, goed en tegen redelijke prijzen Ie leveren, kan daartoe mededingen, mits hij, zooals dit bij de memorie van beantwoording van het voorloopig ver slag op de bcgrooting van 1671 is le kennen gegeven, kan aantoonen. niet alleen dat hij genoegzaam gegoed is om de levering te volbrengen, maar ook dal hij over werkplaatsen enz. kan beschikken, waar de goederen, en wel hier te lande, kunnen worden vervaardigd: en dit is noodig. om zich zooveel mogelijk voor teleurstellingen van niet of niet voldoende leveringen te vrijwaren, zooals meermalen bij de corpsen, ten nadeele van de dienst, worden ondervonden; en met het oog op dit laatste wordt het dan ook noodzakelijk geacht, dat hij die aanneemt te leveren, aantoone waar hij die goederen, hetzij in eigene werkplaatsen of in die van andere, mits hier te lande gevestigd, laat vervaardigen. Wel is daarin eenige beperking gelegen, doch die kan niet anders dan ten bate strekken van den werkenden stand hier te lande. 's GRAVENHAGE, 30 Junij. Z. M. heeft goedgevonden Iloogsldeszelfs bijzondere tevredenheid te be tuigen aan den kapitein ter zee P. van der Velden Erdbrink, de luilt. ter zee 2e kl. M. .1. C. Lucardie, A. P. Tadema, W. F. Wesselink en H. J. J. Ivempe. den Islcn luit. bij het corps mariniers A. 11. de Wendt en den offi cier van administratie 3e kl. E. II. W. Wijnmalen, over hun gehouden ge drag aan boord van het stoomschip JFillem IJlt dens de ramp aan ge meld stoomschip overkomen en over de zaakkundige, beleidvolle en ijverige hulp die zij verleenden tot redding der opvarenden; met bepaling, dat daar van bij afzonderlijke dagorders hier te lande en in de overzecscbe bezittin gen melding zal worden gemaakt. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer C. E. Fijnje, te Malaga, lot het dragen der versierselen van ridder der orde van Isabella la Catolica. --- De heer C. Gransberg is erkend en toegelaten als consul van Spanje te Botterdam, en de lieer J. Schmnlzer als vice-consul van Zweden en Noor wegen te Samarang. Aan den heer J. E. Slingervoet Ramondt is, op zijn verzoek, ee«s wat ontslag verleend als burgemeester der gemeente Blokzijl. het -- Tot procureur bij de arrond.-reglbank te Eindhoven is benoemd delAtetet mr. E. J. van Dungen, advocaat aldaar. Toor -- Tot telegraphist le kl. zijn fcenoemd: II. E. J. Grafie en C. II. rJ evei thans telegraphislen 2e kl.; tot telegraphist 2e kl.: G. C. Meijer, C. II. gj thai selkies en II. Bensman, thans telegraphisten 3e kl.en lot telegraphist 3<i den v P. B. van Swielen, thans leerling-telegraphist. jeiieve In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de discussiën otb in het ontwerp nopens den spoorweg Samarang—Vorstenlanden afgelooptzieh Het grootste bezwaar was de ontheffing der maatschappij wat betreftfr- De aanleg der zij-lijn van Soerakarla naar de Solo-rivier. Een amendemeugke1 van den heer Fransen van de Putte, om niet ontheffing, maar slechtsuiisjr te te verleenen, uiterlijk tot Junij 1882, vóór welk tijdstip de aanleg matige zijn geschied, is aangenomen met 40 tegen 16 stemmen. De geheele »edvin> is aangenomen met 54 tegen 2 stemmen. Al de overige kleine oiitwmijn pen en de conclusiën op commissoriale rapporten zijn mede aangej— D- men. De discussie over de tractalen betreffende de kust van Guinea in Siak en het ontwerp tot bevordering der immigratie in Suriname z«rd. aan de orde gesteld na hetgeen reeds ter behandeling is aangenomen. Jijt re gen zal de nominatie voor de vacature in den hoogen raad worden n bo gemaakt. >t en Graaf Bourgoing, nieuw benoemd Fransch minister bij hel Nederlasn o] sche hol, is heden middag hier aangekomen en aan het hotel Paiiiepini afgestapt. as, Het prov. geregtshof in Zuidholland heeft heden uitspraak gedaan zoo de zaak van Tennis de Jong, uil Vlaardingen (welke zaak met gesloiians deuren was behandeld), hem schuldig verklaard aan feitelijkheid tegen eerbaarheid van een kind van de vrouwelijke kunne beneden de vijftien jarene met gewelddadigheid ondernomen en uitgevoerd, en hem veroordeeld iai-.ge eene tuchthuisstraf voor den lijd van acht jaren. an d In de zitting van den gemeenteraad van Dingsdag jl. is ingekomen e - voorstel van burg. en weth., waaruit blijkt dat er eindelijk vooruilzigt la Re staat, dat in de behoefte zal worden voorzien om in deze residentie eenstisscl bouw te vestigen voor congressen en andere groole vergaderingen, muzitfin uitvoeringen, tentoonstellingen enz. Burg. en weth. hebben namelijk croef eene commissie, die zich dc oprigting van een gebouw voor kunsten aoud wetenschappen ten doel stelt, een voorstel ontvangen: 1°. om hel materinnscl van liet gebouw van de armen-inrigting aan de requestranten af le staailie 2». hun te vergunnen op het terrein van de armen-inrigting een geboiiloen voor kunsten en wetenschappen te plaatsen, overeenkomstig een door bncioof en weth. goedgekeurd plan, en dit gebouw te exploiteren en 3". bij wijfren van jaarlijksche toelage eene uitkeering tot een bedrag van ƒ5000 te veierh strekken, welke som uitsluitend zal gebezigd worden, om de aandcelen vt A: de op te riglen vennootschap af te lossen, tot hel geheele kapitaal zal zi;eh( gedelgd. Burg. en weth. achten liet voorgedragen plan goed en doelmaligjlue EXCK A X IP. LONDEN. 20 Junij. berigt dat II. M. de koningin Het officiële blad den 23sleo dezer sla: ger eene plegtige audiëntie de geloofsbrieven van den nieuwen gezant van derland, alsmede die van den nieuwen gezant der Vereenigde Stalen aanjf nomen heeft. °P' Te Manchester hebben dezer dagen eenige werklieden getracht cent™' onbewoonde huizen door middel van petroleum in brand te steken. Het aan de policie mogen gelukken de vlammen tijdig te blusschen en de bo» hij doeners in hechtenis te nemen. Men gelooft dat het eene poging tol wraalen oelening van arbeiders jegens hunne patroons was. de In de vorige week zijn hier 5CG0 kisten vervalsehte thee uit Shangi aangevoerd. Men verwacht dat er beslag op deze partij zal gelegd word Lord Shaftesbury heeft de dezer dagen gehouden vergadering van //female medical society" gepresideerd. Uit hel verslag bleek, dat gedurenik de jongst verloopen 12 maanden niet minder dan 98 meisjes zich voor SC studie in de medicijnen hebben doen inschrijven. Volgens berigten van dr. Kirk te Zanzibar, gedagleekend 30 April jl. bevond dr. Livingstone zich destijds tc Maneweh, een bloeijcnde ivoor-marlt het er voor, dat de beroemde reiziger daar bezig was met het opnema 1 van een tot dusver onbezocht meer, dat óf met den Nijl óf met den Congi 1 in gemeenschap moet staan. FllAlVIiRIJ li. In de nationale vergadering heeft de minister van financiën eene voor- loopige mededeeling omtrent den uitslag der inschrijving voor de leening ge daan. Wij hebben, zeide hij, in minder dan zes uren 4% milliarden bijeen gebragt. Parijs heeft voor 2% milliard, de departementen voor ruim een milliard en het buitenland mede voor een milliard ingeschreven. Hij voegde er bij, dat deze uitkomst de regering in staat stelt de jegens Duitscli- land aangegane verpiigliugen gestand te doen, en dal zij de daarvoor be paalde termijnen niet zal afwachtenten einde de ontruiming van hel Fran- sche gebied te bespoedigen. -- De gunstige uitslag eter geldleeuing, zegt de Conslil., bewijst dat er in Frankrijk nog veel, zeer veel geld is, dal het zich gedurende den oorlog heeft welen schuil te houden cn dat het bij het vooruilzigt op betere dagen dadelijk weder voor den dag komt. Hel treft goed, dat de groote en zoo wel geslaagde geldleening terstond door de verkiezing van leden voor de nationale vergadering wordt gevolgd; immers hel is te verwachten dat een ieder, die zijn geld thans weder voor den dag gehaald en uitgezet heeft,

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2