Z0MERZ0RR. ZOMER-CONCERTEI - De verkiezings-comités te Parijs houden drukke bijeenkomstenmaar in de meesten kan men niet tot eenstemmigheid gerakenzoodal men met de zaak weinig vordert. De hertog van ('.hartreskleinzoon van wijlen koning Lodewijk Phi lips, heeft eene hem door Vendeesche kiezers aangeboden candidatuur afge wezen om reden dal de prinsen van Orleans onlangs beloofd hadden zich bij de aanslaande verkiezingen te zullen wachten voor al wat opschudding of spanning in de gemoedereu zou kunnen te weeg brengen. Volgens den Conslil. zuflcn de krijgsraden, welke gevormd zijn om over de Parijsche opstandelingen regt te spreken, hunne teregtzittingen op 26 Junij aanvangen. Op dien dag zal de derde van die raden zijne werk zaamheden aanvangen met het geding legen Rochefortterstond daarop zullen Rossel en Lullier voor dien krijgsraad te regt slaan. De beruehte Vermorel, lid der Commune, is, naar men verneemt, te Versailles overleden. Eene jonge vrouw, die het opzigt had in de werkplaats, waar brand bommen vervaardigd werdenis onder bijzondere omstandigheden gevangen genomen. Een transport gevangenen, die van brandstichting beschuldigd waren, kwam voor een paar dagen over den boulevard St. Michel. De menigte overlaadde de gevangenen met scheldwoorden. Aan hel hoofd dier lieden stond een jeugdig artillerie-officierdie zich vooral door zijne Cvoede tegen de gevangenen onderscheidde. Maar lot aller verbazing nep een der gevangenen, op den bedoelden persoon wijzende: "Dat is geen officier; het is een meisje, die tot de Commune behoorde." De menigte wierp zich op de als officier gekleede persoon en scheurde haar de uniform van het lijf, en inderdaad, men ontdekte dat zij een vrouw was. Zij werd naar de naastbij gelegen wachtpost gebragt. Men heeft in de woning van burger Camelinat, directeur van de munt onder de Commune, een stuk ontdekt, behelzende bijzonderheden over de heslemming, die men aan de Vendóme-zuil wenschte te geven. De sloopings- kosten bedroegen 25.000 fr.waarop nog 15,000 fr. kwamen voor kosten van vervoer. Men rekende zoo wal 75.000 fr. aan koper hij het brons van de zuil te moeten voegen, om de massa in,sous om Ie werken. Dit alliage zou ongeveer een millioen vertegenwoordigen van vijf of tien centimes, "Netto winst", zegt de memorie van burger Camelia!45,000 fr. De lieer Thiers heeft eenige dagen geleden eene deputatie uit den ge meenteraad van Nancy ten gehoore ontvangen. Hel doel dier zending was, de aansprakenwelke de genoemde stadvooral na de afscheiding van Straatsburg van het Fransche gebiedkan laten gelden om lol hel voor name wetenschappelijke middenpunt in het noordoosten des rijks te worden gemaaktaan te dringen. Zonder zich bepaald te verhindenheeft de heer Thiers zich zeer geneigd betoond om, ingeval tol het oprigten van nieuwe faculteiten, en met name van eene geneeskundige faculteit, mogt worden overgegaan, Nancy tot zetel daarvan te maken, waar op dit oogenhlik reeds drie andere faculleitsscholen voor wetenschappen, letteren en reglcn, bestaan. Hier te lande heeft men sedert eenigen lijd eene groote sterfte ontdekt onder de zwaluwen. Een onderzoek naar de oorzaken van de sterfte dezer nuttige vogelsoort zal worden ingesteld. Men gist, dat de vogels, die zich uitsluitend met insecten voeden, sterven door hel.gehrqik van vliegen, die in het noorden van Frankrijk, rondom Parijs, of op'de slagvelden op onbe graven lijken hebben geaasd. 8 F A K J E. De cortes leverde op 18 Junij een tooneel van groote wanorde op,. Een Carlist deed het voorstel om hartelijke deelneming in het pauselijke jubelfeest te betuigenhij voegde daarbij beschouwingen van zulken aard dat zijn voorstel een aanval op hel koningrijk Italië, op het vorstelijke linisl van Savoye, en op de liberale begrippen in liet algemeen werd. Dit gaf aanleiding lot eene hartstoglelijke woordenwisseling; er vielen scheldwoor den lusschen een conservatief en een liberaal lid; de eerstbedoelde gaf daarop den andere een vuistslag in het aangezigt en wierp hem op de bank neder. Leden van de meerderheid snelden toe om den aangevallene bij te staan;, de Carlislisehc leden zochten den aanvallende uit de klem te helpen kortom, hel werd een gevecht tusschen hel conservative gedeelte der oppo sitie-partij en de meerderheidcenen lijd lang waren zij met vuisten en rottingen handgemeen, terwijl de republikeinsche partij den strijd bedaard aanzag. Het voorstel werd ten slotte door de kamer verworpen. Terwijl dit voorval in de cortes plaats had, hadden op de straten van. Madrid insgelijks ongeregeldheden plaats. Ter gelegenheid van liet feest van den Paus waren de meeste huizon van vlaggen en draperien voorzien. De menigte zag liet lijdelijk aan; maar de hertogin van Itornos en de gravin van Mouistrol hadden aan de gevels barer hotels het opschrift aangebragl: "leve dc Paus-koning!" Dit ging der menigte te ver en zij rukte hel opschrift af. Des avonds kreeg de zaak een nog ernstiger aanzien. Dc stad was overal schitterend geïllumineerd; zelfs de iiui/en van sommige republi keinen waren verlicht. Tegen negen ure doorliepen eenige groependuizend of een paar duizend man sterk, de straten, al roepende: «Dood aan Pius IX Weg met de illuminatie!" Ouder gesis, kreten en te midden van steenwor pen noodzaakten zij eenige inwoners hunne draperiën en illuminatiëu weg te nemen. Verscheidene balcons werden beklommen, en de rijke draperiën van den hertog van Medinaceli en andere hoog adellijke personen werden afgescheurd en op straat verbrand. In een paar straten is in geen enkel huis een ruil heel gebleven. Dit duurde tot middernacht, zonder dat de policic tusschen heiden was gekomen tot handhaving der orde, F K U 18 9 K IV. HERLIJN. 23 Junij. In de dagbladen treft men thans vele beschouwingen aan over de hou ding der ultramonlaansche partij in den rijksdag. Algemeen wordt zij afge keurd. omdat zij in beginsel teil doel heeft de Duitsche eenheid, teaen hare bedoeling tot stand gekomen, dadelijk te ondermijnen en zoo mogelijk te vernietigen. De Köln. Zeit. verheugt zich dal de Duitsche rijksregering zich bepaald stelt tegenover de ullramontanciien uit de hoop, dal de ge schillen tusschen de kerkelijke partijen Duilschlands eenheid niet zullen ver mogen te schaden, aangezien juist de godsdienst-quacstiën de grootste schreu- ring teweeg bragten. Het blad betreurt hel dan ook dat de ultramontanen uitgaan van het denkbeeld, dal Duitschland in plaats van een Duitsch een roomsch rijk is; dat zij er zich op beroemen dat hel pauselijk jubileumals een protest tegen de tegenstanders van de onfcilbaarheidsleer, schitterender gevierd is dan ooit een vaderlandse!] feest gevierd werd. Het blad verheugt zich iiitusschen dat het pauselijk jubileum in Duitschland lol geen contra- demonstratiën heeft aanleiding gegeven, waaruit blijkt dat in Duitschland groote verdraagzaamheid heerscht. Volgens de Krenzzeit. hebben een half millioen vreemdelingen Berlijn bij gelegenheid van den inlogt der troepen bezocht. Uit Muticheu wordt gemeld, da! meer en meer eenheid van handelen wordt opgemerkt tusschen personen, die hunne krachten hebben gewijd aan de bevordering en de leiding der katholieke beweging in Duitschland. f eigenlijke middenpunt daarvan, dc centrale kracht, die hel geheel beziel wordt te Munehen gevonden, en de man, van wien de leidende voorschrift, uitgaan, is de heer von Döllinger. Onder het hoofdcomité zijn als eer; organen werkzaam vereenigingen te Berlijn, in de Rijnprovinciën, te Man lieim, te Stultgardt en te Pforzheim. Op voorstel van von Döllinger h# men dergelijke comité's te Weenen en te Pesth gevormd, met het doeln ook aldaar eenheid te brengen in de maatregelen tot hervorming der kerk PEK TELEGRAAF. 's GRAVEN11AGE24 Junij. Tengevolge van de niet-aanneming door heer mr. Fock van het lidmaatschap der tweede kamer voor het hoofdkii district Haarlem, zal aldaar eene nieuwe verkiezing plaats hebben op G J» herstemming, zoo noodig, op 20 Julij. LONDEN, 23 Junij. De heer Gladstone heeft in het lagerhuis medij deeld, dat in de zending van wege de koningin naar Rome. om den f; met zijn jubilé geluk te wenschen, niet de minste politieke beteekemsi opgesloten. Ik denk overigens, zeide de heer Gladstone, dat hel lagcrlt met mij van oordeel zal zijn, dat men den Paus de gewone beleefdheid achting verschuldigd is. PARIJS, 24 Junij. liet verhoor van Rochefort en Assy is uitgesteld, i gevolge van het ontdekken van papieren betreffende de betrekkingen tuss'cl communalisten en de Internationale. Volgens den Daily Telegr. zal Rothschild 1200 millioen inschrijven vi de Fransche leeuing. BRUSSEL, 24 Junij. De Fransche regering heeft de firma Errera 0pp< Itcim te Brussel gemagtigd tol het aannemen van inschrijvingen voor de niet leening. De storting kan geschieden in Belgische bankbiljetten a pari. aanvragen die voor 26 Junij 's namiddags ten 5 ure inkomen, zullen bea pen worden onder het resultaat van den eersten dag. Dc inschrijving gesloten zoodra de leening volteekend is. VERSAILLES, 23 Junij. Nationale vergadering. in antwoord op vraag van den lieer Schoelcher, betrekkelijk de opheffing van den sli van beleg van Parijs bij het naderen der verkiezingen, zegt de ministeri binncnlaudsche zaken dat opheffing van den staal van beleg nog ontij zou zijn; hij verklaart echter dal het bewind alle vrijheid geeft tot aanpli ken en tol het houden van politieke bijeenkomsten; het zal alleen niet ii laten dat oproer gepredikt worde; liet bewind wil dat dc verkiezingen i I zullen zijn van administratieve pressie en van de pressie van sticklers) wanorde. I Het voorstel lol benoeming van eene commissie, belast met het onder» van decreten der delegatiën te Tours rn te Bordeaux, is aangenomen. A E> VEltT KVi'iKA. Dc Heer en Mevrouw DRIESSEN betuigen hartelijk dank voor de men vuldigc bewijzen van belangstelling bij de geboorte van hun jongste ki ondervonden. Visites worden afgewacht op Zondag en Maandag 25 en 26 Junij. Voor de vele blijken van deelneming, bij hel overlijden onzer gclit Moeder ontvangen, betuigen wij onzen harlelijken dank. Uil ailer naam. Leiden, 24 Junij 1371. A. PERR1N. Die iets te vorderen heeft vanof verschuldigd is aan den boedel nalatenschap van den lieer PIETEil BLAAUW, in leven Tabakshmdm en Sigarenfabriekantgewoond hebbende te Leiden en aldaar overb den 7dcl> Juni 1871wordt verzocht daarvan voor den J5J-U Juli aanst. gare of betaling te doen ten kantore van den Notaris P. MULL1 te Leiden. HET DERDE DER ACHT ONDER DIRECTIE VAN DEN HEER H. VÖLL M A R. op DINSDAG 27 Juni 1871, «les avonds ten half zeven ii Alleen Kinderen van Leden hebben toegang, doch worden nl toegelaten dan in gezelschap en onder toezicht hunner Ouders. VERMIST, jongstleden Vrijdag, aan de markt, een vet SCHAAP, merkt in het linker oor uitgeknipt een V en een halve mi yË& Die dezelve aanwijst of terugbrengt kan op eene goede beloon; rekenen. .Adres C. VAN CAZANT, te Leyden. of Pu GOSSC1IALK, Rotter» IVten zAl well geen tweede middel vinden, Zoo eenvou dig en doeltreffend tegen Hoest, II e es c h lie id enz., als de alom Bekende, Om huNne zuivere BestanddeelengerenOmmeerde en iN blaauwe zakjeS a 30 U verkrijgbaar in JOHANN HOFF's Centraal-De'pöt, Bloemmarkt bij de Stilsteeg, F, 154, te Amsterdam. Te leiden, bij K. BLOK, E. NOORDIJK en N. K. SWEMER; te Sm senheim, bij J. Chr. II. JANSEN; te Alphen a/d Rijn, bij M NAC TEGAAL.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2