Tot hoofdcommies bij het dep. van justitie is benoemd jhr. mr. P. A. van den Veldenthans commies. liij het dep. van financiën zijn benoemdtol inspecteur der posterijen de heer A. Jansen, thans commies: tot commiezen, de hh. W. J. van Maa- nen en J. Jungitts, thans adjunct-commiezen; lot adjunct-commiezen, de hh. S. J. Yersfeldt, W. J. van Sandick, N. G. Nieuwenhuizen en B. Folkens, thans eerste klerken. De officier van administratie 3e ki. A. de Leef wordt geplaatst op het wachtschip te Willemsoord. De tweede kamer; heeft heden morgen eene zitting gehouden. De voorzitter deed op nieuw mededeeling van de in de bijeenkomst van gisteren ingekomen stukken, ontwerpen en bescheiden. De geloofsbrieven van mr. B. Brouwer, gekozen in het district Almelo voor het nog loopend gedeelte van het zittingjaar, werden in handen eener commissie van 3 leden gesteld, welke aan het einde der zitting heeft gerapporteerd en tot toelating geconcludeerd, waartoe besloten werd. liet eindverslag omtrent het wets ontwerp betrekkelijk den spoorweg Samarang-Vorstenlanden gereed zijnde, zal de dag der beraadslaging nader worden bepaald, De afdeclingen der tweede kamer hebben heden verschillende wets ontwerpen onderzocht, zoo als: wijziging der begrooting van het (onds, voortspruitende uit koopprijzen van domeinen, voor het dienstjaar 1871; bedreiging van straf tegen de vernieling en de onbruikbaarmaking van sche pen en andere vaartuigen door andere dan de in de artt. 434 en 435 van het wetboek van slrafregt genoemde middelenbekrachtiging eenerin ver band met het laatste lid van art. 10 der wet van 22 Dcc. 1863 lusschen den minister van financiën en de Nederl bank gesloten overeenkomsten wijziging van art. 7 der wet van 29 Junij 1854 (eenzame opsluiting). Mor gen Zaturdag zullen de afdeelingen onderzoeken de volgende wets-ontwer- pen: vervanging van de artikelen 414, 415 en 416 van hel wetboek van slrafregt door andere bepalingenen af koopbaarstelling der tienden. In den avond van den I3,ICD Mei jl. vervoegde zich een manspersoon in den winkel van den heer S. in de Veenestraat alhier en verlangde ecnige portefeuilles te koop<n. De jufvrouw, in den winkel aanwezig, bood hem er cenige aan. maar van hel koopen kwam niets, daar bij zich met drie van die voorwerpen, ter waarde van ƒ5, op eens verwijderde. De dienstbode werd toen uitgezonden om den dief te achterhalen en met behulp van een agent van politie was deze dan ook weldra gevonden, terwijl hij de gesto len portefeuilles nog in zijn bezit had. fie bestolene wenschte toen verder aan die zaak geen gevolg te geven, maar daar de politie reeds in de zaak was betrokken, moest het regt zijn loop hebben. In de zitting van het prov. geregtshof in Zuidholland van heden werd deze zaak behandeld en gaf de betrokken persoon op Ie zijn J. II. van Kampen, oud 26 jaren, geboren te Arnhem, laatst wonende te Amsterdam, en schoen maker van beroep. Op de vraag van den president mr.-Franqois, daartoe door de wijze van groeten opmerkzaam geworden, of bcsch. vroeger in mi litaire dienst of in de gevangenis had doorgebragt. gaf deze een ontkennend antwoord. Hij erkende overigens het hem ten laste gelegde feit, en gaf als reden daarvoor op, dal hij uit Amsterdam herwaarts was overgekomen om werk te zoeken, maar dat hem dit niet gelukt was en dat hij toen heeft getracht op bovengemelde wijze aan geld te komen. Nu was het woord aan den adv.-gen. mr. van Maanen, die, alvorens over de zaak zelve te spreken, te kennen gaf dat, volgens een schrijven van den ambtenaar van den burgerlijken stand te Arnhem, deze persoon niet in de registers voorkwam; maar Z. F,. G. A. legde over een schrijven van den directeur van het tuchthuis te Leeuwarden, bevallende een signalement, dat geheel met het uiterlijk van beschuldigde overeenkomt, doch waarin de naam van J. VV Knuppel voorkomt: ouderdom en namen van ouders kwa men mede met de opgaven overeen. Hij requireerde dat het hof nog drie getuigen zou hooren, die nadere inlichtingen omtrent beschuldigde zouden kunnen geven. De eerste getuige, cipier van de gevangenis te Amsterdam, herkende besch., daar deze 2% maand in de gevangenis aldaar had doorgebragt, om naar Leeuwarden te worden opgezonden; de tweede getuige, een klerk op het bureau van den directeur van eene andere gevangenis te Amsterdam verklaarde dat besch. vier malen cellulaire veroordeeling had ondergaan terwijl de derde getuige, een agent van policie van Amsterdam, bcsch. met een oogopslag kon herkennen en opgaf hem meermalen te hebben gear resteerd en hem bij verschillende andere gelegenheden had gezien en ge sproken. Besch. hield zijne onlkentenis ten deze vol en zeide dat de getuigen zich bepaals! vergisten. Adv.-generaal, daarna zijn requisitoir hervattende, geloofde dat er geen twijfel bestond dat besch. onder een anderen naam, dan hij toen opgaf, zijnde thans zijn waren naam vroeger onderscheidene veroordeelingen had ondergaan en maakte hem daarop als verzwarende omstandigheden opmerk zaam. Z. E. G. A. eischte ten slotte zijne schuldigverklaring en veroordee- ling lot tuchthuisstraf van 5 lot 13 jaren en 4 maanden. Vier extract-arresten van hel hof in Noordholland bevatten de veroor deeling van J. W. Knuppel, den 22,,f" Oct. 1861 tot zes maanden een zame opsluiting, wagens valschheid in onderhandsch geschrift; 2". den 22>tcD Junij 1863. met bevestiging van een vonnis der regtbauk te Amsterdam, tot 1 jaar eenzame opsluiting, wegens opligting; 3°. den 20sl«B Junij 1864, lot 1 jaar eenzame opsluiting, wegens drie diefstallen in dienstbaarheid; en 4°. den 30-le" Jan. 1866, tot 5 jaren tuchthuisstraf, wegens valschheid in zes onderhandsche geschriften en bedriegelijke opligting. Besch. ontkende steeds deze veroordeelingen te hebben ondergaan en de persoon te zijn tegen wien zij waren uilgesproken. Ifc verdediger, mr. van Hogendorp, sprak alleen over de zaak die lot deze tcregisteüiiig had aanleiding gegcen. Dij geloofde dat zijn pligt mede- bragi aan te voeren wat ten v<orrieele van zijn client ken strekken Dooi den nood gedrongen had beschuldigde zijne hand naar een anders goed di! gestrekt. Hij hoopte dat het gebrek, waarin besch. had verkeerd, ep vo dat er geen nadeel was geledenals verzachtende omstandigheden zonen worden aangenomen. Aanstaanden Donderdag zal het hof uitspraak doen. ju< De door de policie in hechtenis genomen persoon was zekere Aiiiiwt Francq, afkomstig uit Bucharest, zonder middelen van bestaan en verifal rende leed te hebben over het met hem gebeurde ten huize van mevr. tbe Klein Zorgvliet. Sedert geruimen tijd zou hij reeds werk hebben gezpif maar dit niet kunnende verkrijgen, heeft hij zich, in staat van opgendc denheid verkeerende, als Commune-man voorgedaan. Dat was zeer goede doen wegens zijn uiterlijk voorkomen de roode vlakken in zijn gezigtjw men aan overblijfselen van brandwonden ol iets dergelijks toeschreef, «ke roode voering in zijn jas, die voor een sjerp was aangezien. Vroeger de hij werkzaam bij de hh. Enthoven C°. De policie heeft hem tol de gido zen uitgeleide gedaan. Een op hem en in de kamer van zijn logcmentlrt danc visitatie had lot niets geleid dat bet vermoeden konde bevestigenlirt Francq lot de Commune behoorde. ÏHjÏTKiNLAMSC11 Ik BEIUÜTËN. bh r - - ge ENGËLANB. re LONDEN 22 Junij. ga Geruimen tijd geleden werd er eene staats-commissie benoemd oeso onderzoeken of er grond bestond voor de vrees dat 's lands rijkdom steenkolen door de steeds aangrocijende consumtie en uitvoer eerlang ui put zou zijn. De uitkomst van het onderzoek dier commissie is, zeglro: Times, dat Groot-Brittannië en Ierland nog eene genoegzame hocveell^ zonder al le groote kosten verkrijgbare steenkolen bezitten, om in eenicrl den tegenwoordigen voet aangroeijende consumtie. te kunnen voorzien vr rende 800 a 1000 jaren. '1( Uit het stoomschip Ifil/rm III worden thans de lading en de sltec kolen gelost. Den 17Je° waren er reeds 256 collis geborgen. Men is nemens de geborgen goederen te Portsmouth publiek te verkoope.n. Zondag jl. is George Grote, schrijver van een beroemd werk «de schiedenis van Griekenland" en gewezen lid van het parlement voor dei'" van Londen, op 77-jarigen leeftijd overleden. De titel van lord. hem tJse jaren geleden door den lieer Gladstone aangeboden, wees hij van de hap' daar hij verkoos zich uitsluitend in zijnen welenschappclijken werkkring' blijven bewegen. De senaat der universiteit van Oxford heeft dezer dagen honoris ctj® tot doctor in de reglen benoemd den beer Henri Taine, professor aanvl Ecole des beaux arts. te Parijs. S' De ex-keizer van Frankrijk heeft te Chislehurst de eer genoten ce ovatie van de werklieden in de riolen van Greenwich, die hun pot verh den. Toen zij met muziek voorbij het bek van Camden Place kwant'1 werd er halt gehoudende ex-keizer kwam met vrouw en zoon naar bult hij bedankte de werklieden, die een vivat bragten aan den keizer, dieste'* de vriend van Engeland zich had getoond, zooals een der werklieden zijne toespraak zeide. n De katoenoogst in de Vereenigde Stalen neemt voortdurend af. halve in Florida heeft in alle staten een vermindering bij het vorig ja a en wel van van 14 tot 15 pCt.plaats. De tegenwoordige oogst zal waj' schijnlijk tot de ongunstige behooren en hoewel het gouvernement vroeg in het jaar nog geen taxatie wil bekend maken, kan het toch 1 reeds zeggen dat in hel gunstigste geval de opbrengst niet meer dan 3,560,1 balen zal bedragen. d In den Noord-Amerikaanschen staal Illinois is een vreemdsoortig gesd T tusschen twee spoorwegmaatschappijen aanhangig. Zij betwisten elkaiir het regt, om treinen op een zekeren zijtak te doen loopen. Een der nu J schappijen sloot de lijn af door er ecnige waggons op le plaatsen, doch - andere maatschappij besloot met geweid zich van de lijn meester ie mak 1 Hiertoe werd een zware trein met 5 locomotieven gebezigd, die de Ie moest schoonvegen. De eerste maatschappij stelde 3 locomotieven daarlca en na ongeveer een uur worstelcns behield de trein niet 5 locomotieven overmagt en stoomde de baan op, zijn tegenstander voor zich uil drijvent liet is nu aan de uitspraak van den rcgler overgelaten, cp welke wijze»' zijtak zal geëxploiteerd worden, daar geen der beide partijen er nu gehn 1 van maakt. FRAli SK 1-3 ïl. 1 Bjj de behandeling van het wets-ontwerp betreffende de geldleen» 1 in de nationale vergadering, verklaarde de lieer Thiers dat hij een voir j stander van het stelsel van bescherming der ïnlandsche volksbedrijvigM legen de mededinging der buitenlanders was en bleef, en eene daarin# overeenstemmende wijziging der wetsbepalingen rakende handel en nijve beid in het algemeen ontwierp, maar dat hij de verbodsbepalingen of dai 1 mede gelijkstaande invoerregtenwaarvan de laatst overgeblevene door 1» keizerlijke bewind afgeschaft waren, niet wenschte hersteld te zien. Vera' verklaarde bij zich nadrukkelijk tegen het belasten der inkomsten, alszijiif' een ruw en plomp, een onstaatkundig en gansch ondoelmatig middel It siijving der schatkist. Door een aantal leden werd hoofdelijke stemmi»1 over hel wets-ontwerp verlangd, in strijd met eenen door het reglenicw van orde gestelden regel. De vergadering besloot evenwel tot hoofdelijli' stemming; 551 leden bragten hunne slem uit, allen voor het wets-onlvveif1 In de nationale vergadering is uil het door de regering op eene into' pellalie gegeven antwoord gebleken: dat er op 20 Mei jl. nog 280,000 Fr»' sclie krijgsgevangenen in Duitschland waren, dat daarvan reeds ruim 1 OG.OP in Frankrijk teruggekomen zijn; dat er dagelijks nog twee a vier duizen terugkomen, en dat er over eene maand denkelijk geen enkele Fransen' militair meer krijgsgevangen in Duitschland zal zijn. Hat er eenige tijd noc1

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2