1 en voor lceraar in de aardrijkskunde en de geschiedenis de heer L. B. van der Kolk, van Leiderdorp. Van het Nieuwe Diep meldt men aan de N. R. C. dat de geepen- quaestie, waarvan vroeger melding is gemaakt, lusschen de beide contrac tanten nog tot geen bemiddelend resultaat heeft geleid. De visschers gaan voort geep te vangen en bij wagens vol voor de deur van den kooper te brengen, terwijl deze de ontvangst blijft weigeren. Intusschen, sedert de commissaris van policie toelaat dat die geep door de arme lieden wordt weggehaald, verschaft die geepen-quaeslic de koddigste tooneclcn. Zoo dik wijls de deurwaarder namens de visschers zijn exploit aan den kooper doet, die natuurlijk telkens de onderteekening weigert, heeft zich reeds lang te voren een cordon van liefhebbers rondom de wagens met geep geposteerd en staat, met zakken gewapend, op den sprong om aan te vallen; met kracht en geweld moeten de agenten van policie de belegeraars in bedwang houden; en naauwlijks heeft nu de deurwaarder de woning des koopers verlaten, of op een wenk van een der agenten, storten zich allen als gieren op de wagens, en in een oogenblik zijn de gccpen in zakken en mandjes verdwenen. Van de Overijsselsche zeekust meldt men ons, dat in den nacht van Zaturdag op Zondag jl. een geweldig onweder met storm op zee heeft ge woed; ten gevolge waarvan een paar visschersvaarluigen in grooten nood hebben verkeerd en eerst des namiddags in gehavenden toestand zijn binnen- geloopen. Uit Leeuwarden meldt men van den ID"1*": Heden had de harddra verij plaats om een door den koning uitgeloofden gouden zweep, waaraan door 11 harddravers werd deelgenomen. Het mogt den pikeur W. de Boer gelukken met het paard van den heer T. Veldslravan Deinumgenaamd Sophieden prijs te behalen, die hem, na eene toepasselijke aanspraak, door den heer commissaris des konings werd uitgereikt. Na den afloop der harddraverij werd er in de mast geklommenwaaraan 24 jongelieden deelnamen. Heden avond zal er voor het publiek een groot vuurwerk wor den afgestoken. -- Aan het admissie-examen om tot de lessen der Groningschc hoogeschool le worden toegelaten, hebben 3 jongelingen deel genomen, die allen zijn toegelaten. Van de vierlingen, dezer dagen te Ivommcrzijl geboren, zijn de drie jongentjes reeds overleden. Zondag middag gingen te 's llcrl ogen boscli twee miliciens zich in de rivier de Dieze baden. De eerste, zich te water begevende, verdween eens klaps in de diepte; zijn makker dit ziende sprong, nog geheel gekleed, in het water om hem te helpen, maar ook hij kwam niet meer boven. Een der lijken is reeds gevonden. Men meldt uit Maastricht: De plotselinge verandering van winterkoude in zomerwarmte heeft zeer veel bijgedragen lot den groei .der gewassen. De aardappelen, die bier en daar veel van de nachtvorsten geleden hadden, hebben zich door de weldadige regens, in deze maand gevallen, geheel her steld staan over liet algemeen zeer weelderigen op sommige akkers reeds in vollen bloei. Met het maaijen van het gras zal spoedig een aanvang worden gemaakt; de opbrengst kan als middelmatig beschouwd worden. De gczondheidsloesland van menschcn en vee is over het algemeen zeer bevredigend. 's GRAVENHAGE20 Jung. Z. M. heeft goedgevonden de kapitein-Iuitt. ter zee P. Koning, op zijn gedaan verzoek, wegens ongeschiktheid voor de militaire dienst, ter zake van in en door de dienst bekomen ligchaamsgchrekenen C A. L. II. baron van Ileeckeren en 11. E. Biinnik. wegens langdurige dienst, en den kapi tein jhr. L. M. van der Goes, van het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs. thans op non-activiteit, op pensioen te stellen; te bevorderen: tot kapitein- luit. ter zee. de luitt. ter zee 1" kl. jli'. N. A. Ilolmberg de Beckfelt, F. H. P. van Alphen, W. Sluyterman van Loo en G. F. Servalius; en tot luit. Ier zee l« kl., de luitt. ter zee 2' kl. J. C. Joekcs. D. J. Weys, C. A. le Bron de Yexela en J. M. Berends; bij het corps ingenieurs, mineurs en sa peurs te benoemen: tot kapitein der 3e kl., den l,n luit. F. J.van Ileusden van het corps; en tot l'n luit., den 2"> luit. .1. IC. Kcmpees, mede van liet corps; bij hel wapen der infanterie le benoemen, tot l" luit., bij hun te genwoordig corps, de 2* luitt. A. W. K. ter Beek, van het 5e reg. infan terie, en A. J. Prins, van het inslructie-balaillon; in zijnen rang over te plaatsen bij het reg. grenadiers en jagers, den le" luit. J. T. T. C. van Dam van Isselt, van het 3e reg. infanterie. Aan den heer II. van Bergen is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als ontvanger der directe belastingen 2' afd. te Utrecht. Opgeheven zijn de ontvangkantoren voor de 1' en 2' aid., zooals die thans te Utrecht bestaan, terwijl een nieuw ontvangkantoor voor de geheele gemeente is in gesteld; tot ontvanger van dat kantoor is benoemd de heer L. van Teng- nagel de Raad, thans entreposeur der in- en uitgaande regtcn en accijnsen te Utrecht. Tot onlvanger-entreposeur der in- en uitgaande regtcn te Rot terdam is benoemd de heer jhr. K. Slemthans ontvanger der directe be lastingen le aid. te Utrecht. Voorts zijn benoemd lot ontvanger der directe be'astingen te Tholen c. a.de heer C. M. de Blinde, thans ontvanger der zelfde middelen te 's Gravenpolder; le 's Gravenpolder c. a., de heer B. C. Charbon, thans adjunct-controleur der directe belastingen te Schiedam. liet aantal vreemdelingen, die op de feestdagen van 17 en 18 Juuij herwaarts zijn gekomen, was hoogst aanzienlijk. Per Rijnspoorweg werden er langs de lijn van Gouda naar hier ongeveer 3600 aangebragt; per Hol- landschrn spoorweg van Amsterdam, Haarlem, Leiden, Schiedam en Rotter dam 2641en die van de overige stations van laatstgenoemden weg kunnen op 1000 gesteld worden. Van Delft werden bovendien per schuit 250 en per tramway 175 reizigers ongeveer naar hier vervoerd. Gisteren avond had in de zaal van het gesticht der vereeniging van den 11. Vincentius van Paulo het aangekondigde Pius-concert plaats ter vie ring van het jubilié, van Z. II Paus Pius IX ui ten voordecle der r Uot che weezen en verpleegden in de gestichten en de kinderen der armenscboleaur zijn Dit weldadigheids-concert, opgeluisterd door de hoogst talentvolle medewa— TÜ(' king van de gezusters Chastel, de heeren Schelfhout, Andreoli en Iserie|ige'ul4kf werd ook door een talrijk publiek bijgewoond. ei HU ITKN L A NI )SC U K H EIUC. T K .N ai 41 troffen, erd een -•ong en- ider de •erigen, 01 BELGIE. Behalve te Brussel hebben ook le Luik ongeregeldheden plaats geha^^1^, Een groot aantal jongelieden trok de stad door met eene Italiaansche vla.ltoritcit De menigte hield herhaaldelijk voor het bisschoppelijk hotel en het eollegi-et tot der Jczuïten stand, waar, met allerlei kreten tegen de geestelijkheid, etfnde fee oorverdoovend geraas werd gemaakt. De versieringen, die ter eere van de Paus waren aangebragt, werden hier en daar vernield. De woning van d» Italiaanschen consul werd geruimen tijd belegerd. Die consul had de ItijLeb0() liaanschc vlag niet durven uitsteken en voor de pauselijke vlag was hkujue eveneens teruggedeinsd. De menigte eischte nudal hij de Italiaansche vkorde v zou uitsteken, maar het gebeurde niet. irjjzer ENGELAND. f S LONDEN19 Junij. jven e De ex-keizer Napoleon en zijne gemalin hebben verleden Vrijdag bezoek afgelegd bij den prins en de prinses van Wallis op Marlboroughhoustjgfbro Ook ontving de prins van Wallis nog een ander hoog bezoek, namelijk vaiokken Z. IC. H. Fusinis no Myadie een eercsabel voor den hertog van Edinbur; BRUS1 als geschenk van den Mikado van Japan, heeft overgebragt. arsonei Te Sheffield is door de leden van de Trade-Union, eene werkliede#®cllts. vereeniging, een aanslag gepleegd op twee smidsgezellen, die niet tot dr"10^- vereeniging hadden willen toetreden. Zekeren morgen, dat zij aan het weit zouden gaan, bemerkten zij nog in tijds dat hun aanbeeld met kruid wir(p g, gevuld en zeker zou zijn uiteengesprongen wanneer het met gloeijend ijzenoit e in aanraking kwam. Toen zij de policie hiervan kennis hadden gegeven,jopen!) poogde men hen te vermoorden. De v pk en FKANKKIJK. BONI De wapenschouwing, welke den 18llt° door den heer Thiers en de na-De tionale vergadering zou gehouden zijn. heeft niet plaats gehad; eerst vvas'gezeS het gebleken dat het daarvoor binnen Parijs gekozen terrein niet spoedi!®ben i - -•- i,inIVER genoeg kon worden in orde gebragt; een buiten de omwalling der hoofd, Q|| stad gelegen terrein werd daarop gekozen; doch het werd door de sedert' gevallen stortregens onbruikbaar. Het Journ. des Déb. bevat bcrigten omtrent de verkiezingen uit 33^^ departementen, waaruit blijkt dat er bijna overal koningsgezinden of Bona- partisten tegenover de republikeinsche candidalcn opgetreden zijn. De Inter nationale is eendragtig werkzaam om invloed in haren geest op de verkie zingen uit te oefenen; eene verklaring van haar hoofdbestuur in Parijs en drie van aldaar gevestigde secliCn of onderafdelingen zijn in de dagbladen van Parijs le lezen; zij behelzen eene uitdrukkelijke goedkeuring van ilt- handelingen der Commune, of althans den raad om voor leden of vrienden der Commune te stemmen. Intusschen blijft Parijs in staat van beleg, zoo dat het niet vrijstaat openlijke zamenkomsten tot het bespreken der verkie zingen te houden. Volgens de Constit. verzamelt de regering in en builen bet land narigten omtrent de Internationale; daarna zal zij, naar verzekerd wordt, eene wet te»cn die vereeniging voordragen, waarbij haar bestaan in Frankrijk onder strenge strafbepalingen verboden wordt. -- Het is nu gebleken dat in bet adres der vijf prelaten, waarvan de tekst thans door de dagbladen wordt medegedeeld, niet aangedrongen wordt» op eene gewapende lusschenkomst in Italië ten behoeve van den Paus, maar wel op een diplomatiek overleg. De meeste dagbladen oordeelen dat in deze zaak eene zoodanige tnsschenkomst reeds te ver zou gaan. Dezer dagen zijn weder eenige. in de zaak der Commune betrokken'11' personen, in hechtenis genomen, zooals haar gewezen lid Gérardindie met den gedelegeerde Rossel gelijktijdig uil de Parijsche gevangenis is onlvlugt; Regnard. de steun van den procureur der Commune, Rigaull; Garnier, direc- teur-,reneraal der groote opera van de Commune, en ook de generaal' La Ce cilia, die, te Vincennes gevangen genomen zijnde, ontsnapt was en zich naar Moult-Argences had begeven, in de hoop, dat hij aldaar eene schuilplaats zou vinden. Dit mislukte en hij is dientengevolge te Argences in handen van de hem op het spoor zijnde gendarmes gevallen. Zaturdag heeft te Parijs een verschrikkelijk onweder gewoed, dat veel schade heeft aangerigt. Overal stortten losse muren inten gevolge waar van eenige ongelukken hebben plaats gehad. ITALIË. Naar men uit Rome meld.t waren op den 16'1"1 Junij een aantal depu tation uit onderscheiden landen op het Valicaan toegelaten, om den II. Vader geluk te wenschen en huldeblijken van de geloovigcn over te brengen; daarna begaven zij zichten gezamenlijke getale van 470 personenvan hel Valicaan in plegtstatigen optogt naar de St. Pieterskerk om er de jubelmis bij te wonen. De^fcesldag is te Rome zonder storing der openbare orde voorbijgegaan; er had eenige vrees heslaan dat zij door de revolutionaire partij zou ge stoord worden. nmssE x. BERLIJN. 19 Junij. Zondag den 181'". juist ook gedenkdag van Waterloo, werd de pleg- tige dankdag gehouden. Al de kerken waren propvol. De keiz. familie heeft de godsdienstoefening in de garnizoens-kerk bijgewoond. Bij gelegenheid van het gevierde feest is een groot aantal personen bevorderd of gedecoreerd, waarvan de opgave in de dagbladen kolommen vullen. Op de lijst komt ook voor de prinses Friedrich Carldie benoemd I

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2