LfilDSCHË COURANT. 1 1871. ZATURDAG 17 JUNIJ. STADS-BERIGTEN. BINlNENLAN DSC 11E REDIGTEN. N*. 141. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel f aars f3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'sjaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nominers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cent*. De prijs der Advertentiïn is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. r Advertentiën voor DtjilsclilandOostenrijk en Zwitserland worden nitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLEU, Expeditie-Kantoor van Advertentlün te Hamburg, Lvbeck, Frankfort a. .1/.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Siuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. Bij deze Courant wordt verzonden N'. 11 (blad 17) der Handelingen van den Gemeenteraad. aan de Siads-Waag, kosteloos BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gehoord Slads-Geneeskundigen Brengen ter kennis der ingezetenen dal de gelegenheid tot de vncclnallc en revacclnatle voor de onvermogenden, zal worden opengesteldop Zaturdag 29 April, Dingsdag 2 Maandag 8 Woensdag 10 Dingsdag 16 Donderdag 18 Woensdag 24 Vrijdag 26 Donderdag 1 Zaturdag 3 Vrijdag 9 Mei, Jnnij, Maandag Zaturdag Dingsdag Maandag Woensdag Dingsdag Donderdag Woensdag 12 Vrijdag 14 Donderdag 20 Zaturdag 22 12 Junij, 17 20 20 28 4 6 Julij, te één uur voor de vaccinatie, en te twee uren voor de revaccinalie. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. n. BRANÜELER, Burgemeester. Leidex, 27 April 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. ■I BURGEMEESTER en WETHOUDERS dek Gemeente LEIDEN, ontvangen hebbende eene circulaire van den Commissaris des Konings in de Provincie Zuidltol- land, van den 31slcn Jaiuarij jl. {Provinciaal-Blad n°. 25)houdende uitnoodiging, oru, door het aansporen der ingezetenen tot milddadigheid, zoo veel mogelijk het welslagen te bevorderen der jaarlnksche Collecte, welke, ten gevolge van Zijner Majestcits dispositie, van den 16llcn November 1820, n°. 81, door de Districts-com missie tot aanmoediging en ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Neder landen, zal worden gehouden, doen te welen dat, ingevolge het verlangen van gemelde Commissie, ric genoemde Collecte zal geschieden, door daartoe gcinagligde per-onen, inct geslotens bussen, op Maandag en Dingsdagden 19<le" en 20s,e" Junij aanstaande, aanvangende 's morgens te negen uren, aan de huizen der ingeze tenen die verzocht worden op de uitreiking banner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervat, noodigen de ingezetenen dezer gemeente dringend uit, door onbe- krompene bijdragen krachtdadig mede te werken tot dc ondersteuning der instelling, welke zij zoo zeer behoeft, maar gelooven tevens dat de bestem ming van de opbrengst dier Collecte reeds eene goede nilkomst verzekert en voor ieder reijtgeanrd Nederlander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aansporing overbodig maakt. Het fonds, lot instandhouding waarvan die gelden worden ingezameld, strekt toch niet slechts in hel belang der verminkten en inlirmcn van den gedenkwaardigen en heslissenden slag bij Waterloo (een dwaalbegrip dal bij velen lieerscht), neen, ongelukkigen van iedcren strijd, waarin ons vaderland gewikkeld was en nog is, ondervinden liet steeds, dat ten hunnen behoeve een blijvend liefdewerk is gesticht: strijders van den Belgischen veldtogthandhavers onzer magt in Oost- en West- Indische bezittingen, veteranen van 40jarige dienst, genieten nu reeds, of heb ben althans hel vooruitzigt te genieten, van hetgeen hunne landgenooten hebben weggelegd en thans nog afzonderen lot leniging hunner smarten, tot ondersteuning van hunnen gebrekkigen ouderdom. De Nederlandsche soldaat wete het, dat, zoo hij werkelijk in en door de dienst infirm is geworden, er een fonds bestaat, met het doel oin door toelage, boven en behalve zijn pensioen, zijn ongeluk te verzachten; maar het Nederlandsche volk zij er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen, gedachtig aan die ondersteu ning met meer mildheid te verleenen, opdat het fonds aan al die billijke aanvra gen voldoe en de lijst der sollicitanten niet nog een aanzienlijk getal blijve aanwij zen, tot beschaming van den tijdgenoot, die aan het werk, eenmaal zoo krachtig aangevangen, sleehls met slappe handen voortbouwt. Moge de goede uitslag dezer inzameling, waarvan Burgemeester en Wethouders zich reeds vooraf overtuigd houden, het doen zien, dat deze roepstem niet te ver geefs ook tot Leydens ingezetenen werd gebragl! Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER. Burgemeester. Leiden, 15 Junij 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN. 16 Junij. Sedert de vorige opgave zijn door pokken aangetast 4 personen, als her steld opgegeven 13, overleden 1, zoodat nu in behandeling zijn 122. Ter viering van het juhilé van Z. IJ. paus Pius IX wapperde heden aan de woningen der r. k. ingezetenen de Nederlandsche vlag, meestal met bijvoeging van den pausclijken wimpel. In de feestelijk gelooide kerken hadden pleglige diensten plaatswaarbij de opkomst der gcloovigcn aan zienlijk was. De schooljeugd deelde in de feestvreugdede kinderen der r. k. diaconieschool en die der bewaarschool werden, onder gepaste uit spanning, feestelijk onthaald en aan ieder hunner werd, door middel van tombolaeene herinnering aan dezen dag geschonken. -- Even buiten de voormalige Koepoort is lieden middag een boerenkar, waarin twee personen gezeten warenomgeslagen. De beide personen wer den daarbij gewond, de een aan het hoofd en de ander aan het heen; zij waren echter in staat na eenigen tijd hunnen togt voort te zetten. In liet hoofdkiesdistrict Alkmaar zijn bij de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der stalen-generaal uitgehragt 2256 stemmen. Ge kozen de heer mr. J. L. de Bruyn Kops, aftred. lid. met 1254 stemmen. De heer mr. R J. graaf Scliimmelpenninck bekwam 978 stemmen. Tot de vergadering der algemccne synode dezes jaarS zijn afgevaardigd: door de godgeleerde faculteiten: de hooglceraren dr. L. \V. E. llauwenholF, sec. d' J. H. Scholten, te Leiden: dr. B. ter Haar. sec. dr. J. I. Doe- des, te Utrecht; dr. W. Muurling, sec. dr. E. J. Diest Lorgion, te Gro ningen; door de prov. kerkbesturen: de lib. dr. F. J. A. A. Junius, sec. dr. J. Witkop, pred. te Tiel en Zutphen; Chr. Krabbe, sec. G. Molen kamp, pred. te Leiden en Delft; 11. Steenberg, sec. G. van Duyl, pred. te Amsterdam en Broek in Waterland; B. A. Overman, sec. P. Rienstra, pred. te Ucinkenzand en Veere; J. C. Verhocff, see. d'. T. J. van Griet- huyzen, pred. te Utrecht en 't Waal c. a.dp. S. K. Thoden van Velzen, sec. J. Alingh Prins, pred. te Leeuwarden en Kortezwaag; d'. W. B. J. van Eyk, sec. A. A. A. Molhuysen, pred. te Deventer en Vollenhove; S. Coolhaas van der Woude, sec. dr. H. Huysers, pred. te Meeden en Farm- sum: dp. B. Glasius, sec. d'. J. K. Koch, pred. te Geertruidenberg en 's Hertogenboschalsmede mr. E. de Man, sec. A. A. T. de Man, ouder lingen te Breda; J. 11. F. Heerspink, sec. J. J. Swiers, pred. te Gieten en Havelte, alsmede J. van der Veen Az., sec. mr. E. K. J. Berlling, oud-ouderlingen te Hoogeveen en Assen; dr. J. II. de Greef, sec. J. F. C. Kronenberg, pred. hij de Waalsche gemeenten te Maastricht en Arnhem; dr. P. J. J. Mounier, sec. F. J. Plate, ouderlingen bij de Waalsche gemeen ten te Amsterdam en Botterdam; dp. W. F. C. J. van Heel cn D. Hendriksz, pred. te Roermond en Meerssen. Volgens de Londcnsehc Times is het waarschijnlijk dat een aanzienlijk gedeelte der lading en misschien ook een deel van de passagiers-goederen van dc Willem III is gespaard gebleven. Het casco is in de haven van. Portsmouth gesleept en er zijn maalregelcn genomen tot het ruimen van den romp. Met betrekking tol het noodlottig voorval met de bedoelde boot zegt de Amh. C.: Wij vernemen algemeen dat de oorzaak vermoedelijk daaraan is toe te schrijven, dat de stoomketels en pijpen niet bekleed waren, en de warmte-uilstraling het houtwerk heeft doen ontbranden. Hetzij dat dit ver moeden al of niet door het officieel onderzoek zal worden bevestigd, is het evenwel te verwonderen, dat tegen dergelijke gevaren gcene maatregelen genomen worden, dewijl daartoe toch een voldoend middel bestaat in het cement van den lieer Groos te Londen, ter bckleeding van stoomketels en pijpen, hetwelk alle uitstraling der warmte belet, en bovendien geheel onbrandbaar is. Aan liet Ilbl. wordt gemeld dat gisteren de 10le spanning, van de 14dc, der spoorwegbrug over het llollandsch Diep, te Moerdijk, is geplaatst, en dat, indien de regering een kleine premie wil geven, evenals bij de an dere groote rivierovergangen van de staatsspoorwegen heeft plaats gehad, die brug tegen de maand December e. k. tot overgang der treinen gereed kan zijn. Daardoor zou Dordrecht niet meer van alle communicatie ver sloken zijnzooals in den afgeloopen winter gedurende bijna zes weken liet geval was. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den heer dp. F. Place, adsistent bij het physiologisch laboratorium te Leiden, benoemd tol hoogleeraar in de physiologie, in plaats van den naar Heidelberg verlrekkendcn hoogleeraar dp. W. Kiihne. Te Willemsdorp is een groot houten gebouw, dienende lot werkplaats en magazijn van de hb. Volkcr C°.aannemers van den onderbouw der overbrugging over liet llollandsch Diep, afgebrand. Niets vau al wat in het

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1