heeft, hoe groot ook, kon echter nog grooter zijn, want de brandstichters hadden een volledig plan van vernieling ontworpen, en zijn hierbij weten schappelijk te werk gegaan. De petroleum was hun middel van vernieling. Zij hadden zorgvuldig het Parijs, dat zij wilden verwoesten, bestudeerd. De bende had haar stelselhaar geregeld plan. Ilet was haar niet genoeg de brandstoffen opeen te hoopen, ook de waterleidingen werden afgesneden, de brandspuiten, de slangen, de brandladders weggenomen. Toen men hoorde dat de Tuileriën in vlam stonden, werd overal een kreet van schrik geslaakt; want men dacht oogenblikkelijk aan het Louvre Wel kwamen de vlammen digtbij, aangezien de bibliotheek verbrandde, maar, de Ilemel zij gedankt, verder dan tot den drempel van het museum van oudheden ging het vuur niet. Onze schoone marmeren beeldenonze beroemde schil derijen zijn bewaard gebleven. Hiervan hebben wij niets verlorenniets hoegenaamd. SPANJE. Van regeringswege is bekend gemaakt dat de kopermijnen des rijks, te Rio-Tinto in de provincie Huelva gelegen, ten bate der schatkist ver kocht zullen worden. De koopprijs daarvan is op 103 millioen fr. als mi nimum gesteld; wie voor dien of voor hoogeren prijs dat staatsdomein overnemen wil, moet hiervan vóór 30 November aanst. kennis aan de re gering geven, PRl ISSEN. BERLI. 9 Junij. Behalve het geheele corps der i \rde en een gecombineerd bataillon van het Konings-grenadier-regiment n°. 7, zal een uit het geheele Duitsche leger gevormd, gecombineerd bataillon, escadron en batterij artillerij aan den intogt der troepen deelnemen. Te dien einde zal elk bataillon infanterie e'én man en elk legercorps ée'n officier en vier onderofficieren naar Berlijn zenden. Voor de cavalerie en de artillerie is eene dergelijke bepaling gemaakt. Men meldt uit Homburg, dat de gemeenteraad dier stad met algcmeene stemmen het besluit heeft genomen, om zich te wenden tot de hooge rege ring, ten einde vergunning te erlangen om het spel aan de bank, na den bepaalden termijn tot sluiting vastgesteld, te mogen voortzetten. De Fransche regering heeft tot heden toe nog niets afgedaan van de onkosten door het verblijf der geïnterneerde armee in Zwitserland veroor zaakt, zij bedragen ongeveer 10 millioen franken. Door den verkoop van paarden heelt de Zwitsersche bondskas 911,742 fr. ontvangen; in de krijgskas bevonden zich toen het Fransche leger den Zwitserschen bodem betrad 1,727,819 fr., zoodat nog een tekort aanwezig is van 7,360,339 fr. Als waarborg bevinden zich in handen der Zwitsersche regering 60.000 ge weren en 1600 caissons. Te Zurich heelt het geregtshof uitspraak gedaan in de zaak der per sonen, die beschuldigd waren van gewelddadige storing der<orde, bij ge legenheid van het onlangs aldaar door Duitsche ingezetenen gevierde vrede feest. Een aantal personen zijn schuldig verklaard en tot gevangenisstraf van 1 tot 10 maanden en tot geldboeten van 20 tot 100 fr. veroordeeld. INGEZONDEN. Kiezers, past op uwe neuzen! De kiesvereeniging, zich noemende "Hel algemeen belang" heeft, geholpen door het licht van burger en buitenman, na eene eerste mislukking om een remplagant te vinden voor onzen waardigen vertegenwoordiger in de tweede kamer der staten-generaalbehendig een tweeden liberaal opgedokendie zich wil laten gebruiken om den heer 0. baron van Wassenaer Catwyck van de baan te schuiven. Wij voor ons zien er niet veel eere inom als pis-aller van een jeugdiger voorganger, tot zoodanig bedrijf te willen die nen. Ieder wete echter waar hij zich toe leenen wil! Zult gijbezadigde kiezersvan dit districtu andermaal te verwijten hebben, dat gij, door uwe trage opkomst bij de stembus, waardoor het alleen en uitsluitend onlangs mogelijk wastwee achtingswaardige leden van hunne zetels uit de prov. staten te verdrijven die zij jaren lang met eere hadden bezet, dit toeliet; nu het nog hooger belang geldt? Neen, wij verwachten ditmaal betere dingen van u en tevens dat gij uwe verpligting innig zult beseffen; het niet weder op anderen laten aankomen, maar door getrouw mede te stemmen wilt helpen beletten, dat andermaal een liberaal, een' strijder voor de waarachtige belangen van ons vaderland verjage! Wij hebben het toch geleerd van het zoo diep vernederd Frankrijk, althans het moeten leeren, dat het radicalisme ons heen voert naar ongeloof, plun dering, brandstichting en moord. Wat de radicalen ook ontkennen mogen; zij ontkennen, voor zoover zij eerlijk zijn, slechts met een blos van schaamte op 't gelaat, dat hunne theoriën zulke gevolgen niet bedoelen; maar wie waarborgt ons, dat ze toch dezelfde rampzalige gevolgen niet zullen na zich slependie wij er in Frankrijk uit zagen voortvloeijen Wat toch stuit het woedend element, wanneer dijken en dammen zijn vernield? Ook in ons dierbaar vaderland zien wij reeds zoo veel verwoest als een gevolg van het radicale streven. Staatsbankroet grimt ons reeds uit de verte tegen en geheele desorganisatie onzer maatschappij heeft de overhandj ge- j kregen op elk gebied. Waar moet het ten slotte heen met het land onzer vaderendat een- J maal groot werd door godsdienstzin en goede trouw Slechts de schaduw van dat alles blijft ons nog overig. Versterken wij daarom, door geene onberaden keuze, de zucht tot afbre ken die reeds al te lang onze tweede kamer der staten-generaal beheerschte en ons tot aan den rand van het verderf heeft heengevoerd. Herkiezen wij, als onzen vertegenwoordiger den kundigen en onafhankc- lijken van Wassenaer Catwyck, die sitids vele jaren, vol moed, voor onze waarachtige belangen streed, zooals het een man van eer betaamt; die, om gunst noch uit vreezc wijkt en het ons betreuren doetdat niet meer lede van zijn' gehalte, onze landsvergadering tot sieraad verstrekken. Laat u daarom ditmaal niet verstrikken door schoonschijnende redenei u, van liberale zijde, voorgespiegeld, om uwen waardigen afgevaardigd) door een' anderen te vervangen. Helpt redden en behouden wat nog te redden en te behouden is en brenr getrouw aan uwe pligt, op den 13deD Junij e. k.uw stem uit, tot herb noeming vanO. baron VAN WASSENAER CATWYCK. L. Junij 1871. H. De verkiezing voor de Tweede Kamer. Bij de aanstaande verkiezing van een lid voor de tweede kamer in 4 district zal de vraag beslist moeten worden of het wenschelijk is het m® daat van den tegenwoordigen afgevaardigde te hernieuwen of dat men bi mandaat zal toevertrouwen aan den luitenant-generaal Knoop. Blijkens i aanbevelingen der kiesvereenigingen zal er bij deze verkiezing van andet personen geen sprake zijn. De beslissing kan wel niet zoozeer moeijelii genoemd worden, maar zij heeft voor de kiezers eene hoogst ernstige zijd zij behoeven toch niet in alle bijzonderheden het politiek leven der beii candidalen na te gaan of uit te pluizen, want het geldt hier kardinale b ginselen. De candidaten vertegenwoordigen geheel uiteenloopende rigtingi I en de kiezers worden geroepen uitspraak te doenaan welke rigting zij i het belang des vaderlands de voorkeur geven. Zij moeten zich dus held- voor den geest stellen werwaarts beide rigtingen zullen leiden; zich in g moede moeten afvragen; op welken weg zal de eene oi de andere rigtii ons brengen? Wanneer de kiezers zich onbevooroordeeld deze vraag stellenzou di de verkiezing van den heer van Wassenaer Catwyck wel gewenscht zijn Zonder aan zijne verdiensten iets te kort te doen, weet men dat hij is et tegenstander van de tegenwoordige regering, die, wat men haar ook mos te laste leggen, loont dat zij het bewind met eene krachtige hand voert en in den man, dien men als haar hoofd mag beschouwen, een waarboi oplevert dat onze grondwettige instellingen ordelijk en weldoordact tot ontwikkeling zullen komen. Er is meer, de heer van Wasseuat Catwyck heeft zich, en in den laatsten tijd onbewimpeld, uitgelat» over de zaak van het openbaar onderwijs op eene wijze die veron: rustend is. Zijne roeping was het, verklaarde hij o. a., daarop een kracl tigen aanval te doenten einde door de vijandelijke liniën heên I breken. De bedoeling hiervan kan niemand ontgaan. Zijne eischen zulle zich dus niet bepaleneven als de zoogenaamde conservatieve partij verlangt tot tegemoetkoming aan grieven tegen het openbaar onderwijs; zij zulle zich verder uitstrekken, en wel tot vernietiging van het thans bestaan» openbaar onderwijs, slechts te dulden waar het bijzonder onderwijs tekor komt. Geeft een en ander geen stol aan de kiezers om er ernstig ovt na te denken of het wel in het belang des vaderlands is den heer v® Wassenaer Catwyck op nieuw het mandaat als volksvertegenwoordiger to I te vertrouwen Men overwege rijpelijkhet gewigt der zaak dringt er h» Met den heer Knoop zullen wij de proef nog moeten nemen, zegt mis schien. de een of ander. Dat is het geval niet. Reeds vroeger werd hei in het district Alkmaar het mandaat als volksvertegenwoordiger verleend, e slechts toen de tijdsomstandigheden hem in het belang van koning en vadei land tot de actieve dienst riepenlegde fiij dat neder. Het vertrouwen i hem gesteld heeft hij niet teleurgesteld. Uit zijne geschriften is het beken dat hij is een bekwaam man, bezield met liefde voor onze grondwettig instellingen, en dat hij een voorstander is van ons openbaar onderwij! daaromtrent heeft hij zich vroeger in ondubbelzinnige en krachtige taal uil gelaten. Door zijne practische kennis van ons krijgswezen kan hij daarei boven hoog nuttig zijn. wanneer de defensie-quaeslie moet besproken wordet Wanneer men zich dat alles onpartijdig voor oogen stelt: aan de een zijde zekerheid van terug te worden gevoerd tot een tijd die verre achte ons ligt, aan de andere zijde zekerheid van geleidelijken vooruitgang, dai kan het moeijelijk anders of de schaal moet naar de laatste zijde overslaan, en den kiezers de overtuiging schenken dat zij wèl doen Dingsdag 13 Juni hunne stem uit te brengen op den luitenant-generaal W. J. KNOOP. X. AKADEMIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCIIE HOOGESCHOOL. Den 10dcn Junij de heer C. Rueb, geboren te Utrecht, in de regten, n< verdediging van zijn akademisch proefschrift: de baraterie, proeve over i schelmerij van schipper en scheepsvolk. MUZIEKUITVOERING. - MUSIS SACRUM. Op Zondag 11 Junij's namiddags 1 uur. Matinee Musicale, door he muziekcorps van hel 4de regiment infanterie, onder directie van den hee A. Grentzius. Programma: Eerste afdeeling. 1. Sludenlen-Wedstrijd-Marscli Grentzius; 2. Ouverture: "Ostermorgen" Schneider; 3. Potpourri; "Li Chalet" Versteeg; 4. Cavatine de l'Opéra: "Norma" Rellini. Tweede af deeling. 5. Potpourri: "La Reine de Saba" Buggenhoul; 6. Lied. "Abschiei vom Wald" Mendelssohn; 7. Variations pour Trompette-SoloSchmidt 8. Trompet linen-Polka, F. Wagner. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 6