RUITEN LA NDSCIIE REKIGTEN. gunstig; in den Prinsentuin lieeft gisteren zelfs geene enkele uitvoering kunnen plaats hebben. Het vuurwerk is niet afgestoken geworden en is, naar men verneemt, nu voor stads-rekening overgenomen om Maandag over acht dagen, den 19dc° dezer, ter gelegenheid van de alsdan te houden hard draverij om de ten vorigen jare uilgeloofden doch ingehouden gouden Konings-zwecp, te worden gebruikt. Men wil alzoo aan den wensch van velenvooral uil den geringeren standdie over het schorsen van de ker mis en het houden van het muziekfeest nog al ontevreden zich betoonden, tegemoet komen. Een adres van ingezetenen, om in stede van kermis eenige volksvermaken te doen plaats hebben, is heden aan den gemeenteraad aangeboden. Het getal gevallen van pokken isnaar men verneemtin de jongste week in deze provincie weder met 6 vermeerderd; in het geheel hebben zich nu 112 gevallen voorgedaan. Te Tilburg werd eergisteren een stoute diefstal gepleegd. Bij den heer Panhtiys, horologiemaker en winkelier, heelt men een kistje, inhou dende vijf gouden en een aantal zilveren horologies, ontvreemd. Er moet iemand in het voorhuis zijn gekomen, terwijl daar niemand der lniisgenoo- ten aanwezig was. Een persoonvan een kistje voorzienheeft men op dien lijd uit de woning zien komen. liet mogt een der maréchaussees ge lukken den dief, te llilvarenbcek, in eenc herberg, alwaar hij kollij dronk, in handen te krijgen; al de gcstolenc horologies (22, waaronder 5 gouden) zijn bij hem gevonden. De aanhouding ging niet zonder worsteling. De dief verklaarde te heeten J. M. Dreemermanoud 46 jaren, laatst bakkers- gast te Rotterdam. 's GRAVENHAGE9 Jung. Tot kantonregter te Raalte is benoemd de heer mr. D. J. R. Brants, thans kantonregter te Hiudeloopen. H. M. de koningin zal zich tegen HD. geboortedag, 17 Junij, naar het Loo begeven. Men meldt uit Scheveningen: Verleden Woensdag avond ten ongeveer half elf ure bevond zich eene der van den reedcr D. Bruin toebchoorende pinken, gevoerd door stuurman M. Roos, voor Scheveningen op drie uren af stand van den wal. Terwijl men bezig was de vischnetten in zee te wer pen, had de opvarende Cornelis Groen, geboortig van Katwijk aan Zee, het ongeluk met een zijner beenen in den aan het vischnet bevestigden spren kel te verwarren en over boord te slaan. Niets werd door de bemanning verzuimd om den drenkeling te reddenmaar alle pogingen misluktenwaar toe de hooge zee en het stormweder niet weinig bijdroegen. Nog een tweede ongeluk: Gisteren morgen werd gekwetst uit zee te Sche veningen aangebragt stuurman A. Roeleveld van den reeder J. v. d. Toorn. Deze had, toen hij met zijn pink was zeilende, een zoo hevigen slag van de groote schoot tegen zijn regtcrbcen hoven de wreef bekomen,.dat liet gc- hroken werd. De heer M. de Niet reed, gezeten in een tilbury met zijn knecht, K. Vrolijk, van Scheveningen, stadwaarts. De meester had de leisels. Naau- welijks had men een eind ver gereden of het paard, ging op den hol. Onder het hollen, dat steeds toenam, waagde de Niet het, uit de tilbury te springen en bragt het er goed afhjj kw am op zijne beenen te regt en kon zich slaande houden. De knecht, het voorbeeld van zijn meester willende volgen, kon zich ongelukkig door den schok niet staande houdenmaar viel voorover, waardoor hij in het aangezigt, schoon niet erg, bezeerd werd. Eerst aan het Scheveningsche tolhek werd het paard, dat op twee plaatsen gekwetst was, in zijn hollen gestuit. 1; ENGELAN SS, LONDEN. 8 Junij. Aan het Dail-j News wordt uil Versailles geschreven dat er eene schikking omtrent de zaak der Orleans in den schoot van de commissie der nationale vergadering is getroffen; er zou namelijk besloten zijn de toelating der prinsen van Orleans alsmede de intrekking der verbanningswetten aan te raden onder beding dat die prinsen, terstond na hunne toelating als leden der kamer, deze betrekking ncdcrleggen en beloven zich niet weder candi- daat loor het lidmaatschap der tegenwoordig bestaande vergadering te zullen stellen. In dit beding hebben de prinsen van Orleans bewilligd. Dc heer Thiers verlangt dat dc vergadering eerlijk en ter goeder trouw de proef met de republiek neme; hij is afkeerig van eiken stap, die bevorderlijk aan de plolse'ijke herstelling der monarchie zou kunnen worden. liet bestuur der hoogeschool van Oxford heeft met 05 tegen 16 stem men besloten aan den hoogleeraar Döllinger te Munchen den doctorstitel te schenken. FRAN Kit IJ K. Het Joum. iles Déb. bevat een artikel van een Franschen publicist over de middelen tot herstel van 's lands financiën. Het opmerkelijkste daarin, en hetgeen groolcn bijval bij genoemd blad vindt, is het betoog dat terugkeer tot het herstel van beschermende invoerregten, lot het stelsel van kunstmatige bescherming der nationale nijverheidniet het ware geneesmid del voor 's lands volkshuishoudelijke en financiële euvelen is. Het Joum. Off. bevat eene circulaire van Jules Favre, handelende over de oorzaken van den Parijsclien opstandvoornamelijk wordt daarin als zoodanig opgegeven dc opccnhooping van 3C0.0('0 werklieden binnen de hoofdstad, ten gevolge van de onder hel keizerrijk ondernomen openbare werken. -- Dc Constitulionnel verzekert thans ook dat het bewind besloten heeft dc opstandelingen welke in het legerkamp van Satory nabij Versailles opgc loten gehouden worden, ten getale van omstreeks 16000 mannen en 4000 vrouwen, te doen overbrengen haar Nieuw Caledonië, eene kolonie in de Stille Zuidzee, bestemd voor de huisvesting en opsluiting van misdadi gers. Door hetzelfde blad wordt insgelijks, doch minder stellig, berigt dat t het bewind besloten heeft twee forten ol sterkten binnen Parijs aan te leggen, namelijk een op de hoogten van Montmartre en een op de Buttes- Chaumont. Tien duizend bommen, bestemd om brand te slichten, zijn in de cata comben ontdekt. Daar er volgens bescheiden, die bij gevangenen zijn ge- l) vonden, 23000 op last der Commune vervaardigd zijn en er niet veel van 0 dit aantal werden gebruikt, onderstelt men dat er nog eene groote hoeveel heid hier of daar verborgen is. Omtrent den abt Guérin, directeur der buitenlandsche missiën, die onder de gijzelaars van la Roquette heeft behoord, wordt het volgende medegedeeld. In de celdie aan de zijne grensde en met haar gemeenschap had, bevond zich ecu Parijsch burger, die gehuwd was en kinderen had. Na den moord der zes eerste martelaren liet de abt niets onbeproefd om dezen lotgenoot er in te doen toestemmen, dal hij voor hem optrad, indien hij vóór hem werd opgeroepen om gefusilleerd te worden. Dit zou, meende hijgemakkelijk kunnen geschiedenomdat hij uog steeds in hel burger gewaad gekleed was, hetwelk hij bij zijne aanhouding droeg, en hij in de gevangenis zijnen baard en zijne knevels had laten groeijen. Gij hebt vrouw en kinderen, zeide hij, en ik sla mijn leven gewillig af, als ik er dat van een mijner naasten mede redden kan. Daar men de offers bij groepen kiest, blijft er altijd hoop bestaan, dat de laatst overblijveilden bevrijd worden voordat zij aan de beurt komen. Na een langen en edelen strijd met zijnen medegezel, had dc menschlievende abt echter zjjn voornemen moeten laten J varen. PRUISSKN. BERLIJN, 8 Junij. De stedelijke raad der hoofdstad heeft eene som van 15000 th. aange wezen, voor de kosten van een feestmaal in het raadhuis, op den dag van den inlogt der troepen. Ook de keizer met zijne gasten worden daartoe uitgenoodigd. Er moeten dien dag ruim 30000 man ingekwartierd worden. Berigten uit Konstantinopel melden dal aldaar op verschillende punten branden hebben plaats gehad. De eerste ontstond te Tjesme, ongeveer ter zelfder plaatse, waar den 5Je0 Junij van het vorige jaar een groote brand zooveel verwoestingen maakte. Een 100-tal huizen werd in de asch ge legd. De tweede brak uit te Pera, maar was spoedig gebluscht zonder groote schade aan te rigten. De derde ontstond te Galata en aangrenzende wijkenwaar een 20-tal huizen cn winkels door de vlammen werden ver nield. De vierde brand lag te Eyoub een 50-tal huizen in de asch. Men was algemeen van oordeel dat aan brandstichting moest gedacht worden. OOST-IN DIE. j BATAVIA, 28 April. Uit de mededeelingen der dagbladen omtrent het gebeurde te Pckalon- i gan blijkt in hoofdzaak dat een krankzinnig inlander, die zich bovennatuur- jj lijke eigenschappen toekende en reeds eenige volgelingen om zich had ver- zameld, aanleiding lot de ongeregeldheden heeft gegeven. De assistent- resident van Batang, die zich op eene inspectiereis bevond, heeft zich naar e Pekalongan begeven, en toen hij daar aankwam, heeft een der inlandsche e hoofden) die hem vergezelden, in weerwil van zijn bevel om niet te schic- ten,, den krankzinnige, die intusschen zijne vrouw en een paar andere per- j sonen vermoord hadneèrgeschoten. Ongeveer vijftig personenwaaronder verscheidene dessa-hoofdendie verdacht worden van aan de beweging l| imedepligtig te zijn, zijn in hechtenis genomen. Uit de laatst ontvangen berigten blijkt, dat de bevolking hare werkzaamheden rustig heeft hervat, ,en dat de woelingen niet van hare zijde schijnen te komen, maar van die cener dweepziekte secte. De koning van Siam heeft aan onderscheidene instellingen te Samarang eene som van ƒ8600 geschonken. Door hel stoomschip Fesutius is, in vereeniging met het stoomschip der gouv.-marine Telegraafin den loop der maand Februarij jl. een kruis- togt gedaan ter opsporing van Halmaheirasche zeeroovers, die kort te voren zich hadden schuldig gemaakt aan roof en moorden aan het afloopen van een handelsvaartuig. Ongeveer 20 roovers, waaronder een hunner meest! beruchte hoofdenwerden geval en gevankelijk aan het bestuur te Amboina overgeleverdterwijl verscheidene geroofde menschen hunne vrijheid herkregen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik- kingen genomen: Civiel departement. Benoemd: tot resident van Bezoeki, J. D. Mispelblom. Beyer; tot hooidondcrwijzer aan de openb. lagere school te Benkoelen, L. W. Th. Schmidt; tot hoofdonderwijzer aan de openb. lagere school te Japara, J. O. Boulet; tot 3'"1 Europeschen onderwijzer aan dc kweekschool voor inlandsch onderwijs te Bandong. P. Koppenol; tot secretaris, tevens boek houder bij de wees- en boedelkamer te Makasscr, F. II. Blom van Geel; tot 2J'D commies op het residentie-bureau te Soerabaija. H. Henke; lot 2dt° com mies bij het college van boedelmeesters te Batavia, 11. H. G. Revneke; tot 3J«» commies bij het depart, van binncnl. bestuur, A. L. van Hasselt; lot 3<lïn commies op het bureau van den eerstaanwezende ingenieur van den waterstaat enz. in de residentie Samarang. J. L. Scipio; bij de algemeene rekenkamer: tot 2,lr" commies, J. Eschbach; tot S'"1 commies, J. Th. 11. 1 Tausent. Aangesteld: tot makelaar te Soerabaija, G. Khnkcrt. Aangewezen: om te worden opgeleid tot tolk'voor de Chinesche taal in Ned.-Indië, J. J. Roelofs. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den directeur van 'slands drukkerij te Batavia. A. F. G. de Pinéda; aan den 2,len onderwijzer aan de gouv. ambachtsschool te Soerabaija, II. Kuchlin; aan den telegraphist 3C kl. Th. C. Gerlh van Wijk; aan den 2■>«•, commies bij het college van boedelmeesters te Batavia, C. de Koek van Leeuwen, ent aan den telegraphist 2C kl. N. Teengs. Ontslagen: eervol, wegens ver trek, als buitengewoon subst.-grififier bij den landraad te Bandong, J. M. Esche; op verzoek, eervol, uit zijne betrekking, de notaris, tevens vendu-L meester te Poerwakarta (Krawang), W. Kiililer; eervol, wegens vertrek, als buitengewoon subst.-griflfier bij den landraad te TagalP. J. van Kraaijen- oord; op verzoek, eervol, wegens ziekte, de deurwaarder bij den landraad' der stad en voorstad van Batavia, J. A. Scheurkogel; eervol, uit zijne be trekking, de 2' commies op het residentie-bureau te Soerabaija. D. E. van' den Berg; op verzoek, eervol, uit zijne betrekking, wegens ziekte, onder toekenning van wachtgeldde controleur lc kl. bij de Iandel. inkomsten en cultures. mr. W. B. Bergsma. Departemeet ran oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland aan den ritm. van het reg. Ö.-I. caval. J. W. Wynoldy; aan den kapt. der

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2