van Rijnland maatregelen hebben genomen tot inlating van versch water in Rijnlands boezem, te Leidschendam en Gouda, en dat zij verder daartoe werkzaam zullen ziju door het spuijen ie Katwijk. De 86,,e algemeene vergadering van de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen zal op Dingsdag 8 Augustus in het kerkgebouw der doopsgezinde gemeente te Amsterdam worden geopend, onder voorzitting van den hoog- lccraar mr. G. van Tienhoven. Ter kennis van de ambtenaren van justitie en policie is gebragt, dal, blijkens onlangs ingekomen beriglenva'sche stukken vaii een thaler en valsche banknoten van lien thaler in Pruissen in omloop zijn. Sedert ettelijke dagen, zegt de IV. Lt. C., zagen wij de komst van de overlandmail uit Oost-lndië te gemocl. Laatstl. Vrijdag was de dag, waarop zij verwacht werd; het is heden Woensdag en nog is zij niet hier. Die vertraging veroorzaakt spanning en ongemak. Spanning, omdat men be- geerig uitziet naar nadere beriglen uit Pekalongan en Paiembang; ongemak voor den handel, die de remises op haar tijd niet ontvangt. Toch is, ge lukkig de mail geen ongeluk overkomen. Een telegram meldt onsdat zjj den 5d'" jl. te Marseille is gearriveerd. Maar wat is het geval? In plaats van de pakelten, voor Holland bestemd, te Brindisi over te geven, vanwaar zij den 2dfD hier konden zijnneemt de Fransche boot ze mede naar Mar seille, waardoor zij vier dagen langer onderweg zijn, ongerekend nog de vertraging, welke de verzending, door Frankrijk kan ondergaan tengevolge der omstandigheden in dat land. Te Amsterdam weril eergisteren de jaarlijksche vergadering gehouden van afgevaardigden der afdeelingct! en leden der Maatschappij van Weldadig heid, onder voorzitting van mr. J. Bieruma Gosling, president-commissaris der Maatschappij. De voorzitter deed verslag van de lotgevallen der Maat schappij in 1870, en deelde mede, dat de toestand der Maatschappij in 1870 niet zoo gunstig was als de vooruitziglen dat deden verwachten, maar dat toch de resultaten der Maatschappij de geldelijke offers waard zijn. die cr voor gebragt worden, liet fabriekswezen had weder veel nadeel gegeven. Daarom hadden commissarissen besloten de handweverijen op te heffenzich te bepalen bij kleine industriën, en deze uit Ie breiden en te verbeteren. De bevolking der koloniën bedroeg op 1 Januarij 1870 20G4 zielen; er hadden in den loop van het jaar 51 geboorten en 29 sterfgevallen plaats, 14 nieuwe gezinnen vervingen oude. 7 kolonisten-arbeiders werden lol vrijboeren ver heven, 03 kolonisten-kinderen verlieten de koloniën en bereiklen hunne be stemming in de gewone maatschappij. Door wijlen den beer N. van Walree, voormalig voorzitter der afdeé- ling Amsterdam, van de Maatschappij van Weldadigheid, is aan dieafdeeling vermaakt eene som van ƒ1000, onder beding dat die som, na aftrek der gevorderde successieregtenop het grootboek zal worden ingeschreven. Door den officier van justitie te Amersfoort is regjsingang verleend tegen den wisselwachter te Schalkwijk, die het bekende ongeluk aan den staatsspoorwegtrein zou veroorzaakt hebben. Aan den kerkeraad der herv. gemeente te Doesborgh is door een li4 dier gemeente het regt afgestaan om jaarlijks twee knapen te plaatsen op Ned. Mettray bij Zutphcn, een regt door hem verkregen door een gift van ƒ7000. Nog is aan den kerkeraad een kapitaal geschonken van ƒ4000, om ingeschreven te worden op het grootboek der Nat. Schuld, waarvan de ren ten zullen strekken om twee meisjes te plaatsen in Talitha Kumi. 'sG RA YEN 11 AGE, 8 Junij. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Ncderl. Leeuw den heer dr. P. M. Mess, geneesheer van het gemeente-badhuis te Scheveningen. Aan den heer mr. II. W. G. Ras is, op zijn verzoek, eervol ontslag verkend als plaatsvervangend kantonregter te Amsterdam, 3de kanton. Z. M, heeft goedgevonden bij het wapen der infanterie te benoemen bij het 0" reg.lot kapitein 3" kl. den 1'" luit. P. G. van Enst, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 8e reg., tot majoor, den kapitein B. J. F. Trag:r, van het 0' reg., en tot lrn luit. den 2Pn luit. G. P. Cheriex, van het corps. De luit. Ier zee 2C kl. 11 Schotborgh is geplaatst op het wachtschip te YVillemsoo: d. De minister aan binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. In eene zitting van de eerste kamer van heden zijn tegen Zaturdag reeds verschillende ontwerpen aan dc orde gesteld, waaronder dat voor den Oosterspoorweg. De onleigeningsvoordragt voor den Oosler-spoorweg is in de afdeeliugen der eerste kamer vrij algemeen als eene zaak van zeer groot algemeen be lang beschouwd en als zoodanig werd deze voor Nederland bij uitstek ge- wigtige en inderdaad nationale onderneming toegejuicht. Men verheugde zich dat de concessie daartoe verleend is aan eene maatschappij, waarvan op goede gronden kan verwacht wordendat zij dit hoogst belangrijk werk tot stand brengen zal. Men wees daarbij vooral op het groole internationale handels belang, dat daardoor zoozeer kan bevorderd worden, en op het wenschelijke eener concurrentie met den Rijnspoorweg, welke vooral ook door de aan sluiting van Hilversum aan Utrecht wordt geopend. TKN LANI>SCUK WKiIf,TIwN ENGELAND. LONDEN, 7 Junij. Bij de discussiën in het lagerhuis over de artikelen van dc voordragt der regering tot verbetering der leger-organisatie is geblekendat de tegen kanting tegen die voordragt aanhoudt, zelfs sterker wordt; evenwel is nog geen van de ingediende amendementen aangenomen. De heer Gladstone ver klaarde dat de regering eene definitive beslissing van hel huis over die bill, alsmede over de voordragt tot invoering der geheime stemuilbrcnging voor de verkiezingen, in den loop dezer parlementszitling, al zou zij 'ook tot in September moeten durenwilde verkrijgen. Te Newcastle on Tync is eene groole werkstaking onder de arbeiders ontslaan. Tusschen de 9- en 10000 mannen [en knapen loopen daar ledig. Aan de Times wordt uit Parijs geschrevenDe rampen van Parijs zijn hel middel tot ontmaskering der Internationale geweest. Ik heb uit voerige opgaven omtrent die vcreeniging voor mij liggen; naar luid daarvan heeft zij reeds ruim twee en een hall millioen ledenhoewel zij nog maar negen jaren bestaat; doch dit cijfer geelt geene volkomene voorstelling van hare sterkte; immers er zijn een aantal vereenigingen die zich in verband met de Internationale gesteld hebben en bijstand van haar ontvangen, zoo als de Fenians, de Marianne, de Broederschap der republikeinen tc Lyon en die te Marseille, vele geheime genootschappen in Rusland en Polen, en in het algemeen de carbonari overal in Europa, liet hoofdbestuur der Inter nationale, die eene vertakking in Amerika heeft, is in Londen gevestigd; haar leider is een Duitscher, die het denkbeeld heeft opgevat om de tlieo- riën van Baboeuf, LiebknechtJacobi, Proudhon en anderen in eenen be paalden vorm toe te passen en daarvoor te Berlijn eene organisatieeen ligchaam te vormen. Eenen voorzitter heeft het hoofdbestuur der Interna tionale niet; het bestaat uit vijftien leden met eenen secretaris. Ieder land maakt eenen tak der vereeniging uil; elke tak is verdeeld in sectiën, en elke belangrijke sectie heelt onderdeelen benevens een hoofdbureau. Het eigenaardige der Internationale is dat zij zich tot de arbeidende volksklas sen der gansche wereld wendt met eene ook voor den eenvoudigste bevat telijke leer: dat zij steun en wijkplaats aan de revolutionairen van alle landen aanbiedt, en dat zij tevens eene eigene wijsbegeerte en staathuis houdkunde heeftdie fraai genoeg klinken om liefhebbers van theoriën en lieden die belust zijn op den naam van hervormers der maatschappij, tot zich te trekken. Zij heeft vat op de verhevensle en op de laagste gemoe deren. op degenen die onbaatzuchtig wensehen anderen te verheffen, en op degenen die in hunne baatzucht wensehen zich zclven te verheffen ten koste van anderen. Zij heeft een drieledig streven, namelijk op het politieke, het maatschappelijke en het zedelijke gebied; en alzoo kan zij politieke woelgeesten, armen en wijsgeeren in haren schoot opnemen eene vereeniging van krachtenwelke aan de Internationale ongemeen veel sterkte bijzet. Een berigt uit Honkong meldt dat een van Macao naar Callas bestemd schip, met C00 koelies aan boord, een prooi der vlammen is geworden. FBA\ EK IJ K. De heer Guizot heeft in een schrijven aan den voorzitter der natio nale vergadering, dat onder 's hands aan de leden is medegedeeld; den raad gegeven de prinsen van Orleans en ook den graaf van Chainbord van dc verbanning te ontheffen, maar de keuze van den definiliveu regeringsvorm tot eenen lijd van kalmte te verschuiven, en intusschen het bewind van den heer Thiers, wiens beleid hij prijst, de aaugevangene taak, de wcdcr- opbeuring des lands, te laten voortzetten. Men is nog niet gerust omtrent mogelijke plannen van brandstichters. >Aan het station van den Gosterspoorweg zijn eiken nacht 000 ambtenaren op verschillende punten verspreid om te waken. 10 brandspuiten slaan ge reed om bij het eerste gevaar hulp te verleenen. Deze maatschappij betaalt voor waakloon per nacht ruim 000 frs. Bij het doorzoeken van de woning van den burger Aniouroux heeft men zich meester gemaakt van de verslagen der zittingen van de Commune. Daaruit bleek dat besloten was tot vernietiging van de voornaamste monu menten der hoofdstad. Een lid bad zich daartegen verzet en het wanda- lisme genoemd, maar hij werd uitgejouwd, en men vcrecnigde zich met liet gevoelen van Delescluse dat als de vrijheid sterven moestmen haar eene begrafenis moest geven barer waardig. Rochelort wordt, sedert zijn aanhouding, in de gevangenis van de rue de St. Pierre te Versailles bewaakt; bij bevindt zich daar in een zeer don kere cel, die alleen licht ontvangt van een reeds slecht verlicht portaal. Die cel is voor Ier dood veroordeelden bestemd; eertijds was hel het laatste ver blijf van Pivost, ren vadermoorder, die in 1867 te Versailles werd ter dood gebragt. De gevangene is neêrslaglig. somber en stil; hij schijnt beangst over liet lot. dat hem wacht. Gnophnudelijk schrijft hij. zelfs somwijlen in de nachtelijke stille. Behalve de reglers van instructie en de gevangenbe waarders wordt niemand bij Rochefort toegelaten, behoudens de abt Follet, aalmoezenier van dc gevangenis, die hem bijna dagelijks bezoekt. Roche fort ontvangt hem beleefdmaar kouden doel liet steeds voorkomen alsof hij niets van hem verlangt. De heer dc Bonnechose, referendaris bij de rekenkamer, heeft doorbel verbranden van het palcis Orsay een verlies geleden van 800,000 frs. I# zijn bureau, dat een prooi der vlammen is geworden, bevond zich-die som in effecten aan toonder. -- Naar men uit Lyon meldt hebben aldaar talrijke gevangennemingen plaats, die het gevolg schijnen te zijn van het ontdekken van een toeleg om door het verwekken van eene beweging aldaar eene afleiding ten gunsle der in gevangenschap verkeerende Parijscbe opstandelingen te bewerken Onder de gevangen genomenen bevinden zich eenigc officieren der natio nale garde. Naar men aan de lml. II. meldt zou prins Napoleonin afwachtin; van de intrekking der verbanningswclten en van de toelating der prinses van Orleans als leden der nationale vergadering, reeds moeite doen oin iti Corsica tol lid dier vergadering verkozen te worden. ITALIË. Nog steeds wordt van alle zijden gemeld dat de steeds met hare wapeningen op groole schaal doorgaat, in verband slaan, dal na den val der Commune allerlei deelingen van bnilcnlaudsche bladen kwamen, betreffende plannen der Com munislenom de "beweging," zoools zij haar doopten, in België, of waai dan ook «voort te zetten." Onder de landen, door hen uitverkoren, al1 geschikt terrein voor hunne verdere «bewegingen," zouden de mannen vat jari leu .e oen ent evo It m: Jan ooe ent I [0U tan iet! [in! •eg' rins aiel gus erk kei laai gus pal gei de 4 pla On op int rei zo de aa dc Ci' TC h< is ti «I t< V d regering van Italit Dit zoude hiermedt geruchten en mede

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2