LE1DSCIIE COURANT. 1871 IS0. 132. WOENSDAG 7 JEiNIJ. mi rd< de De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50 mei het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. 3.85. liet verstag afzonderlijk is verkrijgbaar voor jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nominers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents, De prjjs der Advertentiën is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. STADS-RER1GTEN. Vergadering van den Gemeenteraad ran Leiden, Donderdag 8 Junjj 1871, 's namiddags te een uur. Onderwerpen 1». Adres van Mr. F. Maclaine I'outhoudende verzoek om ontslag als lieg ent van het H. Geest of Arme Wees- en Kinderhuis. 2". Benoeming van drie Regenten voor hel H. Geest of Arme Wees- en Kinderhuis. edi 3« Benoeming eener Commissie om met ecne door den Kerkeraad der Ncder- duitsch Hervormde Gemeente benoemde Commissie in overleg te treden omtrent de superintendentie over het 11. Geest of Arme Wees- en Kinderhuis. Rekening van de stedelijke gasfabriek, dienst 1870. Rekening van de stads bank van leening, dienst 1870. Suppletoire begrooting van liet Werkhuis, dienst 1870. Voorstel van het raadslid J. Scheltematot uitbreiding van het publiek maken der bij den Raad behandeld wordende stukken. 8». Concept-verordening op het brandwezen. 4" 5». 6'. 7'. BINNENLNDSCIIE GKIUGTEN. LEIDEN6 Junjj. Sedert de vorige opgave zijn door pokken aangetast 12 personen, als her- Ui steld opgegeven 7, overleden 2, zoodat nu in behandeling zijn 158. Bij kon. besluit van 31 Mei zijn, ter voorkoming van verspreiding der PI longziekte onder het rundvee, bepalingen vastgesteld omtrent het houden vdn verkoopingen van rundvee in de provinciën Zuidholland, Noordholland en Utrecht. Het is verboden in de provinciën Zuidholland, Noordholland en Utrecht openbare verkoopingen van rundvee te houden, ten ware door den districtsveearts of een zijner plaatsvervangers een schriftelijk bewijs afgege ven en door belanghebbenden aan den burgemeester van de gemeente, waar de verkooping zal plaats hebbenvertoond zijdat het vee onbesmet en onverdacht van longziekte bevonden is. Het verbod is niet toepasselijk op 'S de eilanden Goederecde en Overflakkee, Voorne en Putten. IJsselmonde, Hoekschewaard Dordrecht en Rozenburg, alsmede op de gemeenten in Utrecht, ^gelegen ten oosten van Maartensdijk, Achttienhoven, de Bilt, Bunnik, Odijk, [3j Werkhoven en Schalkwijk. Bij resolutie van den minister van financiën is vastgesteld de 276!te staatsloterij, Die loterij beslaat uit 20000 loten; 10000 prijzen en 2 pré- 3d niiën. De collecte wordt geopend op Maandag 26 Junjj en gesloten Op s Zaturdag 8 July. De trekking der eerste klasse heeft plaats op 24 July ij en de laatste 100 nommers worden getrokken op Zaturdag 14 October. De Heraut geeft verslag van de op 1 Junjj 11. gehouden vergadering der Vereeniging voor Christelijk nationaal schoolonderwijs. Door den voor- zitter werd aan de vergadering medegedeeld dat was ingekomen een schrij- jfven van den eere-voorzitter, den heer Groen van Prinsterer, zijn leedwezen betuigende, dat hij niet tegenwoordig zijn kon. Hij bood de vereeniging een assignatie groot 2000 aan, om, te midden van veel dat hem bedroeft en ergert, te toonen, welk een hart hij haar toedraagt en hoe vurig liij haren bloei en welstand blijft bcgeeren. Aan de orde waren verschillende voorstellen. De Imlpvereenigingcn Fijnaart en Heiningen en Kampen stelden je voor. dat de vereeniging pogingen bij de regering zou aanwenden, om aller- wege verpligle schoolgeldheffing te verkrijgen. Kampen voegde er bij//ert het programma der vereeniging betrekkelijk de herziening van art. 194 der kgrondwet ten uitvoer te leggen". Fijnaart en Heiningen vroeg, of niet het onderwijs in de geschiedenis uit de hij de wet verpligt gestelde leervakken ïjgeschrapt moet worden, omdat bij het staatsonderwijs een belangrijk deel, ij voor velen het belangrijkste deel der geschiedenis geen geschiedenis meer is, en alzoo eene dubbele wetsovertreding (van art. 23 en art. 1 der schoolwet) '•ontstaat. Bolsward eindelijk wilde, dat bij de regering worde aangedron gen, dat de bijzondere school regel, de staatsschool bijzaak worde. Deze voorstellen worden gezamclijk in dien zin aan de orde gestelddat de voor zitter eerst 'de formele quaestie wenschte uit te maken, of men den tijd '"voor petitionnement rijp achtte. Werd hierop in ontkennenden zin beslist, dan zou de bespreking der voorstellen overtollig zijn. De heer dr. Kuyper ^verklaarde zich voor het petitionnement, namelijk der hoofdcommissie. De up meerderheid der leden deelde echter die zienswijze niet, en meende dat het thans nog geen tijd tot pctitionncren was. De heer Kuyper verklaarde Jdaarop dat hij tevreden zou zijn, indien de vergadering bij motie verklaarde dat zij het gevoelen van het hoofdbestuur, handhaving van liet schoolwet program, beaamde. Met 30 legen 5 stemmen werd dé volgende motie van den heer Kuyper aangenomen: //De vergadering, gehoord hebbende de ver klaring van de hoofdcommissie, dat zij nog steeds het schoolwclprogram van 18G9 als geldig beschouwt, zonder dat dit de individuele vrijheid van eenijf lid in het minst verkorten zou, en dit beamende, gaat óver tol de orde vau den dag." Onze talentvolle landgenootè mcj. Rachel vah Lier, té Darijs, heeft dezer dagen onder treurige omstandigheden hare móéder verloren. Gedurende de ongelukkige laatste dagen van het Parijschc schriktooneel, had zij zich met haar vader, moeder en zuster in een gang drié dagen lang verborgen. Bevende van angst, uitgeput door honger, hadden zij zich na dien tijd we der naar hunne woning (5,le c'tage) begeven, en alles rustig vindende, opende men het raam om op het balkou een paar minuten "vrijé lucht in te ademen toen een kogel dé moeder in den hals trol en haar achterover door de gla zen deed storten; twee dagen daarna was zij overleden. Als een blijk van vermeldenswaardige eerlijkheid wórdt ons, meldt liét Hbl.het volgende medegedeeld. Toen de soldaten, die met het stoomschip 1 Ft llem III de reis naar Indië zouden ondernemen en thans te Harderwjjk terug zijn gekeerd, werden opgeroepen om opgave té dóén van het bjjzon- dcr eigendom door hen bij de ramp van dat schip verloren, niét het óóg op mogelijke vergoeding, verklaarden tweè hunner, dat zij liiets verlëféh had den, en een derde dat hij slechts een verlies van zestien stuivers gelëdéti had, namelijk aan port van goederen, die hem ten geschenke warén gege ven. Men gevoelt eerbied voor zulke mannen, die zich niet alleen aan boord door hun gedrag onderscheiden hebben, maar thans ook geen mis bruik maken van de zoo verleidelijke gelegenheidom hun ongeluk grooler te doen schijnen dan het wérkelijk is. Intusschen hebben vele der iüaii- schappen belangrijke verliezen geleden elt Vérdient het réeds hief én da4f geopperde denkbeeld, om hun een blijk van dankbaarheid té géven, in dén vorm eener geldelijke tegemoetkoming van wege hét publiek, de rhééste aanbeveling. Te Gouda is Zaturdag 11. de 29s,e gewestelijke vergadering van het Ncderlandsch onderwijzers-genootschap in Zuidholland gehouden. Van de voorgestelde punten werden slechts enkele behandeld. Hel punt a //waaraan is de achteruitgang van het gehalte der kweekelingén toe te schrijven?" ingeleid door den heer J. A. v. Dijk, lokte vele discussién uil; o. a. bcweérdé de heer Térwen dat het alleen toe te schrijven was aan dé rigting varf hét tegenwoordig onderwijs, dat de kweekelingén te veel tijd moesten béstedeh tol liet verzamelen van kennis en te weinig lijd overhielden om die nadf eisch te ontwikkelen, liet punt b //Is de beschuldiging waar, dal het Ou derwijs in Nederland niet praclisch genoeg is?" ingeleid door deh lieèr G. B. Lalleman, werd niet veel warmte besproken. Iloe onpractisch dé mcnscli zich in vele gevallen in het dagclijksche leven kan gedragen, wéi'd door mevr. Storm van der Cliijs met een voorbeeld uit eigen ondervinding opgehelderd; maar in weerwil der bewering dat de lagere school niet ge noeg voorziet in de kennis van alles wat in het dageljjksche leven kan voorkomen, stemde men toch algemeen in met het gevoelen van den heef van Everdingendat het lager onderwijs zich alleen moest bepalen lot die vakken, welke de grondslag leggen tot latere ontwikkeling. De volgende bijeenkomst zal te Delft worden gehouden. Uit Rotterdam meldt men dat Z. K. 11. prins Hendrik, gisteren mor gen aldaar aangekomen, aan het station werd ontvangen door den burge meester en den lieer Wolfson, directeur der Ned. stoomboot-maatschappij* Door heide heeren naar de Boompjes geleid, begaf Z. K. 11. zich met laatst genoemde aan boord eener stoomboot naar de overzijde, alwaar de prins het établissement Fcijenoord en den monitor de Haai, benevens de détails voor het in aanbouw zijnde gepantserd riviervaartuig, in oogenschouw nam. Bi) de terugkomst werd Z. K. 11. opgewacht door den heer J. R. Veder, presi dent van het bestuur van het Zeemanshuis, die hem naar deze instelling begeleidde, alwaar de prins de jaarlijksche algemeéné vergadering van deel hebbers en begunstigers bijwoonde. Na afloop daarvdn begaf Z. K. H. Zich naar de Willeuiskade en werd aldaar opgewacht door liet bestutir dcf Znid- hollandsche maatschappij lot redding van schipbreukelingen, ten ciiidé tegenwoordig te zijn bij de proefnemingen met eene niéuwe reddingbóof. Even na 5 ure was dit afgcloopen eii begaf zich dc prins niar het gebouw der Kon. Ned. Jagtclub. Aldaar werd door Z. K. 11. aan het bestuur fan het Zeemanshuis en aan de commissie tot onderzoek déf verschijnselen op den cccaan ten diner aangeboden, na afloop waarvan de prins in duf gebptftfr

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1