}TJVOEGSEL, behonrencte tot de Leidsche Courant van Dingsdag 5 Junij 1S7.1/V°. .130 ers gedaan. Coninck Liefsting was een man van grootc kennis en zeer liberaal. Hel zou vreemd zijn dat men in Leiden, waar eene universiteit ras gevestigd, een man in den vreemde moest zoeken. De heer KolfT, voor eerste maal hier het kiesregt zullende uitoefenen, meende den heer Wig- ers van Kerchem te moeten aanbevelen. Zoolang Indië moest bestuurd 'orden van uit het Binnenhof te 's llagc was het niet onverschillig iemand i de kamer te brengen bekend met den toestand van Indië. De heer Wig- ers van Kerchem had prachtige antecedenten; het was iemand die in Indië ndervinding had opgedaan. Uit aankoop van landerijen, onlangs door hem ge- aan, was het ook gebleken dat hij zijne residentie hier wilde vestigen. - _je heer Buys meende dat het weinig afdoet ol men iemand kiest buiten hel istrict. Men moest, tegenover den heer van Wassenaer Catwyck hebben [3 en naam die klonk, een warm voorstander der beginselen welke door dien =*eer verworpen worden. Dit was hel geval met den generaal Knoop, die, lijkens het mannelijk woord door hem bij zijne verkiezing te Alkmaar ge sproken', zooveel sympathie had voor ons tegenwoordig schoolwezen. Men ^jioest ook hebben een candidaat die*hekend is in het district, en kon men gstlit wel zeggen van den heer Coninck Liefsting. In Leiden hoog gewaar- leerd. was hij minder bekend in de Rijn- en duinstreken. Dat bezwaar I.-vas niet aanwezig bij den heer Knoop. Deze droeg een van de meest [•"lekende en populaire namen, llij had zich door zijne geschriften overal "lekend gemaakt. Zijn persoon zou een protest zijn tegen de benoeming l'j-pn den heer van Wassenaer Catwyck, mede een bekende naam. Overi gens mogt hij er bijvoegen dat men zeker kon zijn dat de generaal >.5Knoop de candidatuur in dit district zou aannemenen al mogt men i-Snet hem de overwinning niet behalen, bij was er stellig niet verle- I'ijjen voor dat hij niet zoo veel stemmen zou behalen dat hij zich zou be- Hagen de candidatuur te hebben aangenomen. De lieer van der Lith was !._jok van meening dat de candidaat, door den heer Buys aangeprezen, op L- len voorgrond moest worden gesteld. Onder de onderwerpen in de kamer '•-nan de orde was die van 's lands defensie een der voornaamste, llij kende Tjeen beter specialiteit in deze dan den heer Knoop. De heer Timraers Werhoeven kwam terug op zijne meening dat het altijd beter was iemand 50it het district te kiezen, wanneer er geschikte personen zijn. Als voor- teeld bragt hij bij de zaak van het leggen van een weg in de Rijnstreek, die le minister Thorbecke had geschrapt. Wanneer men nu iemand in de ka- •^ner had gehad bekend met dat districtdan zon hij daarvoor in de bressen _jijn gesprongen. De heer van Wassenaer Catwyck deed liet niet. De leer Buys meende dal daaruit bleek dat men geen voorstander behoefde te .^rijn van het afvaardigen van een persoon uit het district. Leiden was .—vertegenwoordigd door een persoon uit Leiden en toch was die niet voor •~le zaak opgekomen. Hij meende dat men de vraag, of de candidaat een 'gjfescbikt vertegenwoordiger was, in den ruimsten zin moest opvatten, t. w. »f hij ook kans had gekozen te worden. Coninck Liefsting voldeed wel ,19ian het eerste, maar hij geloofde dat men met Knoop verder zou komen. - 220e heer Timmers Verhoeven zeide in antwoord op den heer Buys, dat de 'l)eheer Taels een vriend van zwijgen was. Hij geloofde dat de heer Knoop Dp liet platte land weinig kans van slagen had. De beer Prins meende dat, daar de heer Knoop bereid was de candidatuur te aanvaarden en voorts de tijd kort was, men niet beter kon doen dan dien heer tot candidaat te kiezen. Daar niemand meer het woord vroegbragt de voorzitter de besproken l^candidaten in stemming. De generaal Knoop bekwam 82 stemmen, de heer Coninck Liefsting 7, en de heer Buys 4 stemmen; 5 der aanwezigen hiel den zich buiten stemming. De generaal W. .1. Knoop werd dus als candi daat geproclameerd. De voorzitter sloot daarop de vergadering met de aanbeveling aan allen, |jOin al wat mogelijk was te doen tot bevordering van de verkiezing van dezen candidaat. Op Woensdag 7 Junij aanst. zal door de leden van de studenten-veree- niging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel, »Pro Patria", een schiet- jwetstrijd gehouden worden. Het terrein van de schietbaan buiten de voor- jjtnalige Marepoort zal geheel tot de ontvangst van het belangstellende publiek worden ingerigt Feestelijk gelooid, opgeluisterd door muziek, terwijl door eene wel voorziene restauratie zoo dames als heeren in de gelegenheid zullen zijn zich te verfrisschenzal het zeker menigeen ver lokken van den wedstrijd getuige te zijn en op deze wijze zijne sym- i<j pathie uil te drukken met het doelwaarmede deze vereeniging werd opge- rigt. De prijzen waaronder er zich een bevind! van Z. K. 11. prins Alexander, !/4 zijn allen door de leden en eere-leden van bet gezelschap bijeengebragt. De wedstrijd zal des middags ten 12 uur een aanvang nemen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende v% deze week dagelijks van 104 tot 115 volwassen personen en 34 lot 41 kinderen, y Gedurende deze week zijn in het badhuis op de Bloemmarkt 78 baden gebruikt. 'Z' - - De minister van binnen), zaken heeft bepaald dat de commissie, belast met hel examineren van hen die het diploma, vermeld in art. 10 der wet van 1 Junij 1865, wenschen te verkrijgen, zitting zal houden op Dingsdag 27 Junij e.. k. en volgende dagen, te Utrecht; dat de commissie, belast met het examineren van hen die eene acte van bevoegdheid als arts wenschen ;iie te verkrijgen, of hunne vroeger verkregene bevoegdheid verder wenschen 90j uit te breiden, overeenkomstig artt. 27 en 28 dier wet, zitting zal houden '/a; op Maandag 12 Junij e. k. en volgende dagen, te Rotterdam; en dat de commissie, belast met het examineren van hen, die eene acte van bevoegd- heid als lmlpapotheker of als apotheker wenschen te verkrijgen, zitting zal houden op 26 Junij e. k. en volgende dagen te Amsterdam. Gedeputeerde staten van Zuidholland hebben besloten tot opening eener inschrijving voor een gedeelte der geldleening ten laste van de prov. Zuid holland, groot ƒ300,000. Nu zal er eene inschrijving in die geldleening worden geopend van 210 aandeelen. De inschrijvingsbilletten behooren te wordtn ingeleverd van Donderdag 29 Junij 1871 tot en met Donderdag den 6den Julij d. a. v., dagelijks, van des voormiddags te 10 ure, tot des namid dags te 4 ure. De opening der billetten heelt plaats Vrijdag, 7 Julij 1871. Volgens het Fad. zijn de geruchten aangaande den persoondie den heer Loudon als commissaris des konings in Zuidholland zal opvolgenuit de lucht gegrepen. De vervulling dier vacature zal eerst bij den minister raad in overweging komenwanneer de aanstaande zomervergadering der prov. staten zal zijn afgeloopen. Voor de 18 opengestelde plaatsen van adelborst 3de kl. bij het kon. instituut voor de marine hebben zich 78 adspiranten aangemeld. Bij de Ned. herv. gemeente te Huizen is tot predikant beroepen ds. Noordink, pred. te Oldebroek; bij die te Zoutelande d9. Pikaar, pred. te Blaauwkapel; bij die te Mijdrecht d\ Hagen, pred. te Wijdenes. Toezegging van beroep is gedaan door den kerkeraad van Broek op Langendijk aan ds. Stipriaan Luïscius, pred. te Scherpenzeel. Ter benoeming van een hoogleeraar in de physiologie aan het athe naeum te Amsterdam, in plaats van dr. W. Kiihne, wien met 1 Augustus eervol ontslag is verleendzijn door burg. en weth. aanbevolen de hh. d'. T. Place, adsistent van het phys. laboratorium te Leiden, en dr. W. Prijer, hoogleeraar te Jena. Uit Leeuwarden meldt men dat door den heer mr. B. Dorhoutvoor eenige dagen aldaar overleden, aan het nieuwe stads-weeshuis, waarvan bij jaren lang voogd was, is gelegateerd de aanzienlijke som van ƒ50,000, en aan de diaconie der Ned. hervormde gemeente 25,000; beide legaten vrij van successie-regten. De prijs der boter was Vrijdag aan de waag aldaar: le soort 45, 2C soort ƒ38, 3" soort 32. Het getal gevallen van pokziekte in die provincie is, naar men ver neemt, in de laatste week weder met een 12 tal vermeerderd en tot 107 geklommen. Baron van Sylzama heeft op den dag, dat hij 25 jaar burgemeester van Dantumadeel was, de 1400 schoolkinderen uit zijne gemeente op 144 boerenwagens een rijtoertje laten doen en op den huize Rinsma te Driesum getracteerd. Te Groningen kreeg Maandag avond 11. een werkman met zijne vrouw een zoo hoog loopenden twistdat zij de woning uitliep onder het uitroe pen der woorden: «ik ga mij verdrinken." Naauwelijks bij den Kijk-in- tjatsboog gekomenvoegde zij de daad bij het woord en sprong van den vrij hoogen walmuur in de Noorderhavenna vooraf eerst het oorijzer en een uitgetrokken rok in het water te hebben geworpen. De man, die haat- op eenigen afstand was gevolgd, schoot onmiddellijk toe, en het gelukte hem met behulp van anderen haar en de weggeworpen kleedingstukken be houden aan wal te krijgen. Volgens een bijzonderen brief uit Buenos-Ayres, door de A. C. mede gedeeld, is aldaar de gele koorts op nieuw toegenomen en zijn de sterfge vallen weder vermeerderd. Verscheidene familiën die naar het land de wijk genomen hadden, doch op het vernemen dat de gezondheidstoestand in de stad beter werd derwaarts waren teruggekeerd, zijn dadelijk aangetast en velen gestorven. 's GRAVENHAGE3 Junij. Z. M. heeft vergunning verleend aan graaf van Bylandt, laatstelijk ge zant te Berlijn, Dresden en Weimar, tot het dragen der versierselen van ridder grootkruis der orde van de Kroon, versierd met het lint van den Booden Adelaar en met geëmailleerde ster, van Albrecht den Dappere en van den Witten Valk, hem respectivelijk seschonken door den Duitschen keizer, koning van Pruissen, den koning van Saksen en den groothertog van Saksen- Weimar, en aan den heer J. T. F. Iluyvenaar, med. doet., le 's Hertogen bosch, tot het dragen der versierselen van ridder der Militaire Orde van Christus, hem door den koning van Portugal geschonken. -- Z. Exc. de heer mr. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nyevelt, is op zijn verzoek eervol teruggeroepen uit zijne betrekking van Zr. M'. gezant bij het hof van Rusland, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. De heeren L. lioyack en F. W. Bunge zijn erkend als consuls van het Duitsche rijk te Amsterdam en Rotterdam, en de heeren J. H. van Loon en W. II. Bruno Bok als vice-consuls van dat rijk te Ilarlingen en Texel, allen op den voet van Nederlandsche onderdanen. De heer Ncill Mc. Lean is erkend en toegelaten als consul van Groot-Brittannië te Batavia. Aan den heer L. W. Varossieau is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Alpbenen in zijne plaats is be noemd de heer A. P. Zaalberg, ten einde deze betrekking met die van bur gemeester der gemeente Aarlanderveen gelijktijdig te bekleeden. De minister van koloniën zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. Onder voorzitterschap van den heer II. D. Potter, werd in liet gebouw Diligentia alhier eene algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging tot bescherming van dieren. De voorzitter sprak de opgekomen leden met een welkomstgroet toe en schetste den toestand, waaronder de vereeniging in het afgeloopen jaar is werkzaam geweest. Dat men in dien tijd minder van die vereeniging vernomen had, moest wel daaraan worden toegeschreven, dat gedurende dat tijdsverloop de mcnschen meer dan de dieren moesten worden \erzorgd en nog voortdurend zorg vereischcn. Hij gaf echter te kennendat de vereeniging niet geheel werkeloos gebleven was en hij spoorde de leden aan niet alleen door geldelijke bijdragenmaar ook door eigen bemoeijing, mishandeling van dieren legen te gaan. Aan een 20-tal

Leydse Courant | 1871 | | pagina 5