LE1D8CHE O li R A H1 STA DS-RER1G TEN. IM.ViNKNI, \M)S(llll'i DKIUOTKN. HUITKNLANDSCIIK IJKUIGTKN. ZATURDAG 3 JUNIJ 1871. N\ 129. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50,: met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, luiten de expeditiekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Advertentiën is van 14 regels f iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gehoord Slads-Geneeskundigcn Rrengen Ier kennis der ingezetenen dal de gelegenheid lot de vaccinatie en revacclnatie voor de on vermogendenaan de Stads-Waag, kosteloos zal worden opengesteldop Zaturdag 20 April, Dingsdag 2 Mei Maandag 8 Woensdag 10 Dingsdag 16 Donderdag 18 Woensdag 24 Vrijdag 26 Donderdag 1 Jiinij Zaturdag 3 Vrijdag 9 Maandag Zaturdag Dingsdag Maandag Woensdag 28 Dingsdag 4 Donderdag 6 Woensdag 12 Vrijdag 14 Donderdag 20 Zaturdag 22 12 Junij, 17 20 26 u Julij, te één uur voor de vaccinatie, en te twee uren voor de rcvaccinatic. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. u. 11RANDELER, Burgemeester. Lewbk. 27 April 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 2 Junij. Sedert de vorige opgave zijn door pokken aangetast 4 personenals her steld opgegeven 2, overleden 4, zoodat mi in behandeling zijn 156. Thans vernemen wij dat de heer mr J. A. Philipse, lid van de eerste kamer der staten-generaal, die dit jaar als zoodanig moest aftreden, een schrijven gcrigt heeft tot de provinciale staten van Zuidhollandhoudende verzoek omwegens redenen van gezondheidbij de aanstaande benoeming lol leden der eerste kamer niet meer in aanmerking te komen. Naar men verneemt heeft de heer mr. J. Loudon, die benoemd is tot gouverneur-generaal van Ned. Indië, liet voornemen, om de aanstaande zomervergadering van de provinciale stalen van ZuiJholland, als commissaris des konings in die provincie, nog te leiden en na den afloop daarvan zijne tegenwoordige betrekking neder te leggen. Men zal zich herinneren dat de heer Mijer eerst op het einde van I860 tot gouverneur-generaal van Ned. Indië werd benoemd, en dat derhalve zijn opvolger ook eerst op het einde dezes jaars hem behoort te vervangen. De Vereeniging tot ondersteuning van door den oorlog verarmde bevol kingen, onder den naam van hel Witte Kruis, heeft n\ 3 van haar bulletin in het licht gegeven. Sedert het laatste bulletin heeft het bestuur eenc dankbetuiging ontvangen van den gemeenteraad van Montbéliard. voor de tijdens de eerste bezending verstrekte hulp. Eene tweede bezending van zaaizaden, ter waarde van ƒ2900, en aan geld ten bedrage van 10900 fr. werd naar de departementen Du Pas de Galais, de la Somme en de l'Aisne verzonden. De laatste opgave van den staat der kas deed een overschot kennen van 8000. Sedert is dit bedrag geklommen tot ƒ15977.50. waar onder begrepen is eene aanzienlijke gift van ƒ3222.58 van de lloll. maat schappij van landbouw, die volgens hel door de maatschappij te kennen gegeven verlangen nu reeds aan zaaizaden is besteed. Op 25 Mei was van de oprigtiug der Vereeniging af bij het bestuur in het geheel gestort de som van ƒ33735.73. Thans is er nog beschikbaar circa ƒ16000. Deze som zal eerstdaags bijua geheel aangewend worden om hulp te verschaffen op ver schillende plaatsen. Met deze som zal alsdan de tegemoetkoming, door het Witte Kruis verleendte zamen bedragen eene som van f 294G5.94. De maatschappij tot bevordering der bouwkunst heeft Dingsdag 11. hare algemeene vergadering te Amsterdam gehouden. De maatschappij lelt 1071 leden. Op de uilgeschreven prijsvragen waren ingekomen 28 antwoorden tv.: 9 op de eerste, eene infanteric-kazerne; 4 op de tweede, eene buiten- societeit; 15 op de derde, voorgevel van een burgcrwoonhuis. De uitslag van het onderzoek door beoordeelaren is geweest: dat, wat de eerste vraag betreft, is toegekend de uitgeloofde prijs aan hel ontwerp van den lieer J. L. Springer te Amsterdam, en loffelijk is vermeld dat van den heer C. R. van Ruyven; wat de tweede vraag aangaat, is toegekend de uitgeloofde prijs aan het ontwerp van de beeren J. L. Springer en J. F. van llamcrs- veld te Amsterdam, en van de ontwerpen, ingekomen op de derde vraag, zijn accessits loegekend aan twee ontwerpen, waarvan de vervaardigers zich nog niet hebben bekend gemaakt. Te Gouda viel Dingsdag jl. een jongen in het water van de Haven. II(j was tot in liet midden gedreven en begon reeds te zinken, toen de lieer Yerhucl, hulponderwijzer, gekleed in het water sprong en de zelfvoldoening mogt smaken den drenkeling te redden. Te Helder is het ramtorenschip Buffel jl. Zaturdag van Shields terug-; gekeerd, aan boord hebbende de nieuwe Armstrong-kanonnen. Aan boord van dezen bodem gebeurde op zijne reis naar Shields een ongeluk. De ma chinist 2d' kl Vermeer, ridder der Militaire Willemsorde, verloor in de uit oefening zijner betrekking den duim zijuer regterhand. Hij is, in Engeland aangekomen, aan den wal zorgvuldig verpleegd en met genoemd vaartuig teruggekomen. Algemeen is de deelneming in het ongeluk van den jeugdi gen man, die ter Kust van Guinea in het vorige jaar zich zoo dapper ge droeg en zich eene zoo eervolle onderscheiding verwierf. liet U. D. meldt dat door den officier van justitie Ie Amersfoort een onderzoek is ingesteld naar hel jongste ongeval van den staatsspoorweg te Schalkwijk; hoewel dit nog niet afgeloopen is, vreest men dat ernstige be zwaren legen den aldaar geplaatsten wissclwachtcr zullen blijken te bestaan. Pinksterzondag, meldt genoemd blad, des namiddags omstreeks 4 ure ont stond er, door eene onbekende oorzaak, brand achter het zand onder Doorn, in een der deiincnbosschen van den heer Kneppelhout van Sterkenburg, Niettegenstaande dc felle droogte en den hevigen wind, die den brand aan wakkerde, gelukte het de brandweer van Doorn en hun, die tot hulp waren toegesneld, den brand spoedig meester te worden, welke door de omgeving der andere bosschen de noodloltigste gevolgen had kunnen hebben. De heer mr. J. Bieruma Oosting. op den huize Oranjestein tc Oude- sclioot, voorzitter-commissaris der Maatschappij van Weldadigheid, beeft ter herinnering aan de nagedachtenis zijner moeder, wijlen mevrouw dc wed. Bieruma Oosting, geb. Cats, en daarbij tevens voldoende aan den wensch der overledene, duizend gulden aan die maatschappij geschonken. Te Groningen werd gisteren morgen het lijk van den hoogleeraar F. Z. Ermerins ten grave gebragt. De hooglecraar dr. Iluizinga bragt bij die ge legenheid hulde aan den overledene als menschgeleerde en hoofd des ge» zins en schetste wat allen verliezen in het plotseling afsterven van den wei- willenden, hartclijken, eerlijken, grondigen en klassiek gevormden geleerde, die zoo leregt een Europeschen naam had verworven. Namens het studenten corps voerde de rector Ailing Mees het woorden ook hij deed uitkomen welk groot verlies de hoogeschool en hare kweckelingen in den dood van Ermerins hadden ondergaan. 'sGRAVEXHAGE. 1 Junij. De heer A. baron Calkocn is, op zijn verzoek, eervol ontslagen als lid en voorzitter van het muntcollcgie, onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten den lande bewezen. Tot kantonregler te Vollenhoven is benoemd de lieer mr. A. lloctb, thans griffier bij het kantongeregt te Oudenbosch; lot griffier bij het kan tongeregt te Oudenbosch de heer W. P, Koningstemthans griffier bij het kantongeregt te Hulst; en tot plaatsvervangend kantonregler te Oirschot zijn benoemd de hh. C. van Leenhof, notaris aldaar, en G. H. Peters, ont vanger der registratie aldaar. Door den minister van financiën is bepaald dat de navolgende ambte naren bij de administratie der posterijen hunne funcliën zullen uitoefenen als volgt: de surnumerair W. G. Krusemau, ten postkautore te Sneek: de surnumerair A. van Baab van Canstein, ten postkantore te Heerenveen; de surnumerair C. L. Rambonnet, ten postkantore te Bergen-op-Zoom. De minister van binnenl. zaken zal morgen geen gehoor verleenen. De liberale kiesverceniging "de Grondwet" heeft tot haren candidaat bij de verkiezing voor de tweede kamer gekozen den heer mr. M. A. Godefroi, die echter voor die candidatuur heeft bedankt. BELG IE. Dc voordragt der regering tol wijziging van een aantal bepalingen der kieswet en bepaaldelijk lot verlaging van den census voor liet gewes telijke en gemeentelijke stemregt, is door den senaat in haar geheel aan genomen, en wel met 34 tegen 17 stemmen; drie leden hielden zich buiten stemming. De Echo du Pari. wil welen dat Felix Pyat en Grousset in Zwitser land zijn gearresteerd. Het berigl ditr aanhouding zou officieel medegedeeld zijn aan de Belgische regering.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1