UUITEALAADSLilib l'.LIÜL 1ILN PER TELEGRAAF. het oog zoovelen, luin dierbaar, in de ranke sloepen zien afdalen. Hel is intusschcn Zalurdag geworden; de wind legt zich; de duisternis doel het fel brandend schip te beter uitkomen, ltaar dobberen 6 a 7 kleine booten op de baren, zoo beladen dat er groot gevaar bestaat voor omslaan ol zinken. Eindelijk ziet men een naderend licht, het wordt bereikt, en wie schetst tie gevoelens der straks nog onzeker ronddobberende honderden, toen zij zich andermaal op een zeebouwend vaartuig bevonden. Opmerkelijk was de vraag van den Franschen gezagvoerder: "êtes-vous des Allemands? Op het ontkennend antwoord werd dadelijk hulp verleend. Een der geredden ziet bij hel schijnsel van de vlammen op zijn horloge: hel is 2 uur min lü mi nuten. Er wordt eene ontploffing gehoord: 3 kruidvaten zijn aangetast; weldra springen ook de ketels, liet zoo trotsche als schoone zeekasteel is in weinig uren een totaal wrak geworden. De gewaarwordingen, die allen bezielen, kau men met geen pen beschrijven. De traan in veler oog was een welsprekend bewijs van hetgeen in het hart omging. De ontvangst te Portsmouth was uitnemend, de bevolking gaf de treffendste blijken van deelneming en sympathie; zoo zag men o. a. een meisje zich van baar schoeisel ontdoen, om een der militairen hel loopen gemakkelijk te maken. De Times meldt nog hel volgende: Hel uitgebrande casco van het ijzeren schroefstoomschip kwam Zaturdag omstreeks 12 ure te Spithead aan. Nadat het op de zandbank nabij Portsmouth was gezet, werden er gaten in ge boord om het vuur uit te doovendat steeds voorlwoedde in het onver- brandc overschot van de steenkolen vóór de machinekamer. De brand barstte uit, terwijl men hel land in het gezigt had, en tijdens een prach- tigen kalmen nacht; er waren andere schepen digt in de nabijheid om lntlp te verleencn, zoodat tot de laatste man aan boord eene veilige gelegenheid vond om hel brandende schip te verlaten. Zijdie geheel gekleed waren mogten van geluk spreken. Ileelwal vrouwen en kinderen landden te Ports mouth in nachtgewaad. Sommigen waren gedeeltelijk gekleed, doch barre voets en zonder hoofddeksel. Allen bevonden zich in den toestand waarin zij het schip verlaten hadden om hun leven te redden. Al wal hun toebe hoorde-was een prooi der vlammen geworden. Een heer en dame, Duii- schcrs. waren onlangs gehuwd, en zouden zich te Batavia gaan vestigen; alles wat zij bezaten, ter waarde van 1500 luidden zij bij zich in den vorm van allerlei goederen, waarmede zij ginds een toco zouden openen. Dit alles ging te loor enongelukkig genoeg voor henwas het niet ver zekerd; zij zijn nil van alle middelen ontbloot. Dit geval is echter volstrekt niet éénig onder de ongelukkige passagiers. Tot gisteren middag (21 Mei) werd voortdurend water in het wrak gespoten. Desniettegenstaande is het vuur nog niet geheel gebluschtde kolenmassa brandt nog van binnen. Gelijk de boot nu op de zandbank ligt, heeft zij een hoogst merkwaardig aanzien. De ijzeren huid boven de waterlijn is, tengevolge van de ontzet- lende inwendige hitte, in allerlei boglen gewrongen. Aan boord zelf is het schouwspel nog vreemder. Alles, van voor tot achter, vormt een ver warde massa van doorcengewrongen ijzer. Van wat brandbaar was, is niets meer te vinden; de ijzeren dckbalken zijn gebogen en gebroken, als door een vulcanische werking. Eenige passagiers schrijven de ramp hier aan toe, dat uit de machine door de kajuit pijpen liepen die een groote hitte uitstraalden. Dit is evenwel eene bloole gissing. De oorzaak van den brand kan slechts blijken uit ce'n officieel onderzoek. Naar men uit het Nieuwe Diep meldt zal het stoomschip de Talk zich naar Spithead begeven, om het détachement kolonialen in te nemen en derwaarts over te brengen, hetwelk zich aan boord van het stoomschip IT ill cm III heeft bevonden om naar ludie tc worden overgevoerd. Te Arnhem had eergisteren een hoogst treurig ongeluk plaats gehad. Een der officieren van een aldaar in garnizoen liggend regiment, met een paar vrienden op zijne kamer zijnde, sprak met deze over het schijfschic- ten, waaraan hij dien morgen had deelgenomen, en terwijl hij zijn revolver werktuigelijk hanteerde, ging een schot af. dat hem onder het hart trof. Hij stortte neder met de woorden: "lk wist niet dat het geladen was!" De wond schijnt zeer ernstig. Dezer dagen zond een aannemer van een gedeelte der spoorweg- en kanaalwerken op Walcheren, te Nieuw- en St. .loosllaiid woonachtig, een zijner bedienden met eene som van 2244 naar een kantoor iu Mid delburg. tot het betalen van een wissel. In plaats van daaraan te voldoen, is die persoon met die gelden spoorloos verdwenen. 'sGRAVEN1IAGE. 24 Mei. Z. M. heeft vergunning verleend aan graaf van Zuylen van Nijevelt, Ned. gezant te St. Petersburg, lol hel dragen der versierselen van ridder 1» kl. der St. Anna-orde. hem door den keizer aller Kussen geschonken. Tot vice-president der commissie tol de zaken der protestantsche ker ken in Ned. Oost- en West-IndiC is benoemd de S. F van Hasselt, secretaris van de algemeene synode der Ned. licrv. kerk. thans lid dier commissie, eu tot leden dier commissie de lib. .1. F. Roux, thans buitengewoon lid, en W. D. Statins Muller, pred. bij de Evang. Lutli. gemeente te Schiedam. B:j' dc beraadslagingen in de tweede kamer'op gisteren werd, na de door den minister van oorlog gehouden rede. op nieuw gelreden in-een onderzoek van hetgeen ten behoeve van ons krijgswezen behoorde te wor den gedaan. Aan den eenen kant werd opgekomen tegen het hooge eind cijfer der begroeting, en de meeuing voorgestaan dat liet niet in de rigting eener liberale politiek kon liggen, militaire zaken op den voorgrond tc plaatsen; aan de andere zijde werd de overtuiging uitgesproken, dat dooi den tegenwoordigen minister van oorlog niet voldoende voor de verdediging werd gezorgd. De vraag werd ook behandeld, of het lil de tegenwoordige omstandigheden raadzaam kon worden geacht de begrooting van oorlog at te stemmen. Door sommigen werd te kennen gegeven dal zij in zoodanige afstemming bezwaar vondendaar men er tegen op moest zien eene minis teriele crisis te doen ontstaan; anderen daarentegen hadden in hel belang des lands tegen zoodanige handelwijze gcenc bedenking. Door den minister werden daarna nogmaals zijn beleid en plannen verdedigd. In antwoord op den heer Jonckbloet, die de vraag had gedaan of hij, wat betreft de leger-drganisatie bij de wet, ook namens hel kabinet had gesproken, ver klaarde hij dat hetgeen hij daaromtrent had gezegd zijne individuele meening was. Omtrent dergelijk punt van ondergeschikt belang konden zijne amlit- genooten van eene andere meeuing zijn of hij met hen verschillen. In de zitting van lieden zijn de beraadslagingen over hel hoofdstuk Oorlog voortgezet. Onderscheidene artikelen leverden nog slof tot aaiimcr- hingen, o. a. de vestingen en de kazernering. De heer van Hooien stelde hij afd. i2, art. 26. voor dien post (nieuwe kazerne tc Kreda) met 41150 te verminderen. Dit amendement werd verworpen uiet 36 tegen 33 stemmen, liet hooldstuk Oorlog werd daarna aangenomen met 41 legen 27 stemmen. Vooraf verklaarden de bh. Rredius en Idserda dat zij voor het hoofdstuk zouden stemmen, uit vrees dat de verwerping eene ministeriele crisis rnogt ten gevolge hebben: en de heer van Zinnicq Rerginann dat hij er voor zou stemmen omdat de minister, door zijne verklaring omtrent de legerorgani- satic, getoond had dat hij een beginsel niet prijs gaf voor de portefeuille. Daarna was hoofdstuk IX (koloniën) aan de orde. Hierover voerden nog enkele leden het woord. Ook dal hoofdstuk werd aangenomen, met 55 legen 8 stemmen. Morgen komt in behandeling de aanvulling der wet op de mid delen enz. - Gisteren avond is uit het kanaal nabij de diergaarde hel lijk opge haald van een alhier in garnizoen liggenden jager, die sedert 10 dagen ver mist werd. Te Schcveningen is het met de visseherij gedurende de laatste dagen slap gesteld. Met het schoone weder zijn er verscheidene badgasten aange komen. De commissie van bijstand in liet beheer van het gemeentcbadhuis heeft bekend gemaakt, dal het badhuis en de restaurant <jp Zondag 28 Mei aanst. zullen geopend worden. K NT G ïi Li A Nf D. Volgens bcriglcn uit Buenos-Ayres begint de gele koorts aldaar iu hevigheid te verminderen, liet cijfer der dagelijksche sterfgevallen was lot ongeveer 100 gedaald. FIllNkSfJ H. Blijkens bet officiële verslag van de zitting der nationale vergadering waarin het definitive vredesverdrag werd behandeld, heeft de heer Thiers hij die gelegenheid o. a. ook hel volgende gezegd: Dat er geen beter vredes verdrag voor ons te verkrijgen was, wordt thans nog erkend; later, wan neer de krijgsgebeurlenisseu wal verder achter den rug zijn. zal de laster het vredesverdrag aantasten; hij begint het nu reeds te doen; en ik houd hel voor zekerdat in hel vervolg mijn goede naam zal worden bezwalkt wegens het sluiten van dezen vrede, hetgeen ik als de vaderlandlievendste daad van mijn gansche leven beschouw. Dat de vredesbedingen eigenlijk meer bet werk zijn van de generaals, die den oorlog gevoerd hebben, dan van de diplomaten, welke een einde aan den slaat van oorlog maken, was liet gevoelen van Napoleon I. van dien veldheer, wiens groote naam stand houdt, al is in Darijs de zuil op hel Vendöme-plein omver geworpen. Ja booswichten en domkoppen hebben een groot gcdenktceken van Frankrijks roem omver gew orpenhetwelk niet den roem van eenen persoon, maar den roem der natie zelve vereeuwigde. Met het sloopen van dal bronzen gc denktceken, met liet versmelten daarvan lot geldstukken, is het geheugen van het mcnschdom niet verdwenen. De val van een gedenktceken kan even min de geschiedenis uitwisschenals bij voorbeeld liet verbranden van een boek. Zoo is er een boek over het consulaat en liet eerste keizerrijk, door mij opgesteld, en van welks vervaardiging mij thans een verwijt wordt gemaakt, men kan dal bock wel verbranden, doch het mensclido'm zal steeds gedachtig blijven aan het genie van den man, die door zijne ma-; tckioze eerzucht Frankrijk ongelukkig heelt gemaakt. Ja. reeds geniimen tijd geleden zeide ik aan eenen prins van hel kciz. huis. terwijl wij over den veldslag van Sadowa spraken: "Dat is door hel noodlot over ons land beschoren: uw oom heeft Frankrijk ongelukkig gemaakt door zijn genie: uw neef zal het ten verderve brengen door zijne middelmatigheid." Rocliefort is iu een door twee paarden gelrokken omnibus, voorafge gaan door een escadron gendarmes, omringd door Afrikaansche jagers, en geyolgd door een escadron van hetzelfde wapen, tc Versailles aangekomen Tul weerwil dat hij zich vermomd had, was hij voor ieder dadelijk herken baar. De woede des volks tegen Rocliefort nam gedurende den togt gaan deweg toe. «Weg met den moordenaar! ter dood met hem!" hoorde men roepen. Eenige wilden hem uit den omnibus slepen, en de cavalerie had de grootste moeite, hem tegen mishandeling te vrijwaren. 1 'sGRAVENHAGE, 24 Mei. De kicsvereeniging "Vaderland en Koning" alhier, heeft in hare vergadering van heden lol lid van de tweede ka mer, in plaats van jhr. de Casembroot, geproclameerd mr. W. Wintgens. advocaat. VERSAILLES, 23 Mei, ten 3 ure. Nadat Clinchant Balignolcs bezet had. heeft hij van de zijde van Clichy Monlmarlre aangetast, üp hetzelfde oogenblik kwam Lamirault langs de Seine opdagen van den kant van St. (Juentiii, ten einde het noordelijk spoorwegstation aan tc vallen. Na verloop van een uur was Moiitmartre iu onze handen. Generaal Cissey heeft zich zijnerzijds meester gemaakt van de groote barricade aan de Chanssée Moine. De operation worden met kracht voortgezet. De algeheele onder drukking van het oproer wordt legen heden of morgen tegemoclgczien. De verliezen aan enze zijde waren gering. LONDEN, 2-3 Mei. In de op lieden gehouden zitting van het Ilooger- huis heeft Lord Granville verklaard, dal Duilschland eene schadevergoeding van 177.600 francs uitgekeerd heelt voor de Britsche schepen, die de Duil- sclie soldaten indertijd in de Seine hebben doen zinken. BRUSSEL, 23 Mei. Het gerucht loopt, dat Félix I'yat en Pascal Grousset alhier zijn aangekomen. PARIJS. 24 Mei. De barricaden op de place Vendöme en de place de la Concorde bieden nog wederstand. In de rue Rivoli en liet quarlier Made- ïeii.e zijn zware branden ontstaan. De aanvallen der Versailler troepen op de laatste barricaden in Belleville zijn zeer hevig. liet verzet der opstan delingen is wanhopig. De Versaillers hebben groote verliezen geleden. LONDEN. 24 Mei. Daily IVews meldt uit Parijs dat generaal Y'inoy het hotel van het ministerie van oorlog, generaal Clinchant het operagebouw bemagtigd heeft. Volgens..Daily 'telegraph zullen Rocliefort, benevens de Polen en Garibaldianenvoor een krijgsraad te regt staan. Uit Bou logne wordt berigt dal op de spoortreinen en iu de schepen de strengste nasporingen worden gedaan om de vlugtelingen aan te houden. De Times meldt uit Versailles dat Bellevillle, het stadhuis en de Tuileriën zich in han den der optsandelingen bevinden. VERSAILLES, 23 Mei, 10 ure. Behalve hel Louvre en de Tuilerim, heb ben dc phandelingen ook in brand gestoken het paleis van het Legioen van Eer, dat van den staatsraad en andere gebouwen. Alles wordt door middel van petroleum iu vlam gezet. De atmospheer te Parijs is doordron gen van eene sterke peiroleum-reuk. Dc Versaillers rukken aan dc linker zijde op tot achter Belleville, in liet midden tot aan het Louvre en de Hal les. aan de regterzijdc lot aan liet Observatoirc. Men gelooft dat de op stand lieden avond geheel zal bedwongen zijn, PARIJS. 24 Mei, 1 uur. Eene verschrikkelijke ontploffing heeft er in het middengedeelte van Parijs plaats gehadwaarschijnlijk in het stadhuis. Groote b.andendikke rook.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2