T IülTKi\LAM)SCIIK UITK,N ■relies, en eene verhandeling, gelilcld: Laatste lijsi van IVederlandsche schildeleugelige insecten door haar lid m'. S. C. Snellen van Vollenhoven. Nadat een tiental nieuwe prijsvragen op natuurkundig gebied waren uitge schreven benoemde de vergadering tol binnenlandsche leden der maatsehappij de lib dr. J. R. E. van Laer, leeraar aan de rijks-veearlsenij-school te Utrecht, en d". T. Zaaijer, hooglecraar in de geneeskundige faculteit te Leiden, en lot buitenlaudsche leden: de heeren J. S. Slas, directeur der munt te Brussel, en J. B. Davis, te Shcllon, in Engeland. Te Utrecht is Zondag 11. de laatste vergadering gehouden van de 11 jaren bestaan hebbende Nederl. typographiscbe hoftfdvereeniging. De voor handen gelden werden door een 50-tal nog ovcrgeblevcu leden gedeeld. Aan den president en den secretaris werd door die leden een blijk van waardering hunner verdiensten aangeboden. Te Deventer aan de zwemplaats verdronk Zaturdag 11. een 10-jarig jongentje. Bij het spelen met andere kinderen liep hij over eene leuning vanwaar hij in de diepte nederstortte. lu plaats van uil de buurt om hulp te roepen, liepen de kinderen naar de ouderlijke woning, die zeer ver van die plaats verwijderd isde moeder ijlde naar de aangewezen plaats en zag in de verte haar eenig kind met den dood worstelen. Toen zij naderbij kwam, haalde zjj hem uit het water, maar de laatste levensvonken waren reeds uitgedoofd. Ook onder Rossum kwam dezer dagen een kind noodlottig om het leven. Zekere Geys was met zijne vrouw op hel land werkzaam. Twee kinderen bevonden zich alleen te huis; een van 6 maanden lag in de wieg, het ander van 5 jaar moest op hel jongste passen, en bezig zijnde bet kind te wiegen, trof hem het ongeluk dat de wieg kantelde en hel kind in liet vuur viel (de haardstede was gelijkvloers), waardoor het zulke brandwonden bekwam dat hel kort daarop overleed; Te Leeuwarden is gevankelijk binnengebragt een arbeider uit het dorp Minncrtsga, die zich aan vier diefstallen van schapen uil de weide had schuldig gemaakt. Met eene som van ongeveer K'O. als opbrengst van het gestolenehad hij zich naar Engeland begeven, doch, door geldgebrek ge drongen, was hij van daar weder naar zijne vroegere gemeente terugge keerd. In deerniswaardige!! toestand vond men hem onder een hoop aard- appellool aan den Zeedijk verborgen. Op die wijze had hij vier dagen doorgebragt. Ilij was bijna uitgehongerd. Te Breda is gevankelijk binnengebragt een meisje van Belgische afkomst, oud 19 jaren, dat, in het naburige Zundcrt woonachtig, van kindermoord verdacht wordt. Naar men uit Middelburg meldt is de opening der réunic van de afge vaardigden der Waalsehe kerkendie den B»'™ Junij aldaar zou plaats heb ben, céne week uitgesteld, ten einde de leden in de gelegenheid te stellen op 13 Junij aan de verkiezing van leden voor de tweede kamer deel, te nemen. Men meldt uit Ylissingcn dat dagelijks uit de onlangs even ten westen dier stad aangevaren en gezonken stoomboot Holy llood, door middel van een duiker, stukgoederen, breikatoen, balen met geiten- en konijucnvclhfii vaten verf enz., worden opgehaald. Zijne togten naar het schip, dat op 20 meters beneden laagwatcr ligt, duren niet langer dan 25 minuten, liet daarvoor uit te keeren loon beslaat in de helft van de zuivere opbrengst van het opgedokene, waarvoor hij echter een kotter, de noodige luchttoe- stellen, 9 manschappen enz schijnt noodig te hebben; de grootste opbrengst gedurende één laag watergelij heeft de waarde van 3000 bedragen. 'sGRAVEN11AGE. 23 Mei. Door Z. M. zijn benoemd: tot regter in de arrond.-reglbauk te 'sGra- venhage jhr. mr. S. M. S. de Savornin Lobmanthans regter in de arrond.- regtbank te Alkmaar; tot regter in de arrond.-reglbauk te Rotterdam de heer mr. J. van llcukelom, thans regter in de arrond -regtbank te Gorin- chem; tot kanloni egter te Sneek de heer mr. Rcitsma, thans regter in de arrond.-regtbank aldaar; tot griffier bij liet kanlongeregt te Gennep de heer mr. A. Brocdelet, advocaat Ie Gouda. Aan den heer mr. G. de Wilt Hamer is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als procureur bij de arrond.- reglbank te Goes. De lieer J. Wiggcrs is, op zjjn verzoek, eervol ontslagen als directeur van het pos.kantoor te Oldcnzaal, en de beer M. J. Cambier, op zijn ver zoek, als surn unerair der pos crijcn. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der infanterie te benoemen tot 1 11 'uit. bij hun tegenwoordig corps de 2f luiti. J. G. Beckers, van liet le, J. S. van Bijsterveld, van hel 4', en J. A. G. 11. van Moll, van het 6e reg.en iu zijnen rang over le plaatsen bij het reg. grenadiers en jagers den 1 luit. jlr. A. M. G. II. Bowier, van het instruclie-bataillon. Bij d.e beraadslagingen in de zitting van de tweede kamer van giste ren, over het hoofdstuk oorlog der slaalsbegrootingtraden onderscheidene leden in vele bijzonderheden betredende den toestand van ons verdedig ings- wezen. Men wees daarbij op de leemten, welke bij de mobilisatie van het leger in den vorigen zomer aan hel licht gekomen waren. Vooral vestigde men de aandacht op de zwakheid des legers, liet ondoelmatige der indcc- ling, hel gemis aan geoefendheid bij de troepen, den onvoldoenden voor raad aan materieel, liet gebrek aan een behoorlijk aantal officieren, de inrigting der militie en zanicnwerking niet de schutterijen, enz. Aan den éenen kant vveuschte men dat daarin op afdoende wijze reeds bij deze bc- grooting zou worden voorzien, en werd door hen, die dit gevoelen voor stonden, verklaard dal zij lot het locslaan van grootc uitgaven zouden overgaan, zoo men slechts de overtuiging bekwam dat de verleende gelden d elmatig zouden worden besleed. om welke redenen men van den minister van oorlog nadere toelichtingen omtrent de door hem gevormde plannen wenschlc te bekomen. Anderen verlangden daarentegen dat aan deze be- grooling liet karakter van credietwet niet ontnomen en het cijfer lerugge- bragt zou worden tot de hoogte, welke als volstrekt noodig te beschouwen was om tot instandhouding van het bestaande te dienen, en vooreerst niet verder te gaan, ten einde niet vooruit le loopen op de wettelijke regeling van het vestingslelsel en de legerorganisatie;" welk laatste onderwerp echter anderen alleen bij koninklijk besluit wenschlen geregeld te zien. Daaren boven meende men van denzclfden kant, dat de voorgestelde verhoogingen niet moesten worden bewilligdalvorens men over den staat van ons ver dedigingswezen naauwkeurige officiële verslagen en overzigtenen daarmede gepaard gaande wetsvoorstellen zou hebben bekomen. Omtrent liet beleid van den minister van oorlog werden tegenstrijdige gevoelens aan den dag gelegd. Sommigen verklaarden in hem genoeg vertrouwen te hebbenzoo dat zij de begrooting van oorlog zouden aannemen, opdat de minister de gelegenheid zou hebben zijne hervormingsplannen te verwezenlijken, en de noodige verbetering in te voeren. Anderen hadden tegen dat bestuur wel bedenkingen en achtten zich omtrent de keuze der verbeteringen, welke de minister verlangt in te voeren, wel teleurgesteld, daar zij aan andere den voorrang zouden hebben wenschen te zien toegekend, doch die omstandig heid zoude hen niet weerhouden zich met de begrooting le vcrecnigen. In de zitting van lieden heeft de minister van oorlog de onderscheidene •sprekers beantwoord, en in bijzonderheden aangetoond wat verrigt was om liet leger in beteren staat te brengen. De minister verklaarde levens dat lijj de beschouwingen van den heer de Roo, wat den inhoud betrof, met genoegen had gehoord, maar dat de meesterachtige en bittere toon van dien spreker hem pijnlijk had getrollen. Het oordeel van dien spreker was onjuist en ongegrond. In eene organisatie van het leger bij de wet zag hij bezwaar. Ilij geloofde dat die regeling in strijd is met de grondwet. Alle handelingen van administrative» aard belmoren tot het gebied van den mi nister en kunnen niet door de vertegenwoordiging beoordeeld worden, Voorts besprak de minister nog de quacstie der huwelijken van officieren, waaromtrent hij ook eenige beperkingen zou wegruimenhet verpligte kerk- gaan enz. De heer de Roo meende te moeten opkomen tegen hetgeen de minister omtrent zijne woorden gezegd had, hetgeen, zijns inziens, van den minister niet te pas kwam. Voorts verklaarden zich nog de lih. Dumbaren van Goltstcin tegen en de heer Ileydenrijck voor de begrooling. De heer Jonckbloet verzocht van den minister te mogen weten of bij in zijn eigen naam of in naam van hel kabinet had gesproken. Hij dacht dat le gerorganisatie behoorde lot de bekende politiek van het kabinet, waarop de lieer Thorbeeke bail gewezen. Ook hetgeen de minister van liet beoor- decien vail administrative handelingen door de vertegenwoordiging had gezegd, pleitte niet, indien hij namens het kabinet had gesproken, voor den conslilutionelen zin van het kabinet zelf. (Per letegiaaf.) Verworpen is het amendement van den heer van Sijpe- steynom hel geld voor het kamperen der troepen weder op de begrooting le brengen, doch aangenomen het amendement van denzelfden, tol herstel der /G000, voor de praclische oefeningen der artillerie. Morgen afd. genie. KVCEL4VB. LONDEN22 Mei. In liet lagerhuis is door een der leden inlichting van dc regering gevraagd omtrent dc geschillen, opgerezen door zekere eischen en aanspraken, welke in Zuid-Afrika door de Zuid-Afrikaansche republiek en door den Oranje- Vrijstaat ten aanzien der diamantrijkc landstreek waren te berde gebragt. Hierop werd namens de regering geantwoord: Onze jongste berigtcn zijn vervat in eenen particulieren brief van den heer Barkly, van 28 Maart jl.; naar luid daarvan had hij toen juist een antwoord van den president Brand ontvangeninhoudende dat de gewapende boeren enkel waren afgezonden met het doel om de regten van den Vrijstaat in zekere gevallen le verdedi gen en dat de gansche zaak aan de beslissing van den volksraadhel par- lement van het gemeenebest, die op 3 April vergaderen moest, onderwor- pen zou worden. De heer Barkly geeft als zijn gevoelen te kennen dat het uitbarsten van eenen oorlog lusschcn de Kaapkolonie en den Vrijstaat zou worden verhoed, en men mag zeggen dat hij deze zaak met groote voor- zigtigheid en geestkracht heeft behandeld, en dat de regering volkomen ver- trouwen op zijne bekwaamheid en zijn beleid stelt. Daarbij moet nog gevoegd worden: Lettende op het groote aantal Britsche onderdanen die zich op de diamantvelden bevinden op de volstrekte behoefte aan eene gevestigde regering in die landstreek, op het nadrukkelijke verlangen van hel inlandsche stamhoofd Waterboer om zijn grondgebied onder het opper gezag der Britsche kroon te plaatsen - zoo heeft de regering gemeend aan Hare Majesteit liet opnemen van Waterboer onder hare onderdanen te moe ten voorstellen onder beding dat de Kaapkolonie zich belaste met het bestuur van Waterhocr's grondgebied en voor zoo veel noodig met de gewapende beschermintr daarvan, instruction van die strekking zullen eerstdaags met de postpakketboot aan den gouverneur der Kaapkolonie worden gezonden; en wij hebben allen grond om te hopen dal de uitkomsten gunstig zul len zijn. Het stoomfregat Galaten, onder het bevel van den hertog van Edin burgh. tweeden zoon der koningin, is. na eene reis van bijna twee en een half jaar, le Plymouth binnengekomen. Zes kruidmoleiis, eigendom der firma T. C. Dickson, te Black Neck in noordelijk Lancashire, zijn achter elkander in de lucht gevlogen. Bijzon derheden nopens deze ramp ontbreken. De bedoelde kruidmolens stonden naast elkander, zoodat het vuur van den eene zich gemakkelijk aan den andere mededeelde. FRA\ lilt IJ K. Aan le iXord wordt uit Versailles geschreven: Hel door een groot aantal leden der nationale vergadering opgevatte plan, om een wels-voorstel tol bestendiging der den lieer Thiers opgedragen magt te doen. is op z[jn uitdrukkelijk verlangen voor goed ter zijde gesteld. Aan zijne vrienden ver klaart de heer Thiers, dat het zijn vaste besluit is zijne betrekking neder

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2