COURANT. iV. I '20. DINGSDAG 23 MEI. m N NE i\ L A NISC 11E 15 E RG T li N 1871. De Courant verschijnt dadelijks. Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jams ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekostcn. Afzonderlijke no miners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents De prijs der Ad verten tien is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 22 Mei. Sedert de vorige opgave, Zaturdag II., zijn door pokken aangetast 19 per sonen, als hersteld opgegeven 7, overleden 7, zoodat nu in behandeling zjjn 150. Bij de heden op het raadhuis gehouden aanbesteding zijn als minste inschrijvers aannemers geworden: 1». van hel doen van vernieuwingen aan de singclbrng over den Rijn buiten de lloogcwoerdspoort, Schrellen Ct, voor ƒ888.64: van het doen van vernieuwingen aan de brug op het Leven daal bij de Barbarastecg, J. van der Drilt, smid alhier, voor ƒ499.99; 3". van het vernieuwen der brug over de Waardgracht aan den Nieuwen Rijn, dezelfde, voor ƒ729.99: 4". van het schoonmaken en invoegen der ge metselde brugwerken enz. binnen de stad en langs de singels, benevens eenige vernieuwingen daaraan, G. Rietbergen, metselaar alhier, voor ƒ1130; 5". van hel leveren en plaatsen van eenige stoolpalen, P. van der Kamp, aannemer alhier, voor 850: 6". van het vernieuwen van een wagenloods bij de asehsehuur, N. D. Smits, timmerman alhier, voor ƒ612; 7°. van het opmaken, reinigen enz. der Ilaarlcmsche trekvaart, gedurende 5 jaren, N. van der Voort, aannemer te Noordwijkerhoutvoor ƒ109.90 'sjaars. Voor de zomerdienst van 1871 is weder ten postkantore alhier ver krijgbaar een staathoudende aanwijzing van den lijd voor de laatste Iigting der brieven naar verschillende plaatsen van bestemming, zoowel voor de binnen- als de buitenlandsche correspondentie, alsmede onderscheidene inlich tingen betredende frankeering, aanteckening van brieven enz., benevens de dienstregeling op het kantoor. Deze staat, duidelijk ingerigt, kan, wij hebben er meermalen op gewezenbelanghebbenden in vele gevallen goede diensten bcwjjzen. -- Men meldt ons uit Warmond: Bij de stemming over de vraag, volgens art. 23 van het reglement, of het benoemen van predikanten, ouderlingen en diakenen bij de herv. gemeente voorlaan door den kerkeraad of door een kiescollegie zal geschieden, is met 9 tegen 2 stemmen besloten dat die benoeming voortaan op den beslaaudcn voetdoor den kerkeraadzal geschieden. Naar men ons uit Katwijk meldt is aldaar in de laatste dagen der vorige week geen schuit met verschcn visch aangekomen. De gcheele vloot is naar de Noordvisscherij uitgegaan. Men verzekert dat de heer mr. G. C. J. van Re?ncn, thans lid van de tweede kamer, reeds benoemd zou zijn tot commissaris des konings in de provincie Zuidholland, ol dat die benoeming ten minste spoedig zou volgen. Volgens nader bcrigt uit Portsmouth was het stoomschip Willem. III tot de waterlijn afgebrand en op de bank gesleept, liet schip was nog brandende en men was bezig gaten in de romp te maken. Al de opvaren den waren gered. Men hoopte ook de in het schip aanwezige specie te redden. Naar men verneemt is de boot voor 800.000de lading voor ƒ1,400,000 verzekerd. Bijna alle assuradeurs te Amsterdam waren er bij betrokken. Behalve de bemanning, bevonden als passagiers zich aan boord dehli. Darting en cchtg.Pahud met twee dames en een kind, Roser en echtg. llenkel en zoon, Breyman en dochter, v. d. Velden Enlbrink, Wille en echtg., v. d. Kley, Schmidt auf Altenstadt en dochter, DerkDijkstra, van ölden, de Groot, Ruys, Ollo de Lindcnfels met echtg., gouverneur en een kind, Blume met echtg., de Wendt, Kcmpe. Wijnmalen, WesselinkNeije, Ovinck, Lucardi, Tadcma, Mohr, Gantz, van Pabst met echtg. en vier kin deren, llilbert cn van lleijengen, mevr. Poalvcquit, mevr. Blankcrt met een dame, vier kinderen en een bonne, twee dames Roser, mejufvr. Willink en van Gcuns, benevens een detachement koloniale troepen en 5 onder officieren. -- Te Kralingen is een deel van de garancine-fabriek van den heer Salo- monson afgebrand. Door den gemeenteraad van Amsterdam is het voorstel van burg. en weth., tot geleidelijke afschaffing der kermis, door haar duur lot en met 1875 van 2 weken tot 1 week te bekorten en haar, te beginnen met 1376, niet meer te doen plaats vinden, met 24 tegen 3 stemmen aangenomen. Een amendement, om na 1872 geen kermis meer te houden en het voorstel van burg. en weth. overigens onveranderd te laten, was vooraf met 18 tegen 9 stemmen verworpen. Naar men uil Wijhc aan de N. II. C. meldt, was aldaar uit Londen het berigt ontvangen dat in de vorige week aldaar een vat boter was ont vangen voor de helft met zout gevuldhetwelk op de weekmarkt te Wjjlie verkocht was. Men hoopte dat de dader spoedig opgespoord en streng ge straft zou worden. Te Lonneker ging Donderdag avond II. een oud man, alvorens naar bed te gaan. nog even naar buiten en ontving daar znlk een slag op liet hoofd, dat hij ineenzakte en binnen weinige uren een lijk was. De dader is, naar men zegt, een jong fabriekarbeider, die hel niet op den ouden man, maar op diens zoon gemunt had. \oIgens hel verhaal van den zoon zou de zaak zich volgenderwijze hebben toegedragen: Des avonds zaten vader en zoon welgemoed bij elkander in hunne woning, toen twee personen, uit eenc nabij gelegen tapperij komende, de deur der woning openden, en de baldadigheid hadden, in de keuken van de bewoners te wateren. Vader en zoon sprongen gelijktijdig op. om hun zulks te beletten, bij welke gelegenheid de zoon op zijne aanmerking: n't schijnt dat je de broodkruimels steken" van een dier personen reeds ecne uitnoodiging ontving, om buiten te komen, waaraan deze niet voldeed. Kort daarop kwam een dier personen terug, door den zoon herkend als G. S. wonende op den Belt. Bjj gelegenheid van de woordenwisseling, die nu ontstond, zou genoemde S. den zoon in de borst gegrepen cn teruggewor pen hebben, waarop deze eene mestvork aanvatte, om zich te verweren, en S. een ijzeren pol greep, zich echter toen weder verwijderde. Gedurende eene poos bleef nu alles rustig, cn vader en zoon maakten zich gereed om naar bed te gaan. Vooraf wilde de vader nog even naar buiten, om eene behoefte te doen; de zoon waarschuwde hem nog terug te blijven, maar de vader gaf ten antwoord: »zou ik niet voor mijn eigen deur mogen gaan. cn ging daarop naar buiten. De zoon bleef in de keuken voor het iraam zitten, en van hier zag hij, dat een persoon van den grooten weg, een boog beschrijvende, op zijn vader toekwam. Toen hij dezen genaderd was, zag de zoon den aanvaller de handen opheffen, om een slag toe te bren gen. Onmiddclijk sprong hij op, om zijn vader te hulp te snellen; toen bjj echter de deur open wierp, viel deze hem reeds in de armen, met de woor den: »Dat heelt dezelfde gedaan, die u straks op de borst gestooten heefL" liet waren de laatste woorden, die men van den ougelukkigen grjjsaard gehoord Heeft. Het lijk van den heer B. Knypenga, oud gemeente-ontvanger van Ap- pingadam, dal nog altijd vermist werd, is thans uit liet Schildmeer opge haald. zoodat er thans geen twijfel meer bestaat, of ook hij heeft in den nacht van den 30s» April op den Is'™ Mei jl. zijn dood in de golven ge vonden. De zaak ligt nog altijd in het duister. Dezer dagen had de spoorwegwachter bij hel gehucht Bocholls, spOor- wegljjn Aken-Maastricht, het ongeluk, bij het naderen tan een trein over de raiis te struikelen, met hel gevolg, dat hem door de raderen van de locomotief het hoofd van het ligchaam werd gescheiden. 'sGRAVENUAGE. 22 Mei. Tot raadsheeren in den hoogen raad der Nederlanden zijn benoemd de heeren m'. J. Kalff, lid van de tweede kamer der stalen generaal, president van de arrond.-regtbank te Almelo, cu ntr. J. J. van Mccrbckc, raadsheer in het prov. gcrcglshef in Noordholland. Z. M. heelt lol generaal-majoor bij het leger in Ncd.-Indie benoemd G. E. Tolsma. kolonel bij hel rcg. cavalerie, gedetacheerd van gemeld leger. Aan den spoorweg-opziener B. Sleystcr is, ontslag verleend. De minister van koloniën zal Woensdag en die van oorlog Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van Zaturdag hij de behandeling van het hoofdstuk VII B, financiën, der staatsbegrooting, heeft de lieer Taets van Amerongen bij de afd. kosten van de administratie der posterijen', herinnerd dat hij een paar jaar geleden de aandacht vestigde op dcu staat van hel postkantoor te Leiden; dal daarin, wat de directeurs-woning betrof wel verbetering gekomen is, maar dat de smalle gang tot toelating van het publiek gebleven is, waaraan veel ongerief is verbonden. Hij vroe« of hierin gecne verandering kon worden gebragt. De lieer SloeL van de Beele sprak mede over dat postkantoor, maar deelde de bezwaren van den heer Taets niet. Hel ongerief was niet van dien aard als die spreker meende De lieer Taets zcidc dat hij, die zoo lang tc Leiden woonde, wel met de op zijn verzoek, eervol

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1