LE1DSCHE COURANT. 1871 K°. S19 MAANDAG 22 MEI. BINNKMiANDSCilK HKHIGTKN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 's jaars, buiten de expeditiekostcn. Afzonderlijke tut minera der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. 6 Cents, De prijs der Adverlenliën is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cénts. Dij deze Courant behoort een DIJ f O EG SEC. LEIDEN. 20 Mei. ais Sedert de vorige opgave zijn door pokken aangetast 13 personen hersleld opgegeven 7, overleden 3, zoodat nu in behandeling zijn 145. -- lieden middag bad in liet gebouw der maatschappij tot Nut van 't Al gemeen ingevolge uitnoodiging van de kiesvereeniging liet Algemeen Belang eene vergadering plaats van liberale kiezers in dit hoofdkiesdislrictten eiude te beraadslagen over de keuze van eenen candidaat bij de aanstaande verkiezing van een lid der tweede kamer. De voorzitter van genoemde kies vereeniging. de lieer mp. S. Vissering, opende de vergadering met eene korte toespraak, liet doel der bijeenkomst was allen bekend. Even als voor twee jaren wilde de kiesvereeniging Het Algemeen Belang beproeven bij het doen van eene zoo gewigtige keuze zamenwerking en zamenstemming te verkrij gen tusschen de verschillende deelcn van bet kiesdistrict. Werd toch alleen door de kiesvereeniging alhier een candidaat geproclameerd, dan moest men zich alligt in de buiten-districtenom het verloren gaan van stemmen te voorkomen, daarmede te vrede stellen, al was die candidaat dan ook min der aangenaam bij' de landelijke bevolking. Men begreep dus dat alle kiezers moesten medewerken lot bet doen eener goede keuze. Wel waren er be zwaren geopperd tegen het houden eener bijeenkomst als dezeZal zij leiden tot een eenstemmig besluit, en daar het geen besloten kiesvergadering is, wie kan zien of de opgekomenen allen kiezers of allen liberale kiezers zijn Ilij zag echter daarvan- liet bezwaar niet in. Was er hier iemand aanwezig, die geen kiezer was, hij was welkom als gast,- en hij zou Zich zeker wel van medestemmen onthouden. Was er iemand tegenwoordig- die niet in ge- moede liberaal was, ook dit was geen bezwaar, want er nas ten opzigle van de liberale rigting reeds zooveel uitgestrooid, dat het niet kwaad-was dat men hier de liberalen leerde kennen. Zag men vroeger reeds in hen voorstanders der roode republiek, in den laatsten tijd, bij de jongste ver kiezing voor de provinciale stalen, was meir nog verder gegaan, men had de liberalen afgeschilderd als voorstanders der commune en gezegd dat zij het zoo verre wilden brengen dat op de school het «Onze Vader" verwijderd en »de Marseillaise" in de plaats gesteld werd. Thans was het eene gele genheid om de liberalen te leeren kennen als rustige burgers, die het belang des vaderlands voor oogen hielden. Vrij mogt men de neutrale school be zoeken; want men zou daar liederen liooren. die spraken van gehechtheid aan het vaderland en aan het kon. huis. Ook hier waren het echter be schuldigingen, onwaardig er bij stil te staan en die te wederleggen. De voorzitter, vooraf-de orde der werkzaamheden willende bepalenmeende dat men zou moeten beginnen met liet benoemen van een bestuur; het be stuur der kiesvereeniging toch had zich uit eigen beweging als bestuur der vergadering nedergezet. Daar dit misschien voor velen kostbaren lijd zou doen verloren gaan. was hij met zijne mede-leden bereidzoo men dit mogt verlangen, de vergadering te leiden. Een algemeen applaudissement be wees dal men hiermedc instemde. De voorzitter verzocht toen dat, zoo er in de vergadering bestdurders mogten tegenwoordig zijn van andere kies- vereenigingendeze met hen aan de bestuurs-tafel wilden plaats nemen. Aan deze uitnoodiging werd door twee hecren voldaan, de hh. van Ilerrewijii, van Aarlanderveeuen mr. Thinners Verhoevenvan Alphen. De voorzitter bepaalde toen de orde der werkzaamheden als volgt: 1". opgeven van per sonen die in aanmerking zouden kunnen komen als candidaat; 2°. discussie «ver de meerdere of mindere geschiktheid van die personenen 3\ bet bepalen «f men reeds nu tot eene stemming zou overgaan of daarmede wachten tot eene later te houden vergadering. Overgaande tot het eerste punt, werden achtereenvolgens door verschillende personen uit den boezem der vergadering de volgende hecren voorgesteld, om als candidaat in aanmerking te komen: mr. II. A. Neebadvocaat te Leiden; jjir. inr. II. A. Steengracht van Duivenvoorde, te Voorscholen; dr. i. Bosscha, inspecteur van liet middelbear onderwijs, te 'sGravenhage; mr. J. P. van Amersfoordt, grondeigenaar te Haarlemmermeer; mr. P. L. F. Blussc, advocaat te 's Gravenhage en hoogheemraad van Rijnlanden m'. F. B. Coninck Lielstiug, lid der arrond.-rcgtbank alhier. In de tweede plaats werd nu de discussie geopend over de meerdere o( mindere geschiktheid dier personen om als candidaat te worden aangeno men. De lieer Zaalberg, vaii Alphen, verklaarde dat hij den lieer Neeb bad voorgesteld, omdat hij bij eene vorige gelegenheid dc; overtuiging had ver kregen dat die heer in de Rijnstreek groote sympathie vond. en dal hem door velen liet brevet van kunde en regtschapcnheid werd toegekend. De heer Buys was van gevoelen dat het hier vooral de vraag goldwelke candidaat thans het best kans heeft te slagen, en dat was, naar zijne meé- ning, de heer Steengracht. Ilij was jong, door zijn fórtuin onafhankelijk en bezield met liefde voor de publieke zaak. Er was ook nóg eene bijzon dere reden. De lieer Neeb was het wiens candidatuurnu twee jaren gele den, faalde; door de sympathie voor dien lieer in de Rijnstreek zou men niet verder worden gebragl; men had thans de candidatuur te bestrijden van den heer van Wassenaer Catwyckdiens candidatuur had in sommige buiten-districten, o. a. in het district Katwijk, vele voorstanders, en dus zon de candidatuur van deu heer Steengracht titans wcnsehelijk zijn, daar deze in de streken van Voorschoten, Valkenburg, enz. bekend was. liet district Alphengeloofde hijzou zich wel bij die keuze aansluiten. Ilij geloofde ook dat, nu de lieer Steengracht, voor zoo verre men berekeningen kon maken waarschijnlijk eerstdaags'te Leiderdorp tol lid der provinciale staled zon worden 'gekozen, diens candidatuur op dit oogenlilik niet slecht zoii zijn. Wat hem spreker betrof waren al de genoemde candidatcn lieiri even lief, maar hij meende toch dat de heer Steengracht hel meeste kans bad' te slagen. De heer Blansjaar verklaarde dal in de vereenigïng alhier, die, buiten de kiesvercenigingeii omzich het bevorderen van het verkiczings- werk ten doel stelt, bij het bespreken der te doene keuze, de heer Neeb wel de voorkeur had, maar dat het ook was gebleken dat de heer Steen- gracht vele stemmen voor zich hadhij zou zich bij die keuze aansluiten. De heer Gbrecii zéide den lieer Blussc te hebben genoemdals zijnde iemand die zoowel binnen Leiden als daarbuiten bij de plattelands-bevolking zeer goed bekend was. De heer Rijke ondersteunde de mcehirig van den heer Buys. Het was toch algemeen bekend dat onze grondwettige regten bij de groote standen weinig sympathie vondfen; antipathie daartegen Waè eeri ge brek van de aristocratie. De meening vond ingang dat hef genoegzaam was een man van geboorte te zijn om van de liberalen afgestoten te worden. Men zóu dus niet beter doen danwanneer iémand uit dien stand met zui vere bedoelingen tot de liberalen kwam. de deuren wijd open te zetten eii hem te ondersteunen. De heer Timmers Verhoeven vercenigde zich met de gronden door den heer Buys aangevoerd, niet met die door den heer Rijke aangegeven. Er waren voorbeelden dat men ili hoóge personen niet had gevonden wat men dacht. De Rijnstreek zon echter, ómdat men den heer Steengracht aldaar genoegzaam kende, van harte medewerken om hem tof lid der kamer tc doen verkiezen. Daar er zich verder gccne sprekers op deden werd deze discussie gesloten. In de derde plaats was aan de orde de vraag: zal men nu dadelijk over gaan tot eene stemmingof daartoe in de volgende week nog eene vergade ring houden? -De heer Veth stelde voor dadelijk tol de stemming over te gaan.De lieer Ilerrcwijn vroeg of daar niet eenig gevaar in gelegen was. Dingsdag aanst. toch zou de stembiis te Leiderdorp heslissen, over het lid maatschap voor de prov. staten, en' als hier nu bij stemming de lieer Stecn- gracht tot candidaat voor bet lidmaatschap der kanier werd geproclameerd, dan zouden minder doordenkende lieden misschien daarin aanleiding vinden dien heer voor de provinciale stalen niet te kiezen, liét zou lë bejammeren zijn zoo die lieer dan dupe werd van deze zaak. Ilij had daarom gaarne gezien dat deze vergadering eerst eenige dagen later ware gehouden De Voorzitter verklaarde dal men gemeend had de vergadering vroeg te moeten beleggenten einde spoedig den candidaat te kunnen aanbevelen. Ook was hem van eene wclondcrrigtc zijde medegedeeld dal de volgende Zaturdag, voor de opkomst van buiten de stad, niet zoo geschikt zou zijn. Overigens, werd er van de stemming kwaad gevreesddat kwaad was toch nu al gepleegd. Er had zich hier reeds eene publieke opinie gevormd. Dé'heer Goudsmit meende er te moeten bijvoegen dal liet evenveel goed als misschien kwaad zou kunnen doen: als hier de lieer Stcengrachl met algenieene toe juiching door de kiezers werd gekozen'dan zou bij vele'verstandige lieden de gedachte oprijzen dat hij alom geacht en geeerd wordt. De voorzitter verzocht nu, door op te slaan of te blijven zitten, de vraag te beslissen of men dadelijk lot stemming zou overgaan. Bijkans de geheële vergadering rees op, zoodal de vraag in toestemmenden zirf werd beslist; hetgeen bevestigd werd, toen de voorzitter vervolgens de tegenstemmers ver zocht op te staan, ener slechts enkele personen daaraan gevolg gaven.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1