LMDSCIIE COURANT. 1871. iV. lift. ZATURDAG 20 MEI. STADS-BER1GTEN. De Cournnt verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. /3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 't jaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke no turners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, G Cents De prijs der Advertentie» is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gehoord Slads-Geneeskundigcn Brengen ter kennis der ingezetenen dat de gelegenheid tot de vaccinatie en revaeelnatie voor de onvermogendenaan de Stads-Waag, kosteloos zal worden opengesteld, op Zaturdag 29 April, Dingsdag 2 Mei, Maandag 8 Woensdag 10 Dingsdag 16 Donderdag 18 Woensdag 24 Vrijdag 2f> Donderdag 1 Junjj, Zaturdag 3 Vrijdag 9 Maandag Zaturdag Dingsdag 20 Maandag 20 Woensdag 28 Dingsdag 4 Donderdag 0 Woensdag 12 Vrijdag 14 Donderdag 20 Zaturdag 22 12 Junjj, 17 Juljj, tc een uur voor de vaccinatie, en te twee uren voor de revaccinalie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELERBurgemeester. Leides, 27 April 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet tc weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld drie, op den 15'len en lG'l,n dezer maand, invorderbaar ver klaarde kohieren, als: een van het patentregl, vierde quartaalen twee voor de belasting op liet personeel, voljaarsch en een viercndecljaarsch aan slagen, allen over het dienstjaar 1870 en 1871, terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsehe Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leides, 19 Mei 1871. v. n. BRANDELER. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter kennis van belanghebben den. dat dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, des voormiddags van 10 tot 1 uur. de paspoorten voor de miliciens dezer gemeente, behoo- rende lot de ligting van den jare I8fiG, verkrijgbaar zijn ter gemeente secretarie, mits men zich in persoon, cn voorzien van zijn zakboekje, daartoe aaumelde. De Burgemeester voornoemd, Leides, 19 Mei 1871. v. d. BRANDELER. Voor hen die verzuimd mogten hebben zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen cn uren ter inschrlj- vïng voor ile seliuttcrlijkc dienst aan te melden, wordt daartoe alsnog gelegenheid gegeven ten Raadhuize, op aanstaanden Dlaandag 22 Mei. des voormiddags van 10 tot 1 uur. BI N N EN LAN DSC IIDËIUGTËN. LEIDEN, 19 Mei. Sedert de vorige opgave. Woensdag 11., zijn door pokken aangetast 20 personen, als hersteld opgegeven 9, overleden 4, zoodat nu in behandeling zijn 142. 11. M. de koningin en Z. K. 11. prins Alexander hebben gisteren voor middag de godsdienstoefening in de Pieterskerkwaarbij d'. J. Drost als voorganger optradbijgewoond. Naar men ons meldt zijntot groole schade en verslagenheid der tuin ders, die hoopten dat de aardappelen-struiken, door het aanhoudende koude weder gehard gewordenwat nachtvorst zouden kunnen verduren zonder te bevriezen, heden nacht, in deze omstreken, de meeste aardappelen afge vroren. Ten 5 ure in den morgen was het veld nog met ccne ijskorst be dekt; ook vond men hier cn daar ijs in het water. Hoedanig zulk cene nachtvorst op andere producten, zooals op de vruchtboomeninvloed zal hebben gehad, daarvan zullen later de bewijzen niet uitblijven. Men meldt uit 's Hagc: Sedert eenige dagen is alhier algemeen het ge rucht in omloop dat de heer mr. J. Loudon, vroeger minister van koloniën, thans commissaris des konings in de prov. Zuidholland, nu werkelijk be noemd zou zijn tot gouverneur-generaal van Nedcrlandsch ludië. Men ziet eerlang de bevestiging van dat gerucht te gemoet. Reeds worden omtrent zijne vervanging als commissaris des konings verschillende namen genoemd. - Volgens eene mededeeling van de directie der Nederlandsche bank is op de laatste algemeene vergadering van aandeelhouders bepaald, dat de uitkee- ring over het boekjaar 1870/71 zal bedragen ƒ230 per aandeel van ƒ1000 en ƒ115 per half aandeel groot ƒ500, Door den gemeenteraad van Amsterdam is tot hoogleeraar in hetstraf- regt en de staatswetenschappen aan het athenaeum illustre aldaar, in plaats van den naar Leiden vertrokken lieer mr. A. E. J. Modderman, benoemd de heer mr. C. M. J. Willeumier, advocaat aldaar. De benoemde erlangde 20, de lieer mr. 1'. van Bemmclen, regter in de arrond.-regtbank te Nijmegen, 7 stemmen. Te Nieuwe Diep is een oppassend jongmcnsch, matroos aan boord van het stoomschip /Villent 111de steun eener bejaarde moeder, aan welke hij het afscheid reeds had gebragt, in hel llelderschc kanaal gevallen en ver dronken. Hoewel hij er spoedig werd uitgehaaldwaren alle aangewende middelen der kunst vruchteloos om het leven weder in hem op te wekken. Het Utrechlsche studentencorps heeft besloten, den dies van het corps aan het stalionskofïijhuis te Zeist-Driebergen te vieren, op den dag na de installatie van een te benoemen nieuwen senaat, en wel met gebruikmaking van de gelden, bestemd tot de viering der vijfjaarlijksclie feesten. Te Oldebroek, nabij Elburg, heerschen de mazelen op ontzettende wijze, zoodat er geen huis te vinden iswaarin zich geene lijders aan die ziekte bevinden. Er zijn gezinnen, waarin vier kinderen ljjdende zijn. Het getal kinderen, dat inden regel de school bezoekt cn ongeveer 300 bedraagt, was in de afgcloopene week tol beneden de 40 gedaald. Te Oldenzaal wilde deze week een gezelschap Zigeuners, bestaande uit zeven personen, van de noodige doedelzakken voorzien, ons land binnen trekken. Gelukkig werden zjj door de policie aangehouden en over de grenzen gebragt. Men meldt uit Leeuwarden: Zondag 11. passeerde hier een troepje Zigeuners, met zich voerende een ezel, een paard en twee beeren. Dit armoedige gezelschap koos den llarlinger-straalwcg voor hun verderen togt. Naar men verneemt is jl. Zalurdagavond te Oranjewoud cene bakkerij en tapperij algebrand, Kraantje lek genaamd, liet gebouw, een gedeelte der meubelen en eene partij takken zijn geheel vernield. Een en ander was verzekerd. De loteling, die hier onlangs voor de nationale militie liet hoogste uom- ner heeft getrokken, zal, naar men verneemt, in dienst moeten treden. Door het prov. geregtshof van Limburg is uitspraak gedaan in de zaak van K. van Heldenbeschuldigd van poging tot moord en van met voorbe dachten rade slagen te hebben toegebragt aan den opzigler der fabriek van aardewerk te Wijk. die hem beboet had. liet openb. min. eischte opsluiting gedurende vijf jarendoch na de verdediging van den heer mr. E. de Stuers sprak het hof den beschuldigde vrij van poging tot moord. Wegens het voorbedachtclijk toebrengen van slagen werd hij echter veroordeeld tot een jaar cellulaire gevangenisstraf. Aan een brief uit Buenos-Ayres, van 13 April, ontleent de N. R. C. het volgende: «Met onze vorige letteren maakten wij nog geen gewag van de toen reeds heerschende ziekte, de gele koorts, die zich toen nog tot een gedeelte der stad bepaalde. Hoewel slagtoffers eischende, was de aard der ziekte niet dusdanig om huidige toestanden te doen verwachten. Sedert dien tijd verspreidde zich de ziekte zóódanig over de geheele stad, dat het sterftecijfer heden de 30000 reeds overtreft, terwijl dagelijks nog van 3Ó0 tot 500 de lijst der dooden vermeerderen. Deze getallen zijn des te onrust barender. wanneer men in aanmerking neemt dat het bevolkingscijfer onzer plaats, in stede van 220,000 zielen, tot naauwclijks 50000 gereduceerd is, doordien 140.000 en meer inwoners naar de binnenlanden govlugt zijn om buiten het bereik der epidemie te komen. Huizen en geheele wijken dei- stad staan ledig: winkels, werkplaatsen, magazijnen cn kantoren zijn ge sloten; geld is schaarsch; aan den handel wordt niet gedacht. De regering heeft thans bij decreet uitgevaardigd, dat zij al hare bureaux en admi nistratieve instellingen sluit, voorloopig tot 1 Mei aanst. Het. tolhuis is ge sloten; de rcglbanken en andere colleges hebben onbepaald verlof, en einde lijk is alles ofiiciëel gesuspendeerd en de scheepvaart belemmerd. Met dezen maatregel bedoelt men cene evacuatie der stad in massa, om zoodoende paal en perk tc stellen aan de onverminderde sterfte onder de teruggeblevencn.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1