De ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gclicor verleenen. Z. Ié. 11. prins Hendrik is gisteren avond ten 7 ure naar het Nieuwe Diep vertrokken, vergezeld van zijn adjudant, den kapitein ter zee Arnlze- nius, ten einde het vertrek bij te wonen van liet stoomschip II illem III, dat zijne eerste reis naar Java over bet kanaal van Suez zal ondernemen. Ilij de beraadslagingen in de tweede kamer op Zaturdag 11., over het voorstel van de bh. Jonckbloet c. s om den minister van biunenl. zaken een crediet te openen van f 7500 tot subsidiëring van middelbare scholen voor meisjes, werden daartegen bedenkingen van onderscheiden aard geopperd. Vooreerst was bezwaar tegen de aanneming van hel voorstel uil een finan cieel oogpunt, daar het hier geen staatsbelang gold; ten tweede werd de oprigling der hier bedoelde scholen onuoodig gekeurd, omdat het onderwijs voor meisjes, gelijk het tot nu toe wordt gegeven, voldoende zou wezen, en ten derde werden daartegen godsdienstige en gemoedelijke bezwaren aan gevoerd. Aan de andere zijde werd hel denkbeeld der voorstellers toege juicht en ondersteund, als kunnende strekken om hel onderwijs voor meis jes te verbeteren, en aldus bij te dragen tot hoogere ontwikkeling der vrouw; cene bewering door anderen anderen bestreden, die van oordeel waren dat de beschaving der Nederlandsche vrouw niet achterstond bij die van andere landen, en dat men in deze aangelegenheid de bestemming der vrouw niet moest uit het oog verliezenen niet trachten haar daaraan te onttrekken, lloor sommigen werd nog te kennen gegeven dat zij zich met liet voorstel niet konden verecuigenomdat op de voorgedragene wijze het beginsel, dat men wenschte wet te maken, naar hun oordcel, niet zuiver tol beslissing werd gebragt. Van de heden gehouden zitting wasj het eerste gedeelte nog gewijd aan de voortzetting der beraadslagingen over bovenbedoeld amendement. De mi nister van binnenl. zaken besprak drie punten: de zaak zelve, het amende ment cn de wijze waarop de voorstellers hun doel trachten te bereiken. De minister erkent de behoellë niet, er is reeds een streven merkbaar tol ver hooging van het peil van dal onderwijs op bijzondere iurigtingen. Men wachtte daarom de werking daarvan, de praktijk, af, om daarna Ie oor- deelen of en waar subsidie noodig cn nuttig kan zijn. Nadat nog de bh. Jonckbloet en Cremers het woord hadden gevoerd, werd het amendement met 47 legen 26 stemmen verworpen. Vervolgens is de discussie aangevangen over hel lager onderwijs in het algemeen. Daarover hebben gesproken de hh. Saaymans Vader, van der Does de Willebois, van Loon, Ileydenrijck, PijlsHeemskerk Az.van Voortliiiyzeu en Kerstens. Morgen is de minister Thorbecke aan het woord. Gisteren nacht is alhier, na eene langdurige ongesteldheid, overleden de heer mr. G. M. Wintgens, raadsheer in den Imogen raad der Nederlanden. Den !0"n September 1805 alhier geboren, had hij den ouderdom van ruim 65 jaren bereikt. Ten gevolge van dit overlijden zijn er thans drie vaca turen in den Imogen raad. Zaturdag avond kwam een fatsoenlijk gekleed jongman van builen de stad. in den winkel van den heer S. in de Veeneslraat alhier, om, zooals hij voorgaf, eenige voorwerpen te koopen, doch vóór dat men den tijd had hem de aangevraagde voorwerpen ter bezigtiging aan te bieden, had hij zich reeds verwijderd met drie portefeuilles, die daar op de toonbank lagen. Zijne vlngt was slechts van korten duur. doordien hij spoedig in de hadden van een der daar op post staande policie-agenten liep. -- Gisteren morgen heeft eene bejaarde vrouw, in waanzinnigen toestand verkeerende. door het aanheffen van geschreeuw en het uitspreken van allerlei kwetsende woorden, de godsdienstoefening in de Kloosterkerk, die door d". Zaalberg geleid werd, eenigermale verstoord. Zij werd terstond uit de kerk verwijderd. BIJ ITKN L A M)SCf I li HliliKÏ TliN ENGELVVB, LONDEN. 14 Mei. De beroemde sterrekundige sir John Herschel is in den ouderdom van 78 jaren overleden. FRAK KR IJ K. In de zitting der nationale vergadering van Zaturdag heeft de heer Favre het vredestractaat overgelegd. Ilij stelde voor hel naar de afdeclin- gen te verzenden. Hij zette de noodlottige gevolgen uiteen, die uit den opstand te l'arijs ontslaan zijn en waardoor alles op losse schroeven gesteld werd. Het sluiten van den vrede was daardoor twijfelachtig geworden; maar het mogt ons gelukken hel wantrouwen van den heer von Bismarck te overwinnen en hem "te overtuigen dat Frankrijk, eenmaal het vredes tractaat geleekend hebbende, alle bepalingen daarvan zal kunnen nakomen. De gevolmagtigden begrepen, dal de vrede in het belang van beide landen gesloten moest worden. Ongelukkiglijk hebben wij den zwaren last, dien de opstand te Parijs op ons gelegd had, niet van ons kunnen afschudden. De muiters zijn verantwoordelijk voor de verergering van deu toestand. Door hun toedoen zal de vreemde bezetting langer duren dan anders het geval zou geweest zijn. Maar wij zullen de orde spoedig weten te herstellen; wij zullen voor geene enkele noodzakelijkheid terugdeinzen. Verder zeide de heer Favrc dat hel tweede gedeelte der oorlogsvergoeding binnen drie jaren zal voldaan worden. De aan Pruissen toegewezen spoorwegen zijn op 825 millioen gerekenddie afgetrokken zijn van de tw ee eerste milliards. Wij hebben acht kilometers terrein rondom het rayon van Bcllorl gekregen. Vervolgens las hij het vredestractaat voor en voegde er bij dat het eerste milliard zal betaald worden, nadat Duilschlaud erkend zal hebben, dat de orde te Parijs hersteld is. liet tweede milliard zal den lslrn Mei 1872 en de twee laatste milliards in i!'74 betaald worden. De intrest is bepaald op 5 pCt. en is ingegaan met deu 2,l n Maart van dit jaar. De depp. ifenc- den-Seine, l'Eure en Somme zullen onmiddellijk ontruimd worden. De ont ruiming der depp. Seine, Oise, Scine-el-()ise en Manie zal plaats hebben, wanneer Duilschlaud de orde zal hersteld achten; doch in geen geval eer dan na betaling van het derde milliard. De Duitsche troepen zullen geen requisilien uitschrijven, tenzij er eene vertraging plaats hebbe in hel voldoen der oorlogsvergoeding en in het onderhoud der Duitsche troepen. De uit Frankrijk verdreven Duitschers zuilen in het bezit hunner goederen en in het regt van verblijf in Frankrijk hersteld worden. Al de krijgsge vangenen zullen naar hun vaderland lerngkecren. Zij. wier diensttijd ten einde is, zullen naar hunne haardsteden gezonden worden; de overigen zul len weer in het leger worden opgenomen; maar voor Parijs zullen niet meer dan 80000 man mogen zijn. llc garnizoensplaatsen in de provinciën kun nen betrokken worden; 20000 man zullen over Lyon naar Algerië worden gezonden. Het overige gedeelte van het leger zal aan gene zijde van de Loire blijven. De heer Favre deelde nog mede, dat de Fransche onderhan- 1 delaars de krijgsgevangenen te Mainz cn Cohlenz bezocht hebben. Deze j waren vol vertrouwen en bereid om hunnen pligt tot verdediging der orde, des vaderlands en der nationale vergadering te vervullen. De 20000 man, die naar Lyon zullen vertrekken, zijn reeds van Duitschland op weg; de andere troepen zullen onmiddellijk volgen. Volgens berigten uit Bordeaux waren er geene pogingen aangewend om het congres van leden van stedelijke gemeenteraden, om eene uitspraak in bet geschil tusschen de Parijsche Commune en 'slands bewind te doen, aldaar te doen houden; de personen, die het wilden uitlokken, hielden zich schuilhadden de gedachte aan verzet legen den wil van het bewind laten varen, en wilden nu zoeken hun doel door de uitvaardiging van manifesten van afzonderlijke gemeenteraden te bereiken. Hel kanonvuur tegen de wallen en de bastions der hoofdstad is soms zeer hevig, en van verschillende punten blijven de opstandelingen het ant woord niet schuldig, maar hunne artilleristen moeten dikwijls hunne posi- tiën verlaten, omdat zij onhoudbaar zijn geworden. Eene kanonneerboot der opstandelingen is in den grond geboord. De troepen van Versailles gaan voort met het opwerpen van aardenwerken nabij het bosch van Bou logne. Zij hebben nog terrein gewonnen in de rigting van de Porie Maillot. Ook is er een begin gemaakt met grootc operatien tegen Petit Monlrouge. Het bevestigt, zich dat de opstandelingen eene poging hebben gedaan om het fort Issy te hernemen. Zij hebben zich daarbij vrij dapper gedra gen. De aanvoerder stelde zich moedig aan de spits. Het 38"° linie-reg. I liet hun tol op CO meters het fort naderen. Toen werden ze op een kogel regen ontvangen, die verscheidene hunner builen gevecht stelde. Inlusschen vvist de kommandanldie gekwetst was en wien bet bloed uit de wond stroomde, hen stand te doen houden. Met den degen ui de hand, wees hij hun den weg naar hel lort aan. Op dezen aanval volgde van hel fort op nieuw een vrij hevig vuur, met hetzelfde resultaat als den eersten keer. De weinigen, die van de troep overbleven, lieten nog niet af. Moedig slo- ten zij de verbroken gelederen en deden weer eenige schreden voorwaarts. Toen sneuvelde de aanvoerder, en op dat oogenblik wierpen de opstande lingen hunne geweren weg, gingen op de vlngt, en lieten den kommandant dood op dc strijdplaats achter. Maarschalk Mac-Mahon heeft eene dagorder aan het leger gerigtGij i hebt, zegt hij, daarin beantwoord aan het vertrouwen, dat Frankrijk in u stelt. Door dapperheid en volharding hebt gij hinderpalen overwonnen, welke de opstandbeschikkende over middelen die tol bestrijding der vreem delingen voorbereid warenons in den weg legde. De door hel leger vol- bragte leiten optellende, zegt dc maarschalk dat 3000 krijgsgevangenen ge maakt en 150 kanonnen bemagtigd zijn, en voegt er bij: Het land juicht u toe, en ziet in hetgeen gij verrigl hebt een voorteeken van het einde van den strijd, dien wij allen betreuren. Gij hebt aanspraak op de dankbaar- heid des vaderlands verworven. De gieterij van het huis Cail heeft aan dc Commune berigt. dat het geen materiaal meer heeft om kogels te gieten. Ten gevolge daarvan wor den thans de ijzeren hekken voor de hoornen weggenomen, om deze te smelten cn tot materiaal voor projectielen te gebruiken. Men heeft een begin gemaakt met het afbreken van het huis van den lieer Thiers cn op de place Vendöme is men nog altijd bezig met voorbe reidende werkzaamheden tot het afbreken der aldaar staande zuil. I» R U I K IV. BERLIJN. 14 Mei. Na den afloop der conferentie te Frankfort hebben de Duitsche cn Fransche gevolmagtigden zich in het hotel de Zwaan vereenigd tot een dé- jeuncr-dinatoir. Aan prins von Bismarck is door den eersten burgemeester een diner aangebodenwaartoe 22 hooggeplaatste personen waren uit- genoodigd. Naar men zegt heeft hij bij die gelegenheid verhaald dat Jules Favre voor de overneming der Elzasscr en Lotharinger spoorweglijnen 800 millioen gevraagd, maar eindelijk er in toegestemd had om den koopprijs op 300 millioen te stellen. Te Bremen zijn Zondag nacht vijf aan verschillende firma's verhuurde pakhuizen verbrand, die in de Neustadt nabij de spoorwegbrug stonden De gebouwen waren elk voor 20000 th. verzekerd. Een der pakhuizen bevatte 1500 balen katoen; drie pakhuizen waren vol en een gedeeltelijk vol met tabak. De goederen waren tegen brandschade verzekerd. De gezamenlijke schade beloopt anderhalf millioen. - Het stedelijk bestuur van Munchen heeft besloten bij dc provinciale regering aan te dringen op onverwijlde afzetting van den heer Streber, onderwijzer in de godsdienst aan de stedelijke school voor meisjes, die het leerstuk der onfeilbaarheid als een deel van hel godsdienstonderwijs behan delt, met kennisgeving dat hel, bij gebreke van dien. zelf aan Streber den toegang tot de meisjesschool ontzeggen en in het uiterste geval die school, als zijnde eene gemecnté-inrigling. geheel sluiten zal. Voorts heeft genoemd bestuur besloten geene godsdienstonderwijzers aan te stellen, dan onder eene schriftelijke verklaring dat zij het leerstuk der onfeilbaarheid niet aanne men, en eventueel het godsdienst-onderwijs aan niet tot den geestelijken slanl hehoorende onderwijzers op te dragen. OOST-IK DIE. BATAVIA, 6 April. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Benoemd: tot aspirant-ingenieur bij den waterstaat en 'slands burg. openb. werken, J. M. VVap; tot hoofdonderwijzer: aan de openb. le lagere school te Soerabaija, O. E. Hansen: aan die te Cherihon. J. J. Fonleyn; aan die je Kedirie. J. A. Olt; aan die te Maros, L. Hoven- kamp; tot l!,c" hulponderwijzer aan de openb. lagere school te Aniboina. II. van Bergen; tot commies op liet bureau van den assist.-resident van Sam- pang (Madura). D. Mulder. Verleend: ceii tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den aspirant ingenieur bij den waterstaat en 'slands burg. openb. werken, J. K Pluim Mentz. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit zijne betrekking, wegens ziekte, onder toekenning van wachtgeld, de griffier bij den omgaanden regter in de 5e afdeeling, mr. C. A. Granpré Molière; eervol, nil 'slands dienst, dc tijdelijke klerk bij den controle, be last met het gezag in dc afdeeling Komering. Ogan-oeloe en Enim (Palem- bang), M. E. Westhofl'; uit 'slands dienst, de gewezen klerk op het resi dentiekantoor le Pasoeroean, tevens buitengewoon deurwaarder bij den raad van justitie le Soerabaija voor de zaken te Pasoeroexn, F. Monuceau. Door den resident van Soerabaija is ontslagen, op verzoek, eervol, uit zijne be trekking, wegens ziekte, dc le klerk, levens griffier bij den landraad te Bawean, J. A. Losse. Departement ran oorlog. Geplaatst: als kommandant der 2e militaire afdeeling op Java, de generaal-majoor. adjudant des konings in buitenge wone dienst. D. L. de Brabant, wordende hij in verband daarmede in acti viteit hersteld. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den rit meester tier O. I. cavalerie jhr. 11. W. L. de Koek. Ontslagen op verzoek.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2