Gisteren avond, onislreeks half tien ure, is een goederenwagen, be spannen met een paard, van de Hollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij, op den Ouden Rijn in het water gereden, doordien de voerman aldaar wilde keeren en het paard viel. Ongelukken zijn daarbij niet voorgevallen; het paard is ten half elf ure en de wagen omstreeks 12 ure er uitgehaald. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Van Vrijdag den 5dc0 dezer tot heden zijn er 36 schuiten, meest Noordvaardersmet verschen viscli aange komen; de vangst, in 10 a 20 dagen reis, was zeer ongelijk, van 90 tot 8 manden schol. Schipper C. van l'cclevan den reeder 0. Meerburgbesomde ƒ620. doch de moesten van /250 lot 120; sommigen slechts van ƒ100 tol j 90. De scholvangst om den Noord is veel minder. Er werd besteed voor groote tarbot 5 a ƒ6 per stuk. kleine tarbot 1 5 1.50 idemgroote tong 10 25 cis, kleine tong 4 a 8 idem, bunschot 25 a 60 idem, groote soort droogschol ƒ4 a ƒ4.50 per mand. kleine soort droogschol ƒ5.50 a ƒ6.50 idem. binnelek droogschol ƒ4.25 a 5 idem, binnelek droogbraat ƒ3 25 a ƒ3.75 idem. droogken ƒ2 a ƒ2.25 idem, droogscharren ƒ4 5 5 idem. Bij de Christelijke gerei', afgescheiden gemeente alhier is andermaal be roepen de heer A. Verhey, predikant te Dordrecht. Van de algemeen hecrschendc pokziekte zijn wij binnen deze ge meente nog gespaard. Door de provinciale staten van Drenthe is als lid der eerste kamer herkozen de heer mr. W. J. Tonckens, met 25 van de 31 stemmen. - Zoowel door den inspecteur voor liet geneeskundig staatstoczigt voor Gelderland en Utrecht, als door den inspecteur van de geneeskundige dienst der Iaudmagt. zijn met het oog op hel heerschen van pokken en andere besmettelijke ziekten bedenkingen kenbaar gemaakt tegen het vereenigen van groote massa's troepen in kampementen, uithoofde het te zamen bren gen eener menschenmassa uit alle oorden van het rijkwaar niet alleen pok ziekte maar ook roodvonk en mazelen heerschen, als eene gelegenheid ge vende oorzaak tot uitbreiding dezer ziekten is aan te nemen. Op grond van deze bezwaren, acht de regering het raadzaam om het kamperen der troe pen. dal in de maanden Jung, Jnlij en Augustus zou gesciiiedenniet te doen plaats hebbenen als een gevolg daarvan de miliciens van de ligtiiigen 1867 en 1868 niet onder de wapenen te doen opkomen tot het bijwonen der najaars-oeieningen. De gelden tot bestrijding der uilgaven voor een en ander, op de begroo ting tot een gezamenlijk bedrag van ƒ289.652 uilgetrokken, zijn thans niet nood ig. De commissie voor het afnemen van de eindexamens der hoogere bur gerscholen in Zuidholland bestaat voor dD jaar uit de hh. J. A. Keurenaar, te Delft, voorzitter, H. de Veer. directeur, en dr. F. Knottenbeltleeraaraan de hoogere burgerschool te Delft; J. Steynis Gz.directeur der hoogere bur gerschool te Schiedam, M. U. Bruck, leeraar aan de hoogere burgerschool te 'silage. J. 11. Slater, aan die te Botterdam, G. A. Breuleuxaan die te Leiden en J. II. Dijkman, aan die te Dordrecht, als leden. In eene instructie voor den bewaker der Ruïne van Brederode, geda teerd 3 Mei 1871. is door den minister van binnenl. zaken bepaald, dat de Ruïne in den regel zal zijn gesloten voor het publiek, doch dat, mits onder geleide, aan bezoekers toegang zal worden verleend. Na liegen nre des avonds worden geene bezoekers toegelaten. Aan hendie aan de Ruïne ol de beplantingen schade hebben gedaan, weigert de bewaker toegang-.» Op liet terrein der Ruïne en in de Ruïne zelve mogen geene feestelijkheden plaats hebben. Het afsteken van vuurwerk aldaar en het verlichten met iicngaalsch vuur is alleen geoorloofd met schriftelijke vergunning van den "on An Ruïnn 1)6* persoon last is. die met het toezigl op de werkzaamheden aan de Ruïne si is. (tf. C.). De heer dr. II. Riedel, dezer dagen te Groningen in 74-jarigen leeftijd overleden, laat eene bibliotheek na. die, voornamelijk wat betreft de wer ken van IIor.itiuseenig is in haar soort. VVcnschelijk zou het zijn, zoo de een of andere academische bibliotheek die werken aankocht, die met zulk een onvermoeide vlijt door den overledene zijn bijeenverzameld. llbl Naar men uit Schiedam meldt is aldaar gebrek aan werklieden. Jon gens dienen voor opperlieden, eu branderijen moeten telkens stilstaan uit gebrek aan pompers, die een weekgeld van 9 10 gulden kunnen verdie nen. Voor de kaarsen-fabriek worden zelfs vrouwen tegen 7 gulden's weeks gevraagd. Het werk in de branderijen is niet ligt, maar het wordt goed betaald, üuilschers. die vroeger zich veel aanboden, ook voor de haring vloot ziet men niet meer. Door burg. en wetli. van Rotterdam zijn. voor de benoeming van een directeur der zeevaartkundige school aldaar, aan den gemeenteraad voorge dragen de hh. T. J. Kaiser, doctor in de wis- en natuurkunde, adjunct- verificateur van 's rijks zeevaartkundige instrumenten, en A. Sissingh. hoofd onderwijzer aan de zeevaartkundige school te Harlimren. Door burg. en wetli. is tevens voorgesteld te bepalen dut dit jaar de kermis aldaar niet zal plaats hebben. Eenigen tijd geleden is te Rotterdam een ijlende poklijder aan zijn be wakers ontvlugt, terwijl het niet mogt gelukken hem vyeder op te sporen. Donderdag morgen is het lijk van den ongelukkige in de Goudsche Vest opgevischt. Door den gemeenteraad van Haarlem is besloten de kermis aldaar dit jaar niet te doen doorgaan. Van Willemsdorp meldt men, dat de negende spanning gisteren mor gen. met het beste gevolg, van de paaljukken op de pijlers 9 en iO van de spoorwegbrug over het Hoilandsch Diep is geplaatst. Men meldt uit Leeuwarden, van den 11 la de lieden gehouden ge meenteraadsvergadering L beslotendit jaar a.hier de kermis niet te doen plaats hebben. Hel getal gevallen van kinderpokken in deze provincie is in de laatste week tol 79 geklommen: tol dusver zijn 15 van de aangetasten overleden. In den nacht van Zondag op Maandag heeft het onmatig gebruik van sterken drank te Muntendam weiier een treurig gevolg gehad. De scheeps- jager Geert Drenth, in den wandel Koekkoek geheetcn, bevond zich met meer anderen in eene kroeg aan het Oude Vallaat. waar rijkelijk van dat vocht gebruikt werd. Voer genoemden D. was dit evenwel niet genoeg. 11 ij nam daarom eene kruik met spiritus van den grond op, zette die voor den mond en sloeg va. den inhoud zooveel naar binnen, dal hij op den grond viel en na een paar malen niet de beencn te hebben geslagen, plot seling stil bleef liggen. Wie schetst den schrik der eensklaps ontnuchterde omstanders, toen het bleek, dat de ongelukkige jongman den geest bad gegeven. 's GR A VEN tl AGE. 12 Mei. Tot burgemeester der gemeente Zuiddorpe is benoemd de heer A. A. van Ilaelst. De luit. ter zee lsle kl. T. E. de Brauw.de luit. ter zee 2 kl. G. C. Sterk, de officier van gezondheid 2'lc kl. G. Karsscn en de officier van ad ministratie 2" lil. F. Hora Adema, zijn op non-activiteit gesteld. -- In de zitting van de tweede kamer van gisteren, bij de behandeling vau de afd. onderwijs, hebben eenige'leden liet reeds medegedeelde amende ment van den lieer van lvuyk ondersteund; anderen konden zich daarmede niet vereeuigen. De minister van binnenl. zaken beschouwde de zaak alleen uit het oogpunt van de wet en liet regt. 'l Zou onregtvaardig zijn jegens anderen, wier jaren van buitengewoon hoogleeraar niet hebben medegeteld, als het aan den hoogleeraar Kaiser werd toegekend. Wilde men nu wijzen op 's mans verdienstenmen geve een blijk daarvan op grond van die ver dienste, maar niet door verkeerde toepassing der wel. Overigens was hier het Engelsch systeem van parlementaire belooningen niet inheemsch. De minister, die dc groote verdiensten van den heer Kaiser erkende, wilde echter gelijkheid van regt. Het beginsel moet gehandhaafd blijven, dat de betrek king van buitengewoon hoogleeraar van die van gewoon hoogleeraar onder scheiden is Voor zoover hem bekend was. bestonden er geen antecedenten, en al ware dit zoo, dan zou hij toch moeite gehad hebben die te vermeer deren. Overigens geloofde hij dat aan niemand minder dan aan den heer Kaiser de strijd over zijne bijzondere belangen, hier gevoerd, aangenaam kon zijn. De afdetlingen hebben heden morgen onderzocht het wets-ontwerp be trekkelijk den ooster-spoorweg. lil de zitting van heden is ingekomen een brief van den heer Roest van Limburg, uit Florence, waarbij deze protesteert tegen de beweringen van den heer van Zinnicq Bergmann. bij dedisenssien over de missie te Rome, ten aanzien van hemvoormalig minister van buitenlandsche zaken. Deze is voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens zijn de beraadslagingen voortgezet over de afd. Onderwijs, en wel over hel amendement van den heer van Kuyk, betredende het tracle- ment van den hoogleeraar Kaiser. De minister van binnenl. zaken verklaarde dat hij de zaak nogmaals had onderzochtzonder zich af te vragenwat in deze het persoonlijk belang of de persoonlijke wenscheii zouden mede brengen, maar alleen of de verhooging naar wettelijke voorschriften aan den heer Kaiser toekomt. En nu erkende hij dat hij naar antecedenten gezocht en er gaarne een zou gevonden hebben, maar het was hem niet gelukt; want de gevallen, waarop gedoeld werd, waren van anderen aard. De dagleekening der benoeming als gewoon hoogleeraar moet gelden en dc volle tijd moet worden afgewacht om art. 133 van het besluit van 1815 toe te passen. De lieer van Eek wees er op dat bij een der gevallen de be trekking van gewoon hoogleeraar aan het athenaeum te Franeker was medegerekend. ofschoon hel organiek besluit alleen slaat op eene onzer hoo- gescholen. Na eenige discussie is het amendementtot verbooging van liet tractement van den hoogleeraar, aangenomen met 40 tegen 33 stemmen. Daarna zijn de algemeene beraadslagingen aangevangen over het middelbaar onderwijs. De heer Jonckbloet heeft zijn amendement toegelicht lol toekenning van subsidie aan middelbare scholen voor meisjes. Morgen voortzetting. Door de commissie uit het prov. geregtshof in Zuidholland zijn heden, na afgelegd examen, als candidaal-notaris toegelaten de hh. Spruyl. van WaddinxveenVink. van Hillegersberg; Brouwer, van Zwijndrecht; m'. Rietslap. van Rotterdam; mr. 0. Krabbe, van Leiden. Gisteren is G. Buis, oud 13 jaren, de jongste van de bemanning van de Scheveningsche pink <le Zecrogel, stuurman Fop Dijkhuizen, voor Sclieve- ningen, ongeveer 2 uur van den wal, terwijl de schuil aan hare netten lag, van de handspeek, die van.de vischlijn los was geraakt, over boord geslagen en onmiddellijk verdronken. De vader van den drenkeling, die ook behoort tol de equipage van het visschersvaarluig, was getuige van het zoo noodlottig omkomen van zijn kind. Gedurende de laatste dagen komen te Scheveningcii de visschers met zeer ruime vangsten, vooral van visch bestemd om te worden gedroogd, aan. Dc prijzen blijven intusschen buitengewoon hoog. BIJ IT K N L A NI )S(11 K BK IIIC. T K N BEIXIE. Een hevige brand is Donderdag morgen omstreeks 3 ure te Luik uitge barsten in de gebouwen van het station de Guillemins te Luik. Bij liet eerste alarm snelden de burgerlijke en militaire autoriteiten, evenals de ver schillende brandwachten naar de plaats van het onheil en troflcn alle maat regelen om het verwoestende element te bestrijden; maar niettegenstaande den spoed, waarmede alle middelen werden aangewend, is een gedeelte van het nieuwe station, naauwelijks voltooid, reeds afgebrand. ENGELAND. LONDEN. II Mei Dezer dagen heelt zich een vreemd verschijnsel voorgedaan. Verschei den gegoede landbezitters (waaronder een geestelijke) stonden teregt en wer den lot geldboeten veroordeeld, wegens het uithongeren van hun eigen vee. De ondervinding leert, dat er mcuschen gevonden worden, bij wie de sterk ste menschelijke aandrang, liet eigenbelang, soms nog moet onderdoen voor wreedheid ol verregaande gevoelloosheid. FKANKR IJ K. De Commune heeft de vroeger vermelde proclamatie van den heer Thiers aan de Parijzenaars iu haar officieel blad doen opnemen. Men is thans met den geheelen inhoud van dal stuk bekend. De heer Thiers zegt daarin: «Tot dus ver heeft het leger enkel de buitenwerken der hoofdstad aangevallen. Het oogenblik is thans gekomen, waarop het. om aan uw lijden een einde te maken, den ringmuur zal aanvallen, liet zal Parijs niet bombardeerenzooals de mannen der Commune en van het comité van openbaar welzijn u zeer' zeker zullen zeggen, dat wij doen zullen, liet gouvernement zal enkel gebruik maken van liet kanon, om in een uwer poorten bres te schieten, en het zal de verwoestingen descorlogs, waarvan het niet de schuld draagt, zooveel mogelijk slechts beperken tol het aange vallen punt. liet weet dat, zoodra de soldaten binnen den ringmuur zullen gekomen zijn, gij n om de nationale vaan zult scharen, om met ons dapper leger de bloeddorstige en wrecde tirannie te helpen vernietigen. Het hangt van ii af, om de rampen te voorkomen, die aan een stormloopen onafschei delijk verbonden zijn. Gij zijt honderdmaal talrijker dan de aanhangers der Commune. Vereenigt u. opent ons de poorten, die zij voor de wet. voor de orde, voor uwe welvaart en die van Frankrijk gesloten houden. Als de poorten eenmaal open zijn, dan zal het kanon zwijgen, dan zal de kalmte in dc gemoederen, de orde, de overvloed, de vrede binnen uwe muren terug- lieeren; de Duilschers zullen uw grondgebied ontruimen, en de sporen uwer rampen zullen spoedig verdwijnen. Maar zoo gij niet handelt dan zal de regering verpligt zijn zelve (ie snelst werkende en zekerste middelen ter uwer bevrijding aan te wenden. Zij is dit aan u verschuldigd, maar vooral aan Frankrijk, omdat de stilstand in alle zaken, die u te gronde rigt, zich tot bet gansche land heeft uitgestrekt en het insgelijks ten ondergang brengt; ti d c< n t( Si VI d d it d n a o li n b 1! 0 11 e v 1 t t 1 1

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2