Het wets-ontwerp tot uitbreiding der oefening van den eersten ban der dienstdoende schutterijen heeft bij de memorie van beantwoording cenige wijzigingen ondergaan en bevat de volgende bepalingen Art. 1. De leden der dienstdoende schutterijen, die ongehuwd of weduw naar zonder kind of kinderen of die van echt gescheiden zijn, zonder dat bij hen een wettig kind of wettige kinderen zijn verblevendaaronder begrepen zij, die krachtens art. 23 en 24 der wet van 11 April 1827 (Stbl. n'. 11) tot de reserve behoorenkunnen, zoo wij dit, ook buiten de gevallen in art. 77 van die wel voorzien, noodig achten, jaarlijks tot twee en dertig buiten gewone oefeningen in den wapenhandel en het schieten worden ïerpligt, onge rekend de oefeningen vermeld in art. 42 der wet van 1 April 1827. Elke oefening duurt niet langer dan twee uren, te rekenen van het oogenblik dat de schutterij op de oefeningsplaats aankomt tot op dat, waarop zij die verlaat. Art. 2. De oefeningen, in het voorgaand artikel gevorderd, worden zooveel mogelijk in vereeniging met die der militaire bezetting, in de gemeente aanweziggehouden. Zij kunnen onder de leiding van militaire officieren worden gesteld en bij elke oefening militaire officieren, onderofficieren en korporaals aan de schutterij worden toegevoegd. De kosten daarop vallende komen ten laste van 's rijks kas. Art. 3. De kommandant der schutterij bepaalt, in overleg met burgemees ter en wethouders, de dagen en uren waarop de oefeningen worden gehou den; wat de vereenigde oefeningen met de militaire bezetting betreft, mede in overleg met den militairen bevelhebber. Art. 4. De leden der schutterij beneden den rang van officier genieten voor elke der in art. 1 vermelde oefeningenaan w elke zij behoorlijk deel nemenccne vergoeding uit 's rijks kaswaarvan het bedrag bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur zal worden geregeld. 's tl IIA VEN 11 AGE. 11 Mei. Aan den beer YV. II. Raad, Ned. consul te Singapore, is de personele titel verleend van consul-generaal. Tot raadsheer in het prov. geregtshof in Drenthe is benoemd de heer mr. J. van der Feen, thans president der arrond.-reglbank te Rrielle; tot president der arrond.-regbank te Rrielle de heer mr. YV. F. van Deinse, thans kantonregter te Vlaardingen; en tot notaris te Minnertsga (arrond. Leeuwarden) de heer A. G. van der Hoek, cand.-notaris te Harlingen. Tot ontvanger der directe belastingen te YVoerden is benoemd dc heer J. F. Schijff, thans in die betrekking te Iloogeveen, en lot ontvanger der registratie te Alkmaar de heer II. L. de Grave, thans in die betrekking te Bolsward. -- De lnit. ter zee 2dc kl. P. Crans, de officieren van gezondheid 2de kl. J. J. Borst, P. J. Feitkamp, J. B. Coomans de Ruiter en 0. J. vanStockum, en die der 3,le kl. A. YY'. van Renterghcm, thans op non-activiteit, worden in activiteit gesteld. De officier van gezondheid 2lle kl. G. A. .M: *vaji Ewijk wordt op non-activiteit gesteld. Z. K. H. de prins van Oranje, vergezeld van zijn adjndant jhr. de Koek is heden middag van zijne reis naar Rusland alhier teruggekeerd. In de zitting van de tweede kamer vau heden zijn dc beraadslagingen over de afdeeling waterstaat en publieke werken (hoofdst. biudenl zaken der staatsbegrooting) afgeloopen. Uit de verklaringen van den minister bleek dat de wethoudende toczigt op de spoorwegdiensten, zal herzien wordenen dat de aansluiting van den Rijnspoorweg te Rotterdamwaar van die spoorwegmaatschappij zich gaarne ontheven zag, niet zal worden opgegeven. Daarna zijn de beraadslagingen aangevangen over afdeeling On derwijs. lloogcr. middelbaar en lager onderwijs worden afzonderlijk behan deld. De heer van Kuyk heeft een amendement voorgesteld, strekkende om het tractement van den hooglceraar lvaiscr met ƒ700 te verhoogen. Op de oorspronkelijke begrooting was ccne verhooging van zijne jaarwedde uitgetrokken, order bijvoeging dat hij op grond van 30-jarigen diensttijd daarop aanspraak had. Op de definitieve begrooting is die verhooging terug genomen waarom in het voorl. versl. gevraagd werdof dit ook eene ver gissing was. Dit was echter niet het geval, want dc minister verdedigde die terugneming in de memorie van beantwoording, omdat de hoogleeraar Kaiser eerst bij besluit van 7 Jan. 1845 tol gewoon hoogleeraar is bevor derd, en hij dus nog geen regt heeft op !4 verhooging. De heer van Kuyk wees er op dat die berekening niet opgaat, nadat de hoogleeraar vooraf reeds als buitengewoon hoogleeraar heeft gefungeerd. In alle geval als de zaak. gelijk hij meende, op zijn minst genomen twijfelachtig is, dan vor derde de billijkheid iels Ie doen voor een man van zooveel talent, ook in hel buitenland zoo zeer gewaardeerd. De voortzetting der beraadslagingen is bepaald op morgen ten één uur; vooraf zal het nader onderzoek van de concessie van den Oesterspoorweg in dc sectiën plaats hebben. Door de commissie uit hel prov. geregtshof in Zuidholland zijn beden, na afgelegd examen, als candidaal-notaris toegelaten dc bh. van YY'eelderen, van 'silage, en Rodi, van Schiedam. Dingsdag 11. heeft de arrond.-regtbank alhier uitspraak gedaan in de zaak van P. J. Hallo c. s. eischers, tegen C. J. Schiefbaangedaagde, waarbij het gold eene vordering van eischers lot rekening en verantwoor ding van bet beheer van den gedaagde als rentmeester of administrateur van hel hofje van Nieuwkoop alhier, en bij gebreke daarvan eene som van 400,000. Bij het vonnis der reglbank is deze vordering aan de eischers ontzegd en zijn zij in de kosten verwezen. Dit was ook de strekking van de conclusie van den officier van justitie. Zondag jl. zijn eenige kinderen, te huis bcheorende in het Pinkster bloemenlaantje alhier, zonder leiding de trekvaart opgewandeld Aan een der watermolens gekomen, waagde een knaapje zich te digt bij de wieken van den molen die juist in werking was, met dat gevolg dat het knaapje door een wiek zoodanig aan het hoofd werd getroffen dat men niet anders dacht dan dat het kind onmiddellijk dood was liet verkeert in zorgwek- kenden toestand. BUITENLANDSCIIF. BEI1GTFX ENGELAND. LONDEN10 Mei. t De door het lagerhuis aangenomen wet betrekkelijk de hoogescholen van Oxford en Cambridge is door het hoogerhuis aangenomen, doch na ge- wigtige wijzigingen te hebben ondergaan, welke denkelijk door bet lager- huis zullen worden afgewezen. Onder anderen is eene door lord Salisbury voorgestelde bepaling dal ieder leeraar en bestuurder aan de genoemde hoo-, gescholen zich door eene plegtige verklaring zou moeten verbinden om( «niets te leeren wat strijdig is met de leer of het goddelijke gezag van dc H. Schrift des Ouden en des Nieuwen Y'erbonds," hoewel zij door de rege-2 ring werd bestreden, aangenomen, doch met eene meerderheid van slechts, vijf stemmen, namelijk 71 tegen 60. r Het odmiralitiitshof heeft, op eene door den Ned. consul ingestelde), vordering tot schadeloosstelling, beslist, dat aan de weduwe van kapt. vant Driesten, die bij de overzeiling van het Nederl. schip Bellamy, door eeiij Spaansch stoomschip, het leven verloor, eene som van ƒ8000 moet wordenv uitgekeerd, en dat tevens moet worden vergoed het volle beloop der vcrze-p kering op schip en lading. Bij den handel in sterke dranken is volgens eene aan het lagerhuis^ verstrekte opgave een kapitaal van 10)',000.000 betrokken. Deze cijfers, zegtt de Times, toonen beter dau de krachtigste argumenten het wcnschelijkej en noodzakelijke aan van een beperkingin den geest van het ontwerp desj, heeren Bruce. Honderd millioen door de natie besteed aan alcoholische^ dranken! YVelk staatsman, welk onderwijzer, welk burger, die het goedL met zijue medeburgers meent, zou het niet als een zegen beschouwen, in-, dien deze ontzettende verkwisting tot op de helft kon verminderd worden, j, FllAYkRIJK. R Zoowel brj nacht als bij dag hoort men het kanon- en geweervuur.? Tusschen de voorposten wordt aanhoudend gevochten. De opstandelingen" hebben eene poging aangewend om het station Clamart op nieuw in handen te krijgen, maar zij werden teruggeworpen. Van beide kanten waren de, verliezen niet onbeduidend. De opstandelingen hebben eene groote barricade,! opgeworpen op den linkeroever der Seine, ter hoogte van het eiland Saint-' Germain. In hel fort Issy zijn 119 stukken geschut buit gemaakt. Er zijn oak(( veel levensmiddelen en krijgsbehoeften gevonden, alsmede eene hoeveelheidj( brandewijn, die met tabak was aangezet. Dat middel, bestemd om de op-f| I standclingen tot liet uiterste op te winden, heeft ten gevolge dat dc wonden, die zij ontvangen, bijna altijd den dood na zich slepen Volgens de berekening van le Siècle, bedraagt het aantal batterijen, welke de troepen van hel leger van Versailles rondom de hoofdstad hebben opgeworpen, 54. Voegt men daarbij de 62 bespannen- en bergbattcrijen eiij de 12 batterijen mitrailleuses, dan komt men tot hel cijfer van 128. De - batterijen zijn gewapend met scheepskanonucn. die uit Rocheforl, Brest, n Cherbourg eu zelfs uit Toulon zijn aangevoerd. De bedienaars van het ge- schut zijn gedeeltelijk zeelieden, gedeeltelijk' soldaten van het geregelde leger', die uit Duitsche krijgsgevangenschap zijn teruggekomen. q Het plan tot het bijeenroepen te Bordeaux van een congres van ge-r magtigden uit alle steden des landsom te trachten een eind aan den strijd a le maken en de gemeentelijke vrijheden en de republiek te bevestigen heeft in de nationale vergadering aanleiding tot eene interpellatie gegeven ten einde met de inzigten der regering op dit punt bekend te worden. De minister van binnenl. zaken verklaarde: YVij hebben ons met deze zaak reeds bezig gehouden. Ik behoef hier uiet te zeggen, dal geen ander regt erkend kan worden, dan hetgeen uitgaat vau deze kamer. Het lijdt geen j twijleldat vele personendie zich republikeinen noemenhet republi- keinsche beginsel openlijk schenden en zich tol muiters verlagen door hun toeleg, om naast de eenige wettige naiionale vergadering eene andere ver-» gadering hijeen te brengen, die bestemd is het gezag van de eerste te onder- H mijnen. De handelingen van die lieden zijn le misdadiger, omdat zij ze plegen voor het oog des vreemdclings. Maar hun strafwaardige onderneming zal 1 niet gelukken; want de nationale vergadering en het gouvernement waken zorgvuldig, en wij zullen krachtdadige maatregelen nemen om de bijeen- komst van hel congres le beletten. Met uwe hulp hopen wij daarin te slagen. Zij. die zonder strafbare bedoelingen, die verblind, maar ter goeder trouw.s aan het congres dachten deel te nemen, zijn nu gewaarschuwd. Ik kan a hier voorts bijvoegendat de regering reeds voor vier dagen bevelen beeft 'j gegeven, in overeenstemming met dc bedoelingen van den interpellant en de verklaringen van bet bewind. In de nationale vergadering is ook gehandeld over een wetsvoorstel I van de heeren Quinel, Louis lllanc en andere afgevaardigden uit Parijs, ten doel hebbende in de beslaande wetsbepalingen betrekkelijk de uitoefening 1 van bel slemregt eii de indceliug des lands in kiesdistricten zoodanige wij- i zigingen te brengen, dat de stem van sleden niet meer door de stem van i de plattelands-bevolking der omstreek zou kunnen overstelpt en gesmoord 1 worden. Door de commissie van rapporteurs werd voorgesteld die voor- dragt niet in overweging te nemen, om reden vooral dat degcheelekieswet 11 aan herziening onderworpen moest worden en alzoo eerlang in discussie zou moeten komen, waarbij het gemelde vraagpunt in zijn verband met andere eene beslissing zou erlangen. Dit voorstel is met 517 tegen 23 stem- i men aangenomen. Maandag werd op een der boulevards te Parijs een bevelhebber eener afdeeling nationale garde doodgeschoten door ccn persoondie de kleeding en hel voorkomen van een priester had. 1 In Italië worden in allerijl troepen en oorlogsmaterieel gezonden naar de vestingen, gelegen in de nabijheid der Fransclie grenzen. Men meent aldaar reden te hebben tot vooronderstellingen, die dezen maatregel wettigen. 1

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2