LE1D8CRE COURANT. 1871. BINNENLANDSCHE BERIGTÈN. 1 IN10. 112. VRIJDAG 12 51 EI :o t >Q; i'.: s >;t s. f De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. B met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35fra 'tjaars, huiten de expediliekosten. Ajzonderlijke nommers der Courant De prijs der Advertentiën is van 14 reg LEIDEN. 11 Mei. Sedert de vorige opgave, zijn door pokken aangetast 7 personen, als hersteld opgegeven 6, overleden I, zoodat nu in behandeling zijn 138. De verkiezingeu voor de provinciale stalen in dit gewest hebben, be halve hetgeen daaromtrent reeds is medegedeeld, de volgende uitkomsten opgeleverd Uoofdkiesdistrict Alphen. Herstemming tussehen de hh. mr. C. van der Vlies (331 stemmen), van der Breggen (312), G. A. Hoogeveen (284) en van Dam (217). Hoofdkiesdistrict Zoeterineer. Herkozen de hh. A. F. L. Bichon van IJs- se'monde en mr. P. L. F. Blussé Hoofdkiesdistrict Gouda. Herkozen de hh. mr. A. A. van Bergen IJzen- doorn en M. Bisdom van Vliet. Gekozenook voor de lusschentijds ontstane vacature, de heer G. A. van Houweninge Gz. Hoofdkiesdistrict Schiedam. Herkozen de heer mr. K. A. Poortman. Ge kozen de heer G. B. van Duyl. Hoofdkiesdistrict Dordrecht. Mede herkozen jhr. J. N. J. Jantzon van Erifrenten van Baby Ion iënbroek. Ilooldkicsdistrict Oud-üeijerland. Herkozen de hecrmr. H. M. Barendregt van Charlois. Hoofdkiesdistrict Brielle. Herkozen de hh. J. D. Prcuyt en G. F. Lette. Hosldkiesdistrict lUiddelhamis. Herkozen de heer mr. D. van Weel Az. Volgens mededeeling van de Fransche regering zullen voortaan gecne ri vreemdelingen in Frankrijk worden toegelaten dan voorzien van een be hoorlijk paspoort, geviseerd door eene daartoe bevoegde Fransche autoriteit en legen betaling van het daarop gestelde - regtzooals dat voor 1860 in werking was. Door den minister van oorlog is bepaald dat militaire kleeding- en uitrustingstukken ongefrankeerd aan de corpsen kunnen worden opgezon den door de gewone middelen van vervoer, en dat de kosten, op de ver zending vallendedoor de administraliën der corpsen worden betaald. De algemeene vergadering van het Neder!, schoolverbond zal dit jaar gehouden worden te Zwolle, op Vrijdag 2 Jiinij e; k. Omtrent het voorstel van de afd. Leek, strekkende oin door de hoofdcommissie pogingen in het werk te doen stellen tot invoering der lcerpligtigbeidpraeadviseert de hoofdcommissie: «dat, naar het eenparig gevoelen harer leden, de behande ling daarvan haar minder raadzaam schijnt, deels, omdat zij, de waarde van het door Leek voorgestane beginsel geheel in hel midden latende, eene hernieuwing der daarover nog zoo kort geleden gevoerde discussion niet wenschelijk acht; deels, omdat de ondervinding haar reeds nu op overtui gende wijze geleerd liccft, dat. ook buiten toepassing van dat beginsel, de strijd legen het schoolverzuim niet vruchteloos behoeft gevoerd te worden, en dat het in elk geval zijne nuttige zijde heelt, op den aanvankelijk niet zonder goed gevolg bewandelden weg voortgaandeeene ernstige proel te nemen met de zedelijke middelen, waarover het schoolverbond te beschik ken heeft. De naamloozc vennootschap het bestelhuis van den Ned. boekhandel heeft te Amsterdam hare eerste algemeene vergadering gehouden, bijgewoond door ruim 30 aandeelhouders. De 200 aandeelen zijn op 5 of 6 na geplaatst. Tot commissarissen zijn benoemd P. M. Bazendijk, G. L. Brinkman, B. van Dijk, G. L. Funke, secr.G. van Kestercn en K. 11. Schadd, penningm. Met algemeene stemmen is een besluit genomen om commissarissen te magtigen tot onderhandelingen, om ten opzigte van de overname der committenten van de tegenwoordige hoofdcorrespondenteu met dezen tot een vergelijk te komen. De werkzaamheden aan den spoorweg van Boxtel naar Wezel worden met kracht voortgezet en zijn in vollen gang. Den 15(len dezer zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk naar het Nieuwe Diep vertrekken een detachement suppletie-troepen van 125 man, waaronder 6 onderofficieren, om dien dag daar te worden ingescheept aan boord van het stoomschip fFillem III en met dien bodem via Suez naar Batavia te vertrekken, liet bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapitein der infanterie van het O. I. leger N. J. 11. van lleyningen. Door burg. en weth. van Zaandam is, ter vervulling van de vacature van leeraar in de oude talen aan de hoogcrc burgerschool, tevens Lplijnsche school aldaar, de volgende voordrag! aan den gcmccnlcraad gedaan: de hh. e prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50/ hco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.30 zijn Verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, Is f 1.- iedere regel meer 25 cents. A. E. Bcnsekamp, te Noorlhey bij Voorschoten; J. S. Speijer, te Amsterdam; W. F. A. van Dam, te Botterdam, en II. P. Meijer te Amsterdam. Door den gemeenteraad is de heer Bcusekamp benoemd. Uil den Tielerwaard meldt men dat niettegenstaande het ongunstige weder, waarbij zich nachtvorsten voegen, alles gunstig slagt. De aardappe len, die daar in groote hoeveelheid geteeld worden, komen goed te voor schijn; de appel- en perenboomen bloeijcn fraai en beloven veel. De kersen- boomen zijn mede goed geladen. Met de weilanden is het minder goed gestelddaar ten gevolge van het hooge water de uiterwaarden onderslaan. Te Wetering (gem. Sleenwijkerwohl) vertoonde zich Maandag 11. een dolle hond. Nadat hij vele andere honden en schapen gebeten had is het mogen gelukken het verwoede dier te dooden. Men meldt uit. Leeuwarden: Door de stemgeregtigde manslidmaten der Ned. hervormde kerk alhier is met 310 tegen 77 stemmen beslist, dal zij voor den lijd van tien jaren het regt van benoeming van ouderlingen en diakenen en de beroeping van predikanten zelven wcnschen te blijven uit oefenen op de, bij bet synodaal reglement van 25 Jnlij I860, bepaalde wijze. Op Zondag 30 April jl. is door hh. diakenen der Ned. herv. gemeente in de Galileër kerk gecollecteerd eene afzonderlijke gift van ƒ102.50. ten behoeve van de diakonie. Te 't Zandt, prov. Groningen, is Vrijdag 11. eene boerenplaats afge brand, waarbij 8 paarden en 20 koeijen, benevens een aantal kalveren en schapen zijn omgekomen. Te Tilburg had Zaturdag 11., bij het zoeken naar een lek tussehen een plafond en de zoldering, eene gasontploffing plaats, waardoor het plafond naar beneden stortte, de glasruiten der ramen aan stukken sloegen en ook de meubelen grootelijks werden beschadigd; de zoon des huizes, die het onderzoek deed, werd ernstig gewond, ook zijne moeder, die zich in dc kamer bevond en door den schok werd omvergeworpen. Tc Luik is door de politie gearresteerd zekere D.Nederlander van geboorte, beschuldigd van moord op zijn kind uit het eerste huwelijk. De onmcnschelijke vader wilde het kostgeld, dat hij voor dit kind. hetwelk uitbesteed was, betaalde, besparen en bragl het dientengevolge om het leven. Dc regering heeft geantwoord op het voorloopig verslag nopens liet wets ontwerp tot uitbreiding der oefening van den eersten ban der dienstdoende schutterijen. Tweeërlei bezwaar werd daartegen in het sectie-verslag aangevoerd. Voor eerst dat afdoende regeling van 's lands weerbaarheid daardoor op den achtergrond dreigt te gerakenten andere, dat daar geen oogcnblikkelijk gevaar te duchten is en men zich vleijen mag, dat althans gedurende de eerste jaren de vrede niet zal worden verstoord, er gecne genoegzame aanleiding voor dezen maatregel zou bestaan. Daarop antwoordden de ministers van biuncnl. zaken en die van oorlog dit: lloc bij den voorgeslehlei) maatregel aan eene mogelijke vertraging der nieuwe organisatie, hetzij van de defensie in het algemeen, hetzij van de schutterijen in hel bijzonder, gedacht kun ne worden, is niet te begrijpen. Integendeel zal incn, met geoefende man schappen, die alleen menigvuhligcr oefening, dan dc bestaande wet toelaat, ons sehenken kan, de middelen der nieuwe organisatie bij, voorbaat verster ken en hare werking bespoedigen, In dc optimistische ïncening, waaruit het andere bezwaar ontsproot, dal althans gedurende dc eerste jaren de vrede niet zal worden verstoordw euschcu de ministers te kunnen d.eclcu doch is dit een grond legen hel voorstel, dan geldt die thans legen den ei«ch van verhoogde militaire ontwikkeling in hel algemeen. Waarom zich dan gehaast? Voorleden jaar werd, gelijktijdig met de samenstelling der militie, op dc schutterijenkrachtens art. 77 der wet van 1827, gelijke vcrpligting gelegd als nu wordt gevraagd. Hadden de gebeurtenissen toen een voor ons land emstigen keer genomen, ieder zou ingezien hebben, dal de maatregel te laat kwam om eene aanvankelijke bruikbaarheid der dienst doende schutterijen te verzekeren. Wil men dc noodige voorbereiding cencr zoo onmisbare wapenmagt wederom lot het laatste oogenblik uitstellen? Geld zullen de oefeningen kosten; de vraag kan alleen zijn. of hetgeen men daarvoor verkrijgt noodzakelijk zij. Voor de gemeenten kan uit den maatregel geen noemenswaardig geldelijk bezwaar meer voorlvloeijen. Dat een aanmerkelijk deel der arbeidende klasse gedurende eenige dagen van elke week gedwongen wordt zich aan de schullerlijke dienst te wjjdenis eene hoogst overdreven voorstelling. Juister zou men van eenige. uren van som mige dagen der week spreken.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1