dat zij allen buiten den ringmuur werden gevonden. Wat het begraven in potten betrefthet feit staat niet alleen. Ook in Drenthe en andere gedeel ten van Friesland vindt men hiervan voorbeelden. De 94e algemecne vergadering en het congres van de Ned. maatschappij ter bevordering der nijverheid zal op Dingsdag 11 Julij en volgende dagen op het Paviljoen te Haarlem worden gehouden. Vrijdag 2 Junij zal door den ontvanger der registratie en domeinen te Rotterdam voor afbraak worden verkocht de opstal van gebouwen staande aan de Wijnstraat, Geldersche Kade, Draaistceg, Bocrenvischmarkt en Hoogstraat te Rotterdam. Men meldt uit het Nieuwe Diep: Hel hier binncngeloopcn stoomschip Willem 111, hetwelk de Nederlandsche stoomvaart door het kanaal van Suez naar Java zal openen, mag in alle opziglen, wat bclrelt zijn uit- en inwendigen sierlijken bouw, een pronkstuk genoemd worden. De inrigling voor de passagiers is uitmuntend en laat niets te wcnschen over. Ook de machine moet van de uilmuntendsle constructie zijn en in zee aan alle eischen voldoen. De maatschappij "Nederland" heeft haar werk aan goede handen toevertrouwd. Daags vóór hel vertrek der boot zullen ecnige inge zetenen, als blijk hunner belangstelling in eene voor deze plaats zoo belang rijke onderneming, een schitterend vuurwerk afsteken en aan de directie der maatschappij een feest aanbieden. Te Zwolle heeft jl. Zondag een Pruissisch officier, die bij hel leger voor Parijs gediend heeft en thans aldaar gelogeerd is, een vierjarig kind gered, dat in de Willemsvaart gevallen was. Met zijne rijlaarzen aan sprong hij in het water en moest eenige malen duikenalvorens hij hel kind behouden aan wal kon brengen. In eene gemeente der provincie Groningen was dezer dagen een man aan de pokziekte overleden. Er was niemand te vinden, die het graf wilde graven, bet lijk kisten en Ier aarde bestellen, en ook van gemeentewege werd daarin niet voorzien. Toen hebben de drie naaste verwanten, waar onder twee vrouwen, dal alleen verrigt. De commissaris des konings heeft, naar aanleiding van deze gebeurtenis, die, zegt hij, in eene goed geordende maatscliappij niet mag voorkomen, de gemeentebesturen verzocht, onverwijld personen aan te wijzen en te bezoldigen, die met de verzorging van aan besmettelijke ziekten lijdende personen en met de begraving hunner lijken worden belast. Uit Breda heelt zich de reglerlijke magt naar Roosendaal begeventen einde onderzoek te doen naar een aldaar gepleegd misdrijf. Eene vrouw moet eene poging hebben gedaan om hare zuster van het leven te berooven, door haar met een bijl een slag aan het hoofd toe te brengen, waardoor hel slagtoffer hoogstwaarschijnlijk het leven zal verliezen. 's GRAVENHAGE, 10 Mei. Rij kou. besluit van 28 April wordt met 30 Junij a. s. het Nederl. consulaat-generaal te Mannheim ingetrokkenen eervol ontslag vcrleqnd aan den heer mr. R. W. J. C. de Meuthon Rake, als consul-generaal en als com missaris van Nederland bij de centrale commissie voor de Rijnvaart. Bij hetzelfde besluit is tot Nederl. commissaris voor de Rijnvaart, buiten be zwaar van 's rijks schatkist, benoemd de heer mr. W. A. P. Verkerk Pislo- rius, referendaris bij het dep. van financiën. Tot regter in de arrond.-regtbank te Gorinchem zijn benoemd de hh. mr. J. C. J. Arriëns, thans regter in de arrond.-regtbank te Assen, en mr. H. W. Stud ken, thans griffier bij het kantongeregt te Noord wijk. De heer J. 11. P. Gelpke, commissaris van policie te Vlaardingen, is tevens benoemd tot commissaris van rijks-policie. Z. M. heeft goedgevonden den vice-admiraal P. A. Malthijsen. wegens ongeschiktheid voor de militaire dienst, ten gevolge van in en door de dienst ontstane ligchaamsgcbrekenop zijn verzoek, op pensioen te stellen, met dankbetuiging voor zijne vele goede en langdurige diensten aan den lande bewezen; te bevorderen: tol vice-admiraal, den schout-bij-nacht J. Andreae; tot schoul-bij-nacht, de kapiteins ter zee 11. Kemper en J. J. VVichers; tot kapitein ter zee: de kapileiu-hiitt. ter zee G. W. F. Moeth en A. Scholborgh; tot kapitein-luit. ter zee, de luitt. ter zeel,ltkl. A. Dronkers en J. K. L. Gey van Pittius; tot luit. ter zee l5le kb, de luitt. ter zee 2de kl. A. J. Dumont en F. II. Coblyn; den schout-bij-nacht II. Keniper, terzake- van langdurige dienst, op pensioen te stellen, met dankbetuiging voor zijne goede en langdurige diensten aan den lande bewezenden officier van ge zondheid 2UI. bij de zeemagt G. A. M. van Ewijk te bevorderen tot offi cier \an gezondheid lsle kl. De kapitein-luit. ter zee C. T. Haekslroh is op non-activiteit gesteld. De minister van marine zal Vrijdag eu die van binnenl. zaken Zatnr- dag a uist. geen gehoor vcrleenen. De zitting van de tweede kamer van lieden was mede gëheel gewijd aan de bespreking van velerlei or.derdeelen der afdeeling waterstaat en pu blieke werken van het hoofdst. binnenl. zaken der begrooting, waarbij allerlei locale belangen aan de aandacht en de belatistelling van den minister werden onderworpen. Men is gevorderd tot artikel i 12 (toezigt op spoor wegdiensten). De geneeskunde heeft een gevoelig verlies geleden: gisteren bezweek alhier dr. E. F. II. II. graaf von Bylandt. geboren den 20s,rn Maart 1813 te Keulen en in 1852 als Nederlander genaturaliseerd. Hij werd om zijne grondige wetenschappelijke kennis zeer geroemd en mogt in zijne praktijk hier ter stede veler vertrouwen verwerven. Hij was sedert vele jaren lijf arts van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, officier der orde van de Eikenkroon en ridder of commandeur van verscheiden vreemde orden. HUITIiiNL.\IhSiilIK mviUGTKN. ENGELAND. LONDEN 9 Mei H. M. de koningin heeft een bezoek gebragt aan de internationale tentoonstelling. Naar men uit Alexandria meldt heeft men aldaar in het laatst van E April de ontdekking gedaan, dat er voor een zeer aanzienlijk bedrag aan f valsche Egyptische schatkistbilletten in omloop was gebragt. Tot dusver n heeft de regering 16 billelten van 50000 en 12 van 10000 piasters, die in Junij en Julij 1873 afgelost moeten worden, in handen gekregen. Terstond ri na de ontdekking dezer vervalschingdie aanvankelijk den omzet in deze g geldswaarde geheel heeft doen stakenis door de regering een bureau van n controle geopend, alwaar de houders van schatkistbilletten deze kunnen a; aanbieden om daarop een stempel van echtheid te doen drukken. 1; FRANKRIJK. Nu het fort Issy in handen der troepen is, zal waarschijnlijk ook het fort Vanvres moeten vallen. De opstandelingen zullen dan nog in het bezit zijn van de forten Ivry. Bicètre en Montrouge. Ivry, dat bij het beleg doorn de Pruissen hel minst geleden heeft, zal dan het voornaamste punt van h aanval en verdediging zijn. Is De Gaulois deelt nog de volgende bijzonderheden omtrent de reeds vroeger medegedeelde overrompeling van het spoorweg-station Clamart en van de slagting aldaar onder de opstandelingen aangerigt: De schildwach- in ten waren gevlugt, zich naauwlijks den tijd gevende om werda te roepen, i: De opstandelingen werden slapend overvallen en verweerden zich slechts flaauwer waren er nagenoeg 800meer dan 300 van hen bleven op het it slagveld; onze officiereu moesten moeite doen tot matiging van de drift der !t soldatendie gansch iets anders deden dan de kolf van het geweer omhoog n houden, hetgeen volgens de dagbladen der Commune hunne gewoonte zou zijn. Eenige opstandelingen vonden gelegenheid om te vlugten, terwijl men II handgemeen was; de overigen, omstreeks 280, werden gevangen genomen, en zijn te Versailles binnengebraglonder hen is de bevelhebber der schans, )1 alsmede twee bataillon-chefs. De aanvoerders der opstandelingen hebben zich bij dat gevecht niet zeer dapper betoondeen van hen wierp zich voor [i de voeten van den aanvoerder der onzen en smeekte om lijfsbehoud daarbij 'i voegende dat hij bijstand uit Issy verwachtte. De onzen bleven evenwel op d hel slagveld tot dat er paarden ter wegvoering der zeven buit gemaakte stukken geschut aangekomen warentoen keerden zij met dat geschut en tl met de gevangenen terug. Een sergeant, Thiolier, heeft zich bij dat wa- f. penfeit bijzonder onderscheiden; hij alleen heeft een 20-tal opstandelingen gedood en verscheidene vaandels vermeeslerd. II In de nationale vergadering is door het lid Gozon en eenige andere leden liet volgende voorstel gedaan: Al de kohieren, aanslagbillellcn, qui- w tantien en andere officiële stukken, betrekking hebbende tol de nieuwe be- t» lastingen of tot de verhooging van bestaande belastingen, welke door den k oorlog tegen Pruissen noodzakelijk zijn geworden, zullen met in het oog springende letters de volgende aanwijzing bevatten«Kosten van den door Napoleon III aan de Pruissen aangedanen oorlog." Dit voorstel moest strek- h ken om de boeren van hunne ingenomenheid met het keizerlijke bewind I te genezen. De generaal Cluzeret heeft zich bij de Commune beklaagd dat hij reeds d dagen lang in eene ongezonde cel gevangen wordt gehouden, zonder onder vraagd of verhoord te zijn. i Een luchtballon, die door de Commune was opgelaten, is bij Pantin neergekomen. Men heeft daarin gevonden twee manifestendie door de Commune waren gerigt aan de werklieden van het platteland en waarbij zij d worden aangespoord naar de wapenen te grijpen om de Commune te s verdedigen. Te Bordeaux is een voorloopig comité gevormd tot bijeenroeping van t een congres van gemagtigden uit alle steden van Frankrijk, ten einde over' de middelen te beraadslagendie geschikt zijn om aan den burgeroorlog 0 een einde te makende gemeentelijke vrijheden te verzekeren en de repu- - bliek te bevestigen. Op elke 20000 zielen zal een gemagtigde worden ge- kozen. Hoofdplaatsen van deparlementen of arrondissementen, die minder dan 20000 zielen lellen, zullen voorts ook een gemagtigde naar het congres j kunnen zenden Men wil welen dal de heer Gambetta hierin de hand heelt. De heer Emilc de Girardin heeft te Parijs een nieuw blad opgerigt, onder den titel: Union FrnngaiseJournal de la République jêdérale. De heer de Girardin-wil den. staatsvorm van de Vereenigde Staten door Frankrijk aangenomen zien, en tracht te betoogen dat men enkel op deze wijze de moeijelijkheden uit den weg kan ruimen. Vooreerst verdeelt hij Frankrijk in 19 stalen, die zichzelven zullen regeren en, even als in Ame rika, onder een centraal gezag zullen staan. Tijdingen uit Algerië luiden iets gunstiger. De Kabylen hebben ern stige verliezen geleden. De kolonel Fourcbault meldt, dat hij in het dorp Palestro 46 lijken van vermoorde kolonisten heelt gevonden. In de kerk, welke in brand gestoken was, meende hij o. a. de lijken van een pastoor en een kapitein herkend te hebben. PRUISSEX. BERLIJN, 9' Mei. Volgens officiële bcriglen uit Metz, hier aan het publiek medegedeeld, zijn in de omstreek dier vesting maatregelen ter wering van pestwalmen, welke uit de haastig begraven lijken van gedoode militairen en paarden oprijzen kondenverordend en reeds grootendeels ten uitvoer gelegd en is er daardoor het gevaar voor de algemeene gezondheid afgewend. In eene bctrefl'ende deze zaak voorkomende beschouwing in het officiële blad der Russische regering wordt gezegd: Parijs en Metz moeten als het broeinest en het uitgangspunt van de epidemie der kinderpokken worden beschouwd. Vóór den oorlog was die ziekte in de genoemde sleden aan wezig; maar zij is er eerst gedurende de belegering van epidemischen aard geworden. Na de capitulatie van Metz hebben de kinderpokken zich. de heirbanen volgende, allengs verder in Duitschland verbreid, en vervolgens is die ziekte ook in andere landen doorgedrongen, liet is een uitgemaakt feit dal de beweging van grootc massa's menschen tussehen Frankrijk en

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2