LE1DSCHE COURANT. 1871. DONDERDAG II MEI. BINNENBAN DSC I i E B K BIGT E N. N0. 111. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50; inet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar Vóór /2.50 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. PROCES-VERBAAL, I van de opening der stembriefjesdie ter benoeming van drie leden van de Staten der provincie Zuidholland den 9'1,n Mei 1871 zijn ingeleverd. Op heden den tienden Mei des jaars arlittienhondcrd dén en zeventig in de gemeente Leiden, hoofdplaats van het hoofdkiesdislrict Leiden, is door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op bet Raadhuis plaats genomen, des morgens te negen uren. Het bureau is zamengesteld uit den heer dr. IV. C. van den Brandeler, burge meester, voorzitter, en de hceren P. L. C. Driessen en mr. P. C. Lezwijn leden van den gemeenteraadstemopnemers. De voorzitter plaatst op de tafel één slembus, bij hem den 9,lcD Mei 1871 overgc- bragt uit de gemeente Leiden. De zegels der bus worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bus wordt geopend en bevonden vijfhonderd en vijftig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijst der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den Voorzitter één voor één geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard twee briefjes, die oningevuld waren. Het getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest vijfhonderd acht en veertig. Van dit getal zijn uitgebragt op de beeren Mr. P. du Kieu 383 stemmen, mr. J. T. Buys 311, P. I. de Fremery 285, mr. Conrad Cock 257, jbr. mr. 1- L. Cremer van den Bercli van Heemstede 227, J. M. E. Derek sen 141, mr. C. IV. Hubrecht 5, jhr. mr. II. A. Steengracht 2, nir. J. L. KlavcrwijdenW. F. K. A. Trulfino, K. Plantenga, mr. P. G. Hubrecbt, mr. S. Ic Poole, dr. W. C. van den Brandeler, B. IV. Wttcwaall, II. P. C.Stoffels, m'- P. C. Lezwijn, mr. C. \V. J. Pape, C. Rueb en mr. S. Vissering, ieder écne ^Hebben alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de hoeren m'. P. du Rieumr. J. T. Buys en P. I. de Fremery. Zijn derhalve verkozen tot leden van de Provinciale Staten Van Zuidholland de llSffClï Mr. PAULUS DU RIEU, Mr. .JOllAN THEODOOll BUYS, en PETRUS 1SAACUS DE FREMERY wonende binnen deze gemeente. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander, proces-verbaal opgemaakt, in tegenwoordig heid van allen, die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden den 10*" Mei 1871. v. D. BRANDELER, Voorzitter. P. L. C. DRIKSSEN,} P. C. LEZWIJN, J 'enopnemers. LEIDEN. 10 Mei. Sedert de vorige opgave, zijn door pokken aangetast 5 personenals hersteld opgegeven 7, overleden 4, zoodat nu in behandeling zijn 138. Gisteren middag omstreeks 4y2 uur is de persoon van J. B., van be roep metselaar, van de stelling van een in aanbouw zijnd gebouw gevallen, waardoor bij ernstig aan het hoofd is verwond, llij is naar het Caecilia- gasthuis overgebragt. Hij je in bet hoofdkiesdistrict Leiderdorp gehouden stemming voor een lid der provinciale staten (zittende tot Julij), in de plaats van wijlen den beer mr. 11. C. J. lloog, zijn van de 1030 kiezers ingekomen 516 slem briefjes, van onwaarde zijn verklaard 42 briefjes, zoodat de volstrekte meerderheid was 238. De heer jh'. tn'. II. A. Steengracht verkreeg 225, de heer m'. A. J. Hoekwater 168 en de heer m'. W. Hoog 70 stemmen, zoodat er eene herstemming moet plaats hebben tusschen de lib. Stcengracht en Hoekwater. Bij de verkiezing voor de periodieke aftreding" zijn ingekomen 516 stem briefjes van onwaarde zijn verklaard 2 briefjeszoodat de volstrekte meer derheid'was 258. De heer m'. C. NV. Hubrecht, aftredend lid, verkreeg 460 stemmen, de lieer jh'. mr. 11. A. Steengracht 240, de lieer mr. A. J. Hoekwater 191- en de heer mr. W. Hoog 72 stemmen; zoodat de heer Hubrecht is gekozen en eene herstemming moet plaats hebben tusschen de i hh. Steengracht en Hoekwater. i In het hootdkiesdistrict 's Gravenhage zijn voor de verkiezing van vijf leden voor de provinciale staten herkozen de vijf aftredende leden. Uilge- bragt waren 1074 geldige stemmen. De volstrekte meerderheid bedroeg 538 stemmen. Herkozen de hh. jhr. 11. C. A. Ver-Huëll met 654 stemmen jhr. mr. 11. J. van. der Ilcim met 623- stemmenS. A. van Hoogstraten met 593 stemmen, jh'. m'. F. G. A. Gevers Deynoot met 560 stemmen en m'. D. Léon met 540 stemmen. Verder waren uitgebragt op de hceren ni'. D. I'olak Daniels 500, m'. J. J. van Geuns 306, A. E, Maas 352, jh'. A. J. van Itljckc- vorsel 330 en A. P. Godon 326 stemmen. Hoofdkiesdistrict Delft. Herkozen de lieer P. J. van der ColfTvan Iloogeveen. Hoofdkiesdistrict Rotterdam. Herkozen de hh. G. van Stolk, H. de Bie, m'. J. A. Vaillant en m'. C. van Vollenboven, en gekozen de hh. N. J. A, C. Hofïinan en D. van Weel. Hoofdkiesdislrict Dordrecht. Reeds herkozen de heer J. A. Smits Van Nieuwerkerk. Hoofdkiesdistrict Ridderkerk. Herkozen de heer m'. II. M. Barendrcgl van Charlois. Hoofdkiesdislrict k laardingen. Herkozen de hh. C. Maas Geeslerdhlls et! jh'. J. F. van Vredenbnrch. Hoofdkiesdislrict Gorinchcm. Herkozen de heer W. Röoseboöm etl geko zen, in plaats van den heer 1. Cambier, die niet meer in aanmerking wensehte te komen, de heer II. R. Vogelsang, burgemeester van Leerdam. Hoofdkiesdistrict SliedrechtHerkozen de aftredende leden van 'flerthóven en van Haaflen. De minister van financiën heeft de aandacht der belanghebbenden ge vestigd op de bestaande gelegenheid tot verzending van brieven, gedrukte stukken en monsters van koopwaren naar Ned.-Indift, door middel van de maatschappij //Nederland", varende tusschen het Nicuwediep en Batavia, door het kanaal van Suez. Het eerste vertrek van het Nieuwediep zal plaats vinden op 15 Mei aanst. en verder van zes tot zes weken. De over vaart moet binnen vijftig dagen geschieden. De brieven en verdere stiikkefl, die het publiek met de gemelde gelegenheid wenscht te verzenden, moeten voorzien zijn van een bepaalde aanwijzing op het adres, wdafdit van dat verlangen blijkt. Het port der brieven van 15 grammen etl minder is 2ff cent, met toepassing op de zwaardere brieven van de schaal van opklim ming die voor de binnenlandsche brieven is vastgesteld. Voor gedrukte stukken en monsters van koopwaren is een port verschuldigd van 5 cent voor elke 40 grammen of gedeelte van 40 grammen. Naar men verneemt zou Z. M. de koning wegens de heersehende ziekte bevolen hebbendal de schietwedstrijd op de Wieselsche heide dit jaar tiiet zal gehouden worden. In de Maandag 11. gehouden vergadering van de taal- en letterkundige' afdeeling der kon. akademie van Amsterdam heeft de heer Leemans, volgens het verslag van het Hbl., ecnige bijzonderheden medegedeeld nopens steen blokken en een twaalftal aarden potten, met beenderen' van pasgeboren kinderen gevuld, onlangs opgegraven hij hel vergrootcn van het kerkhof te llarich (Harig) prov. Friesland, grietenij Gaaslërland. De mare dezer ont dekking namelijk was naauweljjks op de wieken der laam verspreid, of de goegemeente wist er aanstonds een zalvende verklaring aan te' geven. Ter plaatse namelijk, waar de ontgraving was geschied of in den omtrek althans, had oudtijds een mannenklooster gestaandat door een onderaardschen gang in gemeenschap stond met een vrouwenklooster. In de pastorie lotih bevindt zich nog heden ten dageonder eene bedstedehet bovenste gedeelte van een wenteltrap, waarlangs men tot den onheilspellendcn gang kan afdalen Eeff weinig later dan //oudtijds" had men meermalen gepoogd in die geheimzin nige loopgraaf door te dringen, doch ivïianwclijks was men een eind wegs gevorderd of... de toortsen werden door een bovennaluurlijken adem uitge blazen. De waarheid was deze: De pastorie bestaat grootendeels uit eene zeer oude en zwaargebouwde, echt Friesche stins, van het geslacht Minne- ma, een der weinig overgebleven gebouwen van die soorl. De overlevering wil, dat de Schieringers zich meermalen hardnekkig in deze stins hebben verdedigd, en dat daarin de Gaasterlandsche geldmunt was, zooals er ook nog oude //acht-en-twintigen" moeten beslaan, die Ie llarich zijn geslagen. De heer Leemans deed opmerken, dat llarich reeds in zeer ondc oorkobdeii wordt genoemd, nergens is echter sprake van een kloosler, en lot dttsverie werd dan ook nog geen spoor er van ontdekt. De bewuste sleenen, dieriief zeldzaam in die buurt worden aangetroffen, zijn eenvoudig gebezigd tot* grondslagen van den muur, die het kerkhof omringt, en werden natuurlijk bij het wegbreken daarvan ontbloot. De pottenwaarvan spreker een schets en beschrijving aan de vergadering voorlegde, klimmen lot niet hoogeren ouderdom op dan het laatste gedeelte der 16de eeuw en bevatten de been deren van pasgeboren kinderenwien het doopsel niet kon Worden toege diend en die alzoo niet in gevvijde aarde aarde mogten worden bijgezet vandaar

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1