PER TELEGRAAF. Dooi' de Commune is de burger Gaillard belast met liet aanleggen der barricaden, welke cene tweede omwalling achter de vestingwerken uitmaken zullen. Behalve deze tweede omwalling bevatten de barricades drie geslolen omwallingen ol' citadellen, namelijk ecne op het Trocadéro, eene op den heuvel van Montmarlreen eene bij het Panthéon. Omtrent de redenen die aanleiding hebben gegeven tot de gevangen neming van generaal Cluseret is nog geen licht opgegaan. Het dagblad dei- Commune zegt eenvoudig: "De burger Cluseret is als gedelegeerde voor de krijgszaken afgezet; zijne gevangenneming, bevolen door de uitvoerende commissie, is door de Commune goedgekeurd. Er is voorloopig in de ver- 1 vanging van den burger Cluseret voorziende Commune neemt alle noodige veiligheidsmaatregelen." Rossel, die zijne plaats heeft ingenomen, is een man van militaire oplei ding en ervaring. Hij is aan de polytechnische school opgeleid; in Melz heeft hij als kapitein der genie onder het bevel van maarschalk Bazaine gediend; toen deze capituleerde, ontsnapte hij uit Melz, en begaf hij zich naar Tours, den zetel der delegatie; hier werd hij door Gambetta bevorderd tot den rang van kolonel der genie. Sedert heeft hij zich bij de Parijsche opstandelingen gevoegd, en werd adjudant van Cluseret. Door de Commune is bepaald dat aan alle mannelijke personen van I 19 tot 40 jaren, die sedert den KT1"' April Parijs verlaten hebben, eene J boete van 5 tot 50 fr. per dag opgelegd wordt. Aan de militaire autoriteiten j is de uitvoering van dit besluit opgedragen. Het afbreken van de Vendöine-zuil is op 8 Mei bepaaldin tegenwoor digheid van leden van de Commune en bataillons van de nationale garde. De onlangs nieuw gebouwde kerk van Saint-Pierre in de wijk Mout- Rouge is in eene clubzaal veranderd. Met veel moeite heeft de pastoor dier kerk van de Commune verkregen, dal de talrijke leden zijner parochie van bet onderaardsche gewelf der kerk. doch enkel des Zondags, gebruik zul len mogen maken om hunne godsdienstoefeningen te vieren. Zij zullen ech ter in hel kerkgebouw niet door de hoofddeurmaar enkel door de kleine koordeur mogen binnentreden. In eene der clubs te Parijs is met meerderheid van stemmen uitge maakt dat de aartsbisschop van Parijs moet ter dood gebragt worden. De heer Lemoinne, van hel Journ. des Déb.. schrijf aan de lnd. Beige omtrent de Commune: Niet Parijs doet Frankrijk den oorlog aan. Neen; een zwerm van roofvogelseen hoop wilde dieren hit alle oorden beeft zich op de hoofdstad der wereld geworpen. Let slechts op hunne na men; het zijn zelfs geen vreemde, het zijn allerzonderlingste namen, die tot geene enkele natie, tot geene enkele taal behooren. Men zou zeggen dat de hokken in den Jardin des Plantes geopend zijn om hunne bewoners op straat los te laten. Verder schrijft hij omtrent den toestand van Frankrijk. Er is geen Frankrijk, geen Fransch vaderland meer. Terwijl Duilschland zijn hislorischen droom verwezenlijkt en zijne nationale eenheid tol stand brengt; terwijl de sterren van de tweede grootte in Duitschland wel de satelliten van Pruissen willen zijn, om deel uit te maken van het groole Duitsche rijk, en terwijl de op ons veroverde gewesten elkander afvragen, of zij het betreuren moeten dat zij door vuur en zwaard losgemaakL zijn van het ziekelijk ligchaam, verdwijnt het denkbeeld van vaderland, van na tionaliteit. al meer en meer uit het Fransche hart, om plaats te maken voor algemeene denkbeelden, zonder naam. zonder banier en zonder andere kleur dan die van bloed. Er is geen nationale maatschappij meer. slechts een internationale vereeniging bestaat. Het cosmopolilisme heeft de vaderlands liefde gedood. Volgens berigten uit Algiers hebben duizenden Kabylen de vallei Se- baou geplunderd en er de inwoners vermoord. Vervolgens hebben zij zich naar Deilys begeven, welke plaats zij thans omsingelen. Tot dusver heeft de plaats nog tegenstand aan de opstandelingen gebodenmaar met groole inspanning en moeite. Een oorlogsschip is thans de belegerden te Inilp ge komen. en er werd ondersleuning uit de provincie Oran tegemoet gezien. ITALI E. De Italiaansche senaat heeft de wet betredende de aan den Paus te verleeuen waarborgen met 105 tegen 20 stemmen aangenomen, met eenige amendementen, waarmede de regering zich vercenigd had. 8» is si a a e BERLIJN, 3 Mei. De t'rov. Corr. zegt dat volgens de vredes-preliminairen de| betaling van hel eerste halve milliard der oorlogs-contributie nog geenszins de ont ruiming der omstreken van Parijs ten gevolge moet hebben, maar dat die ontruiming mede afhankelijk is van het tot stand komen van hel definitive vredesverdrag. Zoo lang dit niet gesloten is, zou dus de betaling van het halve milliard aan Frankrijk niet baten. Voor de Fransche regering moet derhalve het meest dringende zijn, dat zij de onderhandelingen te Brussel bespoedige. Dagelijks passeren hier extra treinen met Fransche krijgsgevangenen, welke uil de verder oostwaarts gelegen vestingen naar de westelijke gren zen worden overgebragt. Vermagerd en haveloos, een sprekend beeld van jammer en ellende bij hunne aankomst hier te lande, teekent de frischheid der gelaatskleur, hun goed en ordelijk voorkomen- dat de beschuldigingen, indertijd op de militaire autoriteiten geworpen, volkomen ongegrond zijn; al'es getuigt dat hun verblijf hier te lande een gunstige uitwerking heeft gehad. In eene vergadering van studenten te Munchen is een adres van ad- liaesie aan prof. Bollinger's bestrijding der onfcilbaarheidsleer vastgesteld en zijn aan de studenten der Duitsche, Duitsch Ooslenrijksche en Zwilsersche universiteiten uituoodigingen gezonden om zich daarbij aan te sluiten. WEENEN, 3 Mei. De commissie lot onderzoek van de regerings-voorstel- len betreffende de wijziging der grondwet heeft heden beraadslaagd over de daarin opgenomen bepalingen, waarin het regt van initiatief op wetgevend gebied hij de landdagen wordt uitgebreid. Na een langdurig debat werd besloten, ten aanzien van dat punt over te gaan tot de orde van den dag. PARIJS, 3 Mei, 'smorgens. O]) verlangen van de Pruissen moet de be zetting van het fort Vincennes verminderd worden. Het kanon- en geweer vuur duurt onafgebroken voort bij Asnières en Neuilly. Een lievig kanon vuur wordt onderhouden tusschen Issy en Montrouge. De Versaillers nood zaakten de gefedereerden tot den aftogt en bezetten in den afgeloopen nacht op nieuw het park van Issy en het dorp Issy. Het zuiden en hel westen worden thans door de batterijen van Versailles bedreigd, liet dag blad la Nation soiiveraine is opgeheven. 3500 vrijmetselaars hebben aan genomen den raad van llanvier, lid der Commune, om met de nationale garde ter verdediging van de Commune op te trekken. BRUSSEL3 Mei. De kamer van afgevaardigden heeft art. 1 der wet op de provinciale en gemeentelijke verkiezingen aangenomen, na verwerping van al de amendementen die ten doel hadden te bepalen dat de kiezers moeten kunnen lezen en schrijven. BERLIJN. 3 Mei, Longwy, 3 Mei. De verschenen termijn van de kosten van onderhoud der Duitsche troepen, ten bedrage van achttien millioen, is den lsltn Mei te Rouaan en te Amiens betaald geworden. MUNCHEN. 3 Mei. De pauselijke nunciatuur is voornemens aan de Beijer- sche regering een uit Rome ontvangen document over te leggenwaarin ge tracht wordt het bewijs te leveren dat het onfeilbaarheidsdogma geen inbreuk maakt op de Beijersche staatsregeling. WEENEN, 4 Mei. Bij keizerlijk rescript aan den minister van onderwijs is bepaald dat onderhandelingen geopend moeten worden om het te Krakau bestaande genootschap voor de wetenschappen te vervormen in eene akademie van wetenschappen. NEW-YORK, 3 Mei. Op aanzoek der Engelsche houders van Erie-obliga- tithi heeft de regtbank aan den heer Fould gelast de boeken der Erie-spoor- vveg-maatscliappij te laten onderzoeken. VERSAILLES, 4 Mei, des morgens. De nadcrings-werken bij het fort Issy worden voortgezet; het garnizoen kan niet meer ontsnappen. De heer Favre is naar Brussel vertrokken, om de onderhandelingen te bespoedigen, /.e Soir zegt dat de procureur der republiek te Dreux de prinsen van Orleans heeft uitgenoodigd Frankrijk te verlaten. I lï fit E L O M U E 51. Het Muziek-corps der dienstdoende Schutterij te ILeidcn. Naauwelijks heeft dit nieuwe corps een jaar bestaanof er doet zich een incident op waardoor de drie voornaamste leden zich genoopt zien hun ont slag te nemen. Regt jammer en spijtig. Het was zoo goed geformeerd en bezet; de toetreding van den laatslen persoon, als solo-clarinetwaaraan het corps zoo zeer behoefte had. gaf, met de overige leden, bij het laatste concert in de gehoorzaal ons de zekerheid dat er nu weinig of niets meer aan liet corps ontbrak, en dat dit corps spoedig allergunstigst moest bekend worden, zelfs buiten Leiden. De zoo schoon en goed bezette solo-clarinet-, cornet-a-piston- en fluit-par- lijen zijn vacant; de heeren, die deze partijen zoo uitstekend vervulden, zijn ontslagen als leden van dat corps. Waarom? Volgens onze information is door hh. officierenals commissarissen over het muziek-corps, den leden van genoemd corps aangezegd, dat er 1 tï Zon dag-avonden achtereen in de bniten-socieleit Amicilia door hel corps concer ten gegeven moesten worden. Hiertoe waren in het eerst weinige of geene bereid, maar later, na geldelijke schikking, werd er, de drie ontslagen heeren uitgezonderd, hoe dan ook, genoegen mede genomen. Hel kan waar zijn, dat hel corps alsnog in slaat is muziekuitvoeringen Ie doen, maar kunnen er degelijke en flinke stukken uitgevoerd worden Wij meencn de zekerheid te hebben dat zulks ondoenlijk is, tenzij men hulp uit andere steden daartoe dienstbaar maakt, en wordt zulks gedaan, dan worden eigen krachten door caprice op zijde gecijferd, ter wille waarvan? Art. 3 1. c. van het contract tusschen hh. officieren-commissarissen voor de muziek en hh. musici, zegt wel is waar: "1111. muzikanten verbinden zich "om aan elke oproeping tot uitvoering van muziek, door commissarissen //gedaan, te voldoen." Maar is daar de Zondag niet stilzwijgend van uit gesloten? Is het o. i. nu waar, dat wanneer volgens art. 1 van datzelfde contract, de heer [commandant voor "dienst" het corps op Zondag oproeptdaaraan voldaan moet worden hh. commissarissen mogen echter toch niet willekeu rig eiken Zondag het corps nopen concert te geven, dat is o. i. ongehoord; waar heeft dal plaats, dat een corps schutterij-muziek gedurende de zomer maanden op eiken Zondagavond wordt gelast concerten te geven? In elk geval is het te betreuren dat deze zaak zich zoo op eens heeft voorgedaan waardoor het corps zulk een gevoelig verlies heeft ondergaan. Volgens onze informatiëu schijnen hh. officieren-commissarissen der muziek deze zaak te willen doordrijven, daar de drie ontslagen heeren nog wel bereid waren om enkele Zondagavonden mede te werken, maar niet permanent. Wij zouden hier o. a. de vraag kunnen doen: ls daarom het subsidie door den gemeenteraad toegestaanten einde het corps te zekerder te exploiteren op alle Zondagavonden aan de buitcn-societeit Amicilia? Doch wij onthouden ons hiervan. Het doet ons leed genoeg dat de treurige phase ontslaan is, waardoor de opbouw van dat veelbelovende muziek-corps met zijnen daar voor zoo uitstekend bekwamen directeur zoo op eens gedeeltelijk instort, en niets vuriger wenschen wij, mede tot roem van onze stad, dat hh. offi cieren-commissarissen van het muziek-corps ten deze mede gedeeltelijk zullen toegeven, waartoe wij vertrouwen dal de afgetredene heeren solisten nog wel te vinden zullen zijn. Mijnheer de Redacteur! Met de plaatsing dezer regelen zult gij bijzonder verpligten Leiden Mei 1871. Benige voorstand ets der Toonkunst.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3