hoogere burgerschooldan moet worden opgegeven aan welke hoogere bur gerschool zij het schriftelijk examen wenschen af te leggen. Men schrijft uit Amsterdam; Naar wij vernemen, heeft de vaderland- sehe tooneeldichter, de heer Joh. Hilman. in vereeniging met eenige vermo gende, invloedrijke kunstvrienden, het voornemen opgeval den stcdelijken schouwburg te Amsterdam, sinds den brand in het laatst der vorige eeuw nog steeds uit hout opgetrokkenop sierlijke moderne wijze te restaureren. De lih. de Greef, Springer en Gudshoorn zouden reeds een luisterrijk ont werp hebben geleverd. Is het gerucht waar, dat mr. den Tex, de burge meester der hoofdstad, het plan ernstig ondersteunt, dan zal het vereischte kapitaal (ƒ150,000) wel spoedig bijeen zijn. Door het prov. geregtshof in Noordholland is II. T., voormalig station chef aan het slation der cenlraalspoorweg-maalschappij Elburg-Epe, schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde misdaad van diefstal, door een be diende van een voerman, van hem als zoodanig toevertrouwde goederen. Het hof veroordeelde hem, met toepassing van verzachtende omstandigheden, tot een correctioneele gevangenisstraf van 3 jaren. Aan den Helder is het plan ontworpen om bij gelegenheid van de eerste afvaart, op 15 Mei aanst.van het stoomschip Willem III. van de maatschappij Nederland, aan het bestuur dier maatschappijwaarvan Z. K. H. prins Hendrik liet hoofd is, een bewijs van sympathie te geven. Het voor nemen is om daags vóór het vertrek dier boot, en alzoo op den l4,len Mei. een schitterend vuurwerk af te steken, opgeluisterd door muziek, en het leest in het lokaal Tivoli te vervolgen. De arrondissements-regtbank van Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak legen den heer Ph., gewezen luit. der artillerie, en hem ter zake van mishandeling veroordeeld tot eene geldboete van ƒ50. Men zal zich herin neren, dat de veroordeelde in een koffijhuis, waar hij met iemand van de conservative rigting sprak, met wien hij grootelijks in gevoelen verschilde, door een slag in het aangezigt van zijn tegenstander aan zijne argumenten kracht trachtte bij te zetten. Men meldt uit Wyhe: Voor eenige dagen is hier het hooi verkocht voor ƒ40 de 500 kilo's. Een ongehoorde prijs! Maar de oorzaak heeft hier weder zijn natuurlijk gevolg. Door den grooten inkoop voor het buitenland zijn onze hooiverbouwers verleid geworden om hun product, ja duur, doch te duur af te zetten. Dit werkt nu te bunnen nadeele terug; want door liet toenemend gebrek aan hooi en weide is de waarde van hun vee aan merkelijk gedaald, en verliezen zij thans aan de markt wat zij aan het hooiveld gewonnen hebben. Het tegenwoordige gunstige weder kan echter alles spoedig herstellen. Volgens de Asser C. zou een arm en in zwangeren toestand verkeerend meisje, te Ooststellingwerf, reeds vijf nachten onder den blootcn hemel zon der voeding hebben doorgebragl, terwijl een armbestuur in die gemeente, naar men meent geroepen om haar te verzorgen, daartoe niet wilde overgaan. - Te Groningen wordt de aandacht zeer bezig gehouden door het vol gende voorval, dat Zondag nacht plaats had. Drie personen waren uit Schildwolde met een zeilschuitje over het Schildmeer naar Appingedam ge gaan. Een daarvan was een bijzonder bekwaam schipper, 's Avonds laat zijn ze weer van Appingedam vertrokken, 's Morgens vroegtijdig kwam het schuitje aandrijven; de eene passagier hing dood over het schuitje in het water; de tweede zat dood daarin; de derde ontbrak en is nog niet terug gevonden. De oorzaak van het gebeurde is men nog niet op het spoor. liet ontwerp van wet tot vervanging van de artikelen 414, 415 en 41G van het Wetboek van Slrafregt door andere bepalingen behelst de volgende artikelen Art. 1. Al wie inbreuk heeft gemaakt of gepoogd heeft inbreuk te maken «p eens anders vrijheid in de uitoefening van zijnen arbeid of nijverheid, wordt gestraftmet gevangenisstraf van eene maand tot twee jaren en geld boete van vijf en twintig tot vijf honderd gulden, te zameii of afzonderlijk, indien dit geschied is door geweld, door ontneming of beschadiging van werktuigen of gereedschap, door bedreigingen met eenig strafbaar feit of door bedriegclijke handelingen; met gevangenisstraf van zes dagen tot drie maanden en geldboete van ac'nl tot twee honderd gulden, te zamen of afzon derlijk. indien dit geschied is door beleediging of door deelneming aan zameiischolingen in of bij fabriekenwerkplaatsen of woningen van eigenaars of bestuurders dier inriglingen. Art. '1. Artikel 463 van het Wetboek van Slrafregt en artikel 20 der wet van 29 Juiiij 1854 (Staatsblad n". 02) zijn toepasselijk op de gevallen, bij deze wet voorzien. Art. 3. Zijn afgeschaft de artikelen 414, 415 en 416 van het Wetboek van Strafrcgt en de artikelen 19 en 20 van Titel II der wet van 6 Octo ber 1791. 's GllAVEN'HAGE4 Mei. Z. M. de koning-groothertog heeft den generaal-majoor Jackson, bevel hebber in de 3dc militaire afdeeling, benoemd tot grootkruis der orde van de Eikenkroon. Tot lid van den geneeskundigen raad voor Gelderland en Utrecht is benoemd de heer dr. P. Mazirel, te Elburg, en lot plaatsvervangend lid van dien raad de heer N. van Sahnapotheker in het ziekenhuis te Utrecht. De kapitein-luit. ter zee P. Koning, uit O. I. teruggekeerd, en de luit. ter zee 2de ld. G. II. van Steyn, zijn op non-activiteit gesteld. De adel borst 2de kl. bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord U. W. Schlingemann is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. De lste luitt. W. A 11. baron van Voorst van Lijnden, van het lstereg. infanterie, is op zijn verzoek op non-activiteit gesteld. De tweede kamer der staten-generaal heeft heden de discussie over het hoofdst. builenlandsche zaken voortgezet. De lieer van Kuyk besprak het tractaal van 1863 met België nopens het gedistilleerd, verzocht der regering alle zorg aan die zaak te willen wijden waar handel en industrie groot be lang bij hebben. De heer Heydenryck behandelde het eerste punt van liet voorloopig verslag betreffende de onschendbaarheid van personen en goederen ter zee in oorlogstijd. Uit het antwoord der regering leidde hij af dat de zaak ter behandeling was en zij niet tot het doen van toorslellen wilde overgaan. Hij achtte dit van de regering zeer wijs en voorzigtig, want, hoe wcnschelijk eene regeling in deze en in den zin van het Amsterdamsche adres ook moge zijn, waarschuwde hij tegen alle illusion op dit punt en wees op al hetgeen sedert 1854 in deze quaestie is gebeurd. Hij besprak verder het wenscheljjke van diplomaten in antwoord op de rede van den heerGra- tama en betoogde hiervan hel nut voor kleine mogendheden tegenover eventuële spoedige handelingen en gebeurtenissen van groote mogendheden. Hij gaf voorts zijne verwondering te kennen over eene onderhandeling of schikking der regering tusschen de Nederlandsche bisschoppen en de beur zen-commissie van het seminarie te Mechelen. De heer van Zinnicq Bergmann bragt o. a. de discussie op de missie te Itome, waarover vele sprekers het woord voerden. Morgen zullen de ministers antwoorden. Een ontwerp tot afkoopbaarheid der tienden is ingekomen. Ten gevolge van eene plotselinge ongesteldheid van den vice-president van hel prov. geregtshof in Zuidholland, mr. C. J. Francois, is de behan deling der zaak op heden van II. B. uit Leiden, beschuldigd van misdadige deelneming aan bet in omloop brengen van nagemaakte zilveren nationale gangbare muntspeciënonbepaald uitgesteld. Gisteren is er eene vergadering gehouden door aandeelhouders der 's Gravcnhaagsche Vleeschhouvverij. Uit het verslag betreffende den toestand van die inrigting blijkt: dat in 1870 werden geslacht 1334 runderen, tegen 1180 in I860; 746 kalveren, tegen 700 in 1869; 514 schapen, tegen 722 in 1869. Van dit vee is verkregen 446,570 kilo's vleesch, waarvoor werd be steed bij den inkoop eene som van ƒ310,819.96 Aan accijns is betaald eene som van ƒ24701.40. De exploitatiekosten hebben bedragen ƒ20796.735 of 41 cents per kilo. liet bedrag van het in het afgeloopen jaar op rekening geleverde vleesch steeg tot 221,026.513zijnde 22000 meer dan in 1869. Het winkeldebiet, met inbegrip van het geleverde vleesch aan het reg. gre nadiers en jagers, steeg tot een bedrag van 119,459.865, zijnde circa ƒ10000 meer dan in 1869; spruitende dit meerdere voort uit de grootere levering aan de militairen, doordien de buitengewone ligtingen in de maan den Julij, Augustus en September onder de wapenen waren. Huiden, vellen, vachten en afval bragten op ƒ26430.77, tegen ƒ24363.86 in 1869. De be haalde winst was ongeveer 2 cents per kilo vleesch en bedraagt ƒ8309.475, waarvan 7ya pCt per aandeel, als dividend over 1870, zal worden uitgekeerd. De hoogc vleesehprijzen moeten derhalve toegeschreven worden aan de duurte van het vee eerste qualiteit bij den inkoop, want volgens de bovenstaande gegevens werd de prijs bij den verkoop van het vleesch slechts verhoogd met 4' cents voor exploitatiekosten en eene winst van 2 cents per kilo of gezamenlijk met 6; cents. ÏÜJITKNLA.NDSCIIK HKIUC.TIvN. i BELG I E. Naar men uit Verviers meldt, is het aldaar rustig gebleven. Te Goee hebben ernstige onlusten plaats gehad. De werklieden eischten meer loon v en meer vrije dagen, hetwelk hun werd geweigerd. Er heeft een gevecht t plaats gehad, waarin werklieden en gendarmes gewond zijn. Men vreest v dat dit een verkeerden invloed op de werklieden Ie Verviers zal hebben. I Te Gent was Zondag II. van wege de Internationale eene meeling be- i legd en met roodc billetten aangekondigd; er zijn evenwel slechts een twee- 1 honderdtal personen, ten deele enkel uit nieuwsgierigheid, opgekomen. De voorzitter, zekere kroeghouder de Boos, hield eene lofrede op de Interna- L' tionale en op de Parijsche Commune, sprak minachtend van den koning en n van de geestelijkheid, en besloot met eene uitnoodiging om lid van de Inter- d nationale te worden. Een handwerksman antwoordde dat de lieden van de i Internationale de arbeiders bedrogen, hunne geldelijke bijdragen verdonker- L den, en enkel eigen voordeel beoogden. De meeting liep uiteen zonder dat er een enkel lid voor de Internationale gewonnen was. - Naar men uil Antwerpen meldt heeft op de rivier het volgende ongeluk v plaats gehad. De stoomboot Princesse lloijnle, komende van Londen, is op a de hoogte van Willeuisreck tegen de llollandsche stoomboot Josepn, komende van Rotterdam, aangeloopcndie met groote averij is gezonken. De equi page is gered en hier binnen gebragt. De Joseph was beladen met verschil lende koopwaren geconsigneerd aan de firma van Maanen C\ Een onder- v zoek is ingesteld naar de aanleiding van dit ongeluk. De /'rincesse Royale r heeft weinig averij bcloopen en is in de haven aangekomen. IV" G E A X E>. v LONDEN, 3 Mei. h De internationale tentoonstelling van nijverheid en schoone kunsten is door den prins van Wallis, in den naam der koningin, plegtig geopend. 'J De catalogus vermeldt ruim 8000 voorwerpen of groepen van voorwerpen. Een berigt uit Bombay zegt dat Livingstone, die in Afrika's binnen- w land om het leven gekomen scheen in leven en welvarend is. Zl - Volgens berigien uit Japan hebben daar te lande weder overal onlusten ïa plaats; staatkundige moorden zijn aan de orde van den dag. tl' FItASI Bi JS. IJ 34. De jongste berigien omtrent den strijd voor Parijs waren zeer met elkander in strijd, ten aanzien van het fort Issy. Eerst werd gemeld dat het fort in een puinhoop was veranderd. later weder dat men bres had gescholen. De waarheid schijnt te zijn dat de buitenwerken zijn bcmagligd. z| alsmede het kasteel en hel kerkhof, waarbij de opstandelingen zware ver- u liezen hebben geleden. Dat het fort zelf thans bijna onhoudbaar is ge- worden, is zeker. Bij de nationale vergadering is een adres uil Corsica ontvangen, hou dende verzoek tot afscheiding van dat eiland van Frankrijk, liet is niet in |f overweging genomen.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2