g,i:iDK(Hi; O D li AII. VRIJDAG 5 MEI. N". iOli. 187 jg&jL De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor '2,50 's jaars, buiten de cxpcdiliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1- - 4 gels 1.- iedere regel meer 25 cents. BIN N E N LA NDSCllE 13 K BIG T E N. LEIDEN. 4 Mei. Sedert de vorige opgave door pokken aangetast 4 personen, als her steld opgeseven 14, overleden 9, zoodat nu in behandeling zijn 183. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad was aan de orde de herstemming over het tweede punt van hel praeadvies van burg. en weth.in zake de openbaarmaking van stukken betreffende zaken die bij den raad in behandeling komen. Dat tweede punt, waarover in de vorige vergadering de stemmen hadden gestaakt, strekte om de uitgevers of redac teurs der alhier verschijnende dagbladen niet, zoo als door den heer Buys was voorgesteld, lot de geschreven stukken toegang te vcrlecnen, maar aan het bezwaar van den voorsteller te gemoet te komen door zooveel mogelijk van de stukken, die in ecnige vergadering zullen behandeld worden, de overlegging in de vorige vergadering aan te kondigen. Vooraf werd door den voorzitter medegedeeld dat was ingekomen een nader voorstel van den heer Buys, strekkende om verdere uitbreiding aan zijn eerste voor stel te geven. Zoo als later bleek stelde de heer Buys daarbij voor als 3'" alinea bij zijn voorstel te voegen de uitnoodiging aan burg. en weth. om de inzage van niet gedrukte stukken, op bepaalde uren, ook toe te staan aan de ingezetenen, die daartoe aan den burgemeester het ver zoek deden. De voorsteller meende hierdoor tegemoet te komen aan hel gevoelen iu de vorige vergadering door den heer Ooek ontwikkeld, die meende dat men de leeskamer nietbij wijze van monopolievoor de jour nalisten maar voor het gelieele publiek moest openstellen. Het bedoelde tweede punt van het praeadvies van burg. en weth., in stemming gebragt, werd thans verworpen met 11 tegen 8 stemmen. De voorzitter gaf toen in bedenking de behandeling van het nieuwe of derde punt van het voorstel tot later uit te stellen, waartegen echter de heer Buys zich ver klaarde, daar de zaak thans geleidelijk kon afgedaan worden. De heer Schcltema gaf te kennen dat, nu de stemming was afgcloopeu, hij een nieuw voorstel wilde doenin naauw verband met dat van den heer Buys. Blijkens de formulering daarvan strekte dit voorstel ombij wijze van proefneming aan het gedrukt Verslag der Handelingen van den raad uitbreiding te geven, door het opnemen van alle stukken die bij den raad inkomen en later door dezen zullen behandeld worden; in spoedvcreischende gevallenin buitengewone nommers. Hij meende dat daar door, beter dan op de door den heer Buys voorgestelde wijzeaan de eisciien der publiciteit zou worden voldaan. In de indiening van dit voorstel vond de voorzitter op nieuw aanleiding om op het uitstellen van de verdere behandeling dezer zaak aan te dringenmaar dit gaf aanleiding tot een zeer uitvoerig debat, waaraan vele leden deel namen. De heer Buys be weerde dat de zaak tot afdoening kon gebragt worden, want dat hij geen wijziging in zijn eerste voorstel had gebragt, maar alleen een derde punt daaraan had toegevoegd. Tot op zekere hoogte had hij niets tegen het voorstel van den heer Schcltema. maar dal voorstel had niets gemeens met het zijne. De heer Schcltema en andere leden konden dit niet toegeven en meenden dat het voorstel-Scheltemamogt hel wor den aangenomenhet voorstel van den heer Buys doelloos zoude maken. Tevens bleek uit de discussie dat er een groot verschil van meening bestond over de strekking van de laatst gehouden stemming. De voorzitter en en kele leden waren van meening dat door de verwerping van het tweede punt van het praeadvies van burg. en weth. het voorstel van den heer Buys nog niet was aangenomeninaar dat dat voorstel nog nader in stemming moest worden gebragt. De heer Buys was van gevoelen dat integendeel door die verwerping zijn eerste voorstel nu een raadsbesluit w5s geworden; cenc an dere wijze van werken van den raad kon hij zich moeijelijk voorstellen; dit punt raakte echter in het bijzonder de waardigheid van den raad, en de raad moest zelf welen hoe hij daaromtrent wilde handelen; verlangde men nog eene stemming over zijn voorstel, het was hem wel. maar het kon niet meer zijn dan eene formaliteit. De heer Cock stelde mede voor de be handeling der zaak uit te stellen, ten einde des te beter de strekking van liet voorstel-Scheltema te kunnen beoordeelenen hij werd daarin door den heer Verster ondersteund. De heer Buys bleef bij de meening dat de twee onderwerpen elkander niet uitsloten; zijn voorstel kon algedaan worden en later toch dat van den lieer Scheltema in behandeling komen. Zijne ziens wijze werd door den heer Goudsmit gedeeld. De voorzitter gaf in beden king of het niet goed zoude zijn dat de heer Buys en de heer Scheltema de zaak nader bespraken, om ter bereiking van hetzelfde doel tot overeen komst te geraken en later een voorstel te doen op goede gronden gebouwd. De heer Buys verklaarde van de zaak af te zijn; zijn voorstel toch was raads besluit geworden. De heer Dercksen deed de vraag, of men regt had, bij het voor de tweede maal in stemming brengen van een onderwerp, daarop amendementen te doen; de lieer Buys antwoordde dat niets belette een derde lid in het voorstel te brengen; het tweede lid, waarover de stemming had gcloopenwas niet door hem geamendeerd. De voorzitter de beraadslaging gesloten hebbende bragtom de zaak lol een einde te brengeneerst nog het tweede punt van het voorstel van den heer Buys in stemming; het werd aangenomen met 11 tegen 8 stemmen. Daarna bragt hij in behande ling bet derde of nieuwe punt; slechts enkele leden voerden daarover liet woord waarbij sommigen hunne ingenomenheid met het voorstel-Scheltema te kennen gaven, lil stemming gebragt, werd het met 17 tegen 2 stemmen aangenomen. Vervolgens had er nog eene eindstemming plaats over het ge lieele voorstel-Buys, hetwelk met 16 tegen 3 stemmen werd aangenomen. Aan de orde was vervolgens een bezwaarschrift van de wed. du Pré te gen het kohier der plaatselijke belasting, dienst 1871, bij gedep. staten in gediend. Burg. en weth. meenden dat de raad bij zijn vroeger in deze zaak genomen besluit moest persisteren, en men in dien zin aan gedep. staten moest adviseren; met algemeene stemmen werd dienovereenkomstig besloten. Voorts werden benoemd: tot hulponderwijzer 4e kl. aan de openb. lagere school n°. 1 voor onvermogenden J. J Werst, tijdelijk hulponderwijzer aan die school, tot hulponderwijzer 3e kl. aan de openb. lagere school nl voor minvermogenden J. J. van Tertholen, en tot hulponderwijzer 2' kL aan de openbare lagere school n°. 2 voor minvermogeuden 11. Veldhuyzen, Tot leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de gemeente-instellingen voor hooger eu lager onderwijs werd benoemd W. G. C. Byvanck, thans tijdelijk die betrekking waarnemende. Vervolgens werd eene voordragt lot liet beschikbaar stellen van gelden bc- noodigd iu zake de pokken-epidemie met algemeene stemmen aangenomen. De som van ƒ460, daartoe vroeger toegestaan, is nu gebragt op ƒ1000. Eene voordragt tol vermeerdering van hel aantal hulponderwijzers hij de openbare lagere scholen voor on- en minvermogenden gaf aanleiding tot eenige discussie. Burg. en weth. stelden voor. daar er bij elk der bedoelde scholen, in plaats van 8, slechts 2 of 3 kweekelingen aanwezig waren, iu het gebrek te voorzien door het benoemen, bij iedere school, van een hulp onderwijzer ad 600 en een ad ƒ400. De heer Le Poole gaf iu bedenking het neuten van dezen maatregel uit te stellen tot dat men wist welken invloed de eerstdaags te verwachten opening van de bijzondere school voor on- en minvermogenden op de Middelstegracht zou hebben op het getal der schoolgaande kinderen. De heer Buys zeide die mcening ook in de school-commissie te hebben geopperdmaar dat men verklaard had dat, al mogt hel getal der kinderen op de scholen door de ope ning der bedoelde school afnemenin elk geval de behoefte toch bleef be staan. Met 17 tegen 2 stemmen werd de voordragt aangenomen. Ten slotte werd nog aangenomen, niet 10 legen 9 stemmen, eene voordragt tot tegemoetkoming van hulponderwijzers 4,lc kl. die van elders komen. Ten einde aan liet bezwaar, wat betreft de vestiging, van hulponderwijzers die op een tractemeut van 300 van elders hier worden benoemdte gemoet te komen, zal aan dezen eene toelage van 100 worden verleend. Door den voorzitter werd medegedeeld dat een brief was ingekomen van de bh. lvnijiï eu Kapteynhoudende kennisgeving dal uitstel was verleend tot 1 September ten opzigtc hunner spoorweg-concessie. Naar wij vernemen is tot hoofdonderwijzer aan de christelijke school voor on- en minvermogenden, die eerlang geopend zal worden, benoemd de heer L. van Dijl, hulponderwijzer aan eene stads-tusschenschool te Dordrecht. De voorzitter der commissie, door den commissaris des konings in Zuidholland voor het jaar 1871 belast met het afnemen van het eindexamen der hoogcre burgerscholen in die provincie, de heer J. A. Keurenaer, te Delft, heeft bekend gemaakt dat het examen, krachtens liet kon. besluit van 10 Maart 1870, voor zooveel hel schriftelijk gedeelte betreft, zal worden "e- houden aan de hoogere burgerscholen, en dat het mondeling onderzoek zal plaats hebben te Delft, iu de maand Julij. Zij, die hel examen in gemelde provincie wenschen af te leggen, zijn verzocht hem daarvan vóór 1 Junij met gefrankeerde brieven kennis te geven. Zijn zij geen leerlingen eener

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1