tegen de forten Vanvres en Issy. Het laatste fort, meende hij, zou spoedig bezwijken. Vooralsnog was het een strijd tusschen de wederzijdsche artillerie. Naar onderscheidene berigtgevers uit Versailles was het hoog tijd voor het bewind om aan het dralen een einde te maken. De partij der Bonapar- tisten roert zich druk; de oude dienaren des keizerrijks zijn sedert eenige dagen op de straten van Versailles te zien; de heer de Persigny wordt ge zegd zich in dien omtrek te bevinden; te Genève zijn Bonapartisten bezig soldaten voor hunne zaak jte winnen. De partij der Orleanislen zit even min stil; de mannen, welke de prinsen van Orleans in de ballingschap hebben gevolgd, zijn thans te Versailles; die prinsen zelve bevinden zich elders. Eenige dagen geleden waren zij aan de westkust omstreeks Biarritzen verlangden zij nadrukkelijk, dat de nationale vergadering eindelijk besluiten zou hen als leden in haar midden te laten zitting nemen of wel hunne verkiezing voor onwettig en nietig te verklareneen vraagpunt welks be slissing de heer Thiers gemeend heeft voor het algemeen belang te moeten vertragen. In de nationale vergadering is de legitimisten-partij, die er de uiterste regterzijde uitmaakt, bezig aan het ministerie zoo veel mogelijk stooten en steken toe te brengenen al zijne handelingen te bedillen, i Kortom, de monarchale partijen zijn in de weer; al de politieke hartstog- ten, elke teleurgestelde eerzucht roeren zich. Er zijn vele lieden die opentlijk en zelfs tot in de voorzalen der nationale vergadering voorspellen dat men over drie maanden, zoo niet eerder, weder onder de keizerlijke j regering zal staan; dat dit vooruitzigt bestaat wordt door sommigen van die lieden aan de Parijsche Commune geweten, door anderen aan de hou ding en handelwijze der nationale vergadering. Onder de maatregelen, door de Commune verordend, behooren: het 1 sluiten van vele drankwinkels en wijnhuizen; de verscherping der bepaling omtrent het sluiten der koffijhuizen te middernacht, en het opbellen van het bij nacht werken der bakkers. Dit laatste besluit is het gevolg geweest van eene manifestatie van een tweeduizendtal bakkersknechs, welke met een rood vaandel naar het stadhuis zijn getrokken en op het afschaffen van de ver- pligting om des nachts te werken hebben aangedrongen. Het is in het oog loopend hoe de mannen der Commune de Pruissen ontzien. In hun blad is bekend gemaakt dat de Elzassers en Lotharingers te Parijs vertoevende, vrij zijn van de dienst bij de nationale garde. De heer Wushburne, gezant der Vereenigde staten, heeft, door tusschen- komst van generaal Cluseret, den aartsbisschop van Parijs in de gevangenis bezocht. Hij vond den prelaat zorgvuldig bewaakt; maar hij wordt in geenen deele mishandeld. De prefect van het dep. du Var heeft aan den maritimen prefect van Toulon de volgende vertrouwelijke de'pêche, gedagteekend uit Versailles, doen toekomen. "Garibaldi en zijne zonen mogen niet in Frankrijk komen. Indien zij er verschijnen, laat hen dan arresteeren. Gij zult u met de reg- terljjke autoriteitein verstaan tot uilvoering van dit bevel." -• PRUII8EN. BERLIJN, 28 April. Omtrent de vredes-onderhandelingen te Brussel verneemt men dat I daarbij een groot punt van verschil is het aandeel, dat Elzas-Lotharingen in de Fransche schuld zal dragen, en of deze van de oorlogschatting zal worden afgetrokken. De heer Thiers beweert, dal het aandeel in destaats- schuld van Elzas-Lotharingen van die schatting moet worden afgetrokken daar de schuld als een hypotheek op den bodem kleeft en bij de annexatie even goed, als bij den verkoop van een huis, moet worden overgenomen. Pruissen zal daarover geen scheidsregterlijke uitspraak dulden. Het beroept zich op de woordelijke uitdrukkingen der preliminairenwaarin van zooda nige vermindering geen spraak is. Volgens de Kreuizzeit. heeft de aartsbisschop van Westminster vorst Bismarck verzocht om zijne bemiddeling teh gunste van den aartsbisschop van Parijs, wiens leven door de opstandelingen bedreigd wordt. Bismarck zou die toegezegd en den generaal von Fabrice per telegraaf opgedragen hebben vertoogen aan de Commnne te doenen haar te herinneren dat indien zulke misdaden gepleegd wierdende algemcene verontwaardiging van Europa Pruissen tot tusschenkomst zou kunnen noodzaken. Twee leden van de Maltheser orde, die den keizer-koning een adres ten gunste van den Paus hebben aangeboden, hebben, volgens de Germania, verslag van hun zending afgelegd in een bijeenkomst van de Silesische Mal theser ridders. Volgens de genoemde gedeputeerden had de keizer-koning het volgende geantwoord: Mijne gevoelens jegens den Paus als kerkelijk opper hoofd mijner katholieke onderdanen zijn onveranderd gebleven. Hel in be zit nemen van Rome beschouw ik als een daad van geweld en een aanma tiging van de zijde van Italië. Is de oorlog eenmaal geëindigd, dan zal ik gemeenschappelijk met andere vorsten overwegen, welke stappen daartegen behooren te worden gedaan. De Spen. Zeil., dit feit besprekendezegt dat er vele redenen bestaan om te twijfelen aan de juistheid van dit verhaal. In de troonrede heeft de keizer-koning gezegd, dat hij zich niet zou men gen in de binnenlandsche aangelegenheden van andere staten: nog kortelings heeft de rijkskanselier met duidelijke woorden verklaard, dat de regering niet zou afwijken van het eenmaal vastgestelde programma. Wij hebben hier derhalve authentieke getuigenissen ten aanzien van de gevoelens en be doelingen des keizers, welke van oneindig meer gewigt zijn dan de mede- deeling, nopens een gesprek, waarvan de woordelijke inhoud zich zoo moei- jelijk laat overbrengen. OOST-IN DIE. (BATAVIA, 23 Maart. De onderzeesche telegraaf is weder defect geworden. Sedert eenige dagen heeft hij niet gewerkt. De laatste telegrammen uit Europa zijn we der als van ouds per mail ontvangen. De koning van Siam is den-15den te Singapore aaugekomen. Hij zal zich aldaar ongeveer eene week ophouden. Hier worden de toebereidselen voor de ontvangst sedert eenige dagen gemaakt. Een programma van den plegtigen intogt is vastgesteld. De koning, de twee prinsen en eenige andere heeren zullen in het gouvernements-hötcl logeeren; de ministers, de bevel, hebber van de zeemagt en een paar andere dignitarissen nemen hnn intrek bij den resident van Batavia op het Koningsplein, en de overige personen van het gevolg in een daartoe gehunrd huis op hetzelfde plein. Reeds be gint men hier eerebogen op te rigten langs den weg, door den stoet te volgen. Gedurende 5 7 dagen zullen receptiën, gala-diners, een gala-bal in de Harmonie, een vauxhal door de militaire sociëteit Concordia aan te bieden, eene matinee musicale in den Planten- en Dierentuin, groote mili- taire manoeuvres van de garnizoenen van Rijswijk. Weltevreden en Meester Cornelis, een reusachtige optogt van inlanders, volksspelen, vuurwerk, eet togt met de tramway-wagens naar Meester Cornelis en het bezoek van ai wat Batavia belangrijks oplevert den lijd korten en veraangenamen. Het is niet bekend hoelang het vorstelijk bezoek zal duren. - Volgens het Bat. Hbl. heeft de regering 180,000 te goed gedaat voor de kosten verbonden aan de ontvangst van den koning van Siam. Het aantal der gevangenen en in onderwerping gekomen volgelingen van Wangkang is nu reeds aangegroeid tot ongeveer 350, zoodat de gevan genissen te Marabahan, Bandjermassing en Martapoera volgepropt zijn. In de residentie Zuid- en Ooster afdeeling van Borneo is, naar met beweert, eene hevive epidemie onder het vee uitgebroken, dat in grootenge tale aan de gevolgen der besmetting bezwijkt. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik- kingen genomen: Civiel departement. Benoemdtot assist.-resident van Mandhéling en Au- kola (Sumatra's Westkust), de ambtenaar op non-activiteit J. N. Vosmaer, tot griffier bij den omgaanden regter in de 4e afd. op Java en Madura, di ambtenaar voor de burg. dienst in Ned.-Indië mr. F. J. Tyndall de Veer; tol assist.-resident van Tebing-Tinggi (Palembang)de contr. le kl. bij het bio- nenl. bestuur in de residentie Palembang J. W. Stolltot assist.-resident vai Bangil (Pasoeroean)de contr. le kl. bij de landelijke inkomsten en culture mr. A. M. Oudemans; tot secretaris der residentie Samarang, de ambtenaai op non-activiteit W. van der Ven; tot contr. le kl. bij het binnenl. bestum in het gouv. Sumatra's Westkust, de contr. 2C kl. bij het binnenl. bestuut in de residentie Lampongsche districten W. A. Seitz; tot contr. le kl. bi het binnenl. bestuur in de residentie Palembang, de contr. 2e kl. ter bó schikking van den resident aldaar E. A. van Vloten; tot contr. le kl. bi hel binnenl. bestuur in de residentie Wester-afdeeling van Borneo, de contr 2e kl. bij het binnenl. bestuur in de residentie Palembang E. von Faber; to contr. le kl. bij het binnenl. bestuur in de residentie Lampongsche distric ten, de contr. 2e kl. bij het binnenl. bestuur in de residentie Mehado jhr. F G. V. Boreel; lot contr. 2e kl. bij het binnenl. bestuur in de resident» Menado, de contr. 3e kl. bij het binnenl. bestuur in de residentie Amboig F. A. Hennige; tot contr. 2' kl. bij het binnenl. bestuur in de resident» Lampongsche districten, de contr. 3' kl. bij het binnenl. bestuur in dat go west W. G. Leembruggen; tot contr. 2e kl. bij het binnenl. bestuur in residentie Palembang, de contr. 3e kl. bij het binnenl. bestuur in dat gewes W. II. Stollé; tot contr. 3e kl. bij het binnenl. bestuur in de residentie Lam pongsche districten, de ambtenaar ter beschikking T. E. van Putten; to: contr. 3E kl. bij het binnenl. bestuur in de residentie Amboina. de ambtenaai ter beschikking bij het binnenl. bestuur in dat gewest F. J. Jellesma; tol contr. 3e kl. bij het binnenl. bestuur in de residentie Palembang, de ambto naar ter beschikking F. Sieburgh: tot contr. 3e kl. bij het binnenl. bestuu* in het gouv. van Sumatra's Westkust, de ambtenaar ter beschikking A. J Pluygers; tot 2"™ commies bij 's lands kas te Samarang, de le klerk F Doeve; tol assist.-resident van Sumanap (residentie Madura), tevens vendu meester aldaar, de assist.-resident van Tjandjoer J. Kniphorst; tot assist, resident van Tjandjoer, de assist.-resident van Anjer W. F. van Andel; to assist.-resident van Anjer, de ambtenaar op non-activiteit W D. SchifI laatstelijk assist.-resident van Ambol; tot hoofdcommies bij het dep. van bin nenl. bestuur, de le commies H. A. van der Bor; tot hoofdonderwijzer aai de openb. le lagere school te Batavia, de hoofdonderwijzer aan de opent le lagere school te Soerabaija A. G. van Velthuyscn. Verleend: een 2-jaris verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den assist.-resident van Koemad jang (Probolingo) J. M. van Vleuten; aan den contr. le kl. bij het binnenl bestuur in de residentie Wester-afdeeling van Borneo O. J. B. Bloem; aai den hoofd-commies bij het dep. van binnenl. bestuur W. A. Pattyn; aan dei onderwijzer aan de openb. le lagere school te Batavia B. Andeweg en aai den 2de" commies bij het dep van financiën J. II. Andeweg; aan den predi kant bij de prot. gemeente te Madioen J. F. Thieme; aan den contr. le kl bij de landelijke inkomsten en cultures W. L. 11. A. Harloff en aan den commies bij de algemeene rekenkamer J. A. Kal. Militair departement. Benoemd: tot commies bij den artillerie-constructie winkel te Soerabaijade gepasp. sergeant-majoor schrijver der artillerie voo: memorie Th. C. Doeleman, bij den artillerie-constructie-winkel te Soerabaija tot opzigter over den wagenmakers-en kuiperswinkel, de onder-opzigter lekl over die werkplaatsen J. Augenstein. Bevorderd: bij de mil. geneesk. dienst, tot officier van gezondh. 2e kl. de officier van gezondh. 3e kl. J. B. Heesen, J. C. de Oude, P. H. de Waal en J. R. H. van Sou. Verleend: een 2-jarif verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den mil. apotheker le kl. W, J. E. Hekmeyer; en aan den luit.-kolonel der infanterie J. H. T. Wiegand. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit de mil. dienst, de kapitein der infanterie D. L. Ilafeli; en de kapitein der infanterie W. J. 11. Spreutels. Marine departement. Benoemd: tot opzigter, cliel van den reparatiewin kel bij het mari'ne-etablissëinent te Onrust, B. N. Reuvekamp Gille; tot lsl" machinist bij de gouv.-marine, de 2e machinist bij die marine M. van der Meer; tot machinist bij het marine-etablissement te Soerabaija, de met de waarneming van die betrekking belaste vuurstoker lc kl. J. Ridée; tot ge zaghebber le kl.de gezaghebber 2e kl. J. H. Meyer; tot gezaghebber 3e kl., de le stuurman II. A. Smits. Verleend; een 2-jarig verlof naar Nederland, aan den administrateur bij het marine-etablissement te Soerabaija F. G. de Bie en aan den gezaghebber 2e kl. bij de gouv.-marine H. C. Burmeister. Belast: met de waarneming der betrekking van vice-commandant bij het vak van scheepsbouw aan het marine-etablissement te Soerabaija, de 2e timmer man bij de Kon. Ned. marine II. M. Maas. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 6