LEID8CIIE COERANT. 1871. N". 101. ZATURDAG 29 APRIL. RINNENLANOSCIIE RER10TEN. De Courant verschijnt dadelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. /3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1- 4 gels 1.- iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 28 April. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 15 personen, als hersleld opgegeven 10, overleden 5, zoodat nn in behandeling zijn 199. Wij vernemen dat het Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden behaagd heeft tot de oprigting van een monument voor Boerhaave eene geldelijke bijdrage te verstrekken van ƒ300. Men verzekert, dat ook de heer J. Cambier, te Vianenbij de aan staande verkiezingen tot leden van de provinciale staten van Zuidholland, niet meer in aanmerking wenscht te komen. De gewestelijke vereeniging Zuidholland van het Ned. onderwijzers genootschap zal eene gewestelijke vergadering houden te Gouda op 3 Junij aanstaande. Z. M. heeft, bij besluit van 20 Maart jl.bepaald, dat in de maanden JulijAugustus en September lot het houden van practische oefeningen, eenige compagniën vesting-artillerie, de arlillerie-instruclie-compagnic, eene compagnie van het bataillon mineurs en sappenrs en de onder-officieren, die bij het wapen der artillerie het wetenschappelijk onderwijs bijwonen, in de legerplaats bij Zeist en eenige compagniën vesting-artillerie in de leger plaats bij Teteringen vereenigd zullen worden. De miliciens-verlofgangers der ligtiugen van 1867 en 1808 van het reg. grenadiers en jagers en de overige regimenten infanterie worden tegen den 16dtn Augustus aanst. tot het hou den van najaars-oefeningen onder de wapenen geroepen. De opgekomen manschappen worden vóór of op den 19deD September daaraanvolgende weder met groot verlof gezonden. De miliciens-verlofgangers der ligting van 1867 van de drie regimenten vesting-artillerie worden voor een gedeelte tegen den 288te0 Julij aanst.de overigen zooveel Idler als de minister van oorlog zal noodig achten, onder de wapenen geroepen en gedurende hoogstens vier weken gehouden. De manschappen der ligting van 1807zoo der infanterie als artilleriedie vóór den l81e0 Augustus dezes jaars gehuwd zijnworden voor ditmaal buiten oproeping gelaten. Ter uilvoering van dat besluit is door den minister van oorlog bepaald dat in de legerplaats bij Zeist zullen kamperenvan 1 lot 22 Augustus aanst. de 2C. 4', 5', 9', 10° en 12' compagnie van het eerste reg. vesting-artillerie, de artillerie-instructie-compagnie, met uitzondering van de jongelingen dier compagnie, die onvoldoende geoefend zijn. eindelijk de onder-officieren dei- artillerie, deelnemende aan den wetenschappelijken cursus te Delft; van den 23",cn Augustus aanst. tot den ]2d"> September daaraanvolgende, de 38, 5', 6C, 9', 12e en 13' compagnie van het 3' reg. vesting-artillerie; van den 10de" Julij aanst. tot den 12den September daaraanvolgende de 3' compagnie van het bat. mineurs en sappeurs. in de legerplaats bij Teteringen zullen kam peren: van 1 tot 22 Augustus aanst.. de le, 3' en 6' compagnie van het 2' reg. vesting-artillerie en van den 23slen Augustus aanst. tot den 12d'n Sep tember daaraanvolgende, de 7', 8' en 13e compagnie van laatstgenoemd reg. liet bevel over hel kamp van Zeist, van I Augustus lot 12 September, wordt opgedragen aan den kolonel Delprat, van het 1' reg. vesting-artillerie, en het bevel over het kamp te Teteringen gedurende' denzelfden tijd aan den luit.-kolonel Knoop, van het 2' reg. vesting-artillerie, liet speciaal bevel over de compagniën artillerie te Zeist van den Ist"1 tot den 22,lcn Augustus wordt opgedragen aan den majoor jhr. ridder van Rappard, van het I' reg, vesting-artillerie, en van 23 Augustus tot 12 September aan den majoor van Orsoy Veeren, van het 3e reg. vesting-artillerie. Bij Zr. M8. besluit van 4 dezer is bepaald, dat gedurende de maanden Junij en Julij, tot het houden van bijzondere oefeningen in het schijfschie ten in de legerplaats op het Wicsselschc veld, worden vereenigd het perso neel der normaal schietschool met de daarbij gedetacheerde officieren, onderofficieren en manschappen, de scherpschutters der corpsen infanterie, met hunne sergeanten-instructeursalsmede de manschappen derzelfde corp sen die cenen bijzonderen aanleg hebben om scherpschutters le worden. Het bevel over die troepen zal worden gevoerd door den majoor Bunnik, directeur der normaal schietschool. Volgens het verslag van den Nederl. consul te Melbourne is de handel tusschen Nederland en zijne koloniën in Victoria zeer afgenomen. Ware het niet, zegt hij, dat het artikel jenever nog voor eene waarde van 11348 in de invoeren voorkomt, dan zou men tot de treurige overtuiging komen, dat de regtstreeksche handel tusschen Nederland en deze kolonie genoeg- I zaam heeft opgehouden. Natuurlijk rijst de vraag op; waaraan moet dit toegeschreven worden? En dan is hel antwoord: aan hel gemis van onder nemingsgeest bij de Nederlandsche industriëlen. In plaats van, zooals andere natiën doen, met jjver en volharding eene markt voor hunne producten te vestigen, stellen zij zich tevreden met een of hoogstens twee proefnemingen, welke in de meeste gevallen riiet anders dan ongunstig kunnen uitvallen, en wel hoofdzakelijk omdat de industrieel onbekend is met de behoefte dezer markt, en zijn fabrikaat dientengevolge niet aan de vereischlcn vol doet. Men verlieze hierbij niet uil het oog, dat gebrek aan ondernemings geest onwillekeurig leidt tot de zucht om zich aan het oude te houden. In den tcgenwoordigen tijd van vooruitgang kan het niet anders of dit begin sel moet tot ondergang van Nederlands handel leiden. Stilstand is achteruit gang! Wil Nederland zijn standpunt als een der eerste handelsvolken be houden, dan wordt het tijd dat de natie hare aandacht niet alleen op Java blijft vestigenhet wordt tijd dat zij ook van andere landen de behoeften leert kennen, dat zij hare industriën met die behoeften in harmonie brengt, dat zij in den algemcenen vooruitgang deelt, en dat zij. waar het vermag, hare mededingers tracht voorbij te streven! Laat Nederland zich de lijden herinneren toen de vreemdeling naar Holland overkwam, tot inkoop van het Hollandsche linnen, het Utrechtsche fluweel, de Doorniksche tapijten en de Leidsche lakens, producten van Nederlandsche industrie die eens wereldbe roemd waren! Dat de herinnering aan die tijden Nederlands ondernemings geest op nieuw aanvure en aanmoedige om met ijver de hand aan het werk le slaan. Tegenover deze schaduwzijde staat eehter ook een lichtpunt, namelijk de uitbreiding van den handel tnsschen Java en de kolonie. Het is waar dat die handel, in vergelijking van den handel met andere tropi sche gewesten, nog voor veel belangrijker uitbreiding vatbaar is, maar met den geest van vooruitgang, die thans op Java heerscht, mag men het er voor houden dat de handel tusschen beide koloniën spoedig van grooter en gewigliger omvang zijn zal. -- Te Amsterdam is overleden de heer A. A. Sluart, emcr.-predikant bjj de remonstrantsch-gercformeerde gemeente aldaar. Aan zijnen vriend, den heer W. II. Suringar, een bezoek brengende, zonk hij ten diens huize plot seling in een en was terstond dood. Te Amsterdam werd eergisteren de algcmeene vergadering van aan deelhouders in het Paleis voor Volksvlijt gehouden. Uil de balans en het verslag der commissie voor het nazien daarvan bleek de gunstige staat der maatschappij voor het tegenwoordige en hare gunstige uitzigten voor de toekomst. Overeenkomstig art. 18 van de statuten is het dividend bepaald op ƒ1 per aandeel en op ƒ1.80 per action de jouissance. Voor de arrond.-reglbank le Arnhem werd dezer dagen de volgende zaak behandeld: Eenigen tijd geleden had in eene der koflij huizen aldaar een twist plaats tusschen twee personen van verschillende politieke geloofs belijdenis; de een bleek de liberale beginselen toegedaan le zijn, de ander was medewerker aan een dagblad van conservative rigting. Naar aanleidin" van dat blad, waarover de liberaal zich, evenals over de conservative partij ia het algemeen, ongunstig uitliet, ontstond een twist, die eindelijk zoo hoog liep, dat de liberaal den conservatief een slag in liet gezi<*t'«af en hem bij die gelegenheid min of meer verwondde, doordien zijn hriUcen zijn gezigt werd gedrukt. De beleedigde gaf de zaak aan de justitie aan, ten gevolge waarvan zijn tegenpartij nu le regt stond, beklaagd van moed willige mishandeling en verwonding. Het openb. min. eischic legen den be klaagde eene cellulaire gevangenisstraf van 8 dagen en eene geldboete. De verdediger van den beschuldigde trachtte aan te toonen dat er provocatie had plaats gehad. De uitspraak zal later plaats hebben. -— Te Zutphcn was Maandag 11. een artillerist met een korporaal bezi" met de verplaatsing van een stuk geschut. De eerste, daarbij struikelende', is onder het stuk, een twaalfponder, geraakt; daar hij aan schouders eii borst ernstig gekwstsl is, vreest men voor zijn leven. Te Zwolle overleed dezer dagen eene vrouw, die als arm bekend stond Toen de familie hare kleedingslukken nazag vond zij, goed verborgen, tot hare niet geringe verbazing, twee Spaansclie effecten en onderscheidene "ou den en zilveren sieraden, ter gezamenlijke waarde van ƒ900, terwijl later nog aan het licht kwam, dat zij ook ƒ160 in de spaarbank had belegd. Uit Leeuwarden meldt men dat de gemeenteraad heeft besloten eene schietbaan op te rigten. De schutterij aldaar, die, behalve haar kader, in eenige jaren (men zegt in tien) niet naar de schijf heeft geschoten en, wat meer zegt, de behandeling der achterladers, die altijd op het magazijn

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1