IH'jlTE.NLA MISLUK UEiiKiTKN. PER TELEGRAAF. lijnen en grondslagen heeflook mei hel oog op een vroeger ontwerp waar over die staatsman met spreker rapporteur was. Het kan voor een man als de lieer Thorbecke geen moeite opleveren, die hoofdlijnen uit te werken in een ontwerp, lie lieer Heemskerk Az. sprak over drie punten. 1°. Over de defensie; daaraan moest, welk stelsel men ook volgen wilde, de hand worden geslagen; 2". Het onderwijs; ook hij meende dat de regeling van het hooger onderwijs een pligt is, die niet langer onvervuld mag blijven. 3C. De census; hij had de hoop dat de herziening niet al te lang zou uit blijven. Hij was niet bevreesd dat die tot het algemeen slemregt of tot socialistische begrippen zou leiden. In de zitting van heden heelt de minister van binnenl. zaken de heer Thorbecke, het woord gevoerd. De hoofdvragen in het debat waren; het programma van het ministerie, de aanbeveling van onderwerpen die voor ziening vereischten en veroordeeling van hetgeen men in het programma meent gevonden te hebben. Daarbij kwam de klagt dat geen enkele groote maatregel aan de orde was gebragt. Bij zijn optreden geloofde hij niet dat men van hem. die zoolang op de banken zitting heeft gehad, nu nog een programma zou verlangen. Daarom had de regering een overzigl van het kader der werkzaamheden gegeven, een ander programma achtte zij nut teloos eu overbodig. Dat geen enkele groote maatregel aan de orde was gebragt had ook hem teleur gesteldwant hij had vroeger gedacht dat de behandeling der begroot ing reeds voor Paschen zou zijn afgeloopen maar dit heeft niet kunnen gebeuren. Wat in hel inleidend woord over den census was gezegd, was geen programma. De minister denkt die taak niet uit te stellen, maar men moet tijd lalen lot onder zoek. De stelling: de tegenwoordige volksvertegenwoordiging vertegen woordigt niet het Nederlandsche volk, kon hij niet toegeven, en hij moest ernstig protesteren tegen de bewering dat deze kamer de behoeften van het volk niet vertegenwoordigt. De grondwet wil den census als teeken van be kwaamheid naar plaatselijke gesteldheid, en aan de grondwet, hoe oud zij dan ook was, wilde hij zich vasthouden zoolang zij bestaat. Betredende het onderwijs verdedigde de minister zich tegen het verwijt van inconse quentie. hjj bleef bereid elk wezenllijk bezwaar weg te nemen en wenschte elk voorstel af te wachten. Ten opzigle van de defensie meende de minister dat een verstandig gouvernement en ecne verstandige vertegenwoordiging soms het eeue belang eenigzins meer op den voorgrond moet plaatsen dan andere belangen, die later hunne plaats weder kunnen innemen. Na 1806 was hij zeer gestemd voor eene krachtige defensie. Ook in andere staten hadden de krijgsgebenrtenissen gebreken in de krijgsorganisatie doen ontdekken, die vroeger niet waren opgemerkt. De verbetering van het defensiewezen moest in eenige orde geschieden, eerst de vestingen, dan de verdere mili taire organisatie, daarna herziening der mililiewet en ten laatste de schut terij-wet. Aan het slot zijner rede besprak de minister drie punten, die volgens hem karakteristiek waren voor den geest, van dit ministerie in het algemeen, en waarop het meer aankwam dan op bijzondere handelingen. Ten eerste. De heer van Lijnden bedreigt het kabinet met ecne coalitie van conservatieven, anti-revolutionairen en roomsch-katholiekenwelliglook vande minister weet niet hoe de heer van Lijnden ze genoemd beeft radicalen of ultra-liberalen, in ieder geval van een ras dat voorwaarts wil. HU weet n et of het voor waarheid en opregtheid van de bestauddeelen van die coalitie pleit, wanneer zij tot stand komt. Maar hij zal alleen dit zeg gen; die coalitie zal ons niet balen en niet schaden. Wij ztillen daaraan niet toegeven en ons daardoor niet laten terughouden ten gunste of op het verlangen van de partijen of personen, die deze coalitie zullen vormen. Maar wij zullen te gemoet komen daar, waar aan deze regering op goede gron den wordt betoogd, dat met het algemeen volksbelang overeenstemt wat door een persoon, door één partijman, door één partij, door welke partij ookdoor alle partijen wordt gevraagd. Ten tweede. Men heeft beweerd: de regering houdt hare plannen terug uit vrees voor de verkiezingen. Eene dergelijke vrees moet bij ons niet worden ondersteld. Integendeel, wij roepen u toe: maak uwe geloofsbelij denis tol vaan bij de verkiezingen en zie hoe ver gij het brengen kunt. De regering zal niets doen en niets nalaten geen woord spreken en verzwijgen maar zij zal het spreken voor en over de verkiezingen aan anderen overlaten. Ten derde. Men heelt beweerdgij zijt niet liberaal. Ik heb mij dien titel niet gevindiceerd. Wie zijn hei die dat zegeen? Toevallig juist zij. die ons een catechismus van uitsluitend liberalisme voorleggen, en die alleen liberaal noemen, wat zij verlangen en wal zij bedenken. Van mijne zijde betwist ik niemand den naam van liberaal Ik rangschik daaronder gaarne evenzeer den heer van Lyndcn als den heer van Houtenofschoon wat laatst genoemde betreft, de verheffing van de Commune van Darijs mij toeschijnt weinig te strooken met hetgeen men tot dus ver gewoon was liberaal te noemen. Ik zou gaarne liberaal genoemd zijn en liberaal zijn, maar dan zou ik bij voorkeur wenschen geleld Ie worden onder dc opbouwende, orga niserende. en niet onder de polemiserende en negatieve liberalen. Na den heer Thorbecke voerden nog het woord de ministers Blussé en van Bosse: de laatste deelde mede dal eene leening tot vollooijing der spoorwegen niet noodig was. Nog onderscheidene sprekers hebben het woord gevoerd. Morgen voortzetting. Te Scheveningen vonden gisteren avond len ongeveer half negen ure eenige visschers voor de gedenknaald op het strand liggen een manspersoon die oogenschijnlijk een lijk scheen te zijnhij gaf althans geen geluid en was onbewegelijk. Door die mannen opgenomen werd de onbekende naar het commissariaat van politie gebragt. Aldaar ondervraagd, bewaarde hij op al de tot hem gerigle vragen het stilzwijgen en wilde niets nuttigen dan een weinig koud water. Toen echter dr. van der Mandele bij den patient was gekomen, gelukte het dezen uit hem eenige onzamenhangende woor den te krijgen, en schijnt hij eindelijk te hebben medegedeeld dat hij met der woon te Loosduinen gevestigd en te Voorburg werkzaam is, dat zijn huisvrouw in een krankzinnigen-gesticht verpleegd wordt; dat hij drie jonge kinderen heeft, enz. enz. Door de zorg van den commissaris van politie is de zieke dezen morgen volgens sommigen in het gasthuis, volgens anderen in het verbeterhuis opgenomen. EKGELANB. LONDEN25 April. In het Victoria Park is eene meeting gehouden van fabriekanten en werklieden, die door de lucifer-industrie hun bestaan vinden Met accla matie werd vastgesteld: «dat alle hij dezen tak van nijverheid belangheb benden zich, binnen de grenzen der wet. met alle magt verzetten zullen tegen het leggen van de even wrecde als onbillijke belasling op hunnen arbeid. Naar men verzekert, vinden omtrent 30000 mannen, vrouwen eu Umdiren in de lucifer-fabrieken werk. FRANKK H.I K. In eene mededeeling aan de gewestelijke overheden verklaart de lieer Thiers, dat de aanstalten voor den aanval op Parijs thans voltooid zijn, en dat de aanvang der operation ophanden is. De generaal Ducrot heeft eene proclamatie uitgevaardigd tot de troepen die hij tot een corps vereenigd heeft. Hij zegt daarin: Het vaderland eischt een nieuwe en laatste poging van ons. Het bloedende Frankrijk is nog door vreemde troepen bezet. Het wordt uitgekleed, uitgeplunderd. Men heeft twee zijner fraaiste provinciën weggenomen. Onze dierbare doodendie den grond van noord tot zuid bedekken, zijn te naauwernood koud! En te midden dezer verschrikkelijke rampen tracht een troep ellendelingen, op de bouwvallen van ons ongelukkig land. aan de luiheid, aan de ongebonden heid, aan de rooverij en den moord de zegepraal te verzekeren. Parijs, zoo bewonderenswaardig, zoo dapper gedurende vijf maanden, is. ten gevolge eener zedelijke verslapping, welke zonder voorbeeld is in de geschiedenis, daags na zijn rampzaligen val. een prooi geworden van die lieden, het schuim van een al te noodloltigen oorlog. Laten wij hen verjagen, laten wij voor altijd die onziuuigen en schurken uit onze hoofdstad werpen. Of het door den generaal Ducrot insedieude -ontslag met deze proclamatie in verband staat, zal later moeien blijken. Dc gemeenteraad van Limoges is ombonden en voorloopig door eene commissie vervangen, omdat hij blijken van tenen slechten geest had gege ven, toen er dezer dagen door eenige woelgeesten pogingen werden gedaan om het voorbeeld van Parijs na te volgen. Toulouse is in staat van beleg gesteld. Te Grenoble zijn door eenen volkshoop wanordelijkheden gepleegd, ten einde de afzending van artillerie naar Versailles te beletten. De rege ring is er meester gebleven. Het dagblad la Commune gaf dezer dagen dc volgende beschrijving van liet streven der Commune: "De Commune is niet ecne staatregelende ver gadering, maar een krijgsraad. Zij behoort maar één doel te hebbenname lijk de zege; maar één middel, namelijk den sterken arm; maar ééne wet, namelijk de zorg voor het algemeenc welzijn. Zij is aan geene andere regelen gebonden, dan aan die. welke in den oorlog geldig zijn; en al hare politieke besluiten, al hare administrative maatregelen zijn regtmatig en wettig, zoo zij maar bijdragen tot de uitkomst, die haar eenigste doeleinde uitmaakt." Het officiële blad van Versailles, daarvan melding makende, zegt: "Parijs wil over Frankrijk regeren, maar wie regeert over Parijs? De Amerikaan Cluseret, de Pruis F rinkel, de Bus Dombrowski, deLitlhauer llrunschwick, de Italiaan Bomanelli. een Okolowitz. die ondersteld wordt een Pool te zijn. meerendeels lieden, welke bij hunne natie gewraakt wor den of onbekend zijn." -- De geldsom, op last van eenen gedelegeerde der Commune met geweld uit de kas der Parijschc Maatschappij voor gasverlichting geligt (183.250 fr.) is door eenen ambtenaar der Commune leruggebragt. Die zoogenaamde requisitie had het publiek uitermate geërgerd. De studenten der geneeskunde in de hoofdstad waren uitgenoodigd om den 22slcn eene conferentie met gelastigden der Commune te houden over het reorganiseren dier faculteit; maar met eene meerderheid van twee derden besloten zij te verklaren dat zij niets met de Commune te doen wilden hebben. LONDEN. 25 April. In antwoord op eene interpellatie heelt de heer Gladstone in het lagerhuis verklaard, dat dc policie het regt had. gisteren den optogt uileen te drijvendaar het aanbieden van petitiën op die wjjze in de wet verboden is. Nadat de heer Disraeli had aangekondigddat hij de aandacht der verga dering op de financiële voorstellen zou vestigen, heeft de kanselier der schatkist verklaard, dat de regering, wegens de bezwaren, die in en buiten het lagerhuis tegen het ontwerp van belasting op de lucifers waren aange voerd, besloten beeft dit ontwerp in te trekken en tegen Donderdag een ander financieel voorstel in te dienen. PABUS25 April, 's morgens. Er is uit Vanvres eene verkenning gedaan naar den kant van Chatillon en Versailleswaarna op 500 meters van het plateau eene nieuwe batterij is opgerigt. Naar de zijde van Billancourt hebben eenige kleine gevechten plaats gehad zonder bepaald resultaat. De gedelegeerden naar Lyon zijn te Parijs teruggekomen. Zij zullen, in overeenstemming met de republikcinsche ligue. een manifest tot de strijd- voerende partijen riglcn. PABUS. 25 April's middags. De lorten van Charcnton en Aubervilliers zijn sedert gisteren door de Versaiilers bezet. De Duilschers maken toebereidse len om de andere forten te ontruimen. De werkelijke insluiting van Parijs begint dus. De /erilé meldt, dat een daartoe strekkende overeenkomst tusschen dc Duilschers en de regering te Versailles den 22s,cn April gesloten is. Het blad voegt er bij dat al de spoortreinen, die levensmiddelen naar Parijs moesten brengen, gisteren zijn aangehouden alvorens de vestingwer ken te hebben bereikt. PABIJS, 25 April, 's avonds. In de rigting naar Vanvres en Issy werd heden een niet hevig kanonvuur vernomen. De bewoners van Neuilly, les Ternes en Sablonville verhuizen en keeren naar Parijs terug. Die wijken vertoonen niets dan verwoesting en puinhoopen. De gefedereerden zijn ijverig aan den arbeid, zij werpen nieuwe barricaden op eu herstellen de reeds beslaande. De 'voorpost der Versaiilers staat op 150 meter van de j kerk van Neuilly. Felix Pyat heeft toegegeven aan den hem kenbaar ge- maakten wensch en blijft lid der Commune; De Pruissen hebben Charcnton niet verlatenvolgens gerucht vertoonen zich Versailler- en Commune-troepen op de onzijdige terreinen, en zou dc afstand der door dc Pruissen bezetle forten van St. Denis te verwachten zfjn. VEBSAILI.ES, 25 April, 'sav. Dc lieer I'icard, minister van binncnland- sche zaken, heeft heden iu de nationale vergadering verklaart, dal Frank rijk de middelen heeft om den opstand in Algerië te bedwingen en deze ook bedwongen zal worden. liet bombardement der forten Vanvres en Issy wordt langzaam voortgezet. Overigens niets bijzonders. BBUSSEL, 26 April. De directeur van den noorder-spoorweg heeft per telegraaf aan de stationschefs berigt dal de insluiting van Parijs heden een aanvang neemt en zij geen levensmiddelen derwaarts moeien verzenden.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2